Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh konstrukce 3D tiskárny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 22:49    Předmět: Citovat

Bastlit svoji konstrukci jednoextrudérový tiskárny, pokud nemáš předešlý zkušenosti a pár jich podrobně seštudovanejch je problém ale dá se tím časem prokousat. Bastlit ale rovnou dvouextrudérovku je pytel na entou problémů. Už jen jakej systém zvolit, jestli dva extrudéry od sebe vzdálený, nebo dva výkyvný v jednom místě. Problémů s konstrukcí řádově víc. Marlin a Ramps sice podporu druhýho extrudéru má, Slicry to taky uměj ale třeba návaznosti barev při tisku na sebe jsou taky kupa problémů. Vem si, že musíš vedle objektu tisknout "utěrku" na celou výšku tisku, nebo aspoň k nejvyšší změně barvy. Extrudér se starou barvou musí odjet z tiskovýho pole a hodně zatáhnout filament zpět aby tryska neslintala. Pak musí druhej extrudér najet na utěrku, vytlačit nějaký množství aby se zalil tavný prostor a tryska a to co vyteče se musí otřít a teprve pak se může najet do oblasti tisku. Jenže vypuká problém, nikde není definováno, kolik toho z nepoužívanýho extrudéru vyteče a kam. Takže to může vytýct do tisku druhý barvy a nebo při výměně se nestačí druhej extrudér pořádně zaplnit a navazující vrstva bude neúplná.
Tož tak. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 23:12    Předmět: Citovat

Takže jsi spíše pro to, dva nepoužívat a zůstat jen u jednoho. Z toho jsem pochopil, že na vícebarevný tisk není ještě ta doba.
Tou stavbou zatím vidím to, že bych do té kostky vlastně okopíroval celou Anet A8. Nelíbí se mi to mlácení vozíkem sem tam (i když to funguje), ten se může v klidu jen zvedat a osa XZ bude nahoře jen pro extruder. Podle mě by tou konstrukcí došlo k utišení a k větší trvanlivosti. Taky by se to dalo samozřejmě zakrytovat atd., elektronika by šla trochu mimo atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 7:49    Předmět: Citovat

Ja bych se dvou extruderu zas tolik nebal. Je pravda, ze konstrukce je trochu slozitejsi,
ale neni to jen o tisku dvema barvama. Mas proste na tiskarne dva materialy, nemusis pak tak casto otravne prehazovat civky kdyz chces tisknout z jineho matrose, muzes tisknout podpory z jineho materialu, napr. u PETG se spatne odlamuji a tak kdyz je vytisknes treba z ABS, jdou oddelit mnohem lip, pripadne z HIPSu a ty muzes nasledne jednoduse rozpustit. Muzes si dat na kazdou hlavu jiny prumer trysky pokud to vyuzijes, nemusis hlidat konec civky, kdyz ti dojde nebo se zasmodrcha filament v jedne,, automaticky se pokracujes z druhe, muzes tisknout dve stejne veci najednou apod. Tech vyuziti je spoustu.
Osobne se mi nejvic libilo reseni ala Sigma BCN3D, tedy dva nezavisle voziky na ose X. Jen s tim rozdilem ze ja jsem nepouzil bowdeny. Ma to vyhodu ze nemusis tisknout ty otiraci kominy, hlava najede mimo tisk na zatku ktera zacpe trysku a pred tiskem si odfoukne do odpadni nadoby a otre trysku o sterku. Odpada taky velice otravne serizovani trysek do jedne roviny protoze oba extrudery nejsou nikdy nad tiskem soucasne. Proste jen zmeris offset mezi vyskou trysek a zapises ho do parametru. Konstrukce je prakticky stejna jako kdyz delas jeden extruder, jen si musis nechat trochu mista na ose x po krajich a na y jsem dal pro jistotu dva motory, na kazdou stranu jeden. Takze pokud se nebude darit, mas tiskarnu s jednim extruderem za cenu zvysenou jen o par cm profilu navic a druhy muzes rozchodit kdykoliv pozdeji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 9:24    Předmět: Citovat

Sdílím Celeronův názor.
U tisku narazíš na tolik problémů, které mohou být těžce řešitelné i se značkovou tiskárnou. A pokud žádnou tiskárnu nemáš, chceš jí stavět a ještě 2 extrudery.....
Hodně štěstí. Aby jsi z toho neměl těžkou hlavu. Cry

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 13:16    Předmět: Citovat

Těžkou hlavu z toho mít nebudu, postavil jsem už složitější věci. Tiskárnu mám Anet A8, takže prakticky vím, co tím myslíš. Zde se mi jedná jen o názory ostatních a to dobré, ale i špatné. Viděl jsem makat dva extrudery a líbilo se mi to. Taky se mi líbí právě ta pevná konstrukce v kostce. Jako bývalý strojař s prototypů jsem zvyklý pracovat s tisícinami naprosto bez problémů a zde se jedná jen o desetiny. Samozřejmě to nechci přehánět, ale chci myslet dopředu než to potom předělávat. Už jen ta možnost různých trysek nebo materiálu je dost zajímavá.
Takže jste mě přemluvili, budou tam dva extrudery, ale s tím, že pro začátek stačí jen jeden funkční, tzn. s přípravou na dodatečnou montáž toho druhého.

Teď přemýšlím nad rozměrem pro tisk, pro a proti ve variantě (XYZ):
a) 200x200x200 mm
b) 300x200x300 mm
c) 300x300x300 mm

Celeron už vzpomínal spotřebu pro ohřev podložky. To je dost rozhodující, takže by to měly vyvážit plusy. Proč tedy za b) nebo za c) a proč ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 13:34    Předmět: Citovat

Ja mam 200x300, ale zalezi co budes prevazne tisknout, ja bych 300x300 pouzil malokdy, vetsinou delam veci ktere jsou delsi nez sirsi a do plochy se vlezou. Roli hralo taky to, ze tohle byl nejvetsi rozmer na ktery sla levne koupit 3mm hlinikova podlozka primo s vyleptanym plosnym spojem. Nemusel jsem nic slozite bastlit. Urcite doporucuju koupit na 12V a napajet ji 24V a patricne dimenzovamy zdroj. Nahriva se daleko rychleji. Na bazosi se daji koupit obcas prumyslove zdroje za ktere bys dal treba 15k za par stovek. Jen jsem tam jeste dal pro jistotu externi mosfet s malym Rdsn a feritovou perlu na kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 13:43    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Tiskárnu mám Anet A8

Tak to jo, nějak mi uniklo, že tiskárnu máš. Smile

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 13:53    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Ja mam 200x300, ale zalezi co budes prevazne tisknout, ja bych 300x300 pouzil malokdy.

Tak to je asi větší důvod než to, že tu mám asi 15 broušených zrcadel 300x300 mm.
Takže si taky myslím, že asi bude lepších těch 200mm na hloubku normálně a 300 mm na šířku. Možná mi to na tu hloubku bude právě i vyhovovat. Je lepší větší šířka než hloubka. Ty 3 mm na sílu hliníku, tak s tím automaticky počítám.

to Victronix: já si to myslel, ale zase nejsem tak blbej, abych stavěl něco na základě jen teoretických úvah. Tedy přesně řečeno, zase tolik volného času nemám. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 14:17    Předmět: Citovat

Ja pouzivam skla ze starych kopirek a scaneru. Kamos sklenar mi rikal ze bezna zrcadla maji to nejmene kvalitni sklo, jakekoliv vady jsou na tom pry mnohem min videt nez na pruhlednem skle. Ale pokud mas brousene, bude to asi neco jineho.

Jinak ja jsem stavil svou uplne prvni tiskarnu jako dvouextruderovou a nebyl s tim zadny vetsi problem jak te tu nekdo obcas strasi. A to mam zcela puvodni konstrukci z ocelovych vypalku, neni tam praktiky nic z plastu nebo hliniku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 15:25    Předmět: Citovat

Díval jsem se na ty nezávislé extrudery a mnoho věcí to řeší, ale nevím proč, nelíbí se mi to. Tak nějak by mi spíše vyhovovalo klasické dva na jednom řemenu. Je tam předepsaná vzdálenost trysek od sebe nebo se to potom nějak "nakalibruje"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 16:25    Předmět: Citovat

Bude asi zalezet na konkretnim fw. Muj fw dve nezavisle osy x bohuzel nepodporoval ani deska nemela dostatek driveru, takze jsem rizeni os X musel dobastlit rucne, ale pokud to bude podporovat, nastavis jen X,Y a Z offset podle skutecnosti.

Co se ti na tom reseni nezda? Netrpi to zadnymi z neduhu co vyse popsal Celeron, napriklad jen to serizeni trysek do stejne vysky musi byt pruda neskutecna. Na reprap foru psali borci, ze by to melo byt serizene s presnosti v radu nekolika malo jednotek setin mm aby neaktivni hlava nestrejchala do modelu. Ja mam na ose x linearni kolejnici a obycejny cinsky "zluty" extruder za kilo. Ten jsem jen jednoduse a rychle prisrouboval k voziku ctyrmi sroubky pres maly plechovy drzacek a byla osa X hotova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 17:40    Předmět: Citovat

Nelíbí, protože zatím o tom nic nevím. SW Cura má možnost až 4 extruderů, ale asi budou tak nějak v řadě na jednom vozíku. Tady je kopie nastavení.


cura2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  64.54 kB
 Zobrazeno:  99 krát

cura2.jpg



cura1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  50.84 kB
 Zobrazeno:  101 krát

cura1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 18:03    Předmět: Citovat

Ja pouzivam simplify3d, ale podobne nastaveni mam vsechny na nule. Offsety mam nastavene v configuracnim souboru na SD karte ktera je v ridici desce tiskarny, kde si to jednoduse pres USB zmenim a tiskarna po restartu nacte novou hodnotu.

Prislo mi to jako lepsi reseni. Nejsem tak zavisly na jednom softu a napriklad po preinstalaci sliceru, windows apod. nemusim hledat jake hodnoty tam mam zadat.

p32 napsal(a):
Nelíbí, protože zatím o tom nic nevím...

Ja o tom taky vubec nic nevedel Smile Dokonce jsem uz mel koupenou desku ktera tohle bohuzel nepodporuje, kdyz jsem takovou tiskarnu poprve uvidel. Ale ten system mne zaujal natolik, ze jsem to nakonec zdarne dobastlil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 19:01    Předmět: Citovat

A jak sis to dobastlil? Je k tomu specialní deska, co to umí? Já totiž přemýšlím o tom, že 2 nezávislé jednotky musí mít také dva nezávislé pohony a u čtyřech by to byly 4? Jak je to vlastně provedeno? Wink
U těch 4 extruderů na jednom vozíku se asi počítá s tím, že budou naštelované v ose Z všechny mechanicky do stejné výšky, což s měrkama zase není takový problém i když práce to je.
Je někde seznam G-Kódů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po listopad 05 2018, 19:38    Předmět: Citovat

Pekny seznam gkodu je tady.
https://reprap.org/wiki/G-code

Ja to mam udelane tak, ze sleduju komunikaci mezi ridici deskou a displejem ktery cte data k tisku z karty a pokud se ma menit extruder prepne multiplexerem vstupy na driverech a provede par veci potrebnych pri vymene. Cely proces prepinani to trochu slozitejsi, ale pro zakladni nahled to staci. Jinak kazdy extruder ma samozrejme svuj pohon na ose X. 4 extrudery by v tomto systemu byly asi uz dost problematicke hlavne z duvodu velke hmotnosti.

Reseni tohohle problemu se nabizelo vic, ale tohle mi prislo nejlepsi protoze nezasahuju do vlastniho FW tiskarny a tak nebudou potize pri jeho budoucich aktualizacich.

Pokud se ti s tim nebude chtit bastlit, muzes pouzit FW marlin nebo repetier ktere by tohle uz mely nejakym zpusobem zvladat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund