Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Arduino CNC Shield - zatížení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 16:59    Předmět: Arduino CNC Shield - zatížení Citovat

Zdravím vespolek. Chci si postavit gravírovací CNC frézku (3 osy). Vše mám již vymyslené a objednané. Mám doma CNC Shield pro arduino UNO. Neví někdo jaké má maximální zatížení pro krokové motory? Budu mít krokáče o odběru až 1,5A a nejsem si jistý jestli to jen ten modul zvládne. Podle SMD součástek bych neřekl, že to nedá... Je lepší pak koupit driver přímo pro ty krokáče na vyšší zátěž? Například TB6560 (TB6600)? Díky za případné odpovědi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 17:26    Předmět: Citovat

Aký shield?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 17:30    Předmět: Citovat

Nechtěl jsem dávat odkaz na obchod, ale ok přidám alespoň obrázek ze zahraničí... Já ho mám včetně čtyř driverů...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4120

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 18:41    Předmět: Citovat

Tak teraz už je to jasné.
A napríklad podľa
http://osoyoo.com/2017/04/07/arduino-uno-cnc-shield-v3-0-a4988/
môžu byť tie štyri drivery rôzneho typu, kde ďalej možno vygúgliť, že

A4988 funguje od 8 do 35V a vie dodať asi 1A bez chladenia a 2A s dostatočným chladením
https://www.pololu.com/product/1182

DRV8824 vie dodať max 1,6A s dostatočným chladičom pri 24V a 25°C
DRV8825 vie dodať max 2,5A s dostatočným chladičom pri 24V a 25°C
http://www.ti.com/product/drv8824
http://www.ti.com/product/drv8825

TMC2100 je v dvoch verziách, 1,2A a 1,4A, obe fungujú od 5 do 46V
https://www.trinamic.com/products/integrated-circuits/details/tmc2100/

A zrejme ešte nejaký
MP6500, ktorý dokáže vraj 1,5A bez chladenia a max 2,5A špičkovo a funguje od 4,5 do 35V
https://www.pololu.com/product/2966

Avšak presné hodnoty, pri akej teplote a akom napätí vydrží aký prúd treba vyčítať z katalógových listov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 18:56    Předmět: Citovat

Super. Nějaké informace jsem hledal ale nenašel. Drivery tam mám A4988. Z toho usuzuju, že by to tedy mohlo stačit. Určitě tam totiž přidám ventilátor krom těch pidi chladičů. V případě nouze i peltier. Napájet o pak budu 24V/5A Siemens zdrojem. Zatížení bude největší pouze v osách X,Y. Z bude jen pokud bude nástroj klesat na pracovní polohu, a zvedat do klidové polohy. Takže při plném vytížení by to nemělo překročit 3A (4,5A pokud pojedou všechny osy naplno, což z 90% nebude).
Tento modul se mi líbí i z důvodu, že má možnost připojení koncových vypínačů pro všechny osy, stop tlačítka, displeje atd... Jen jsem nevěřil, že to vydrží tu zátěž... Teď vím, že by mělo. Smile
Takže moc díky za odpověď. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 26 2018, 22:57    Předmět: Citovat

Budeš používat ten čtvrtej červenej driver? Koukni do dokumentace toho CNC shieldu V3.0, dá se jumperama použít jako paralelní pokud budeš na některý ose potřebovat dva krokáče.
A prohlídni pájení na obou stranách hlavně na zkraty, ty CNC Shieldy bývají strašně prasecky zapájený.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 5:20    Předmět: Citovat

Ten čtvrtý nejspíš používat nebudu i když mám motorů 5. Desku už jsem prošel, vypadá v pohodě. Řekl bych že není z číny, ale Španělska, ale to je fuk, v tom španělsku byla určitě taky z číny... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hobbyrobot



Založen: Jun 17, 2015
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 10:25    Předmět: Citovat

Nezapomeň, že krokový motor odebírá plný proud, i když se netočí.
A pokud máš drivery s A4988 z Číny, tak na proud 1A / 24V zapomeň. To stěží zvládají originály Pololu na čtyřvrstvém spoji (vnitřní vrstvy chladí), natož levné čínské kopie na dvouvrstvé desce, kde nejspíš není ani pořádně připájena chladící ploška obvodu. Ostatně, i kdyby byla, tak nemá teplo kam předat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 10:54    Předmět: Citovat

Proto jsem se ptal jestli bude stačit tento shield (vzhledem k SMD) nebo koupit něco bytelnějšího pro každý motor zvlášť.... No nicméně to vyzkouším s tím co mám, kde určitě dám větší chladiče a pokud to shoří nebo nebude fungovat jak má, tak koupím drivery pro každý motor sólo... Ty by měly zvládat až 4,5A/motor.

Pokud by měl někdo jiný návrh, který obstará 3 motory (1,5A/ks) na jedné desce, budu rád za radu... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hobbyrobot



Založen: Jun 17, 2015
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 12:46    Předmět: Citovat

Rellik napsal(a):
No nicméně to vyzkouším s tím co mám, kde určitě dám větší chladiče a pokud to shoří nebo nebude fungovat jak má, tak koupím drivery pro každý motor sólo... Ty by měly zvládat až 4,5A/motor.

Pokud by měl někdo jiný návrh, který obstará 3 motory (1,5A/ks) na jedné desce, budu rád za radu... Smile

Pozor na jednu věc: u krokových motorů se uvádí proud jedné fáze, takže ty s uvedenou hodnotou 1,5 A ve skutečnosti naplno odebírají 3 A každý. Na druhou stranu pro takové motory postačí přibližně třetinový (0,5 A) proud na fázi k dosažení potřebného točivého momentu, který se s dalším zvyšováním proudu už příliš nemění.
Ideálním řešením je koupit otevřené (jen PCB a chladič) drivery s TB6600 za ca 8 USD / kus a připojit je na Arduino s nahraným programem GRBL.
Určite nekupuj ty drivery v krabičkách, jejich vnitřní provedení je hrozné, obvody často nedoléhají na chladič a přehřívají se.
A už vůbec nekupuj drivery s TB6560; obvod sám o sobě se moc nepovedl a navíc na většině těch driverů z Číny je ten obvod přeznačený z jiného typu s nižším proudem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 15:03    Předmět: Citovat

Obecne ty male drivery jsou urceny pro male motory NEMA17, vetsi s tim napajet muzes, ale bud je neuchladis nebo nevyuzijes plny potencial motoru.
Dej tam ty TB6600 a napajeni mezi 35-40V, tak dostanes z motoru maximum za prijatelnou cenu.

https://www.ebay.com/itm/4-5A-TB6600-TB6600HG-Single-Axis-Stepper-Motor-Driver-Controller-Replace-TB6560/162217753511?hash=item25c4ee7ba7:g:8moAAOSwGtRXz93W

Souhlas s hobbyrobot, urcite nekupuj ty v krabickach, je to sice pekne zakrytovane, arduinisti to miluji, ale je tam pouzity buhvijaky obvod, takze se casto dockas nemilych prekvapeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 15:23    Předmět: Citovat

Motory mám 17HS4401 Takže NEMA17. Celkově by měla mít fréza pracovní rozměr cca 400x350x70mm Což by snad pro gravírování ty motory měly stačit (z 99% hliník). Pokud by to bylo slabé, tak bych koupil silnější a k nim už i ty silnější drivery. Zatím to nechám jak mám nachystané. Teď si připravuju programy na ofrézování dílů pro stavbu. Konstrukci budu mít bytelnou, a zbytek jak se říká uvidím... Smile Dokonce už se mi rýsují i kšefty na gravírování případně "mělké" frézování do hliníku, tak snad to bude ok... Měl bych kšeft i na laserové řezání papíru (plastu), ale to bych předělal asi až následně... Případně to měl obojetné. Z jedné strany motor a z druhé laser... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 15:32    Předmět: Citovat

Jo, pokud mas ty male motorky, tak to nejspis bude v pohode. Ja tipoval ze mas vetsi motory, podle toho proudu 1.5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rellik



Založen: Feb 17, 2017
Příspěvky: 638
Bydliště: Staré Město (UH)

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 15:42    Předmět: Citovat

Tak ono je u nich napsaný odběr 1,5A, tak jsem vycházel z toho...
EDIT: jen mi teď není jasné jejich napájení. Nikde jsem nenašel kolik voltíků tam můžu maximálně pustit... Možná to zní amatérsky, ale je to víceméně tak. S krokovými motory jsem neměl zatím moc zkušeností. Krom mini CNC plotteru co jsem dělal z motorků DVD (CD) mechanik...

A to mě přivádí na myšlenku výroby vlastního driveru pro ty krokáče jako jsem dělal pro ten plotter. Neměl by někdo nejaký námět případně ověřené schéma? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hobbyrobot



Založen: Jun 17, 2015
Příspěvky: 126

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 16:58    Předmět: Citovat

Rellik napsal(a):
EDIT: jen mi teď není jasné jejich napájení. Nikde jsem nenašel kolik voltíků tam můžu maximálně pustit... Možná to zní amatérsky, ale je to víceméně tak. S krokovými motory jsem neměl zatím moc zkušeností. Krom mini CNC plotteru co jsem dělal z motorků DVD (CD) mechanik...

Já to tušil Very Happy . Krokové motory jsou napájeny proudově, tedy zajímá tě, kolik ampéříků, nikoli kolik voltíků tam můžeš pustit. Na každém driveru pro krokové motory je buď točítko, nebo přepínač, kterým si zvolíš, jaký proud má motorem procházet. Proto jsem výše zmiňoval, že ti nejspíš bohatě postačí nastavit proud 0,5 A na fázi.
citace:
A to mě přivádí na myšlenku výroby vlastního driveru pro ty krokáče jako jsem dělal pro ten plotter. Neměl by někdo nejaký námět případně ověřené schéma? Smile

Vyrobit ho lze, ale rozhodně se to nevyplatí, protože i slušně provedené (tedy dražší) čínské drivery budou levnější, než kdybys koupil je ten integrovaný obvod, který v nich je.
Pro krokáčky z DVD nebo CD ti stačí čtyři spínací tranzistory, u motorů, co sis koupil už je to o dost složitější. Viz Krokové motory a jejich řízení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund