Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Na čem přehrát staré pásky?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
witt



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 527

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 14:50    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
Harry.pa napsal(a):
Jen to potvrdilo mou domněnku, že si prodejce přivydělává přeprodejem o-kroužků.

to můžu potvrdit, prodejci jen přeprodávají "O" kroužky a ještě za to chtějí nehorázné prachy . . .
nebyl originál na motor s trojúhelníkovým profilem ?


A s tím "O" kroužkem místo trojúhelníku to funguje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 16:13    Předmět: Citovat

Fuhguje, ale, netrefíš-li správně tlustý kroužek, budeš mít příslušně odlišnou rychlost pásku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 19:32    Předmět: Citovat

A nemůžou se poškodit ložiska, když ten o-kroužek bude příliš nepoddajný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 11 2019, 20:03    Předmět: Citovat

Když nebude řemínek moc napnutý, může být i tlustý. Že je přetažený, to poznáš, když po několika málo hodinách praskne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 12 2019, 23:56    Předmět: Citovat

Hille, není někde popsáno nastavení mechaniky a hlavně elektriky B116 pokud vyhazuješ starý měkký hlavy a osazuješ tvrdý ANH200-220?
Dá se to nastavit s vybavením NF gener, čítač, NF milivoltmetr, oscilo? Testovací pásku na mechaniku hlav bohužel nemám.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 13 2019, 9:29    Předmět: Citovat

Dvojice hlav ANP937/ANP938 je bez mechanických i elektrických změn přímo záměnná s dvojicí hlav ANH200/ANH210.
Jestli tedy byly záznamový a předmagnetizační proud nastavené pro měkké hlavy, budou tvrzené hlavy vyžadovat jen dorovnat výrobní odchylky.

  • Mechanicky jde o výšku, sklon a kolmost (a nakonec zpřesnit sfázování v režimu "obě stopy mono" i za cenu nepatrného rozhození kolmosti v jednotlivých stopách, které na devítku zpravidla nijak neruší, a na devatenáctku už vůbec, štěrbiny jsou pod sebou velmi přesně).
    Snímací i záznamová hlava jdou opatrně vytlačit z krytů dozadu po povolení šroubků shora. Mechanické seřízení výšky a svislé roviny je stejné, jako u jiných strojů z Tesly.
    Celostopě nahraný kolmostní záznam na pásku asi nemáš, já jsem o něj kdysi půjčením přišel, tak kolmost seřizuji podle záznamu na pásku nahraném na stroji seřízeném už kdysi podle něj. Ten už nepůjčuji.
  • Podle pásku (BASF) DP26LH nahraného sinusovým signálem o frekvenci 1 kHz v úrovni, kdy jeho zkreslení nepřesáhne 3 %, se v případě nutnosti nastaví trimrem R6 na modulu S zesílení snímacího zesilovače tak, aby na připojovacích bodech 15 a 16 desky ZD bylo efektivní napětí tohoto signálu 1,0 V.
  • Oba indikátory přitom musí ukazovat 0 dB, je-li třeba, dorovná se trimry R15 a R16 na modulu indikátorů I.
  • Záznamový proud zkontroluješ při kmitočtu 330 Hz. Na vstupu RADIO se nastaví úroveň 80 mV, potenciometry záznamové úrovně se nastaví úrověň 1,0 V na výstupech záznamového zesilovače (resp. na bodech 15 a 16 desky ZD, přepínač MONITOR musí být v poloze SOURCE, tedy příposlech "před páskem").
    Spustí se posuv a nahrává se. Přepnutím přepínače MONITOR do polohy TAPE, tedy odposlech "za páskem," se zkontroluje zaznamenaná úroveň - v bodech 15 a 16 desky ZD musí být v obiou kanálech 1,05 V. Velikost záznamového proudu se rovná trimry R1 a R2 na desce ZD.
  • Po tomto nastavení je doporučená kontrola zkreslení při 0 dB a odstupu, ale další nastavení zpravidla už není nutné.
  • Na každém systému záznamové hlavy by mělo být vf napětí předmagnetizace kolem 10 V (nf signál se na tomto napětí nijak podstatně nepodílí, přesto je jistější měřit bez nf modulace) To je jen orientační hodnota pro první nastavení, při záměně hlav je skoro zbytečné ji kontrolovat.
  • Trimry R13 a R14 se v případě potřeby dorovná charakteristika "přes pásek" tak, aby se spolehlivě vešla do tolerančního pole při obou rychlostech posuvu.
  • První nastavení: na výstupech záznamového zesilovače nastavit úrověň -20 dB, t.j. 100 mV při kmitočtu 330 Hz. Ten se pak střídá s kmitočtem 10 kHz přivedeným na vstup ve stejné úrovni, jako těch 330 Hz, rozdíl úrovní na výstupu záznamového zesilovače teď nerozhoduje. Záznam kmitočtů střídat a předmagnetizační proud dorovnat tak, aby výstupní napětí bylo stejné pro oba kmitočty, a to v každé ze stop. A totéž zopakovat na různých místech délky pásku, protože i u nejkvalitnějších pásků kolísá rozdíl úrovní signálů 10 kHz a 330 Hz běžně o ±2 dB (to už je skoro referenční pásek z vybrané šarže), u starších pásků nebývá vzácné kolísání úrovně frekvence 10 kHz o ±5,5 dB
  • Doporučuji pak zkontrolovat celý rozsah, obvykle to jde nastavit na rovnou charakteristiku, která se k limitům tolerančního pole ani nepřiblíží, a začne se lámat až daleko mimo specifikovaný rozsah.

Obecně ale situace není tak kritická, při použití různých pásků (jak výrobců, tak typů) stejně nevíš, jakou charakteristikou, s jak nastavenou předmagnetizací, ani jak sjetou hlavou byly nahrané, takže slyšitelná odchylka od plochého průběhu o ±6 dB na 10 kHz nemusí být vůbec projevem chyby v seřízení právě toho stroje, v němž jsi nahrazoval měkké hlavy tvrdými.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne leden 20 2019, 13:13    Předmět: Citovat

Hille, díky moc za návod. Jsem nachcípanej a bez nálady a na Bastlírnu moc nechodím a navíc jsem Tvoji odpověď přehlídl.
Až bude čas a řemínky, tak se do toho pustím. Ty tvrdý hlavy jsou vyměněný už mnoho let ale nikdo je elektricky neseřídil. No a od výměny hlav se na tu B116 asi tak 15 let nehrálo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 17:53    Předmět: Citovat

Opět jsem dal do kupy další kousek, tentokrát B70 v bílé barvě. Dal jsem si opravdu záležet na mechanice. Se vším jsem si poradil, jen jsem neměl čím nahradit zpuchřelou kladku. Ani ve "skladu" starých kusů nebyla, internet nic.
Pouze kladky na B5kovou řadu. Nakonec jsem zkusil něco, co by se dalo označit za prasečinu, ale ona ta prasečina perfektně funguje. Magič běhá jak za mlada. Dokonce to i funguje jako přítlačná páka na B100, sama se postaví kolmo k tónové hřídeli. Musel jsem jen malinko poopravit zdvih klávesy pause.
-Natočil jsem dvě videjka, a teď mě kamenujte Very Happy
https://youtu.be/ceCk6kMzdkk
https://youtu.be/_KWgxUDQD3M



DSCN0323.JPG
 Komentář:
 Velikost:  83.9 kB
 Zobrazeno:  115 krát

DSCN0323.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 18:36    Předmět: Citovat

Dobrý, ale nebylo by lepší dojít za nějakým soustružníkem aby spáchal bronzový redukční pouzdýrko? Smile
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 792
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so březen 23 2019, 19:39    Předmět: Citovat

To nejde, ta kladka je větší a nevešla by se tam, už takhle se musel malinko upravit zdvih klávesy "Pause"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2019, 14:36    Předmět: Citovat

Jak se tady bavíte o těch zpuchřelých gumách, kladkách a obložení koleček, zkoušeli jste někdo udělat tyto věci třeba z dvousložkových měkkých polyuretanových odlévacích hmot ? Nebo možná i silikonových?
Nebo jak tam někdo píše o vhodném gumovém lepidle z Japonska na opravu těch záležitostí, původně určeném na boty, víte vůbec, že tyhle dnešní gumová kontaktkní "chemoprénová" lepidla jsou právě na bázi polyuretanů?
Osobně s těmi věcmi přímo zatím nepracuji, možná v budoucnu, ale sleduji to a dostupnost těchto poloprofesionáních materiálů je dobrá a mechanické nároky na gumy na kladkách a na obložení koleček jsou taková, že by to mělo jít tím poměrně snadno udělat. I cena nevychází špatně. Na závadu není ani to, že polyuretany by měly velmi dobře držet na kovu.
Akorát s řemínky asi bude problém, tam budou ty mechanické nároky na gumovou hmotu podstatně vyšší.

Osobně mě to zajímá, protože taky v dohledné době bych rád zprovoznil nějaké staré magnetofony. Mám tady B58, B116 , nějakou B70 a B 730. A vypadá to, jak tady čtu, že s gumovými díly bude problém.

Jinak co se týká přehrávání starých pásků, tak pokud se jedná o mechanicky málo pevné pásky a čtvrtstopý záznam, je můj favorit řada B5. Jednak proto, že B pětky mají kvalitní dobře nastavitelnou rázovou spojku takže není problém s rychlým přetáčením mechanicky málo pevných pásků, jednak proto, že přítlak pásku filcem na magnetofonou hlavu byl dělaný s ohledem na špinivé pásky, tudíž tam je míď dropoutů než u novějších magnetofonů bez přítlaku filcem, jednak pocitově mně připadá, že magnetofony řady B5 a ještě B100 jsou nastaveny na takové pásky, že lépe snímají výšky než novější typy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2019, 16:59    Předmět: Citovat

Pro upřesnění: rázové spojky má i celá řada B4, jejich problém je jen v tom, že po těch letech potřebují rozebrat a vyprášit filcové obložení. A chodí, jak zamlada i s pásky 18 µm tenkými (TP). Jistým omezením je maximální průměr cívek - jen 15 cm.
Řada B5 má zbytečně dlouhou páskovou dráhu, ale moc krátkou na umístění třetí hlavy. Zavěšení přítlačné kladky je hodně odvážné, takže vedení pásku je citlivější na rovnoměrné vlastnosti povrchu kladky a její přítlak, mimoto kyvné horní ložisko v kombinaci s absencí ficace třmenu se spodním ložiskem proti stranovému posuvu dovoluje rozhodit kolmost setrvačníku vůči dráze pásku, a to v obou rovinách. Aneb - dokud ne třmen spodního ložiska setrvačníku v původní poloze z výroby, netřeba se starat, kolmost osy setrvačníku zůstává zachovaná.
řadě B7xx zase vyčítám to šílené konstrukční řešení přivíjecí spojky, to se prostě odpustit nedá.
Aneb - každá mechanika má svá slabá místa a, protože v posilovně je neuvidíš, je lépe se jim vyhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá duben 05 2019, 12:51    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...mimoto kyvné horní ložisko v kombinaci s absencí ficace třmenu se spodním ložiskem proti stranovému posuvu dovoluje rozhodit kolmost setrvačníku vůči dráze pásku, a to v obou rovinách...
Ve třmenu jsou prolisy a oba šrouby mají zápustnou hlavu, takže rozhození při současném utahování obou šroubů nehrozí. Výjimkou je B57, kde přístupu k jednomu šroubu brání vybavovací elektromagnet, který jde vymontovat snad jen po vyjmutí celého šasi z dřevěného kufru. Horší je to u B7x, kde je jenom jeden zápustný šroub. Druhý má hlavu válcovou a jeho otvor ve třmenu je protáhlý. Bez předchozího vyznačení polohy třmenu na šasi už původní polohy nejde dosáhnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Strana 12 z 12

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund