Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Monitor PMD-60 (TESLA Merkur), rozklad
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: so září 01 2018, 14:27    Předmět: Monitor PMD-60 (TESLA Merkur), rozklad Citovat

Zdar chlapi,

riešim nasledovný experiment s monochromatickým monitorom Tesla PMD-60.1, čo je vlastne ČB TV Merkur bez kanálového voliča, vf a zvukovej časti, len so zelenou obrazovkou. Slúžilo to kedysi ako zobrazovač pre teslácky mikropočítač PMD-85, na vstupe to akceptuje klasický videosignál 1Všš so zápornými synchroimpulzmi (15,6kHz H, 50Hz V).

Keďže sa jedna(lo) o mono monitor ku vtedajším osembitovým mikropočítačom, rozhodol som sa tomu dorobiť podporu i pre počítače IBM PC toho času: konkrétne pre videoadaptéry IBM CGA (15.7kHz H, 60 Hz V) a už od výroby monochromatická MDA (18,43kHz H, 50 Hz V).

Podporu pre "štandard" CGA, čo je vlastne americká televizna norma NTSC, len v mojom prípade monochromatická, sa mi podarilo nasimulovať sklbením oddelených TTL horizontálnych i vertikálnych časti cez XOR hradlo, no a následným sklbením jednotlivých TTL farbových zložiek aj so synchronizáciou do jedného kompozitného výstupu, pasívne, cez odpory - o farby sa mi tam samozrejme nejednalo. Keďže frekvencia horizontálneho (riadkového) rozkladu sedela, stačilo iba "upokojiť" rozskákanú vertikálnu (snímkovú) synchronizáciu, čiže iba odpor a prepínač vyvedený na panel von.

Otázka je, či môžem takýmto jednoduchým spôsobom spraviť tento monitor i MDA-kompatibilný. Tu siaha frekvencia riadkového rozkladu nad rámec možností A250D, kde píšu štelovateľnú frekvenciu medzi 14 až 17kHz, pričom by som to musel upraviť (vratne) až na tých 18,43kHz. Frekvencia snímkového rozkladu (50Hz) v tomto prípade sedí bez úpravy.

Dostal som ešte jeden nápad: nespájať tie synchronizácie do kompozitnej, ale spraviť možnosť priviesť dnu monitora tie jednotlivé zložky (riadkovú i snímkovú) oddelene. Sú to TTL impulzy, takže tam nepredpokladám problémy, ovšem neviem, čo mi po pár minútach povie koncový tranzistor riadkového rozkladu, či sekundár vn trafa Very Happy

Čo si o tom myslíte, šlo by to tak vyriešiť? Beriem to iba ako experiment na víkend, echt multi-sync monochromatické monitory sú dnes raritné, a ich cena tomu napovedá.

Vďaka a pardon za obšírnejší príspevok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: so září 01 2018, 14:31    Předmět: Citovat

Prikladám ešte schému.

https://i.imgur.com/ZNOnF4p.png
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: so září 01 2018, 22:23    Předmět: Citovat

Nuz myslim, ze s riadkovou frekvenciou mimo 15625 nebude mat problem len A250tka, ale aj riadkovy koniec a VN trafo. Pokial si spominam, vsetko to bolo optimalizovane prave na 15625 Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 4:53    Předmět: Citovat

A250 přece není natvrdo svázaná s konkrétním kmitočtem, vše je dáno "smetím" kolem něj, nebo se pletu? Nechci kecat, ale myslím jsem ho kdysi použil na synchronizaci kmitočtu řádově úplně jinde.
Přeladit konec by taky mohlo jít, když to není o moc, ovšem multisync už bude trošku jiná liga.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 7:01    Předmět: Citovat

Normálně to vyzkoušej, na vyšší frekvenci poteče rozkladem menší proud, takže bude menší horizontální rozměr, ale zničit by se nic nemělo. Podle mě to bude fungovat v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 8:24    Předmět: Citovat

A250 to zvládne bez problémů, pokud to nepůjde doladit přímo trimrem, je potřeba jen změnit jeden kondenzátor. Synchronizaci bych asi nechal složkovou, protože ta poskládaná kompozitní moc TV normu připomínat nebude. Pokud jde o rozklad - ten funguje jako řízený spínač, kde čas zpětného běhu je dán napevno kapacitou vychylovaček + kondenzátoru na kolektoru spínacího tranzistoru, čas činného běhu lze ovlivnit. Protože při činném běhu dochází zároveň k akumulaci energie v trafu, dojde při zvýšení frekvence horizontálu ke zkrácení této akumulace. Bude tak nižší VN a díky delšímu zpětnému běhu než norma očekává nejspíš dojde k oseknutí levého okraje obrazu. U Merkura, který si přes trafo vyrábí napětí pro vertikál, dojde i k poklesu tohoto napětí.
Rozdíl frekvencí je dostatečně malý na to, aby to KU moc vadilo. Rychlé je dost a toto není tyristorový rozklad, kde je vypnutí časováno LC obvody. Změnou kondenzátoru na kolektoru KU by to šlo i doladit, ale to by zas rozházelo nastavení pro 15kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 8:35    Předmět: Citovat

U starsich nonitoroch sa to doladovanie RKS robilo pripajanim dalsieho kondika cez relatko (neskor fet). Mozes skusit aplikovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 8:55    Předmět: Citovat

U monitorů Samsung (?) se cpaní do vyšší frekvence horizontálu odměnilo odpálením trafa plus šlehnutím nějaké diody. Ferit jádra můe mít ztráty na hraně a při oteplení trafa nastane záviťák a pak už jen měníš tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 12:04    Předmět: Citovat

Vďaka vám chlapi za cenné rady, obzvlášť xsc Wink

Pripojil som oscík na bázu KF508 ktorá je na DPS riadkových rozkladov na výstupe s A250D. Kmitočet sa dal regulovať trimrom P2 medzi 14 až 19kHz, takže otázka vyriešiť prepínanie 15,6/18,4kHz je tým vybavená - ostatne, pozrel som sa do datasheetu TBA 950, čo je vlastne ekvivalent tejto A250D, a tam spomínali to isté - patričnou úpravou C člena na vývode 13, prípadne deliča na 14 sa ten obvod dá nastaviť i na iné frekvencie horizontálneho rozkladu; akurát tam spomínali, aby sa správne nastavila fáza trimrom P1 tak, aby pokryla celý "flyback pulse" (spätný beh?). Ale obraz je teraz pekne v strede, takže to netreba.

Tiež sa potvrdilo to, že sa mierne zúžila vykreslovacia plocha obrazovky zo strán. To však beriem ako výhodu, keďže u môjho exempláru je obraz tesne na bokoch trocha "krátkozraký" (na celú obrazovku, pri 15,6kHz). Ostrenie som skúšal doladiť trimrom na DPS pri patici obrazovky pre rozumný kompromis. Ovšem najostrejší obraz, keď dám na obrazovku monoskop, vždycky pokryje stred. Pár centimetrov od rohov obrazovky je to síce stále lineárne, takže problém s magnetmi pri vychylovačkách asi nie je, len to je už menej ostré - a zhoršuje sa to zvýšením jasu a kontrastu obrazovky. Asi je to vlastnosť merkúra.. keďže dynamické ostrenie to nemá Very Happy

Čiže vn na obrazovke určite pokleslo, takže záviťáky snáď nehrozia - ked tak, mám tu ešte do merkura čierne vn sekundáre na výmenu. Ked tak, viem to ešte overiť kilovoltmetrom (naprázdno, do kábla nechcem zasahovať).

Idem to ešte vyskúšať so signálom z MDA. Ako som tu načrtol, to pripojenie jednotlivých zložiek HSYNC a VSYNC do monitora, miesto ich "kombinovania", čo robím doteraz... priznám sa, že neviem ako by som ich pripojil takto samostatne Smile . Ked som pozeral teslácky datasheet A250D, tak na pin 5 sa očakáva vstup "BAS" signálu, z čoho mi je jasné, že tesláci kopčili od nemčúrov, keďže to znamená "bild-, austaust-, synchronsignal". Takže to na vstupe očakáva videosignál so synchronizačnou zmesou a zatemňovaním. Tento signál je vopred pripravený tým tranzistorovým "tvarovačom" (?), modul (P) v schéme. Povedzme, keby tento signál obsahoval iba obrazovú zložku, vedeli by ste ma nasmerovať, kam pripojiť tie (patrične zrazené) TTL sync zložky tak, aby som ich nemusel kombinovať, tak ako doteraz?

Sakrmente, zas som sa rozpísal..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 13:43    Předmět: Citovat

A250 dostavala v standardnej telke na vstup UTS (uplny televizny signal), z ktoreho jednak oddelila vertikalne synchro impulzy a vyrabala aj synchronizovala riadkove (spolu s dotiahnutim fazy). Vertikalne impulzy by som skusil priviest tam, kde isli z pinu 7 tohto IO a horizontalne na vstup A250D. Nuz a video na vstup videozosilnovaca.
PS, tu tvoju schemu si neviem zvacsit, mozno je to tym, ze som na tablete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 14:15    Předmět: Citovat

Vďaka za odpoveď. Na to je ľahká pomoc - over si v adresnej lište internetového prehliadača, či ti pri navštívení servera otvorilo webstránku imgur a v nej iba zmenšený náhľad tohto obrázka, alebo už priamo PNGčko (.png).
V tom prvom prípade stačí na ten obrázok ťuknúť, alebo podržať prst a vybrať z menu niečo v štýle "otvoriť v novom okne", alebo "zobraziť obrázok" alebo niečo v tom štýle.
To PNG má 3160x2280 bodov a na PC je vidno fpoho, sice sú tie písmenká trocha menšie. Každopádne, ak to je na tvojom tablete nečitatelné, a v adresnej lište vidíš .png, tak potom ti to zoom algoritmus v prehliadači nejak mrší (alebo ti ťahá skomprimovaný obrázok, ak používaš nejaké proxy).

Podľa schémy vedie vstupný UTS videosignál priamo do videozosilovača (nesprávne som to nazval "tvarovač" - modul P) a odtiaľ na vstup A250 vývod 5 (IO, nie DPS). Vývod 7 z A250 zdá sa že je vertikálna synchronizácia, keďže vedie na vstup obvodu snímkového rozkladu MDA1044E (pin 8 ). Takže to by som vedel zmerať škopíkom a prispôsobiť tým napäťovým úrovniam aké tam majú byť. Videosignál bez synchro prímesi zapojiť teda na vstup videozosilovača, ktorý vede do tej A250D, ale stále neviem kam zapojiť HSYNC..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 15:42    Předmět: Citovat

Problém s linearitou vodorovně logicky vznikne při už zdánlivě nepodstatné změně řádkové frekvence. A přesytkou to vyrovnáš jen na pravém okraji a ještě ne úplně.
Na vině je S-korekce vyrovnávající nelinearitu způsobenou poloměrem zakřivení stínítka vůči poloměru vychylování resp. ploše sklenutí obrazu.
Tu S-korekci vlevo i vpravo zajišťuje v tom monitoru C7 (3µ9), který je v sérii s vychylovačkami (a přesytkou) a tvoří vlastně s těmi cívkami sériový rezonanční obvod laděný asi na polovinu řádkové frekvence. Hodí se ho zmenšit v druhé mocnině pomeru navýšení frekvence - tedy při změně frekvence z 15,625 kHz na 18,4 kHz bys měl kapacitu C7 nahradit kondíkem maximálně 1µ8, aby linearita do krajů byla přijatelná, současně by se sám měl přibližně srovnat i rozměr, a nemusels ji dorovnávat jen na jedné straně přesytkou.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 16:15    Předmět: Citovat

Pozor na ty synchro impulsy, tady http://minuszerodegrees.net/mda_cga_ega/mda_cga_ega.htm
píše, že pro MDA je řádkový kladný, snímkový záporný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne září 02 2018, 23:49    Předmět: Citovat

nixdorf napsal(a):
Podľa schémy vedie vstupný UTS videosignál priamo do videozosilovača (nesprávne som to nazval "tvarovač" - modul P) a odtiaľ na vstup A250 vývod 5 (IO, nie DPS). Vývod 7 z A250 zdá sa že je vertikálna synchronizácia, keďže vedie na vstup obvodu snímkového rozkladu MDA1044E (pin 8 ). Takže to by som vedel zmerať škopíkom a prispôsobiť tým napäťovým úrovniam aké tam majú byť. Videosignál bez synchro prímesi zapojiť teda na vstup videozosilovača, ktorý vede do tej A250D, ale stále neviem kam zapojiť HSYNC..
Zapojit je to potřeba následovně. Videosignál do videozesilovače. Amplituda bez synce má být 0,7V černá-bílá.
Horizontální sync do signálového vstupu modulu S, tedy signálového vstupu A250D. Bude potřeba úrovňově upravit odporovým děličem - A250D očekává asi 2,5V pro kompletní signál, to dává pro sync asi 0,7V. Ale je pravděpodobné, že se chytí skoro na cokoliv...
Vertikální sync přímo do sync vstupu MDA1044, tedy rozpojit propojení s modulem S. Podle Tesláckého katalogu umí pozitivní i negativní sync, ale pro ten negativní bude nejspíš potřeba kapacitní oddělení, nebo to zinvertovat jedním tranzistorem. Úroveň může zůstat TTL.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nixdorf



Založen: May 06, 2017
Příspěvky: 570

PříspěvekZaslal: po září 03 2018, 12:18    Předmět: Citovat

Chlapi, fakt klobúk dole, vyznáte sa.

Napokon som sa uspokojil so svojim samostatným "TTL integrátorom" videa a synchronizácie (viď príloha). Čo poviete? Myslím si, že krajší videovýstup, teda čo sa týka ostrosti a kvality písma, už z toho asi nedostanem, takže ten vstupný signál napokon ponechám kompozitný.
Navyše mi to zapojenie XOR hradla rieši obojakú polaritu vertikálnych synchroimpulzov. Do toho nemusím stružlikať do predného panelu nevzhľadný 9-pinový TTL konektor pre MDA s ďalším prepínačom vstupov DIN5/DB9, ktorý by tie úpravy menil na vratné pre klasický UTS vstup. Jak sa poznám pri takýchto "titerných" prácach, ešte by mi ušla ruka frézky a mal by som krásne poškrábaný ten predný panel Very Happy

Momentálne teda vykresľuje monochromatickú IBM CGA (15,7kHz+, 60Hz+) obstojne, čo sa ostrosti, výškovo i šírkovo týka. Sice nepatrne škube obrazom, ale tým kombinovaným hsync/vsync to nie je, keďže sa rovnaké správanie prejavuje, aj keď do monitora pripojím pravý NTSC videosignál z DVD prehrávača. Ale to sa doladí.

Vykreslovanie MDA (18,4kHz+, 50Hz-) v textovom režime 80x25 znakov, teda s teoretickým rozlíšením 720x350 bodov, je ostré a drží sync jak kliešť.
Ovšem začína na tienidle až od 2,5cm zľava a 3cm sprava od tienidla to končí. Do toho ešte je zľava useknutých tak 7 textových znakov, kdežto predposledný (78.-my) znak, čo už má byť na kraji obrazovky, je ešte dobrých 3,5cm od pravého okraja tienidla. Rozmer vertikálu tiež trocha narástol, takže text vykresluje mimo viditelných častí obrazovky - to sa skoriguje.

Takže sa teraz momentálne zamerám na správne pokrytie obrazovky radami od kolegov xsc a Hilla. Úpravou frekvencie horizontálu sa upravilo napätie pre vertikál, takže skorigovať výškový rozmer bude jednoduché. Následne budem "konzultovať" kapacitu kondenzátora u kolektora riadkového rozkladu BU pre doladenie činného behu, a taktiež S-korekciu kondenzátorom C7. Ked dojdem ku rozumnému kompromisu, prirobím tam prepínanie viackontaktovým signálnym relé, nech je tá uprava vratná i pre 15,6kHz.



CGAmono.jpg
 Komentář:
 Velikost:  87.53 kB
 Zobrazeno:  196 krát

CGAmono.jpg



MDA.jpg
 Komentář:
 Velikost:  40.09 kB
 Zobrazeno:  201 krát

MDA.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund