Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

B 117 a OT k B 57 a jiným
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9675
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 13:35    Předmět: Citovat

no, asi tak v roce 1974-75 přišly k nám bateriové kazeťáky...proletáři měli Tesla A3 případně pašovanou Unitra MK125 kdežto majetnější celebrity National RQ227 či cosi podobného, oblíbenou zábavou bylo nahrávat přednes kantora a pak se tím bavit, jestli to tušili nevím ale tolerovali nám to - bez odvetných sankcí většinou
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33967
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 13:42    Předmět: Citovat

O 20 rokov neskor som mal maly kazetak SuperTech - bud sa dali nahravat blbosti a potom sa na tom bavit alebo pripojit vystup na reprak skolskeho rozhlasu a pustit nejaku hudbu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 13:49    Předmět: Citovat

Pamatuju si ten střep, "slim line". Úžasná sračka, proti které byla A3 HiFi stroj. Stejnosměrný mazání kusem přiklápěcího magnetu, to bylo vážně SuperTech. Dokonce si pamatuju i test v AR, to bylo něco tedy...
Tady si to koupil v Elektru a ještě pod pultem jen jeden zoufalec, samozřejmě byl za osla největšího. Neboť už tehdy to nebylo schopný konkurovat zvukem či něčím jiným ani té prachmizerné MK125.
Nebylo to kvůli ohavnýmu kolísání použitelný ani jako "play" stroj při kopírování a k tomu idiotsky zapojenej pětikolík..
Ukázkovej zvukovej fujtajbl, z jakých je dneska laická veřejnost ještě furt na větvi, ale v podobě mp3--
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33967
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 14:10    Předmět: Citovat

Ano, to bude ono, boli tam 3,5mm jacky MIC a EAR a medzi nimi jeden 2,5mm REM. Este ho niekde mam. Na nahravanie hier do Didaktiku fungoval dobre - na rozdiel od stareho Sony, ktory kedysi v servise do*ebali vymenou motora aj s remenicou za nevhodny typ - tocil sa prilis pomaly a Didaktik z toho nenahral nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7436

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 18:50    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
ano ovšem, jinak taková zvláštnost že nebývalý vzestup audio kazet (někdy ke konci éry socíku) se školství a pedagogice tak nějak obloukem vyhnul přičemž byly obsluhou a manipulaci daleko jednodušší než cívkáč, no to nic...
Jak kde. U nás se kazeťáky objevily - oranžové maďarské potvory. Na výuku byly díky "kvalitě" reprodukce zcela nevhodné, třída se s tím ozvučit nedala a nebylo tomu rozumět. Možná i to byl důvod, proč se kazeťáky moc nerozšířily, kotoučáky na tom byly líp. Na gymplu měli K10, ta hrála sice líp, ale na třídu to taky bylo slabé. Časem se ve třídách objevily nainstalované bedny dokonce ve stereu (typ nevím, ale hrály slušně), ty se třeba s Diamantem daly používat (nejen na výuku).

Naposledy upravil xsc dne ne srpen 19 2018, 19:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 19:18    Předmět: Citovat

Nemáte někdo tohle "C" provedení?
Vlastně by mě stačil jen horní panel.



TeslaB117C2.JPG
 Komentář:
 Velikost:  208.64 kB
 Zobrazeno:  94 krát

TeslaB117C2.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 19:51    Předmět: Citovat

Tak na této fotce toto provedení vidím asi tak potřetí v životě. Z toho dvakrát v opravně, čuměli jsme na to všeci, jak vyorané myši.
Těžko říct, za jakým účelem tento subtyp vznikl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 20:15    Předmět: Citovat

Tak ještě jednu chuťovku...


tesla_b700_tape_recorder.jpg
 Komentář:
 Velikost:  136.88 kB
 Zobrazeno:  215 krát

tesla_b700_tape_recorder.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 20:57    Předmět: Citovat

Ale to je přeci nějak podobné tomu šmejdu pro fízly - nebo se pletu?
A kam se bude navíjet obsah levé cívky, když pravá je už skoro plná??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5221
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 21:30    Předmět: Citovat

Ty plné cívky byly první věc co mě zaujala Very Happy Teprve až pak jsem hledal "najdi 5 rozdílů ". Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pida_m



Založen: Feb 04, 2010
Příspěvky: 775
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: ne srpen 19 2018, 21:52    Předmět: Citovat

..a co na profi kotoučáku natočit nějakou nízkou freqenci a pak to jen změřit na výstupu?
..či použít měřicí pásek /profi nahranej/, ale to každej kluk asi nemá.

EDIT> sorry ukvapená reakce na starší příspěvek v tomto vláknu, které mne zaujalo, tak ho čtu od začátku.
..prominte.

_________________
píďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9675
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2018, 6:52    Předmět: Citovat

nět, nikagda něviděl...
jo, zmíněný Tesla K10, ten ano, ještě v roce 1986 (!) sloužil k záznamu programů a dat (na běžnou audio kazetu) při výuce jazyka Basic na stroji IQ151, dostupné literatury zkrátka nebylo, rychlokurz programování v basicu běžel v AR ročník 1981 no a první učebnice doc.ing.Olehlů vyšla pozdějc

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2018, 7:52    Předmět: Citovat

Myslel jsem, že tam jen položili dvě plné cívky aby to "pěkně" vypadalo,
ale když se to zvětší, tak tam je opravdu napnutý pásek kolem hlav.
Asi "esenbácký" snímek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 976
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2018, 8:39    Předmět: Citovat

ronoda napsal(a):
Nemáte někdo tohle "C" provedení?
Vlastně by mě stačil jen horní panel.

Myslím, že tohle provedení mám a eventuálně bych byl asi i ochotný ho za něco vyměnit. Mám pocit, že se dodávalo společně s nějakou rozhlasovou ústřednou.

Jinak na školní MGF mám docela dost vzpomínek (základní škola 1984-93)
- B101 ještě ve školce
- B4x na tělocviku
- další deriváty řady B4 na prvním stupni na pouštění pohádek
- B47 na zeměpis, kterou "souška" připojovala k externímu repru vyrobeném z Filarmonie.
- Zeměpis byl někdy alternován s polským ZK14?
- B90 na ruštinu, s páskem ORWO, ze kterého se již odlupovala aktivní vrstva, takže některé lekce byly nepoužitelné
- B444LUX v hudební výchově, opět s reproduktorem z Filharmonie (tyto reproduktory byly na škole celkem 3)
- B57 na angličtinu (cca rok po revoluci), který se učitel snažil pro jeho slabý výkon přesvědčit k provozu ve svislé poloze
- ve skladu pionýrské klubovny byly dvě modré B70, ty jsem ale v provozu nikdy neviděl

Krom toho LUXe, který byl ve sříni, si ty magnetofony "úči" vždycky nosili sami z kabinetu.

Když jsme v 9. třídě probírali rok 1968 ze všech stran (včetně té literární), připravil jsem si referát s Pupákem, jak jinak než na pásku. Tou dobou ale na škole již probíhala invaze kazeťáků-jezevčíků, takže se našla už akorát ta ruštinářská B90.

Na škole byla ještě tzv. "sluchátková" třída (jak už o ní někdo psal a která je také známá ze seriálu "3. patro"), kde byla přímo v katedře zabudovaná nějaká B4x. Jak se používala nevím, než jsem dospěl do druhého stupně, v rámci návalu husákových dětí bylo vedení školy nucené postupně zrušit družinu, kabinety pedagogicko-psychologické poradny a další prostory. Pak přišly na řadu speciální třídy, tu sluchátkovou nevyjímaje.

Za celou dobu MGF nikdy krom externích repro nebyly k ničemu jinému připojovány a používány tak jen k reprodukci. K záznamu byl používán až kazeťák v 9. třídě, a to myslím v Občanské výchově, kde jsme měli 5 minut mluvit z patra na vylosované téma.

Při úklidu po změně režimu jsem se nachomýtl k nějakým školním páskám, různých programů pro použití s diaprojektorem bylo dost. Akorát podle mne tohle řešení pro výuku není úplně vhodné, je to tak "děti zabavit aby neotravovali". Tištěný komentář učitelé obvykle upravovali podle potřeby a aktuálnosti.

Vedle magnetofonů byly pochopitelně častěji používány ty dřevěné gramofony s reproduktorem ve víku (a slabým výkonem). Na to mám jednu vzpomínku, a sice z hudební výchovy - už nevím co to bylo v osnovách, ale probírali jsme nějakou skladbu na psanou na most Avignon, na puštěné desce byla jako první písnička s Waldemarem Matuškou a pak něco z čeho to vzniklo. Krátce na to Walda zdrhnul, takže deska dostala zajímavé zdobení v podobě rýh přes celou první skladbu. Nevím co to bylo za desky, ale vždycky to byl soubor nějakých skladeb dle schválené probírané osnovy, asi centrálně distribuované, takže zřejmě vyšel nějaký "opravný list"...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinus



Založen: Aug 18, 2018
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po srpen 20 2018, 8:59    Předmět: Citovat

keemo napsal(a):
Ty plné cívky byly první věc co mě zaujala Very Happy Teprve až pak jsem hledal "najdi 5 rozdílů ". Very Happy


Copak o to, že cívky jsou plné, ale JAKÉ jsou to cívky! Mohu říci, že takovou cívku jsem v životě neviděl! Prostředek jako od posledních typů Tesla cívek (těch s dvěma velkými výřezy), ale zbytek cívky jako od BASF. Ty ale takřka vždy mívají v prostředku nálepku, a pokud ji nemají (např. ji někdo sundá), vypadá ten střed úplně jinak. Pokud někdo přesně takovou cívku viděl nebo dokonce má k dispozici, prosím alespoň o foto a o info, kde k ní přišel Smile.
Dík, Pavel

EDIT: Teď jsem se na ty cívky podíval ještě lépe a je jasně vidět, že to je montáž! Podívejte se na pravou cívku, zakládací štěrbina končí "ve zdi" a naopak tam kde má střed výřez pro založení pásku, žádná štěrbina není. U levé cívky to není tak nápadné, ale je to tam taky vidět. Tohle je Mr. Photoshop a tudíž i ten zbytek stroje ve mně budí jen velmi malou důvěru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.42 sekund