Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Li-ion ntb baterka: reset BQ29330 po zkratu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 17:14    Předmět: Li-ion ntb baterka: reset BQ29330 po zkratu Citovat

Nevím kam to dát, souvisí to se zdrojema a nabíjením tak to zkusím sem Smile

Řeším problém s nefunkční baterkou ve svén ntb HP Elitebook 8540w. Je to osmičlánková Li-ion baterka s kompletním power managementem Ti - řízení BQ20Z70 a tento BQ29330 je ochranný obvod. Původní články byly zoxidované a vyteklé a pár jich bylo ve zkratu. Po výměně článků a reinstalu veškerého SW mi diagnostika HP ukazuje že baterka je v pořádku a nabitá (články jsem tam dal nabité), přečte všechna data po SMBus, napětí jednotlivých článků atd a tváří se že je vše OK. Jenže po odpojení zdroje NTB okamžitě chcípne. Prozkoumal jsem tedy elektroniku v baterce a zjistil že je přerušená pojistka "SC protector". Po nahrazení podobnou pojistkou se napětí z článků dostává až na drejn posledního FETu (v datašitu BQ je to ten na výstupu DSG). Na source už je jen pár mV, na gejtu je taky jen pár mV, je tedy zavřený obvodem BQ29330.

Teď dedukuju co se asi stalo:
Při nabíjení došlo k nadproudu, ochranný obvod to zaznamenal a vypnul FET a tato informace o failu zůstala v paměti BQ29330 (píšou to v datašitu). Obvod 2nd protection odprásknul tu pojistku protože asi FET vypínal příliš pozdě. A teď co s tím...

V datašitu na str. 12 píšou že se FETy nezapnou dokud nedojde k resetu STATE_CONTROL (b7):
"This condition is latched until the STATE_CONTROL (b7) is set and then reset. If a FET is turned on after resetting STATE_CONTROL (b0) and the error condition is still present on the system, then the device again enters the protection response state."
A dál na straně 14:
"When a protection fault occurs, the state is latched. To clear the fault flag, toggle (from 0, set 1, then reset to 0) the LTCLR bit in the STATE_CONTROL register (bit 7). "

Si říkám, to je hezké že vím co udělat, ale jak a čím tohle provedu? Upset Půjde to nějakým chytrým prográmkem co umí pokecat s periferiemi přes I2C/SMB nebo potřebuju programátor od Texasu co byl pro eval board s těmito integráči? Máte s tím někdo zkušenost?

Dík za přečtení Smile

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 19:00    Předmět: Citovat

t=86352:
Ten programátor měl Davidus a koupil ho Křemík (asi):
t=84495
t=84562

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá září 28 2018, 11:29    Předmět: Citovat

Křemík ho nekoupil, protože jsme se nedomluvili na dopravě. Zájem pořád trvá, pokud by nevadila ČP...

Edit: Moc infa jsem o tom programátoru nedostal. Zřejmě půjde o něco jednoduchého, zbastlitelného třeba na LPT, všechny zajímavé věci jsou asi v programu, který si musíte stáhnout z netu...

Když si ho koupí někdo jinej, vůbec mi to nebude vadit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: so září 29 2018, 22:28    Předmět: Citovat

Hoši, díky za reakce. Jestli se s prodejcem domluvím tak za 350 ten programátor koupím, je to asi pětina ceny té baterky, takže nemám co ztratit Smile
Bastlit nějaký komunikátor na I2C se mi fakt nechce, pak s tím rozchozovat nějaký SW... fuj, nebaví mě to, nejsem programátor a nikdy jím nechci být Laughing Kdyby to někdo dělal za normální cenu, třeba za pár stovek tak mu tu baterku klidně dám ať jí domluví a jsem nejvíc hepy Smile

Ještě mě napadla taková prasečina - kdyby se mi nepodařilo BQčku domluvit, prostě ten FET vyhodím a dám místo něj klemu. Co se může stát? Podle toho co jsem pochopil tak ten fet je jen ochranný v případě nouze jako např. ty zkratované články. Při běžné funkci by se snad vypínat neměl? Jsem úplný pako nebo je to tak?

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 0:08    Předmět: Citovat

FET je ochranny. Ak skratujes bateriu bez neho, tak to neskonci dobre. Skratovat bateriu nie je velky problem - staci, ze sa v notebooku prerazi "vhodny" keramicky kondenzator (co nie je zriedkavy jav).

Dalsia vec je, ze BQ dava notebooku infromacie o stave nabitia. Bez resetu to asi nebude velmi fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 16:48    Předmět: Citovat

BQ vie ze su baterky KO tak da systemu info aby sa vypol.... V pameti ma zapisanu poslednu zistenu hodnotu kapacity, co moze byt kludne 100mAh a na viac sa baterky proste nenabiju.

Inak bacha niektore BQ nejdu preprogramovat, musi dat novy.....
Tak ze cim dalej tak horsie, potom je otazka ci nekupit baterku z ciny a rovno nahodit nove akumulatpry kedze oni davaju nejake repas clanky co za vela nestoja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 21:37    Předmět: Citovat

Utilita pro kontrolu baterky ale hlásí že je všechno v pohodě, baterka má za sebou 99 cyklů z max. doporučených 300, kapacita podle palivoměru je ještě přes 80%. Napětí na článcích všechny přes 4050mV. Vypadá to že palivoměr BQ20Z70 o aktivované ochraně v BQ29330 neví... divné že..
Jenže všechno nasvědčuje tomu že fet je softwarově vypnutý, na výstupu BQ je pár mV.

Ty FETy jsou tam dva, jeden nabíjecí a druhý vybíjecí, takže snad by to nějak chránilo i s jedním proklemovaným. Kdyžtak je tak furt ta tavná pojistka... Beru to jako poslední možnost před rozšlapáním a vyhozením Smile

Původní články možná zažily nějaké pekelné zacházení spíš než by odešly počtem cyklů. Nebo jenom dlouho ležely a vybily se do nuly a pak už je nikdo nikdy nenabil. Historii baterky bohužel neznám.

Programátor od Texasu mám domluvený tak snad to klapne Smile Kdyby byl BQ zamčený a neseženu kód, možná by se dalo zkusit objednat nějaký z číny. Oni si dávají velice záležet na tom aby byly smazané všechny informace o původním sériovém čísle a datu výroby snad ze všeho co recyklují, takže by mohla existovat naděje že bude čip odemčený Rolling Eyes

A co tohle? Bude to odemčené? https://cz.mouser.com/ProductDetail/Texas-Instruments/BQ29330DBTR?qs=sGAEpiMZZMsfD%252bbMpEGFJW1dVgmxdCLcRO7ksGbN3vs%3d

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt říjen 11 2018, 21:29    Předmět: Citovat

tak co? už ten programátor máš? Přidal jsem Ti k němu i děvkit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: pá říjen 12 2018, 11:14    Předmět: Citovat

Čau Davide, dík, včera jsme si ho na akci předali. Sem si řikal coto tam je za desku. Popravdě jsem to zatím ani neměl čas zkoumat, mám docela shon takže to zkusím příští týden...

Máš zkušenost s oživováním baterek nebo jsi to měl na nějaký vývoj?

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 17:58    Předmět: Citovat

Mám hodně zkušeností s bateriemi a i s jejich oživováním. Jednak z práce kde jsem dělal mobilní zařízení a zároveň jezdím na bateky každej den tak 40km (vlastní akupacky s BMS) A123 systems - už mají za sebou 500 cyklů bez ztráty kapacity Very Happy jezdí to furt stejně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 18:29    Předmět: Citovat

Jejda nooo, tak to jsem proti Tobě úplný amatér Very Happy

Dnes si průběžně po chvílích hraju s EV2300...
Zatím se mi podařilo zprovoznit komunikaci EV2300 a Devkitu od tebe, to mi funguje přes BQstudio. Jenže BQ20Z70 kterej mám v baterce tenhle program neumí.
Po delším hledání jsem na fóru TI našel starší program bqEasy pro tuhle z70 a nakonec i z podpory mi poslali aktuální verzi (která na webu není). S baterkou přes SMBus se to ale nebaví Sad Propojené to mám určitě správně na datové piny podle datašitu, akumulátory jsou nabité a EV2300 v systému vidím. Když bqEasy spustím tak autodetect nic nenajde a můžu manuálně vybrat některou verzi BQ20Z70, to ale vždycky zahlásí chybu komunikace a v položce PRO mi ani nejde posílat příkazy.

Zkoušel jsem jestli ten autodetect funguje tak že jsem připojil Devkit od Tebe na I2C a autodetect pak najde zařízení s názvem 100_0_16. Takže to vypadá že všechno funguje správně ale EV2300 se s mou baterkou prostě nebaví Sad

Další velkej otazník pro mě je, jak si pokecám BQ29330 kterej je na I2C až za BQ20Z70. Myslel jsem že ta krabička od Texasu je prostě převodník USB->I2C/SMB a bude to umět posílat a přijímat data na ty sběrnice i přes origo soft. Existuje na to nějakej alternativní soft co by uměl jenom hloupě posílat příkazy a přijímat odpovědi?

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 21:44    Předmět: Citovat

Aha, tak nový poznatek. Baterka musí být připojená v notebooku aby byla komunikace aktivní. To mě hned nenapadlo Laughing

Teď už si EV2300 s baterkou povídá. Tak už jenom zjistit jak zapnout vypnutý FET a doladit informaci o kapacitě. Problém je že řídící čip o vypnutém FETu jaksi nic neví Confused FET STATUS - vše zelené, tedy předpokládám OK? divné...



flag-status_bits.png
 Komentář:
SBS výpis z bqEasy
 Velikost:  69 kB
 Zobrazeno:  173 krát

flag-status_bits.png



_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 22:02    Předmět: Citovat

Zameral by som sa na tie flagy - TCA, TDA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 22:17    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
Aha, tak nový poznatek. Baterka musí být připojená v notebooku aby byla komunikace aktivní.

Zvědavě jsem čekal, co z toho vyleze. Tohle by mi bylo opravdu k prdu. Potřebuju něco, co komunikuje se samostatnou baterkou.
Ale jinak to vypadá dobře.


Naposledy upravil Kremik dne út říjen 16 2018, 22:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 16 2018, 22:19    Předmět: Citovat

Mnohe notebookove baterie maju ENABLE alebo PRESENT pin, ktorym sa zapinaju. V notebooku byva uzemneny. Idealne je zohnat si schemu k notebooku a pozriet zapojenie konektora baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund