Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh konstrukce 3D tiskárny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 18:41    Předmět: Citovat

Já bych velikost nepřeháněl. Rebel má tisknutelnejch 200 x 200 x 180 (x,y,z) a za celou dobu jsem musel kvůli tomu, že se nevešlo řezat jen jednu tištěnou věc. Taky mě řekni, z čeho chceš tisknout tak velký věci. ABS blbne už při 80 x 80 mm, PET-G se mi kroutilo při velikosti 180 x 140 x 150 mm. Možná ještě ta kukuřice.
Dva Bedy neprovážeš, vznikne tam cca 15 mm mezera která nebude topit a bude problém s pnutím protože už i běžnej Bed 200 x 200 má problém s rovnoměrností topení u krajů Bedu. Navíc si nedovedu představit jak udržíš rovinu natápěný desky skla rozměrů 200 x 400 mm a rozložení teúploty. A navíc pokud budeš topit jen půlku, tak ti sklo skoro jistě praskne. Ono úplně stačí když exploduje Bed 200 x 200 mm při chladnutí. Stalo se mě to už asi 4 x, prostě z plochy skla vyletí obvikle při schladnutí na cca 40-50 st. C skleněná čočka tlustá cca 1-2 mm rozměrů cca 40 x 40 až 40 x 80 mm a občas se rozsype na drobný skleněný šupiny. Ideální k tomu strkat při chladnutí blízko tlamu bez brejlí. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 18:48    Předmět: Citovat

No, já to beru. Jen se snažím projít nějaké reálné kombinace. Možná to přeháním a zůstanu u 200x200 mm nebo 300x300 mm a výšce asi 450 mm. Jedná se o tisk křídel pro letadla a podobné delší věci nebo o plánky měst v 3D, nedělal bych to ale já. Kolem by asi byly nějaké kryty z plexi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 19:05    Předmět: Citovat

Ono asi opravdu zalezi co budes tisknout, ale uvedom si ze tisk vetsich veci celkem dost dlouho trva. Pro predstavu, takovyto objekt https://www.thingiverse.com/thing:90564 velikosti zhruba 40x40cm s 20% vyplni a rychlosti 80mm/sec mi vychazi doba tisku na cca 160 hodin, coz je skoro tyden. U velkych veci musis mit vyhrivany box a ne kazdy plast se pro to hodi jak uz tu nekdo zminil.

V neposledni rade je u velkych tisku treba nejak vyresit vymenu filamentu. Kdyz tisknes nekolik dnu v kuse, nemuzes porad cumakovat u tiskarny a hlidat kdy dojde civka. Pokud na delsi dobu prestanes tisknout, velky objekt se ruzne smrskne a pak nemusi tisk navazovat.
Ja to mam udelane tak, ze jakmile mi dojde jedna civka, prepne se automaticky na druhy extruder a tiskne z nej. Pak v klidu prehodim civku na prvnim a situace se opakuje. A tak muzu tisknout bez preruseni nekonecne dlouho. Dalo to ale dost bastleni, nez jsem vychytal mouchy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 19:58    Předmět: Citovat

Takže lepší by bylo živit dvě tiskárny než jednu větší, jo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 20:11    Předmět: Citovat

Myslím že určitě. Navíc můžeš mít na každé jiný průměr trysky. Přehazování trysky je neskutečný opruz, navíc se pak musí kalibrovat. A to je taky opruz Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 20:37    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Takže lepší by bylo živit dvě tiskárny než jednu větší, jo?


No kdyz potrebujes vytisknout jednu velkou vec v kuse, tak ti dve tiskarny moc nepomuzou.

Ja jsem zvolil kompromis 20x30 s tim ze se bez problemu shani bed a kdyz uz je potreba vetsi vec, vetsinou je jen dlouha a uzka, takze neni potreba mit plochu do ctverce. Misto plochy 30x30 jsem radeji pridal na osu X druhou hlavu, coz je mnohem prinosnejsi - viz predchozi prispevek. Neni nic horsiho kdyz ti pred koncem 10 hodinoveho tisku dojde filament, nebo se treba zasmodrcha na civce. Takhle se mi jen prepne na druhou hlavu, pocka chvilku nez se nahreje extruder a tisk se bez problemu dokonci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 20:41    Předmět: Citovat

Když jste to už nakousli, tak průměr trysky je pro co jaký vhodný? Proč malý a proč velký?
A jaký je rozdíl ve výrobcích filamentu? Co je to za struny od Gembirdu?
A na to jsem fakt ani nepomyslel, že některé tisky jsou na doživotí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 21:04    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Co je to za struny od Gembirdu?

Těch mám najeto v PLA několik km, tisknu s tím všechno, do čeho nechci pak vrat nebo brousit. Vypadá podezřele levně, ale je bez problémů. Teda kromě "glow in dark", protože prostě na rozdíl třeba od Plasty Madeč nesvítí.

p32 napsal(a):
Proč malý a proč velký?

Čím menší tryska, tím větší detail ale také větší doba tisku. Kompromis je 0.4mm, ale jemné věci je mnohem lepší 0.2mm.

Edit: tady je o tom podrobné povídání
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 21:33    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Možná to přeháním a zůstanu u 200x200 mm nebo 300x300 mm a výšce asi 450 mm. Jedná se o tisk křídel pro letadla a podobné delší věci nebo o plánky měst v 3D, nedělal bych to ale já. Kolem by asi byly nějaké kryty z plexi.

K tý velikosti. Tisknul jsem třeba kámošovi veteránovi Browning M2 Cal 50 v měřítku 1:1. Což je ve skutečnosti kráva dýlky s laufem skoro 1,7 metrů. Dá se to rozřezat a vytisknout po částech na tiskárně s 200 x 200 mm a slepit tak, že nepoznáš.
Jo pro různý slídily, šťouraly a cenzory, není funkční, což byl na výstavě jeden z nejčastějších dotazů televizních a filmovejch zblblíků. Rolling Eyes
Bednu nedělej z plexi ale z čirýho Macrolonu. Ani se neptej proč, je samozhášivej, už pár 3D tiskáren zahořelo a občas i s barákem.
Možná to je velká předpos...ost, ale uvažuju o čoudočuchači, kterej by vypínal přívod do zdroje. Ono když u toho nejseš několik hodin, tak se může přihodit cokoliv.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 22:47    Předmět: Citovat

Ten lauf je vyndavací, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út září 25 2018, 22:54    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Možná to je velká předpos...ost, ale uvažuju o čoudočuchači, kterej by vypínal přívod do zdroje. Ono když u toho nejseš několik hodin, tak se může přihodit cokoliv.


Jestli tim podivnym vyrazem myslis detektor koure, tak to predposranost urcite neni. Ja to tak mam zapojene uplne od zacatku. Mam tam spoustu dalsich kontrol, z jednoduse vyrobitelnych jeste dva bimetaly na 60C v prostoru boxu zapojene do serie s relatkem kterym zapinam privod 230V do tiskarny.

https://www.ebay.ie/itm/NO-KSD9700-Thermal-Protectors-40-145C-Bimetal-Temperature-Switch-Thermostat/222585644987?hash=item33d32367bb:m:mDzUW-uEI4xWZ9uGP5baE5w
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 21:41    Předmět: Citovat

Ty bimetaly jsou předpokládám vratný. Můžeš mi potom sdělit, proč je tam máš, když po schladnutí znovu zapnou přes relátko zdroj?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 5:53    Předmět: Citovat

Nezapnou ja vstupni relatko na 230V nahazuju tlacitky start stop, takze pokud tiskarnu nejaka kontrola shodi, uz ji zpet nezapne.

https://www.ebay.com/itm/220V-AC-Yellow-Light-ON-OFF-START-STOP-Momentary-Push-Button-Switch-22mm-1-NO-NC/163077473880?hash=item25f82cc658:g:RwAAAOSwru9bEjmJ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17754
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 20:08    Předmět: Citovat

Tak to potom se shazovanou spínačovou přídrží jo. Znám to z zapínacího/vyrážecího tlačítka na strojích od Promy.

to tomasjedno: Lauf je sice vyndávací ale celej futrál závěru má skoro 3/4 metru a stejně se to dalo poskládat z kusů do 20 cm dýlky. Má to i odklápěcí víko nad nábojovým pásem, vyndávací hlaveň na bajonet jako iriginál a pohyblivou natahovací páku. Jen závěr je pevnej, když koukneš na animaci skutečnýho, tak je to složitý jak starý pendlovky. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne listopad 04 2018, 22:08    Předmět: Citovat

Tak jsem se zase na chvilku vrátil k teorii stavby nové tiskárny. Plocha 300x300 mm by asi byla častěji nevyužitá jak obráceně. Došel jsem k tomu, že by stačila plocha 300x200 mm (šířka x hloubka) a výška 300 mm.
Teď bych potřeboval poradit. Viděl jsem tisk se dvěma extrudery, což při tisku ze dvou barev je fakt dobrý výsledný efekt. Nevím, jestli je to softwarově ošetřeno jen pro dva extrudery nebo se jich dá použít více.
Potom by byla varianta:
a) XY = 300x200 mm, dva extrudery (možná více)
b) XY = 200x200 mm, více extruderů (3-4?) s rozměrovou rezervou
Konstrukce by byla kostka pro pracovní XY=300x200, zvedal by se hotbed, čili při tisku klesal. Tu konstrukci bych si v klidu dělal z Al profilů 30x30 s kovovými spoji. Tyče bych použil rovnou o průměru 10 mm.

Mohli byste se vyjádřit, co by bylo dobře a co raději jinak a proč? Beru všechny připomínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund