Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD Acer 1916C (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenek-ch



Založen: Nov 13, 2010
Příspěvky: 171
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2018, 8:40    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkusil s tím zdrojem...

nic se nezahřívalo, ani nesmrdělo, ale po následném proměření mají najednou ty "zkratované" kondíky odpor 55, nezkratované něco přes 200 a už tedy nepropípávají. nevím kde je chyba...

Tak možná zkusím vyměnit zatím tu pojistku a uvidím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2018, 10:28    Předmět: Citovat

Třeba se to zachovalo jako MP kond, proražené místo se odpálilo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenek-ch



Založen: Nov 13, 2010
Příspěvky: 171
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2018, 10:32    Předmět: Citovat

danhard napsal(a):
Třeba se to zachovalo jako MP kond, proražené místo se odpálilo Smile



No to nevím... Smile

Těch pojistek objednám radši víc... V nejhorším to půjde do šrotu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2018, 11:07    Předmět: Citovat

Skus to pri 5V (ci ake je napajanie panela).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út srpen 21 2018, 23:52    Předmět: Citovat

Já mám na hledání zkratu svou metodu. Je k tomu ale nutný milivoltmetr s co největším rozlišením, alespoň 4 a půl místným displejem. a zdroj s pokud možno nekolísajícím napětím. Připojím vadný obvod ke zdroji, napětí nastavím tak, aby protékal proud alespoň 100 nebo několik set mA. Záleží na citlivosti milivoltmetru. Samozřejmě nepřekročit hodnotu, na kterou je obvod stavěn. Minus milivoltmetru připojím na místo, kam je připojen minus zdroje. A pak už jen pomocí ostrého hrotu připojeného k plusové zdířce milivoltmetru najdu místo s nejmenším napětím, za kterým se už napětí nemění. Dokázal jsem tímto způsobem najít na SMD přepěťovce zkratované v HDD místo, kde je nejmenší odpor, tedy místo zkratu. Samozřejmě to z praktického hlediska nemá žádný význam hledat na zkratované součástce přesné místo zkratu. Jen jsem si chtěl ověřit možnosti této metody. Někdy jsou ale součástky připájené těsně u sebe, navíc bezolovnatým cínem na plošňáku, který se bojím zbytečně nahřívat, aby se fólie neodlepila. Přesnost místa zkratu nebo svodu je +- 1 nebo několik mm! Záleží na "tvrdosti" zkratu a na kvalitě zdroje a milivoltmetru.

PS: teď čtu na předchozí stránce, že prakticky stejnou metodu používá Danhard. Tak sorry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 7:22    Předmět: Citovat

Ked nemas ani zdroj, tak asi nebudes mat ani presny merak. Mne zatial vzdy stacil zdroj a prst. Hlavne pri vacsich doskach (napr. notebook) je to dost rychle. Idealna by bola termokamera, len je trochu draha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 9:25    Předmět: Citovat

To záleží na typu zkratu, když je dokonalý (cínový můstek, zkrat na průchodu ve vnitřní vrstvě) tak do v místě zkratu nehřeje. A když máš napájení ve vnitřních vrstvách tak podle oteplení nic nepoznáš.
1A ve správné polaritě nic nezničí a na měření stačí 200mV rozsah na čínském multimetru z Bauhasu Smile
A něco jiného je oživovat desky z výroby, nebo už jednou chodivé desky se závadou součástky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenek-ch



Založen: Nov 13, 2010
Příspěvky: 171
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 9:48    Předmět: Citovat

Zdravím,
tak jsem to zkusil a hřeje se těch pět kondíků na tehle fotce:

[img]
https://img8.rajce.idnes.cz/d0801/7/7894/7894884_ee6129695e0813ada3c240ff339a3812/images/WP_20180819_20_01_32_Pro-kopie.jpg?ver=0
[/img]

Nejdříve začnou ti na fotce nejblíž a pak i ty ostatní... takže je nejspíš budu muset vyměnit všechny. Nemám zatím ale ani pořádný měřák na změření přesné kapacity, tedy, je objednáný a je na cestě, takže na něj asi počkám... jinak nemůžu pokračovat, jelikož nevím, co za kondenzátor tam patří.

Zatím ale moc děkuji za cenné rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 9:53    Předmět: Citovat

Od jedneho sa zohreju aj ostatne. Takze ten, ktory je horuci ako prvy, je najlepsi kandidat na vymenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenek-ch



Založen: Nov 13, 2010
Příspěvky: 171
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 9:59    Předmět: Citovat

Ok...zkoušel jsem to takovým výběhovým zdrojem, ale postačil... a tak mě napadá že bych si do budoucna pořídil nějaký lepší a spolehlivý a méně nákladný zdroj... jaký byste doporučili? Je dobrá i Čína? Koukal jsem třeba na tohle:

https://www.aliexpress.com/item/30V-10A-LW-K3010D-Mini-Switching-Regulated-Adjustable-DC-Power-Supply-SMPS-Single-Channel-30V/32817754046.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.15982e0e5cW036

nebo:

https://www.aliexpress.com/item/Mini-laboratory-Power-Supply-KPS303DF-30V-3A-Single-Phase-Adjustable-SMPS-Digital-Voltage-Regulator-0-1V/32853022255.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.15982e0e5cW036


Má s tím zde někdo nějakou zkušenost?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 23:20    Předmět: Citovat

Na předpokládané použití si myslím, že by stačily. Ten druhý(ale dražší) by měl být lepší, má jemnější nastavení napětí a proudu, i když menší rozsah napětí i proudu. Pro hledání např. těch zkratů, napájení menších přístrojů, ale taky třeba pro měření a kontrolu třeba diod, ZD, tranzistorů(třeba Ice, Icb apod.), měření odběru opravovaného přístroje, by měl být také dobře použitelný. Kontrolovat diody nebo tranzistory multimetrem je málo průkazné. Třeba svod ZD hlavně pro malá napětí, částečně narušené přechody polovodičů se dají spolehlivě zjistit právě pomocí takového nebo podobného zdroje. Předpokládám, že stabilita napětí se dá dost přesně kontrolovat nebo korigovat. Otázku spolehlivosti a životnosti nejsem schopen posoudit, ale to je stejné dnes prakticky u všeho.

Já mám poměrně přesný a víc než 30 let fungující samovýrobu podle vlastního návrhu s číslicovým nastavením napětí a proudu v desetinách procent, takže jsem s profesionálními výrobky přišel do styku jen v zaměstnání. Buď byly velmi drahé, nebo nic moc parametry. Dnes díky kanárkům je situace úplně jiná, dá se koupit poměrně slušný HOBY přístroj za rozumnou cenu. Ale už je to spotřebka, vzhledem k poměrně nízké ceně, nikdo neočekává, že bude fungovat desítky let. Ale můj osobní názor je, že by ti mohl minimálně pro začátek, postačit. Zkus se třeba poradit i s někým jiným. ale pokud bych neměl ten svůj zdroj, asi bych do toho šel. Už jsem starý a líný něco vymýšlet. Rozhodně bych dnes nebyl schopen vyrobit to co před 30 lety.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6604
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2018, 23:31    Předmět: Citovat

Chtělo by to něčí osobní referenci, jak těm spínaným čínským zdrojům funguje proudové omezení. Mám zkušenost jen s výkonnějšími zdroji čínské výroby, a to i ne zrovna úplně low cost, ale zato velmi špatnou zkušenost. Většinou je na výstupu kondenzátor podstatné kapacity a odezva nasazení proudového omezení je tragicky pomalá. V praxi to znamená, že testované zařízení už dávno lehlo popelem a proudové omezení ještě nezabralo. Na většinu nesilových záležitostí stačí zdroj 30V 1A, lépe 2X30V, tedy dvojitý. Laboratorní zdroj by měl být lineární, ne spínaný. Automatické přepínání odboček na trafu je akceptovatelné. Dle mého názoru je naprosto postačující BS525, už se ale poněkud špatně shání, vždy samozřejmě použitý a leckdy potřebuje něco servisu. Levné čínské lineární zdroje neznám, ale šel bych raději touto cestou, než jít do výkonnějšího spínaného. Záleží samozřejmě, co zejména hodláš tím zdrojem napájet.
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2018, 0:16    Předmět: Citovat

Ten dvojitý zdroj Tesla 2x 30V jsme měli v práci, ale hodil se tak leda na velmi nenáročné a nepřesné použití. Velmi hrubé nastavení napětí s ruckovými budíky, velmi nestabilní stabilizace. Používali jsme ho leda tak na zkoušení žárovek, nabíjení baterek nebo zkoušení nebo napájení přístrojů. Proudové omezení jen velmi hrubé a nepřesné, navíc tepelně závislé, stejně jako i napětí. Pro jakékoli měřící účely naprosto nevhodný. Na hraní na velmi nenáročné použití snad. Zato byl velmi spolehlivý.

U těch Číňanů ty kondiky jsou fakt problém, pokud jsou větší hodnoty. Ale já, pokud očekávám problém s nadproudem, přidávám napětí i proud velmi pomalu a opatrně. Na druhé straně ale zase impulzní zdroje třeba v počítačích nebo v TV mají také velké kondiky na výstupu, a ochrany fungují velmi rychle a spolehlivě. Ale je pravda, že s čínskými impulznimi LABORATORNÍMI zdroji moc zkušenosti nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenek-ch



Založen: Nov 13, 2010
Příspěvky: 171
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2018, 13:14    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6604
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2018, 13:38    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
Ten dvojitý zdroj Tesla 2x 30V jsme měli v práci, ale hodil se tak leda na velmi nenáročné a nepřesné použití. Velmi hrubé nastavení napětí s ruckovými budíky, velmi nestabilní stabilizace. Používali jsme ho leda tak na zkoušení žárovek, nabíjení baterek nebo zkoušení nebo napájení přístrojů. Proudové omezení jen velmi hrubé a nepřesné, navíc tepelně závislé, stejně jako i napětí. Pro jakékoli měřící účely naprosto nevhodný. Na hraní na velmi nenáročné použití snad. Zato byl velmi spolehlivý.

U těch Číňanů ty kondiky jsou fakt problém, pokud jsou větší hodnoty. Ale já, pokud očekávám problém s nadproudem, přidávám napětí i proud velmi pomalu a opatrně. Na druhé straně ale zase impulzní zdroje třeba v počítačích nebo v TV mají také velké kondiky na výstupu, a ochrany fungují velmi rychle a spolehlivě. Ale je pravda, že s čínskými impulznimi LABORATORNÍMI zdroji moc zkušenosti nemám.


Chápu, že v určitých aplikacích můžou být nároky extrémní. Já i kolegové zdroje BS525 používáme jako hlavní slaboproudé zdroje pro vývoj elektroniky, používají se roky prakticky denně a nějak mi nepřijde, že by mě jeho vlastnosti jakkoli nedostačovaly. Stabilita je zcela dostačující i pro nabíjení lithiových baterek, nastavení napětí aripoty, proudové omezení pracuje bez špičky při nasazení. Nastavení napětí podle ručkového měřáku je samozřejmě s přesností tak do 0,5V, při potřebě přesnějšího nastavení odměřím napětí multimetrem. Mám i BK123, po doplnění aripoty je funkčně prakticky rovnocenný.

_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund