Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BLDC motorky z videí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 17:20    Předmět: BLDC motorky z videí Citovat

Ve starém videu jsem měnil odpálený BLDC capstan motor s TA7756 za jiný, bylo tu o tom vlákno. Ten nový se mi podařilo rozběhat, je osazen driverem CXA1251. Starý motor měl otáčky řízené ss napětím, nový je nejspíš určen pro PWM - tvrdým spojením řídicího vstupu s napájecím napětím se rozběhne naplno, jinak to vstupním napětím ani proudem moc regulovat nejde. Datasheet ani od jednoho obvodu jsem nenašel.

Našel jsem ve videu výstup řídicího obvodu, na kterém je PWM na několika kHz, které se potom pro původní motor filtruje. Zapojil jsem to napřímo a funguje to, otáčky se regulují správně, ale driver při malých otáčkách hodně topí i při zanedbatelném mechanickém zatížení. Při přehrávání celý motor bere z 12 V asi 0,3 A a driver topí tak, že mám strach to nechat běžet déle jak několik sekund. Při vyšších otáčkách se mi to zdá lepší. Motor na tu PWM navíc dost piští, asi je určen pro frekvence mimo slyšitelné pásmo. Není mi jasné, proč to tak žere, myslel jsem, že modulační frekvence prolézá na výstup a prochází RC členy, co jsou paralelně ke statoru, ale ty jsou studené. Z mechanických důvodů jsem přehodil rotory, ale magnety se zdají být úplně stejné, počet pólů sedí. Máte s tím nějaké zkušenosti? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 20:46    Předmět: Citovat

Asi se to přesycuje. Skus snížit napětí, nebo vinutí připoj přes odpory. Pak uvidíš co dál.
PWM to asi nebude. Otáčky BLDC motoru se přece neřídí střídou ale frekvencí.
Správně by se asi měla řídit střída pulsú, které budí vinutí motoru podle nějakého chybového úhlu, který by se tak udržoval konstantní. Pak by se se sníženým zatížením patřičně snížil i odběr proudu a driver by byl studený.
S regulací otáček ovšem toto řízení nemá nic společného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5226

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 22:50    Předmět: Citovat

Heh pokud vím tak BLDC se právě řídí napětím...
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po září 03 2018, 10:48    Předmět: Citovat

Kremik: myslím, že nemáš pravdu. Driver tohoto druhu BLDC motoru je vlastně jen elektronický přepínač řízený Hallovou sondou dle polohy rotoru, který nahrazuje komutátor. Frekvenci přepínání určují přímo otáčky rotoru a nejde ji nijak jinak ovlivnit. Otáčky závisí na napájecím napětí a zatěžovacím momentu stejně jako u obyčejného stejnosměrného motoru, však i zkratka BLDC znamená "stejnosměrný bezkartáčový". Stejný druh motoru je třeba v PC větrácích. V tom videu se to liší jen tím, že má ten driver navíc řídicí vstup, který "nějak" ovlivňuje proud motorem. U toho CXA1251 to bude nejspíš jen zapnuto/vypnuto. Samotnou stabilizaci otáček zajišťuje servo obvod ve videu na základě požadavku procesoru na rychlost a zpětné vazby od jeho vlastní Hallovy sondy. Výstupem toho serva je ta PWMka, která šla filtrovaná do řídicího vstupu původního motoru. Nový motor se řídí nefiltrovanou PWMkou ve stylu zapnuto/vypnuto.

Ale s tím přesycením to může být pravda, vlastně ani nevím, pro jaké napájecí napětí je ten nový motor určen. Zkusím to snížit. Pokud to nepomůže, mohl bych zkusit spínat tou PWMkou napájení celého motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po září 03 2018, 16:22    Předmět: Citovat

U těch BLDC záleží hlavně na tom driveru.Obvykle je to synchronní motor s permanentním magnetem,nejvíc třífázovej se spojením do hvězdy.Ten tachozávit a ty Hallovy čidla tam jsou kvůli tomu driveru,aby držel ty otáčky i při nerovnoměrný zátěži.
Jednou jsem zkoušel generátor 3F proudu s OZ a 3ks TDA2030,ale rozsah regulace byl malej a motor docela topil.
Pro orientační zjištění vstupních parametrů je dobrý ,nejdřív s drátama naprázdno a pak se zátěží(třeba 3x10-100R ve hvězdě,začnout vyšším odporem a snižovat) ten motor roztočit na jmenovitý otáčky(třeba vrtačkou), měřit napětí (L-L i L-N) a frekvenci(třeba i sluchem,pokud není čítač),vinutí odpoj od driveru,než ho roztočíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po září 03 2018, 17:15    Předmět: Citovat

Jak už jsem psal výše, tohle není klasický synchronní motor, při změně zátěže rozhodně sám o sobě otáčky držet nebude. Bastlit budič s TDA2030 zatím nemíním Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po září 03 2018, 18:03    Předmět: Citovat

Pokud BLDC roztáčíš jen hallovýma sondama, pojede to na maximální otáčky a nemáš jak to řídit. Maximálně tak napětím. Ale tak to obvykle nefunguje. Vždyť už se to používalo u disketových mechanik. Mělo to tři hally, driver, ten byl řízen krystalem a umělo to ještě dvě rychlosti.
Pokud máš driver který to opravdu pere jen podle sond, tak pak jedině napětím... Ani nevím, že se takový bastl vyrábí. Ale nemyslím, že bych se s tím někde někdy setkal.

Edit: DS jsem nenašel, ale má to hromadu vývodů a žádný chladič, to určitě nebude jen nějaký prostoduchý budič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po září 03 2018, 18:54    Předmět: Citovat

No krystal to tedy nemá. Celý motor má jen dva řídicí vstupy, jedním se přehazuje směr a druhý funguje, jak jsem popsal. Jak fungoval u starého motoru, to nezjistím. Kdyby to bylo udělané, jak říkáš, tak by to za současného stavu nemohlo s tím motorem fungovat. Přikládám schéma, jak to je udělané.

Vývodů to má dost, ale využitých jich moc není, viz schéma.



video.png
 Komentář:
 Velikost:  38.48 kB
 Zobrazeno:  197 krát

video.png



CXA1251.png
 Komentář:
 Velikost:  40.93 kB
 Zobrazeno:  209 krát

CXA1251.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá listopad 02 2018, 22:23    Předmět: Citovat

Do napájení jsem zařadil čínský modulek spínaného měniče nastavený na 7 V a vše funguje jak má. Driver moc netopí a má ještě dostatečnou sílu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund