Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hraju si s nf integrovanými zesilovači,na starší kolena...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 16:45    Předmět: Citovat

Samec> Vidíš to moc zjednodušeně. Zesilovač v čistém béčku, spoléhající se pouze na to, že zpětná vazba to nějak srovná, je dle mého jen prasárna. Oproti systému spojených bází a odporu je to něco úplně jiného. Tam všechny jemné nuance zvuku vykresluje "čistý" budič a poslední trandy jen přisypávají výkon když je třeba. V čistém béčku ten budič aby vykreslil jemné zvukové nuance musí lítat mezi přechodama jak pinkponkáč a stejně to nemá šanci ustíhat. Je to jako bys porovnával řízení auta s posilovačem oproti autu s vygajdanou šnekovou převodovkou a vůlema ve všech čepech přední nápravy, na které si vzpomeneš. Je to fuj, hnus, blé!
Možná že i takový zeslík nějak hraje, spousta lidí kvalitu zvuku neřeší. Já to nemohu posoudit. Nemám nic takového, nikdy jsem to nestavěl ani nezkoušel, neláká mě to. Pokud se někomu takový poslech líbí, nic proti tomu nemám. Mi se taky líbilo mluvené slovo linoucí se z ruského červeného plastového rádia Maximka. Bohužel jsem ho rozebral rychleji, než jsem si to stihl pořádně uvědomit. Ale nikdy nebudu říkat, že mělo kvalitní zvuk. Melo prostě jen zvuk zabarvený a možná i zkreslený tak, že se mi to líbilo.
Déčko je jiná kategorie, samozřejmě ošidit se dá všechno, to je prostě jiný svět, neporovnával bych to s lineárem. I D má své místo. Mám např. malinké repráčky k telefonu, no nechápal jsem, jak takové drobky dokáží zahrát. Do obýváku jako hifi bych si to nedal, ale třeba na akci, silnější déčka se slušnýma reprama, proti tomu nic nemám. Možná i do auta by to šlo, tam nebývá takový klid, aby byl zesilovač co do čistoty zvuku využit. Tím však nechci říct, že D nemůže hrát čistě.
Zapojení s diodou, které jsi sem dával, se používalo v televizích jako koncový stupeň vertikálního vychylování.
Zase - zesilovač takto zapojený nějak hrát bude. Ale proč to dělat tak blbě, když to jde mnohem líp. Dnes pro takovou "spořivost" není žádný důvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 17:24    Předmět: Citovat

@Hill: Varianty jsem neuváděl, detailnější popis je například ve zmíněném seriálu "IO ze zemí RVHP." Zde se píše, že provedení A203K, A205K nemá ekvivalent. A další o souvisejících typech v řadě - A204, 208, 209.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4210

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 18:05    Předmět: Citovat

To vysvetľuje, prečo som tú schému nevedel nájsť. Bolo to z nejakého modulu z ruského televízora.

Jasné, že bez kľudového prúdu musí budič šialene lietať cez prechodovú oblasť. No ale KU611 je spínací tranzistor, a zdá sa, že to zvláda. V tom je ten základný rozdiel, či sa použijú pomalé "audio" tranzistory, alebo rýchle spínacie. Každé potrebujú iný prístup. Buď zložité zapojenie s pomalými tranzistormi, dlhým oneskorením signálu a decentnou spätnou väzbou, alebo jednoduché zapojenie s rýchlymi tranzistormi, krátkym oneskorením signálu a brutálnou spätnou väzbou. Ja tiež nepovažujem audio zosilňovač bez kľudového prúdu za úplne košér, ale občas sa hodí. Napríklad keď je priorita šetrenie elektrickým prúdom. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32037
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 21:19    Předmět: Citovat

No a to je právě jedna z pitomostí který tady rozšiřuješ, samečku.
KU 611 totiž vůbec není ryze spínací trand, jak by se z jeho označení písmenem "U" mohlo zdát. KU 611 und jeho napěťově odolnější verze KU 612 jsou trandy vyrobený technologií zvanou "MESA", která dává tranzistoru velice výhodný vlastnosti právě i při lineárním režimu funkce. Právě proto si ing. Janda vybral káúčko do budiče svejch Tranziwattů. Je rychlý a přitom má dobrou linearitu přechodový charakteristiky.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7447

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 0:02    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
UL1461L ... 3W
Tyhle šváby jsem někde dostal. Mělo to pouzdro typu TO3 s asi 10 vývody do kruhu. Netopilo to, nekmitalo, ale za boha jsem z toho nedostal nezkreslený signál. Už na osciloskopu bylo vidět slušné zkreslení jakoby koncový stupeň jel s minimálním klidovým proudem. Tak nevím, jestli to byly nějaké zmetky, nebo to byla vlastnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32037
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 1:10    Předmět: Citovat

Některý tyhle obvody nejsou vůbec určený pro audioaplikace, ale jsou to servozesilovače pro nejrůznější průmyslový nízkonapěťový pohony. Tzn. nepotřebujou kondík na výstupu a naopak snášejí dlouhodobou polarizaci "na jednu stranu" respektive stejnosměrnou saturaci výstupu. Jsou navržený tak, aby měly co největší účinnost = co nejmenší vlastní spotřebu a tu vlastně u takovejch zesů tvoří kliďák koncovýho stupně často i víc jak z 50%.
Takže pokud tam nevadí kratičký zkreslení v momentě změny polarity výstupu, na co vysokej kliďák koncem?

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7447

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 7:30    Předmět: Citovat

Jo, ale tyhle obvody byly dle katalogu určeny pro nf zesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4210

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 8:42    Předmět: Citovat

Tiež som mal odniekiaľ plošák osadený tými UL... v T03. Chýbali tam už niektoré pasívne súčiastky. Katalóg som k tomu nemal, tak som len intuitívne skúšal osadzovať súčiastky podľa potlače. Ale nič lepšie ako chrčanie som z toho nedostal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1270
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 9:29    Předmět: Citovat

to sinclair:
viz schéma AKW215 - není tam chybička?
- jak se dosáhne toho, že na R11 je úbytek 10 - 20 mV a na R12 (stejné velikosti a v sérii) je úbytek 30 - 70 mV ?
- to tam "přitéká" (přičítá se na úbytku) o tolik víc proudu z obvodu T2?
- nebo jsem u něčeho chyběl ve škole?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 13:15    Předmět: Citovat

2 sis2:
Nee, chybička tam fakt není a ten modul se na nejnižší zkreslení v kinoaplikaci opravdu takto nastavuje. Kdysi jsem se pokoušel o "symetrický" nastavení /po výměně KU605 za vhodnější/ a odměnou bylo zkreslení přes 0,5% ještě hluboko pod limitací. Nakonec se taky ukázalo, že ty KU602 a KU605 tam nejsou proto, že tehdy jiný nebyly. Je to celý postavený na jejich Ft a záměna za "lineárnější" tranzistory přinese jen horší výsledek.
Stejný modul, ale s externě připojenými balastními odpory, je použit 2x v ss můstku, v profi poslechové skříni ARS641. Tam má tenhle celek při tomhle nastavení ještě při 50W/15R a SR=30V/us zkreslení, který jsem na BM543 nedokázal změřit. S původním osazením, samozřejmě.
Nějaká absence tam ale určitě byla Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 13:28    Předmět: Citovat

Ano, mám v těch enderáckých švábech chaos. A2000 a A2005 jsou skutečně klony TDA2005, dvoutisícovka je "odpad", asi jako u nás MDA2010 a MDA2020, kde desítka byla odpadem z výroby dvacítek. Nic nového, tehdy to dělali i výrobci na Západě.
Jednotlivé subtypy řady vznikaly selekcí jednoho typu čipu na určitý kritéria.
Ještě dnes se dají najít třeba KD605, co mají Uceo=120V, ale v jiných parametrech nevyhovují kritériím pro 606 i 607.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 17:40    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Ještě dnes se dají najít třeba KD605, co mají Uceo=120V, ale v jiných parametrech nevyhovují kritériím pro 606 i 607.

. . . to jsou ty co hledáš ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 17:50    Předmět: Citovat

Hledal jsem konkrétně KD606 s výrobním kódem ED0321.
Všude tady okolo je pět prdelí jiných, ale tyhle jsem nesehnal Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 21:45    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
....
- to tam "přitéká" (přičítá se na úbytku) o tolik víc proudu z obvodu T2?
- nebo jsem u něčeho chyběl ve škole?
Pouze jsi přehlédl větev R8-D3, která je paralelně k T4. Pokud se nemá tento proud tranzistoru T3 a R12 kudy vyhnout (neznám celé schema), musí celý téci právě odporem R12.
A v tom případě je tu teprve menší nesrosvnalost - pokud je polovina napájecího napětí 37V, teče větví R8-D3 proud cca 150mA a na R12 by měl být úbytek >75mV, nikoliv 30÷70mV.
Předpokládám, že nám to sinclair objasní.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4210

PříspěvekZaslal: čt září 20 2018, 22:22    Předmět: Citovat

A čo vývody 9a a 12a?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
Strana 6 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund