Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CNC frézka z číny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: út září 18 2018, 22:01    Předmět: CNC frézka z číny Citovat

Ahoj všem.
v tomto oboru jsem naprostý nováček.
Kvůli výrobě DPS jsem si pořídil takovou malou frézu z číny.
Není to nic profi, ale jde o to, že bych se s tím chtěl naučit a pak se uvidí.

Celé to řídí řídící deska osazena procesorem MEGA 328P, myslím,že je to stejný cpu jako používá arduino.
Připojení je přes USB,které řídí čip CH340C (možná G)
Je na ní napsáno WOODPECKER 3.0 GRBL



Celé jsem to sestavil, nainstaloval ovladač (vyzkoušel mnoho ovladačů) , stáhnul jsem si controller Candle (všechny jeho verze).
Ale zkoušel jsem i mnoho jiných controllerů. U všech mám stejný problém.

Ještě upřestím, že v základní desce je nahrán řídící program grbl_v9.0

Po zapnutí se vše tváří, že funguje.
Spustím Candle, nastavím port a rychlost a program se spojí s řídící deskou.
Pokud ovládám jednotlivé osy pomocí Candle, chodí to, fréza se točí, lze nastavovat otáčky a na první pohled není vidět žádný problém.
Ale ta řídící deska sice povely jakoby vykonává,ale už mi zpětně nekomunikuje s Candlem. Posílá nějaké nesmysly, nedefinované znaky, otazníky, místo číslic atp. Ostatně lze to vidět na přiloženém screenu.
At dělám co dělám, zkouším nejrůznější verze ovladačů i controllerů. Vyměnil jsem napájecí zdroj a vyzkoušel všechny USB kabely co jsem doma našel.
Když pak nahraju do controlleru nějaký vzorový gcode a tento spustím. Fréza začne normálně pracovat. Ale pokaždé se v jiném místě zasekne a nic se dál neděje.
Někdy se kousne už na druhém řádku a někdy až na 60tém ... Nejde s tím dělat nic, musím controller i řídící desku restartovat a pak začít znova ...

Vůbec nevím co ještě zkusit, kde co nastavit. Nenapadá vás prosím něco?




m2018-09-18 21.59.34.jpg
 Komentář:
 Velikost:  43.46 kB
 Zobrazeno:  393 krát

m2018-09-18 21.59.34.jpg



mcommunication errors.PNG
 Komentář:
 Velikost:  172.23 kB
 Zobrazeno:  386 krát

mcommunication errors.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 5:01    Předmět: Citovat

Mas spravne (stejne) nastavenou prenosovou rychlost a ostatni parametry prenosu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 5:16    Předmět: Citovat

Jak jsou na tom ty tři drivery pro krokáče? Vypadá to jako Pololu. Na ty se dávaly chladiče i u 3D tiskáren. Na CNC budou zatížené ještě víc. Nepřehřívají se?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 5:38    Předmět: Citovat

Prehrate drivery mu asi nebudou kazit komunikaci. Ale muzes je zkusit vyhodit a spustit program bez motoru, jestli se ti do komunikace neprenasi nejake ruseni od motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 7:11    Předmět: Citovat

Chtělo by to se podívat osciloskopem na RX a TX linky mezi Megou a CH340 ohledně rušení a správné rychlosti. Taky ty linky a vůbec vše kolem MCU prohlédni vizuálně s ohledem na kvalitu pájení. Pokud máš nějaký jiný USB to TTL RS232 konvertor k PC, tak můžeš zkusit odposlechnout TX a RX pomocí nějakého terminálu, jestli tam bude komunikace vypadat OK.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 8:38    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Mas spravne (stejne) nastavenou prenosovou rychlost a ostatni parametry prenosu?


No, nastavuje se pouze port a rychlost přenosu.
Porty jsem zkoušel všechny na třech různých PC. a rychlost má být nastavena na 115200, stejnou rychlost jsem nastavoval i na ovladači ve správci.Ale zkoušel jsem i všechny ostatní rychlosti ... I podle manuálu se nic dalšího ohledně komunikace nenastavuje ... Některé controllery mají ještě nějaké možnosti, jako Agresive protection atp. jako zkoušel jsem to i v nich různě přepínat,ale nemělo to žádný vliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 8:40    Předmět: Citovat

dreamer napsal(a):
Jak jsou na tom ty tři drivery pro krokáče? Vypadá to jako Pololu. Na ty se dávaly chladiče i u 3D tiskáren. Na CNC budou zatížené ještě víc. Nepřehřívají se?


JJ, jsou na nich chladiče. Já je pak sundal, abych se právě podíval, jestli mi třeba hrana toho chladiče něco nezkratuje ... Dále jsem řídící desku už pak zkoušel jen bez frézy samotné, tedy bez motorů, takže jsem je zatím zpět nedával ... Ale ikdyž je zcela z desky vytáhnu, stále se to chová stejně ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 8:46    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Chtělo by to se podívat osciloskopem na RX a TX linky mezi Megou a CH340 ohledně rušení a správné rychlosti. Taky ty linky a vůbec vše kolem MCU prohlédni vizuálně s ohledem na kvalitu pájení. Pokud máš nějaký jiný USB to TTL RS232 konvertor k PC, tak můžeš zkusit odposlechnout TX a RX pomocí nějakého terminálu, jestli tam bude komunikace vypadat OK.


No, to by zkusit asi šlo, ale nemám bohužel osciloskop k diskopizici Sad ...
Nicméně jsem napsal prodejci, třeba je to skutečně nějaký problém s tou deskou. Tak uvidíme co napíše.
Děsku jsem prohlédl pod silnou lupou, nevidím tam žádné studené spoje, zkraty, nebo tak něco ... Jak říkám, zatím to zkouším rozchodit bez motorů a stále mi ten problém připadá, že prostě deska se s PC spojí, příjímá příkazy,ale nic, nebo poškozené packety posílá zpět ... Napadlo mě vyměnit ten komunikační chip CH340, ale kdyby mi prodejce uznal reklamaci, zase do toho zatím pájet nemůžu víš co.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 8:51    Předmět: Citovat

Mega jede z vnitřního oscilátoru, nebo má krystal? Pokud krystal, bylo by vhodné změřit jeho kmitočet. S Atmelama nedělám, tak netuším, jak dobře mají udělaný UART (oversampling, adaptivní rychlost podle druhé strany atd...) a tudíž, jak často jsou s tím problémy.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 9:51    Předmět: Citovat

No mega samotná vypadá, že nějaký krystal má. Je ale tak malinkaty,že nejde přečíst ani hodnota...
Nicméně jsem si všiml, že klasické arduino ma RS/USB převodník CH340G s krystalem 12MHz, kdežto na této desce je osazen CH340C, který krystal nemá ... Nevím jaký je mezi nimi rozdíl, ale možná by to mohlo souviset s tím, že přes tento komunikátor nelze megu přímo flashovat ... Je v ni nahrán protokol grbl 0.9j , a tohle by mohl možná důvod, proč se mi nepodařilo tento protokol přehrát nebo aktualizovat na 1.1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 10:13    Předmět: Citovat

Bez toho aniz by ses mrknul na tu komunikaci to bude dost tapani ve tme. Zkus si aspon koupit logicky analyzator za kilo na ebay. Muzes jeste zkouset nastavit tu prenosovou rychlost o chlup min nebo vic a sledovat co to dela, jestli je to v sw mozne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 11:33    Předmět: Citovat

Tak jsem si od známého zapůjčil USB osciloskop,ale teda jako úplně nevím,co s ním mám zjistit ...
No zkusil jsem ho připojit na RX a pak na TX nožičku CH340C.
Na RX i TX to zprvu vypadá stejně ... Když něco probíhá na osciloskopu se objeví to co přikládám na obrázku. Pak ale TX přestane ... Když pošlu příkaz z kompu, RX reaguje, ale na TX se již nic neobjeví ...



mScreenshot 2018-09-19 12.25.46.png
 Komentář:
 Velikost:  39.51 kB
 Zobrazeno:  392 krát

mScreenshot 2018-09-19 12.25.46.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 11:43    Předmět: Citovat

Nezapomeň připojit zem sondy a pak nastav časovku tak, aby bylo něco vidět. Má to vypadat nějak takhle: Obrázek je samozřejmě ilustrační.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhill



Založen: Apr 23, 2013
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 11:58    Předmět: Citovat

Very Happy
Sakra jak tohle mám z toho dostat Very Happy ...
Mám osciloskop VOLCRAFT DSO-2090 USB ...
Ať klikám jak klikám,tak takový obrázek z toho teda nedostávám ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 12:09    Předmět: Citovat

Domluv se s někým z okolí, ať se ti na to mrkne. Nemáš na to znalosti a pokud si ty znalosti chceš pořídit, tak budeš muset dost studovat. Neříkám, že to nejde, ale vezme to čas. Případně pro začátek nastuduj základy měření osciloskopem a jak vypadá UART protokol, Google pomůže.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> NC stroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund