Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zkrat na indukční desce Bauknecht (whirlpool) ESPIF 8640 IN
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
romanzbrna



Založen: Dec 14, 2015
Příspěvky: 168
Bydliště: 61800

PříspěvekZaslal: út září 04 2018, 19:00    Předmět: Zkrat na indukční desce Bauknecht (whirlpool) ESPIF 8640 IN Citovat

Ahoj, prásklo mi v indukční desce o 4ch plotýnkách. Rozdělal jsem ji a jsou tam dva moduly whirlpool 481010678527. Každý má na starost dvě plotýnky. Našel jsem prásklý tranzistor, který jsem vyměnil (STGW39NC60VD mají snad jen dva obchody v republice, bral jsem z TME za 70kč. GES je má za 250kč) Ostatní součástky jsem prohlédl od oka a nic jsem nenašl. Jenže po složení vydržela deska tak 5 vteřin a stejná závada. Práskl mi druhý tranzistor, který je pro tu stejnou plotýnku jako minulý tranzistor. Vzal mi i ten vyměněný od minula, protože jsou všechny vývody ve zkratu. Dočetl jsem se někde v diskusi, že se mám zaměřit i na kondenzátory. Všechny jsem je vypájel a změřil. Žádný ve zkratu není, je tam jen malý úbytek kapacity v řádu jednotek %. Změřil jsem i odpor indukčních cívek, ale ten je nekonečno, nic tam nenaměřím a je to tak u všech ploten. Nevím, na co se mám zaměřit dál, poradí někdo?
Napadá mě jenom, jestli jsem hned na začátku neudělal chybu a nezměřil i ten druhý tranzistor, když sem pájel ten odprásknutý. Jestli on nebyl ve zkratu a neodbouchl ten nový. Že kdybych teď vyměnil oba, tak by to bylo OK.
Jenže já chci jít teď na jistotu, jeden stojí 70kč. Díky za rady
Roman

foto: https://drive.google.com/drive/folders/149YyqmCsmjyDUbm6e6PB88fozfdVxXP7?usp=sharing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6612
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 04 2018, 19:40    Předmět: Citovat

Toto je ukázkový případ, jak se neprovádí oprava. Je třeba začít kontrolou všech potenciálně postižených součástek. Dále je třeba elektroniku náhradně zanapájet a vyzkoušet korektní funkci budících obvodů, budiče se při průrazu výkonového prvku běžně zničí také. Pokud se zdá, že vše funguje OK, osadí se nové, nebo bezpečně vyzkoušené výkonové prvky a je třeba to celé spouštět nejlépe se stále náhradně zanapájenou elektronikou a pomalu najíždět napětí koncovému stupni třeba regulačním trafem v sérii s žárovkou a stále měřit, zda je vše OK. Není to tak jednoduché a šance na opravu pouhou výměnou proraženého tranzistoru, který obvykle odejde jako následek jiného problému je mizivá. Opravu navíc komplikuje procesorové řízení, které může při neprovozních testovacích podmínkách mít chuť aktivovat různé ochrany a vypínat buzení. Oprava svépomocí bez znalostí a vybavení je v tomto případě velmi pravděpodobně neúspěšná a také vzhledem k práci na obvodech galvanicky spojených se sítí dost nebezpečná.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: út září 04 2018, 21:08    Předmět: Citovat

Zaky: promiň, ale co jsi popsal je dost nereálné,...pokud nebude vše jak má být včetně kastrolu na správném místě tak tě ta deska bude ignorovat i když bude funkční...
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6612
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 04 2018, 21:27    Předmět: Citovat

Není to nereálné, je to jen dost pracné. Jak myslíš, že ta deska pozná, že je na ní hrnec? Pouští do cívky úzké impulsy a měří, jak rezonanční obvod dokmitává, měřit tedy na tom lze i bez hrnce.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: út září 04 2018, 21:32    Předmět: Citovat

Ale čo ma zaráža že Romanzbrna píše že meral indukčne plotne a všetky vykazuju nekonečno to znamená že su v prdeli. ak sa nemýlim. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17831
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 04 2018, 22:59    Předmět: Citovat

Že by odešly všechny 4 plotýnky najednou? To je asi dost nepravděpodobný. Není u nich náhodou sériovej kondík?

Mě indukce nesmí do baráku. Někde jsem četl, že cena indukce s cenou případných oprav kontra úspora energie na vaření se nikdy nevyrovná obyčejný levný sklokeramice. Veřím tomu, mám Whirpoola už skoro 15 let a porucha žádná. Tedy jednou vyrazila jistič po tom, co do přepínačů natekla ňáká polívka. Opravilo se to samo vyschnutím. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 6:01    Předmět: Citovat

Autor se patrně "upsal" s tím nekonečným odporem. Naměřil nulový. Viděli jste někdy ta měděná lana která tvoří cívku plotny? Jinak opravy indukcí nemám rád ať už se jedná o jednočinný nebo dvoučinný koncový stupeň. SS odpor zátěže-plotny je v desetinách ohmu. A tak jakákoliv odchylka v buzení a hlavně odbuzení Gate IGBT se krutě vymstí. Kromě IGBT trandu je cívka plotny připojená natvrdo přes usměrňovač rovnou na síť.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 6:26    Předmět: Citovat

Toto činění zůstane jednou z oblastí , kde se 100% oprava doma může realizovat jen pomocí výměn celých bloků ... No a trand za 70,- nemůže být originál na tato namáhání . Ještě před nedávnem se ceny těchto polovodičů pohybovaly kolem pětikila .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 6:44    Předmět: Citovat

není to na opravy taková hrůza, ale musí se to dělat důsledně se znalostí věci. Ne že mi na internetu nějaký dobrák poradí stylem vyměň tranzistory a už frčíš.
Jinak na Indukci (dokud jsem ji neměl tak jsem ji zatracoval) nedám dopustit a ke sklokeramice už bych se nikdy nevrátil. Bezkonkurenční rychlost vaření , naprosto precizní regulace varu , Velmi snadná údržba , žádné připálené zbytky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 7:14    Předmět: Citovat

Bude to asi jako u mne nyní , když se mi nahromadily zbytky dílů do varných desek klasik . Prostě vezmu a vyměním a netíží mne cena . Když děláš věc déle a máš doma stejné zbytky z indukcí , dá se určitě dělat hodně . Ale Ty jsi servisák . A to je přece jiná kategorie . Tak se nemíchej do oprav amatéry . Ten na tom nikdy nebude jako Ty . Anebo to o sobě napiš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 7:28    Předmět: Citovat

nejsem přímo servisák indukcí i když jsem jich určitě víc jak padesát opravil. Násobně víc jsem opravil spínaných zdrojů a měničů a principy oprav jsou
podobné. Když se někdo cítí na výměnu výkonových tranzistorů u zařízení pod síťovým napětím buď o věci něco ví nebo je to hrdina co to vyčetl na internetu. Jednoho stačí nakopnout správným směrem. A druhého do správného otvoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 7:36    Předmět: Citovat

Jako starší se na to takto nedívám . Stálé rozdílné pohledy . Ať si každý dělá co chce , pokud jiného neohrozí .
A co se týká servisáka - si víc , než servisák , ten v práci nebude nic opravovat , ale jen měnit . Zase to trochu motáš .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1350
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 8:42    Předmět: Citovat

Cenová rozpětí STGW39NC60VD
Množství
[ks]
1+ 61.75 Kč
3+ 55.83 Kč
10+ 47.34 Kč
30+ 42.97 Kč
120+ 39.11 Kč

S tím postupem pokus-omyl bych hned vzal tech 120ks
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 9:08    Předmět: Citovat

Princip je to krásný, moderní a cool, realizace v době čínských pajců z toho dělá nesmyslnou věc na chvilku. Indukci jsem opravoval dvakrát, z toho podruhé šla tři týdny a po bouřce to bylo zase v prdeli. Zákazníkovi se blbě vysvětluje, "jó kdybych měl origo kvalitní polovodiče a kdyby tu byla síť dobře řešená s přepěťovkama". Toho odůvodnění nezajímá, vidí jen machr/opravil to nebo lempl/neuměl to.
Takže návrat k tradiční technologii, spirálu nějaký přepětí v bouřce nebo vyschlý elyty a RoHS nezajímá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: st září 05 2018, 15:04    Předmět: Citovat

Crifodo presne ako pises, spiralu sprostosti typu vyschlý elit netrapia a tak to ma byt.
PS: Som zastanca klasiky, zdroj? zasadne trafakový, žiadne 3,14 čoviny z ryže to je len na chvilku než sa niečo posere, alebo zmení parametre a čo na tom že je to male a šikovne ked to hovno vydrží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund