Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Moje amatérské konstrukce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 18:31    Předmět: Citovat

Zde je další konstrukce tuneru VKV pro obě pásma stavěná kolem roku 1985. Inspiraci jsem nalezl v servisní dokumentaci tuneru T710. Tu jsem si ale náležitě upravil. Dotyková předvolba z televizního tuneru, varikapy 4xKB109 laděná vstupní jednotka ozazená tranzistory KF910 (později jsem experimenoval s BF981 pro dosažení co nejvyšší citlivosti tuneru). V mezifrekvenci 10,7 MHz jsem zkoušel různé filtry od českých z H.K. po Murata pro dosažení co největší selektivity. Jako mf zesilovač byl použit výborný IO A225 z NDR. Jako stereo dekodér A290. Po několika letech byl tuner doplněn číslicovou stupnicí se čtyřmístným displejem. Samozřejmostí jsou dále různé indikátory vyladění, síly pole, umlčení, AFC, indikace stereo. Rozhodně mohu říci že jsem si s konstrukcí v té době vyhrál, zejména při nastavování. Dnes je tuner opět odložený a nahražen mj. RDS tunerem SONY.


Pohled.jpg
 Komentář:
 Velikost:  58.61 kB
 Zobrazeno:  237 krát

Pohled.jpg



Pohled horní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  109.44 kB
 Zobrazeno:  241 krát

Pohled horní.jpg



Pohled boční.jpg
 Komentář:
 Velikost:  94 kB
 Zobrazeno:  199 krát

Pohled boční.jpg



Pohled spodní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  142.38 kB
 Zobrazeno:  238 krát

Pohled spodní.jpg



Detail.jpg
 Komentář:
 Velikost:  107.07 kB
 Zobrazeno:  145 krát

Detail.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 18:47    Předmět: Citovat

Krásná práce. Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 19:51    Předmět: Citovat

A vrátím se k nf zesilovačům s touto raritkou. Takto třeba někomu začínala radioamatérská dráha když nám bylo kolem 16-17 ?, k novým věcem jsme se nedostali a chtěli jsme něco více než krystalky. Nezbývalo tedy než si ty věci postavit. Objevil jsem tento zesilovač po mnoha letech na půdě a tak buďte k provedení schovívaví. Je zázrak že se vůbec dochoval, odhaduji tak na rok 1972-75. Jedná se o nf zesilovač zhruba 20W ? tvořený dvojicí koncových elektronek EBL21, dále osazený 2xEF22 a snad ECC82. Ve zdroji AZ11nebo EZ11. Síťové a výstupní trafo byly originální z nějakých starých radií. Propojení součástek na paticích je trochu chaotické, ale ránu jsem od toho naštěstí nikdy nedostal. Používali jsme nějaký čas k magnetofonu B56 a ke kytarovému snímači. Zvuk byl pěkný, teplý, plný jak ostatně u elektronek bývá. Pak jsem ho asi nahradil TW120 (to příště).


Pohled čelní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  71.53 kB
 Zobrazeno:  169 krát

Pohled čelní.jpg



Pohled.jpg
 Komentář:
 Velikost:  82.21 kB
 Zobrazeno:  177 krát

Pohled.jpg



Pohled1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  91.88 kB
 Zobrazeno:  151 krát

Pohled1.jpg



Elektronky, výst. trafo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  84.97 kB
 Zobrazeno:  127 krát

Elektronky, výst. trafo.jpg



Pohled spodní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.05 kB
 Zobrazeno:  194 krát

Pohled spodní.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2018, 19:42    Předmět: Citovat

Zde je amatérsky postavený zesilovač TW120 a to podle návodu HIFI klubu Svazarmu. Myslím že jsem ho stavěl kolem roku 1980-81 a využívali jsme ho s mix pultem v malé poprockové skupině. Téměř vše je děláno "doma" a to i krabice ohýbaná z Al plechu, plošný spoj leptaný v chloridu železitém, tranzistory na konci v kombinaci 6NU74+KD503. Trafo je originál z prodejny Ve Smečkách v Praze. Jako kontrolka použitá doutnavka. Problém jsem se spolehlivostí neměl a možná by to fungovalo i dnes po výměně kondenzátorů. Už to ale cca 20 let nebylo zapnuté.


1-Sestavený zesilovač TW120.jpg
 Komentář:
 Velikost:  94.07 kB
 Zobrazeno:  159 krát

1-Sestavený zesilovač TW120.jpg



2-Pohled horní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  118.56 kB
 Zobrazeno:  212 krát

2-Pohled horní.jpg



3-Koncové tranzistory.jpg
 Komentář:
 Velikost:  113.95 kB
 Zobrazeno:  176 krát

3-Koncové tranzistory.jpg



4-Osazená deska.jpg
 Komentář:
 Velikost:  119.33 kB
 Zobrazeno:  147 krát

4-Osazená deska.jpg



5-Vstupy a výstupy.jpg
 Komentář:
 Velikost:  101.81 kB
 Zobrazeno:  128 krát

5-Vstupy a výstupy.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 15:26    Předmět: Citovat

Takže zde je koncový článek zvukového řetězce a to reprosoustavy cca 15-20W amatérsky stavěné z laťovky a potažené samolepící tapetou. Desky byly slepeny a ještě sešroubovány takže je vše velmi tuhé. Na vnější ráměček měla být nasazena průzvučná tkanina prodávaná v HIFI prodejně ve Smečkách. To se ale nestalo a dodnes mám tkaninu připravenou v šuplíku stolu. Je černá a pěkně pružná. Středový reproduktor je oddělen stěnou. Otevřel jsem je téměř po čtyřiceti letch. Stavbu odhaduji tak na rok 1977 a jistě jak 25 let nebyly zapojeny. Osazení ARV081,ARE367,ARN567. Ve výhybce jsou pouze krabicové kondenzátory. Celkově je to nějak nedořešené i s ohledem na provedení vodičů a chybějící tlumivce. Byli jsme ale mladí a ono to docela hrálo takže jsme to neřešili. I dnes jsou gumové závěsy na ARN567 plně funkční, nic se nerozpadá a nedrhne. Doba ale pokročila a nastoupily jiné reprosoustavy takže tyto jsou bohužel odloženy.


Reprosoustava ARV081,ARE367,ARN567.jpg
 Komentář:
 Velikost:  190.43 kB
 Zobrazeno:  130 krát

Reprosoustava ARV081,ARE367,ARN567.jpg



Pohled zadní.jpg
 Komentář:
 Velikost:  182.47 kB
 Zobrazeno:  131 krát

Pohled zadní.jpg



Kondenzátory výhybky.jpg
 Komentář:
 Velikost:  138.51 kB
 Zobrazeno:  119 krát

Kondenzátory výhybky.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 19:12    Předmět: Citovat

Pěkné.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 20:02    Předmět: Citovat

Nedá mi to abych ti nepochválil tvou šikovnost, před kterou smekám pomyslný klobouk. Právě aby to nějak vypadalo byla vždy bolavá noha domácích bastlů a tys to vyřešil opravdu příkladně.

Jestli mají ty bedny tak tuhou konstrukci jak píšeš tak by mi to nedalo abych jim neudělal nové čelo a osadil je nějakou současnou vhodnou a již odladěnou konstrukcí. Škoda je nechat ležet. I ten basáček se dá zrecyklovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 20:48    Předmět: Citovat

Děkuji Thalesovi za příspěvek i uznání a doufám že se přidají i další autoři konstrukcí.
Kolem roku 1980-82 jsem pokračoval stavbou dalších tentokrát výkonnějších reprosoustav cca 20-30W. Korpus byl tentokrát proveden z dřevotřísky tl 18 mm, vše opět lepeno, šroubováno, začištěno a potaženo koženkou (po těch letech už místy nedrží). Na čele měl být ještě rámeček s tkaninou, který jsem bohužel nedokončil. Soustavy byly osazeny repro ARV3604, ARZ4604 a ARN664 (4 ohmy). Výhybka jednoduchá tj. tlumivka a kondenzátory. Vnitřně zatlumeno stavební vatou (nekousala). Bedny jsou opět velmi tuhé a docela těžké. Reproduktory opět až do dnes jsou funkční a bez poruchy. Občas bedny ještě zapojím a rachot při rockové hudbě je stále slušný. Dnes ale hraji na jiné.



1-Reprosoustava 20-30W.jpg
 Komentář:
 Velikost:  156.55 kB
 Zobrazeno:  120 krát

1-Reprosoustava 20-30W.jpg



2-Zadní strana, výplň, tlumení.jpg
 Komentář:
 Velikost:  148.68 kB
 Zobrazeno:  124 krát

2-Zadní strana, výplň, tlumení.jpg



3-Repro ARV3604,ARZ4604,ARN664, výhybka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  175.34 kB
 Zobrazeno:  127 krát

3-Repro ARV3604,ARZ4604,ARN664, výhybka.jpg



4-Propojení reproduktorů.jpg
 Komentář:
 Velikost:  110.82 kB
 Zobrazeno:  118 krát

4-Propojení reproduktorů.jpg



5-Výhybka, tlumivka, kondenzátor.jpg
 Komentář:
 Velikost:  123.05 kB
 Zobrazeno:  126 krát

5-Výhybka, tlumivka, kondenzátor.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2018, 18:50    Předmět: Citovat

Žádné příspěvky a tak to zde trochu oživím. Tentokrát se podíváme do muzikantské historie. Jelikož jsme jako mladí chtěli hrát pop a rock museli jsme sehnat příslušné vybavení. Toto vše nebylo příliš levné pokud vás v té době nepodržela nějaká organizace a vybavení vám zapůjčila. Tak jsme si tuto techniku vyráběli sami vč. např. reprobeden, zesilovačů i např. varhan a syntezátorů. Zde je ale moje konstrukce mixpultu ze 70.tých let tuším z Radiového konstruktéra 1973. Osum monofonních nebo čtyři stereo jednotky, jedna efektová a dvě výstupní. Jak je vidět vše provedeno amatérsky. I ty plošné spoje se kreslily lakem a pak leptaly v chloridu. Panel jaksi nedokončen, už nebyl čas udělat propisotem. Ale vždy jsme věděli kam šáhnout. Efektovalo se externím dozvukem s magnetofonovou páskou. Zvuk slušný, v té době to byla elektricky dobře navržená konstrukce dokonce jen s jedním napájecím napětím. I dnes by se šumové vlastnosti daly vylepšit např. osazením tranzistorů KC239F, ale kdo by to dělal. Již přes 30 let nezapojen. A budiž tedy dnes pouhou inspirací, neboť technika šla dopředu tak rychle že je vše úplně jinak. Dnes používám např. pulty od firmy Behringer.


01.jpg
 Komentář:
1
 Velikost:  113.6 kB
 Zobrazeno:  121 krát

01.jpg



02.jpg
 Komentář:
2
 Velikost:  79.92 kB
 Zobrazeno:  118 krát

02.jpg



03.jpg
 Komentář:
3
 Velikost:  216.3 kB
 Zobrazeno:  162 krát

03.jpg



04.jpg
 Komentář:
4
 Velikost:  134.07 kB
 Zobrazeno:  119 krát

04.jpg



05.jpg
 Komentář:
5
 Velikost:  210.15 kB
 Zobrazeno:  129 krát

05.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Matka_Tereza



Založen: Apr 21, 2017
Příspěvky: 117
Bydliště: Egerland

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 15:45    Předmět: Citovat

Tak dobrá. Zvedám hozenou rukavici. Výsledek mé mladické nerozvážnosti Very Happy
Repro: ARN6608 - originál s bílou! membránou zakoupený tenkrát v Tesle v Plzni. Dále ARZ 4608 a ARV 3608. Al rámeček kolem basáku mi tenkrát nechal udělat táta v práci.



Ještě jsem chtěl dodat, že "pohon" zajišťoval můj amatérský TW40 s KD606 a 4NU74 v konci. Bohužel se nedochoval. Ale tak pěkný jako Hozd jsem ho neměl.


Naposledy upravil Matka_Tereza dne po leden 21 2019, 0:08, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hozd



Založen: Jan 07, 2011
Příspěvky: 91
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 18:19    Předmět: Citovat

[/quote]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund