Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čištění ovladačů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stefan31



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 1240

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 6:22    Předmět: Citovat

Na foto je DO z StB STRONG, (môj vlastný) a ten, kto si myslí, že ta kvapalina pochádza z rúk, ten len nevie, čo píše .....

Stefan31



DO.jpg
 Komentář:
DO
 Velikost:  123.87 kB
 Zobrazeno:  112 krát

DO.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 7:01    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
...Nám se ani po dlouhém používání ovladačů nikdy žádný "nezasvinil". Dokonce ani ty novější. Pardon, kromě Thomsonů všech druhů. Ty jsou snad nejhorší, jaké jsem kdy viděl. A většinou ani nejdou opravit. Někdy pomůže nalepit alobal na gumu, ale jen na chvilku.

Ty Thomsony potvrzuji, ale zatím jsem do žádného nemusel alobal dávat. Stačilo vyprat gumovou fólii v saponátu, kontaktní plošky na desce odrbat do sucha bobkovým listem v roli nebo jiným dobře sajícím hajzlpapírem, případně kuchyňskou papírovou utěrkou, vysušit gumku s tlačítky a zkompletovat.
Vesměs vycházelo první a druhé čištění po třech letech, další už za dva roky a něco, a pak už se čistilo zhruba jednou za rok. Interval se prostě zkracoval. Jistě, jestli někdo byl zvyklý přepínat programy často, zkrátil si ten interval ještě rychleji.
Z pohledu deseti- a víceleté životnosti přístrojů Thomson jsou ale ty ovladače opravdu slabinou. A dělaly to všechny, ať už šlo o ovladač dodaný s přístrojem, nebo o univerzální ovladače Thomson prodávané samostatně.
Jiné značky ani "značky" tím tam výrazně netrpěly.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3312
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 20:07    Předmět: Citovat

Teď jsem taky čistil dva ovladače od LG tv. A stejný problém jako se tady popisuje a který vidím po otevřeni špatně fungujícího DO. Membrána z vrchu a dost i mezi tištákem mokrá až běda. Tepla voda s jarem pro membránu i vrchní plast. Desku zlehka osušit jemným papír. kapesníčkem který občas kontaktuji s lihem. Osušit složit, vyzkoušet a vrátit. Bude v tom reakce materiálu membrány na pot a následně teplo od ruky. Někteří lidé ten ovladač drží jak v křeči a nepustí ho z ruky. Občas mám podobný reflex Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 20:21    Předmět: Citovat

pokiaľ sa zoderú plôšky na gumovom kontakte je aj taká súprava ,ktorá obsahuje náhradne stačí ích iba silikonovím lepidlom prilepiť zatiaľ spokojnosť ale jasné pred použitím najprv vyčistiť
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 20:36    Předmět: Citovat

Uz sa to tu niekde riesilo - je to silikonovy olej, ktory sa uvolnuje z tej silikonovej gumy v dosledku nespravneho vyrobneho postupu. Stava sa to aj na inych vyrobkoch, nielen dialkovych ovladacoch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 21:46    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
Celerone, proč bys např u Sony čekal opak? Pokud jde o novější výrobky Sony, je to téměř samozřejmě ocekavatelne. U starých ještě poctivě udělaných se to nedělo.

Já bych čekal, že to bude dělat spíš u neznačkových. Ale otázka je, jestli je třeba Sony ještě stále značkovej výrobek. Rolling Eyes
Vím o jednom asi 45 cm barevným Soňáku, koupeným kdysi dávno v 70-tých letech v Tuzexu, měl ještě vpředu vedle obrazovky karusel na VHF a kroutítko na UHF. Maká u jedný babky na STB s modulátorem bez opravy skoro 40 let. Mě vydržel 8 let, odešla červená tryska, zakoupeno 1999.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne září 30 2018, 23:22    Předmět: Citovat

Hille, dalším následným problémem bylo, když majitel zasvineneho ovládače mačkal tlačítka takovou silou, že div "neproslapl" desku. Pak už většinou nějaké čištění nepomohlo. To jsem měl na mysli s těmi kolečky. Kamarád si dotáhl dva STB Mascom, tuším 550. Oba měly tak vymajdane tlačítka, že jinak než těmi kolečky to nešlo. A s nimi stačilo jen položit prst na tlačítko, a fungovalo to perfektně, dokud alobal neodpadl. I ovládače například od C-416, C-430 atd. někteří dokázali podobně vymačkat. A nemyslím si, že tehdy Tesla používala nějaký silikon, který by se potil nebo tekl. A ještě nakonec. Ty ovladače Mascom a podobných StB máme spoustu let. Používáme je velmi často, a nikdy jsme je nepotřebovali čistit. Úplně stejný měl tchán, a dokázal jej zničit i po několikerém čištění. Musel jsem mu koupit nový STB, protože vyšel levněji než ovladač. Během několika let dokázal zničit asi 3 nebo 4 ovladače. Od TV, satelitu i STB. Ale netvrdím, že hlavně u novějších ovladačů to je jenom z rukou. Viz výše uvedené foto. Takové znečištění je opravdu použitím nekvalitních materiálů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: po říjen 01 2018, 8:20    Předmět: Citovat

Ovladače pro C416 a deriváty jsou úplně jiná kapitola - především tam vodila celá blána, musela pod ní být izolační fólie s vyřezanými kolečky. tekutina se z ní sice neuvolňovala, ale zase jsem viděl mnoho blán zcvrklých, lámajících se a nebo vodivých jen po silném stisknutí. Toto se nevztahuje na ty "děla" původem RFT, které žádným z těchto neduhů netrpěly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2018, 0:09    Předmět: Citovat

Ano, měl jsem několik nových gumiček i izolačních podložek. Některé byly "scvrkle", spíš zfusovane už při koupi- díry nepasovaly na kontakty, ale i po skladování několik desítek let se jejich rozměry nezměnily. Docházelo k tomu jen u těch namontovaných a používaných špinavýma rukama. Navíc se ani tak moc nesmrstovaly folie, ale spíš se vytahovala guma. Často fungovaly jen třeba Půlkou kontaktu. Samozřejmě pak je dorazil zvýšený tlak. I tehdy se krach oddálil zabalením ovladače. Někdy jsem si podle membrány obkreslil kolečka a derovadlem vysekával větší, resp. posunuté díry ve fólii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2018, 8:40    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Já bych čekal, že to bude dělat spíš u neznačkových. Ale otázka je, jestli je třeba Sony ještě stále značkovej výrobek. Rolling Eyes

Nové TV od Sony už nejsou značka, ale zašitej šmejd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2018, 9:02    Předmět: Citovat

ten problém postihuje i starší mobil, to se jednou na EB řešilo nebo ne ?
horší že se použiváním setřou popisky kláves jako na DO Sat receiveru Pace ale něco si pamatuji intuitivně, combo Toshiba je má zeleně prosvětlené u jsou vidět i ve tmě

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2018, 9:34    Předmět: Citovat

Mobily maju uplne ine klavesnice, kontakty su ako v mikrospinacoch - plechove "klikacie".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út říjen 02 2018, 9:42    Předmět: Citovat

ty asi jo...Siemens přežil pád do sudu s vodou na zahradě a po vysušení, očistě fungoval, už se nevyrábí škoda
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st říjen 03 2018, 5:50    Předmět: Citovat

Ty dnešní (pardon včerejší - dneska už se telefon místo mačkání tlačítek jen hladí) to mají jinak. Ale ty starší měly taktéž gumu s vodivými ploškami (namátkou Motorola "vajičko", Alcatel OTE, SIEMENS S6, Ericsony, a myslím, že i slavná Nokia 5110...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17746
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 05 2019, 16:53    Předmět: Citovat

Dnes jsem zase po asi půl roce musel vyčistit dálkáč od TV Samsung. Jak jinak, nejvíc používaný klávesy na heslo. Klasika, zaolejováno.
Tak jsem plošák jako vždy přejel izopropylem, membránu a futrály namočil do jarový vody a vyštětečkoval.
Po vyschnutí jsem DO poskládal a divná věc. Po stisku jakýkoliv klávesy DO nedalo na ledky žádnej kód ale rozsvítilo se podsvícení tlačítek hlasitosti, kanálů nahoru a dolů a tlačítko vypnutí a svítilo nafurt, shodit to šlo jen vyjmutím baterek. Normálně se rozsvítí jen na "slepecký klávesy" (mají vedle tlařítka braill symboly) asi na 4 sekundy.
Takže znova rozborka, plošák s membránou chodil. Po smontování ale zase to samý.
No nebudu Vás napínat, dělalo to tlačítko podsvícení. Je jako jedinný z bílýho tužšího silikonu a je nejvyšší z celý klávesnice a v masce klávesnice šlo hrozně fest. Jako zamáčknutý rozhodně nevypadalo. Původní díra v masce je 6 mm, musel jsem jí převrtat na 6,25mm, s menší dírou se nechtělo vracet.
Tíž šly i transparentní klávesy, taky jsem je převrtal. Černý, červený, modrý a zelený klávesy byly bez problémů.
Takže ty silikonový membrány se nejen rozkládají na známej olejový blivajz ale i boptnají až začnou v masce drhnout a zaseknou se.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund