Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Panasonic SA-AK200 - vypadává zvuk
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
albert666



Založen: Sep 20, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 20:33    Předmět: Panasonic SA-AK200 - vypadává zvuk Citovat

Pěkný večer, poradí mi prosím někdo s věží Panasonic SA-AK200, kde vypadává zvuk při poklepání do šasi? Nehází žádný error, ale prostě i při velmi lehkých klepnutích či otřesech vypadne kompletně zvuk a stejným způsobem pak zase naskočí. Displej svítí celou dobu a ukazuje "peaky", vstup tedy výpadky dotčený nijak není, ostatně vše je úplně stejné při reprodukci z CD, aux nebo rádia a jde tedy jen o ten výstup na reproduktory.

Říkal jsem si, že to bude určitě nějaký kontakt, který snadno identifikuji - celou věž jsem rozebral, vyčistil, kontakty kablíků do jednotlivých desek prostříkal Kontoxem, desku na levé straně jsem více upevnil v úchytech, aby se nehýbala, ale vše bez efektu. Výstup do sluchátek nevypadává, takže v regulaci hlasitosti problém není. Vždy vypadnou všechny čtyři výstupy pro reproduktury najednou (bi-amp), takže bych to tipnul na studeňák někde v napájení celého zesilovače. Ale netuším jak to blíže najít, kde to může být. Čekal jsem, že bude stačit poklepávat na různé části, když to mám otevřené a puštěné, ale chová se to prakticky stejně ať klepu kamkoliv. Opticky nic podezřelého také vidět není.

Jsem z toho docela bezradný, věž je přitom super a nerad bych kí kvůli nějaké takové prkotině vyhazoval. Má s tímto někdo zkušenost? Nebo by alespoň věděl kam se zkusit nejpravděpodobněji dívat? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 20:35    Předmět: Citovat

Pozeral si pri dobrom svetle plosak zo strany spojov? Casto byva po rokoch popraskany cin okolo tepelne alebo mechanicky namahanych suciastok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 21:02    Předmět: Citovat

Poklep se šíří všemi směry od místa poklepu a tak je určení místa vadného spoje obtížné. Nejprve snižovat intenzitu poklepu a pak třeba místo poklepu volit jiný druh namáhání podezřelé desky, např. mírný průhyb v různých místech a různými směry.
Trpělivost a nespěchat. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 21:06    Předmět: Citovat

Má zesilovač té sestavy ochranný relé? Pokud ano, zkontroluj jeho zapájení. Případně ho vypájej opatrně ven, připoj na cívku správný ss napětí a měř odpor přes sepnuté kontakty, zda nejsou zoxidované.
Bývá to velmi častá závada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 21:16    Předmět: Citovat

Podla tohoto tam rele nie je: https://elektrotanya.com/panasonic_sa-ak200.pdf/download.html

Inak neodporucam to velmi trapit, lebo ak odpalis ten koniec RSN, tak sa oprava trochu predrazi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 22:00    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
...Trpělivost a nespěchat. Wink
Vím o čem píšu. Takovou závadu je třeba doslova "hýčkat", chodit kolem ní po špičkách, aby se "neopravila sama" dřív, než na ni příjdeš. To je teprve průser.
Wink
edit: V tvém případě bych se zaměřil na pájené spoje vývodů mechanicky větších a nebo tepelně namáhaných součástek. Už to psal rnbw. Vem si na to lupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
albert666



Založen: Sep 20, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 7:23    Předmět: Citovat

Ok, díky, také jsem předpokládal něco viditelného na nějaké desce, včera jsem to prohlížel asi hodinu a půl, podezřelá místa jsem tam přeletoval. Ale zkusím to o víkendu projít ještě jednou. Počítám tedy, že nejvíc pozornosti bych měl věnovat té PCB na které je přimontovaný velký chladič, že? Pak jsem ještě detailně kontroloval tu boční PCB, která mi přijde jako takový "rozcestník" pro ostatní komponenty (ale ta to spíš asi nebude) a taky výstup na repráky má svojí malou desku, tu bych ale spíš také vyloučil. Jo, kdyby se to opravilo samo, bylo by to pěkné, ale to asi nehrozí Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 7:35    Předmět: Citovat

Podle toho, že nevíš, která deska je zdrojem závady, to vypadá, žei jsi zatím klepal jen na celou skříňku? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
albert666



Založen: Sep 20, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 7:54    Předmět: Citovat

Nene, pěkně jsem klepal na jednotlivé desky i na kablíky. Jak jsem psal, myslel jsem, že to bude hned naprosto jasné. Ale nejdřív se zdálo, že to reaguje na klepance kolem té levé horizontální desky, nakonec se ale ukázalo, že stačí třeba i ťuknout do některého z kabelů vpravo a vypadne to taky. Opravdu se to tam šíří v celém velmi snadno, je to až divné, že to musí být opravdu hodně špatný kontakt a vidět absolutně není. Věnoval jsem tomu docela hodně času, myslel jsem, že to bude legrace najít. No není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 8:18    Předmět: Citovat

já bych se ani nedivil svodu některého tlačítka nebo vadnému kontaktu v konektoru sluchátek. Páč kontakt v konektoru sluchátek přizemňuje přes odpor větev KEY1 co jde do procesoru. Mrkl bych se v nehrajícím stavu na MUTE na koncáku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 9:39    Předmět: Citovat

Těch příčin může být více. Je třeba postupovat sytematicky, nejlépe měřením napětí, jejichž výpadek (nebo vznik) může závadu způsobit. Není jich naštěstí mnoho, protože základní desku (MAIN) lze z výpadku všech 4 kanálů obviňovat jen těžko, protože sluchátkový výstup funguje.
Zbývá tak pouze deska zesilovače, kde může chybět některé napájecí napětí. Je to napětí Vcc+ a Vcc- (+40V/-40V) na pinech 2 a 3 IO500, -Vccm (-16V) a potom zemní spoj GND na pinu 9. Na tyto piny je třeba píchnout vhodné měřidlo a kontrolovat případné výpadky.
Možnost, že by šlo o signál MUTE, lze snadno lokalizovat propojením báze Q512 s emitorem (GND).
Pokud je na vině výpadek některého z výše uvedených napětí, může být vadný spoj i na "reproduktorové" desce, která obsahuje usměrňovače.
Také může být vadný spoj v samotných konektorech a krimpovaných spojích. Tohle všechno lze popsaným měřením docela snadno odhalit. A pokud se podaří docílit déle trvajícího výpadku (poruchy), aby bylo možné provést měření, půjde to snadno změřit i multimetrem.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 9:53    Předmět: Citovat

Velmi často dělají podobný závady buď poniklovaný konektory, se kterými se od výroby nepohnulo, nebo i cínované vývody plochých vodičů, zastrčené do poniklovaných pérových objímek.
Největší pravděpodobnost je ale u součástek, které citelně vyzařují odpadní teplo. U stacionární věci, jakou je věžička, bych špatný spoj u těžších součástek nepředpokládal - schází podněty, vibrace, které by spoj narušily.
Zbývá tedy narušení vlivem nadměrného tepla po vývodech součástky, anebo oxidace na přechodu dvou materiálů.
Tam vážně není vůbec žádná ochrana proti stejnosměru na výstupu??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
albert666



Založen: Sep 20, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 10:09    Předmět: Citovat

Díky za rady, prověřím tedy mute, je pravda že to mě nenapadlo a pak znovu vyndám tu desku zesilovače, která je tedy ale připevněná celkem pevně a ty otřesy při cvrknutí do náhodného kablíku se na ní asi až tak snadno nepřenášejí. Proměřím co bude v rámci mých možností reálné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33753
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 10:58    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tam vážně není vůbec žádná ochrana proti stejnosměru na výstupu??

Je tam signal DC DET, ktory ide do procesora. Ten asi v pripade chyboveho stavu vypne napajanie (rele na primarnej strane trafa).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: pá září 21 2018, 10:59    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Tam vážně není vůbec žádná ochrana proti stejnosměru na výstupu??
Stačí se podívat do schematu. Na signál DC-DET reaguje procesor vypnutím relé napájení síťového trafa a chybovým hlášením.
Wink
edit: rnbw byl rychlejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund