Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tohle není kurvítko
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 13:17    Předmět: Tohle není kurvítko Citovat

Následujícím popisem výrobku doufám udělám radost obdivovatelům čínské výroby a těm, kdo mají starost jestli mají čínské děti co žrát, protože nebudu nadávat na čínská kurvítka. Tento výrobek totiž kurvítko neobsahuje.
Kurvítko je opatření, které po čase, obyčejně krátce po záruce, ukončí funkci výrobku a pošle zákazníka (pokud mu to nestačilo) pro další asjiský výrobek "aby měly čínský děti co žrát". V tomto případě se ve výrobku nemělo co časovaně zničit, výrobek je totiž čistý fejk (ojeb). Zaslouží přesdržku výrobci, prodejci i dozorujícímu státnímu orgánovi ihned v procesu zakoupení.
Výrobek - "dobíjecí baterka" se ke mně dostal z příbuzenstva "na opravu", nezjistil jsem přitom, kde byl koupen.
Baterku si popíšeme.


Jak vidno, výrobek předstírá ruční LED svítilnu s akumulátorkem, dobíjenou mechanicky dynamkem. Třesením v ose baterky probíhá cívkou v pouzdře magnetické jádro, které indukuje napětí a to dobíjí akumulátor.


"Baterka" nesvítila, zřejmě krátce po zakoupení. Po otevření jsem nejdřív hledal akumulátor. Nebyl tam, místo něj dva primární články CR2032, v držáku který je sám o sobě výmluvný. Všechno na tomto asijském ojebu je výmluvné.


Vývod z baterií, pokud celý zprasek zrovna má kontakt, vede na graetz a na mikrospínač myšoidního typu, ovládaný perem od tlačítka. Totiž, na usměrňovač nevede, proč, to si povíme později. Vede rovnou na LED, která nesvítila. Ne kvůli prázdným článkům, ale protože zřejmě předtím nerozdejchala 6V bez jakéhokoliv předřadného odporu. Usměrňovač je zapájen-nezapájen tak, že má jeden vývod ohnutý pod pouzdro a není tedy do obvodu zapojen, jen k destičce připevněn.


Takže to máme nefunkční aku, nefunkční graetz, nefunkční LED, absenci proudového omezení... ještě něco, co by mohl asiat ojebat?
Ano. To nejzajímavější.



Dobíjecí "baterka" totiž vůbec není prodávaná jako dobíjecí. Třesením magnetu v cívce by se i zprasené napájení primárním článkem částečně regenerovalo, ale ne tady.
Sprostý výrobce/prodejce totiž i tuhle část výrobku ojebal, dalo by se říct nejpracněji a bez ohledu na vlastní náklady.
Místo magnetu v cívce lítá kousek měkkého železa, podle vzhledu nejspíš našmikané kousky armovacího prutu do betonu, podvodník se ani nenamáhal začistit užvejkané střižné plochy, zato je fake-magnet galvanicky pokoven, aby připomínal neodymový magnet.
Celá třesací habaďůra je tu právě proto, aby si zákazník v okamžiku nákupu myslel, že kupuje baterku s dobíjením. Jsou tam dokonce kaučukové dorazy jádra.

Provedení jinak samozřejmě odpovídá tradiční asijské kvalitě, kombinace nezačištěného čirého plastu s černým recyklátem, "čočka" bez jakýchkoliv optických vlastností, jak to zrovna vychladlo z lisu, viklající se tlačítko, vývody z článků zkrouceným drátem 0,8 zohnutým a protaveným skrz plast.

Ani stopy po jakémkoliv označení, značce výrobce, nikde ani písmenko.
Což je pochopitelné vzhedem k tomu, že jde o čistý ojeb, podvod na zákazníkovi. Výrobce, přesněji sprostý dobytek, to tak od začátku připravoval.

Tohle už není čínská snaha ušetřit, to je potěšení z podvádění, je to vlastnost blízká jisté menší zemi poblíž číny.
Těétě ťvítilnu? ťopadě.

Bylo něco špatného na královském nařízení nořit nepoctivce v koši do řeky? Je mi fuk jestli to bude Mekong nebo Labe.

edit
ZdHQ to vkládání obrázků tu fakt chybí, tedy jsem fotky nalinkoval na jiné příspěvky. Až to bude fungovat, možno přesunout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 13:30    Předmět: Citovat

Proč nedáváš svému příbuzenstvu takové přednášky?
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
davemh



Založen: Jul 02, 2016
Příspěvky: 348
Bydliště: Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 13:46    Předmět: Citovat

Kdysi jsem taky takovou baterku dostal, časem pak i několik "nefunkčních". Dodnes z nich mám různě po bytě přilepené magnety. Ovšem v té době to byly skutečné neodymy a jako nové to svítilo velmi pěkně (než se vybily baterky, samozřejmě Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 13:50    Předmět: Citovat

Jak víš určitě, že nedává?
U větší části své rodiny jsem naštěstí protišmejdovské školení stihl. Bohužel u mých rodičů to úplně na 100% nefungovalo, protože rodiče přece všecko vědí líp..
Tohle, co Crifodo popisuje, zůstalo právě v baráku mých starých rodičů, jako "dárek" po návštěvě nějaké předváděčky.
Nic tam naštěstí nikdy nekoupili, aspoň natolik to školení fungovalo.
Ve stáří se tím mimo jiné aktivity bavili, jinak byli naštěstí na peníze poměrně opatrní.
Krom toho, že to má bleděmodré pouzdro, je to úplně totéž. Pokud se pamatuju, svítilo to opravdu velmi krátce, než se ty CR2032 vybily.
Podívám se, kde to je, nevyhodil jsem to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 14:19    Předmět: Citovat

Tuhle svítilnu jsem měl asi roku 2002, tehdy to bylo populární, byl tam skutečný magnet. K tomu ty dva CR2032 články a paralelně k nim nějaký kondenzátor snad 0,25F. Trochu to fungovalo, ale výroba elektřiny třepáním byla hrozně neúčinná. Od roku 2003 mám jinou svítilnu na kličku. Je to ještě stará verze bez USB.
Nejdou mi tu vkládat obrázky. Vypadala stejně jako Evolveo GX780HCH.
https://www.czc.cz/evolveo-rucni-nabijecka/129311/produkt
https://www.alza.cz/rucni-nabijecka-na-manualni-pohon-d121674.htm#popis

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 14:28    Předmět: Citovat

První klamavá záležitost, na kterou jsem po revoluci narazil, byly nikam nepřipojené kontakty na zálohovací baterku 9V v levných radiobudících. Dost zákazníků ani nezjistilo, že jde o podraz a nedržící nastavení považovali za poruchu. Ale než to vzdali, každý koupil minimálně jednu baterku.

Naposledy upravil Achab dne so září 08 2018, 14:33, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 14:28    Předmět: Citovat

Pekny ojeb. Zaujimalo by ma, ci z toho povodne existovala aj funkcna verzia.

V tych baterkach na kluku byva nabijaci clanok LiR2032.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 15:01    Předmět: Citovat

Píšou to i na wikipedii a na spoustě anglosaských webů (že to je ojeb)

citace:
Fraudulent counterfeit versions of these flashlights have been sold, most of which incorporate coin-sized non-rechargeable lithium cells "hidden in plain sight". The expensive supercapacitor is omitted from the internal components. In some of these fake designs, the "magnet" is not a magnet or the coil is not connected, and no electricity is generated when the device is shaken. These fraudulent flashlights eventually become useless, since their internal batteries cannot be recharged or replaced, and the case is often permanently glued shut

stačí zadat "shake flashlight fake"
Pozoruhodné, jak pár křivých lidí povodí za nos masy spotřebitelské veřejnosti po celém světě.
Mizerná účinnost je daná už tím nešikovným principem, magnet (teda v té verzi kam ho ještě dali) proletí cívkou aniž by mu indukce vzala podstatnou část pohybové enegie, ta se z větší části maří tlučením do těch koncových gum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 15:24    Předmět: Citovat

Takze existuje aj funkcny original - bud so superkondenzatorom alebo nabijaciou bateriou:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mechanically_powered_flashlight#Shake_type_design
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17745
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 16:08    Předmět: Citovat

Já jsem kdysi měl ruskou baterku, která jela na mačkání rukověti alá Dymo páskovej popisovač. Tím mačkáním se roztáčel setrvák a malý dynamo. Byla v tom žárovka 6V/0,1A a kupodivu to za slušnýho rámusu fungovalo. Nic jinýho v tom nebylo. Ale váha snad kilo.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1374
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 16:42    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
... ruskou baterku, která jela na mačkání rukověti alá Dymo ....

Tu jsem měl jako kluk taky ze starýho baráku po němcích, akorát na ní bylo značení WH. Rusáci to pravděpodobně zkopírovali jako spoustu dalších věcí. Jinak mám LED aku baterku s kličkou, China jak jinak. Ze zvědavosti jsem ji rozebral a uvnitř překvapivě precizní dynamo na kuličkových ložiscích a kovový ozubený převod od té kličky. Navíc Eneloope NiCd.

_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 16:44    Předmět: Citovat

A bolela ruka. Tu čínskou třepací mám snad 10 let. Funguje furt, žádný článek tam není, jen kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 17:14    Předmět: Citovat

Tuhle mám taky, na podfuk s baterkami jsem přišel hned. Ale existuje i jiná verze tam se zas musela mačkat páčka, byl tam setrvačník a svítily 3ledky(spíš mžouraly), ale už mě z ní zbylo jen torzo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quest



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 479
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 17:41    Předmět: Citovat

Zřejmě existují nezdařené kopie už také i čínských výrobků. Nikoliv v tomto případě. Asi před patnácti lety jsem od někoho obdržel darem tento výrobek. Do dnešního dne funguje bez závad, jak psáno na obalu. (30s. usilovného třepání/ 5 min. svícení) Ovšem vzhledem k mizivé účinnosti převodu vložené energie mechanické na elektrickou, je tato "baterka" vhodná pouze jako pomůcka pro rehabilitační pracovníky místní ortopedie při rozcvičování po operaci ramene, nebo jako demonstrační přístroj do fyzikálního kabinetu, při výuce principů magnetické indukce na ZŠ.
P.S.: Nejde mi vložit obrázek, jako důkaz, jaký je postup nyní?
P.S.:2 Už je sice po funuse, ale obrázek už vložit jde.



Třepací baterka.jpg
 Komentář:
 Velikost:  287.83 kB
 Zobrazeno:  187 krát

Třepací baterka.jpg




Naposledy upravil Quest dne so září 29 2018, 11:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so září 08 2018, 17:59    Předmět: Citovat

TV product kdysi prodával tudle "onanýrku" taky - byl v tom neodymový magnet, 1F kondenzátor, 4 diody a jako spínač byl jazýčkový kontakt - přes ten obal to spínal magnetek, který byl zakomponován v tom posuvným přepínadle. Tudíž to bylo dokonale vodovzdorný. na koncích vymezeného prostoru pro magnet byly gumový dorazy z pružinama. Třepals jak magor skoro 1/4 hodiny, abys mohl svítit 3 minuty. Jediný, k čemu to bylo dobrý, bylo použití jako nouzový světlo, když v noci vyrazíš pojistky - baterku jsi musel dávat na stále stejný místo a mít ji "předem natřepanou".
- Mačkací baterky si už pamatuju jen ty průhledný v barevným plastu. V jedný poloze přepínače LED svítila na CR2032 baterie, v duhý poloze na ten generátorek, kterej tu LED sotva utáhl, a tos musel mačkat docela rychle.
-Nejpoužitelnější varianta je podle mě klička - takový tu mám rádio se solárním dobíjením a "dynamem" - Jako dynamo je tam 3F generátorek stejné konstrukce, jako spindle motor u CD rom. Jako "storage bank" je tam Lithiový akumulátor 2Ah. Dá se to samozřejmě dobít i zdrojem pro mobilní telefon přes USB vstup.
VARTA dělala "ruční baterku" z 3F generátorem s akumulátorem LIR2032, FERM s obyčejným elektromotorkem který přes gretz dobíjel Ni-Mh trojpack akumulátor (dával se do bezdrátových telefonů)
https://photos.app.goo.gl/KP6Kh3MSRuhmHmq66
https://photos.app.goo.gl/Xffg4fMw9HESFEnY8
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> "Čínský" a jiný šmejd Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund