Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Průša je... (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33756
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 20:13    Předmět: Citovat

Aka presnost sa da dosiahnut? Predpokladam, ze na ozubene kolieska do kazetaku to nebude. Ale napriklad nahrada vylamanych tlacidiel by sa vyrobit dala?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 20:47    Předmět: Citovat

Teoreticky na výšku umím rozlišení 0,10mm síla stěny 0.25mm
Třeba tisknu na tom ozubené spojky pro projektor Hitachi. Tlačítko by neměl být problém Smile
Tištěná vizitka.
https://josefprusa.cz/wp-content/uploads/2018/05/business_cards_cz.jpg

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 21:13    Předmět: Citovat

Mě se 3D tiskárna jako technický výrobek líbí, vždycky když v RSS zachytím nějaký tip nebo recenzi na určitý model na trhu, tak se na něj rád podívám. Zhlédnul jsem i dost videí, ve kterých bylo sestavení takovéto tiskárny.
Minimálně 2 roky si vymýšlím, proč by se mi mohla hodit a vím, že by mě to hodně bavilo do doby, než bych vychytal mouchy (výzva), jenže potom by akorát ležela a využita by byla sem tam na blbosti.
Navíc kdybych něco mermomocí potřeboval, tak si to určitě půjde někde objednat a vytisknou mi to za úplatu.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 21:55    Předmět: Citovat

Zatím jsem na tom stejně jako Standa. Potřeboval bych aspoň jeden důvod. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1859
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 10:01    Předmět: Citovat

A to já důvodů mám celkem dost. Nikdy jsem však nedělal v žádným 3D programu a tak nevím zda to zvládnu.
Ale zkusit se má všechno a tak uvažuju na pokusy o nějaké číně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 11:52    Předmět: Citovat

Ono asi malokdo najde dost duvodu tisknout pro sebe kazdy den, ale pokud porad neco kutis, neni nad to kdyz mas udelany dil presne jaky potrebujes za chvilku a nemusis cekat az ti to nekdo vyrobi nebo prijde z ciny. Tiskarnou na papir taky netisknes kazdy den, ale temer kazdy ji ma doma. Ja treba pred chvili tiskl krytky na tlacitka ktere se mi ve firme obcas vylomi a pak musim koupit cele tlacitko. Takhle jich mam za pul hodky vytiskle a vicemene zadarmo, narozdil od noveho tlacitka.

Kresleni ve 3D bych se nebal, nic na tom neni. Jen cena tech programu neni uplne mala a pouzitelne alternativy prakticky neexistuji.



dd.JPG
 Komentář:
 Velikost:  22.57 kB
 Zobrazeno:  86 krát

dd.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 13:34    Předmět: Citovat

No a kolik takovýchto volovin je potřeba vyrobit /jakože vytisknout/, aby se ten krám, sw a materiál aspoň zaplatil?
Srovnání zrovna s laserovkou na papír je pěkná pitomost teda.
Je to zajímavá technická hračka, ale to hraní je sakra drahý. Kromě toho jde o tak úzký okruh použitelných materiálů, že se to nemůže vyplatit ani jako stacionární stroj pro výrobu běžných, v praxi použitelných servisních komponentů.
Je opravdu moc pěkný, že to umí "vytisknout" ozubený kolečko.
A přenese to kolečko i nějaký rozumný výkon?
O těch kovech nemá cenu psát, to už je úplně mimo cenově i pro profíky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 14:02    Předmět: Citovat

Laserovku si taky malokdo kupuje s tim ze se nekdy zaplati. Proste chces mit moznost tisknout. Osobne jsem si tiskarnu stavil spis proto ze mne bastleni bavi a mam to jako konicek.
Ted tisknu kryt filtru komresoru aby sla nasadit na sani hadice kterou budu nasavat vzduch z venku misto z mistnosti plne brusneho prachu. Nejpis by to slo udelat i nejak jinak, ale urcite ne tak levne a rychle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 16:04    Předmět: Citovat

termit256: Zkus Fusion 360 pro kutily a firmy snad do nějakých milionových zisků je po registraci zadarmo.

Sinclair: v práci tiskne držáky jak jsem psal. Cena origo držáku je cca 500Kč bez DPH. Měsíčně jich potřebujeme okolo 20. Tiskárna umí za směnu vyrobit 2ks za cenu cca 20Kč ks.... nehledě na dodací dobu a přesnou modifikaci přímo pro naše použití. A dále se tiskne co je aktuálně potřeba...

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 16:14    Předmět: Citovat

Jj, Fusion 360 je snad cestna vyjimka. Nemam vyzkousene jaky konkretne je rozdil mezi inventorem, ale udajne jen ma jen orezane obsahove centrum a generatory soucasti, spravu projektu, simulace apod. coz se v 3D tisku stejne moc nepouzije.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 16:42    Předmět: Citovat

Ale já chápu, co chce básník říci, dokonce chápu i to svaté nadšení pro relativně novou technologii. Dokonce i chápu, že je tahle technologie aspoň u nás v plenkách a ještě dlouho bude.
Přirovnání k domácí laserovce na papír ale kulhá na všecky nohy, co to má.
Furt mi totiž schází nějaká rozumná korelace mezi všemi pořizovacími i průběžnými náklady na náplně, software a čas až po bod, kdy je možno rozumně "tisknout" prakticky cokoliv.
Tady to začíná ve srovnání s tou papírovou laserovkou kulhat už hodně - pořizovací náklady jsou zde vcelku minimální /technologie je velkou rozšířeností už velmi levná/ a při tisku několika tisíc stran A4 jsou průběžné náklady prakticky minimální, údržba nulová.
Asi před rokem jsem vedl telefonát s jedním majitelem takového zázraku. Ptal jsem se, co by mě stálo "dovytištění" tří chybějících kláves na výborném decku Pioneer. Galvanicky pokovený vzor pochopitelně byl, galvanické pokovení matným chromem bych zvládl zajistit, šlo jen o to vlastní, nijak složité plastové tělo kláves. Jen tři kusy, možná jedna náhradní, kdyby se tisk úplně nepovedl.
Pak jsem se ptal na totéž, ale pro případy atypických tvarů ovládacích, potenciometrových knoflíků a podobných drobných, ale nepostradatelných pitomostí. Co by měly, podle Vašich zdejších řečí, jít 3D oskenovat a poté vytisknout zcela bezproblémově.
Odhadované přímé náklady byly ještě před rokem a něco /jaro 2017/ několik tisíc korun na jeden vytištěný kus té klávesy, u těch atypických knoflíků by vycházela cena někde ve velkých stovkách korun, protože materiál nemusí být taková špica, jako pro radiálně namáhanou klávesu decku.
Nakolik za rok a něco, klesly přímé náklady na výrobu podobných věcí, jak jsem v předchozím textu nastínil?
Podotýkám, že samozřejmě nejde o díly, kvůli kterým by např. stála výroba a přímé ztráty z jejího zastavení by činily snad nějaké milióny korun.
Ostatně - při tom tehdejším pátrání jsem zjistil, že není známější firma, která by podobné zařízení pořizovala jen proto, aby měli možnost si okamžitě vytisknout nějaký, vesměs zanedbatelný dílek ke stroji či přístroji, kvůli kterému ale žádná velká výroba přece stát nebude.
To se rozhodně neřeší 3D tiskárnami, nýbrž šikovnými smlouvami o servisu s dodavateli strojů či servisu, jak mi bylo taktně řečeno Very Happy
Nechci psát zase půl obrazovky o tom, co jsem před rokem v tomto oboru zjistil.
Budu ale rád, když někdo napíšete, jak se od té doby situace radikálně změnila Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5223

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 16:53    Předmět: Citovat

Situace se změnila na více frontách. Běžné materiály PLA, PET, ABS vycházejí cca 500Kč/kg Pak jsou speciály. Např. i s částečkami kovu, který se dá rozleštit za třeba 2000Kč/kg. Díly však nemusíš tisknout plné. Takže mají jen výplň 10,20,30...% Prostě přepočítáváš vše na kila. Tolik asi k ceně materiálu. Pak je cena práce za návrh. To je hodně ošidné. Něco co jsem kdysi kreslil půl dne mám teď za půl hodiny a kolega za 5 minut. Cena tiskárny byla 20tis. Mluvím o Průšovi. Jinak co se dívám tak se to v okolních firmách taky začíná chytat.
No a druhý pohled... dnešní firmy a jejich schopnost něco dodat a řešit v reálném čase? Si děláš srandu ne? (samozřejmě ne všechny, ale...)
3D skenování nemám ještě prozkoumáno, ale co jsem zjišťoval tak je to hodně v plenkách a tak jak píšeš to nefunguje.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 17:26    Předmět: Citovat

Najlacnejšia 3D tlačiareň na ebay z nemecka za 99 eur. (Pred mesiacom 89 eur.) Plus poštovné 20 eur.
Najlacnejšia laserová tlačiareň Brother v kamennom obchode za 60 eur.

Náplň do 3D tlačiarne na ebay z nemecka cca 12 až 16 eur/kg podľa farby.
Toner do najlacnejšej laserovej tlačiarne v kamennom obchode za 18 eur.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 17:27    Předmět: Citovat

Ty tiskarny maji sve omezeni dane pouzitou technologii. Vysledek proste nebude nikdy tak pevny ani pekny jako vylisek. Ja kdyz jsem delal atypicke tlacitka do ovladace velikosti cca 4x4x8mm nechal jsem si je tisknout voskovou tiskarnou (cas tisku byl cca 8 hodin), nasledne odlit mustr tusim ze stribra, pak udelat par kusu zinkovych odlitku, ty vylestit, udelat produkcni serii cca 200ks a nechat pochromovat. Kolik to cele stalo se ani neptej Smile
Na tohle FDM 3D tiskarna proste neni a nikdy nebude. Ale na spoustu veci proste vhodna je.

Srovnani s laserovkou je naprosto namiste, i kdyz doma vytisknes par stran za mesic, nechce se ti chodit s flashkou do copycentra a nepocitas ze te vyjde jeden vytisk na x penez. Do copycentra jdes jen kdyz chces udelat fotky ktere laserovka tiskne nahovno. Uplne stejne jako v pripade FDM 3D tiskarny. Ale zase souhlasim ze je spousta lidi kteri nic nedelaji a tak je jim 3D tiskarna k nicemu, podobne jako je hodne lidi kteri preziji i bez 2D tiskarny. A jestli nektera tiskarna stoji vic nebo min je uplne jedno, co je pro tebe moc penez, je pro jineho zanedbatelna zalezitost.

Dam ti jiny priklad. Pred casem jsem potreboval resit odnimatelne prichyceni plexi tabuli na stroj. Chtel jsem to udelat pomoci nalepenych magnetku o prumeru 8mm, ale bohuzel se nanasel zpusob jak ty magnety prilepit na plexi aby spolehlive drzely i pri 50°C (resil jsem to bez vysledku i zde). Nakonec jsem to vyresil pomoci takovychto drzacku z ABS ktere jdou na plexi prilepit bez problemu. Vytisteno 100ks za chvilku a funguji perfektne. Tady by ani cina nepomohla.



ttt.JPG
 Komentář:
 Velikost:  14.64 kB
 Zobrazeno:  65 krát

ttt.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 17 2018, 19:12    Předmět: Citovat

Z toho, co tady píšete, tak nemám jediný povel k tomu, abych si třeba zítra vzal 30 tKč na kvalitní 3D tiskárnu a koupil si ji. V 3D programech nevidím žádný problém. Že se tím pádem pořízení 3D tiskárny ani ekonomicky nevrátí, to je zatím jasné. Nikdo s tím vlastně nedělá proto, protože nemá žádný solidní důvod kromě tisku hraček, blbinek a občas něčeho, co nikdo jiný opravdu nepotřebuje. Lejzrovku má dnes každý a je naprosto zcestné porovnávat tyto dva tisky. Do lejzrovky koupím toner (neoriginál) za 6 stovek a tiskne mi 3000 stránek. A asi to nikdo nechce porovnávat s inkoustovkou, kde když netiskne, tak mu to usychá atd. atd. Nakonec, ona ta standardní 3D tiskárna taky netiskne vícebarevně. Když se má něco vytisknout v jiné barvě, tak se musí vyměnit materiál a toto dělat u inkoustovky, tak by se někdo musel zbláznit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 2 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund