Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

koupě osciloskopu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: čt leden 07 2021, 0:05    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
petula napsal(a):
Arrow passion: mám GW instek. Bohužel nemá podporu sériových protokolů

Jakej GW Instek to je??
..
[/quote]

Mám tento model GDS1152 https://uk.farnell.com/gw-instek/gds-1152a-u/oscilloscope-2ch-150mhz-1gsps/dp/2063933
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá leden 08 2021, 0:01    Předmět: Citovat

GDS-1152A-U je ale bohužel dosti zastaralý model. Byl by moderní tak v roce 2003.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 20:48    Předmět: Citovat

však ano, také od té doby dost zlevnil, ale Farnell a leckdo další ho stále prodává. Vím, že je zastaralý. Používám ho minimálně, tedy ne kvůli tomu, že je "zastaralý", ale kvůli tomu, že je digitální. Používám každodenně staré analogové Tektronixy s vakuovou CRT. Poskytují mnohem lepší komfort a možnosti.
Ten digitál Instek nemá bohužel podporu CAN, II2, SPI ap., což mi vadí nejvíce. Ale na druhou stranu, kvůli tomu si nepoběžím koupit nový digitál. Můžu si vypůjčit TiePie, když potřebuju tyhle sběrnice zkoumat.
Vcelku vzato, investovat prachy do moderního digitálního osciloskopu mi přijde ujeté. Tuyhle digitální scopy bohužel dosti rychle zastarávají a ztrácí na ceně.
Kdyby nastala situace a někdo mi nabídnul pěkný Tek 2467B (ten se dnes prodává okolo 400 liber) a za stejnou cenu digitál, tak beru ten analogový Tek.
Ale je to věc názoru. Analogový Tek nemá tlačtko "AUTO" a musí se umět s ním měřit a vědět, jak analogový osciloskop funguje a tím pádem proč ukazuje to, co ukazuje. Pro spoustu mladých lidí je toto zásadní a nepřekonatelný problém. Ti potřebují přístroj s tlačítkem "AUTO" a digitálním displejem Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 10 2021, 23:07    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
Tuyhle digitální scopy bohužel dosti rychle zastarávají a ztrácí na ceně.

No jak kdy. Naopak mám dojem, že některé digitální osciloskopy se vyrábí bez výrazných změn klidně deset i více let. Třeba Tek DPO2000B se vyrábí od roku 2008.
https://uk.tek.com/oscilloscope/mso2000-dpo2000
Keysight řady DSOX2000A se prodává od roku 2011. https://www.keysight.com/en/pcx-x205206/infiniivision-2000-x-series-oscilloscopes?nid=-32542.0&cc=CZ&lc=eng

citace:
Používám každodenně staré analogové Tektronixy s vakuovou CRT. Poskytují mnohem lepší komfort a možnosti.

Na periodické signály jsou asi dobré, ale myslím, že digitální osciloskopy jsou celkově lepší, proto se také analogové osciloskopy téměř přestaly vyrábět asi roku 2010. Dnes se už prodávají zcela minimálně. https://www.tme.eu/cz/katalog/analogove-osciloskopy_112664/?s_order=desc&search=osciloskop&s_field=1000011
A vyloženě analogové Tektronixy se přestaly vyrábět snad v roce 1997.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: st leden 13 2021, 18:29    Předmět: Citovat

asi máte pravdu v tom, že některé digitály se vyrábí dost dlouho, až jsou z nich zcela obstarožní relikvie. Very Happy Prostě je vyrábí, dokud se prodávají. Vývoj FPGA se musí totiž zaplatit. Můj GW Instek, jsem koupil v roce myslím 2008 a to už se nějakou dobu vyráběl. Takže dnes je to relikvie. Jenže prodejní cena šla od roku 2008 dolů o více než polovinu (soudě podle Farnella, kde jsem ho myslím viděl, že ho ještě prodává).
Důvod, proč se přestaly vyrábět analogové osciloskopy nebude v tom, že digitály jsou "lepší", ale je to o výrobních nákladech. Vyrobit digitální osciloskop je totiž nesrovnatelně jednodušší a levnější než vyrábět analog. Když se podíváte co je uvnitř digitálu, zjistíte, že toho tam moc není. Deska, kterou osadí automat. Levnější modely se nijak ani myslím netestují, nenastavují, natož snad kalibrace (co by jste také chtěli za koncovou cenu 200 USD nebo tak nějak..). Kdežto u analogu s obrazovkou tenhle mostup nebyl proveditelný. Analog se prostě musel montovat ručně. Muselo se vše seřizovat, nastavovat. To byly obrovské náklady ve srovnání s digitálem, kde číňanky strčí hotovou desku do plastové krabičky, zacvaknou, tu strčí do papírové krabičky a je vymalováno Very Happy
Technicky vzato, digitální osciloskop lze vyrobit doma. Nedělám si srandu, myslím to vážně. FPGA , kdo umí, tak navrhne. Plošňáky lze nechat vyrobit. Zapájení součástek také není problém, většina plošnospojoven dnes nabízí i montáž smd. Stačí jim dodat podklady. Ale lze i ručně, pokud máte mikroskop. Problém u domácí výroby je jen v tom, kde a jak sehnat v omezeném malém počtu kusů potřebné součástky. Ani u velkodistributorů totiž nejsou. Musí se koupit od výrobce. Ten ale neprodá 1-2 kusy, ani 10 kusů... V Číně toto omezení není, tam to flákají ve velkosériích, takže dostanou součástky od výrobce, zejména, když je vyrábí v jejich regionu. Jenže objednejte z Česka 1-2 kusy specielních AD převodníků a hradlových polí a dalších obvodů.
Kdysi jsem pracoval pro PicoTechnology v Anglii. Ty dělají PC osciloskopy. Prapůvodně vznikly u nich doma v Anglii, na malé vesnici, kousek od Oxfordu. A tam je v malém vyráběli, až se jim to rozjelo ve velkém a výroba se přenesla do Číny. Někdy si říkám, proč tohle není možné v Česku. Takových stejných vesnic je v Česku spoustu. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st leden 13 2021, 18:37    Předmět: Citovat

A proč myslíš, že to v česku není možné ?

Jenže smysl to mělo tak před 20. lety, teď už nemůžeš cenově, ani parametry masovce konkurovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 10:43    Předmět: Citovat

přesně tak, před 20-25 lety, v polovině 90tých let, mělo Česko šanci naskočit do pomyslného vlaku a zařadit se mezi země schopné vývoje moderní elektroniky. Dneska už ani omylem ne. Klasické osciloskopy s CRT, které se montovaly ručně a stály téměř jak automobil, jsou nahraženy spotřebkou, digitálními osciloskopy. Před chvílí jsem tohle objevil na Facebooku. Mrkněte na to
https://www.facebook.com/photo?fbid=10225579347292624&set=gm.3623247567792409
Pro ty, co nevládnou anglicky nebo nemají účet na FB: autor příspěvku píše, že před 25 lety koupil použitý Tek465. Pak ho odstavil do garáže, kde ležel bez hnutí 20 a více let. V létě vedro, v zimě zima. Nyní ho vytahnul, zapnul a na fotce ukazuje jeho stav a jak krásně funguje. Zkuste toto udělat s dnešním digitálem. Dejte ho do kůlny a za 25 let ho vytahněte a zapněte. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 12:14    Předmět: Citovat

petula napsal(a):
přesně tak, před 20-25 lety, v polovině 90tých let, mělo Česko šanci naskočit do pomyslného vlaku a zařadit se mezi země schopné vývoje moderní elektroniky. Dneska už ani omylem ne.

Dneska už opravdu ani omylem, protože Danhard je v penzi. Laughing Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 12:17    Předmět: Citovat

Pred 25lety lide jako ty uplne stejne nadavali na ty teky co dnes velebis a doporucovali lampove osciloskopy. Za 25let to budou stare poctive owony a rigoly... To neni o technice, ale mentalite nekterych jedincu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 12:25    Předmět: Citovat

Pokial tam nebudu ziadne baterie a smejdove elyty, tak po zapnuti normalne pojde. Na povale v robote som nasiel minimalne 15 rokov odlozene PC - 25-rocne aj starsie. Vsetky fungovali. Teraz cakaju, ked budem mat na ne trochu casu, aby som ich vycistil, skompletoval a predal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 12:44    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Pred 25lety lide jako ty uplne stejne nadavali na ty teky co dnes velebis

V letech 1981-1989 jsem měl v práci paměťový HP-čko. Tak jsem na něj nadával, že když to prasklo, za těžký prachy jsem ho odkoupil. Mám ho dodnes. Měl za tu dobu jedinou závadu, bouchlej gréc a přes to jel dál jen "bručel" paprsek. Nedávno jsem tu popisoval opravu.
Proč bych kupoval nějakej podivnej čínskej digitální šrot, když na to, co dělám stále to HP stačí?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 14:38    Předmět: Citovat

Tys to vubec nepochopil. Na teky nadavali jako na moderni smejdy ti, co vyrostli na lampacich a nevideli zadny duvod kupovat ty prekomplikovane teky, kdyz jim lampac staci. Ty jsi byl tehdy ta sorta lidi, ktera dnes kupuje owony. Je to proste generacni klasika. Stara ucitelka na skole nam vtloukala do hlavy, ze digitalni multimetry jsou pro blbecky a spravne je prepocitavat hodnoty podle prepinace a stupnice Smile

Tihle lidi napriklad tehdy nadavali na motoricky stahovane okynka v autech, jako ze stara dobra klicka a vymysleli nesmyslne argumenty proc je lepsi, stejne jako ty dnes nadavas na dotykace v autech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17738
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 17:29    Předmět: Citovat

Ale pochopil. Wink Lampičkový Dynamko oscilo, se kterým jsem začínal nebylo špatný ale než se usadilo po zapnutí, hrůza, zlatej Tek. O Křižíkách už radši ani nemluvím.
Tu starou učitelku jsi měl málo přísnou. Ta naše zase nesnášela lidi, co měli na oblečení zip, neb správný zapínání je na knoflíky. Rolling Eyes A podle toho známkovala. Skončila v 64 letech jako dementní v ústavu.
Na dotykáče v autu nenadávám ale nelíbí se mi, lepší je auto co mluví a co se mu rozkazuje hlasem. Ale na to už do konce života nevydělám. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 21:01    Předmět: Citovat

Ja mam ve skrini taky schovany stary tek2230, ale od doby co jsem koupil lecroy jsem ho nemel spusteny. Nedavno jsem mel moznost za dobre prachy koupit starsi 20GS stroj, ale nakonec jsem do nej nesel kvuli tomu ze 5 minut bootuje. Jinak nemam vubec zadny problem kdykoliv hodit stary kram do skrine a nahradit novejsim s lepsimi funkcemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út leden 19 2021, 21:21    Předmět: Citovat

Stare kramy sa hodia na nenarocne pouzitie alebo ako nahrada este starsich kramov. Nepredas?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund