Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace motoru topení/klimatizace Ford Mondeo Mk3
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 21:47    Předmět: Citovat

Tak, teď ti popíšu situaci. Jedeš takhle z rána, sluníčko svítí a chceš si pustit jen takový vlažný vzduch bez klimy. Tak to zapnu a hle ono to topí jako blázen. Tak dáváš po půl stupních teplotu dolů, pořád žádná reakce pak to možná minutku fouká jak by jsi si přál a pak to začne chladit jako blázen. Tak to zase zkoušíš trošku zvedat no a mezitím než lenhle ultra chytrý vyhodnocovač teploty v kabině nějak vyladíš, tak dojedeš do práce s rozladěnou náladou, že jsi si celou cestu hrál s digi klimou.
Další situace je horko, ale ne zas takové aby to muselo pořád šíleně chladit. Tak si na té digi klime vypnu AC ale to už je zase málo a vychází málo studený vzduch. Na manuálu bych nechal AC zaplou a jen bych lehce zvedl teplotu. Na digitální to prostě takhle nevyladis.

Neříkám že to tak je v každém autě, ale u těhle ročníků mondea to prostě nefunguje dokonale.

Ano, myslel jsem si, že u PWM dochází ke změně frekvence jednotlivých pulzů.

Takže myslíte si že mi teď bude stačit najít schéma PWM, které pracuje na frekvenci 400hz?

Kostru jsem měl na mínusu napájení hodin, jinde bohužel blíž v ten moment nebyla a nechtělo se mi chodit pro delší drát zpátky do bytu.

Hele, mám nápad PeteBurns, vyměníme si na týden auto a myslím že změníš názor Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 21:56    Předmět: Citovat

Souhlasím, další zbytečná elektronická ptákovina, jako například digitální mikrovlnka. Mám manuální klimu už 5 let a ještě jsem z toho neskapal.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 21:59    Předmět: Citovat

Přesně tak, tři kolečka a mozek a kdejaká digi klima se může zahrabat Very Happy Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 22:04    Předmět: Citovat

mozno len treba vediet ako na to
ak vypnes AC - vypnes klimakomresor, studeny vzduch z toho nedostanes. Co rezim "manual" to tam nieje? nastavis si iba otacky ventilatora (to co fuka do kabiny) a aj ked klimakompresor bezi naplno tak to predsa nemoze sialene chladit, alebo sa mylim?
mam auto klimu a vecsinou si ventilator nastavujem rucne, teplota je vtedy sumafuk, ked skratka mam ten ventilator na minime tak to velmi nechladi, teda vzduch je studeny ale prudi pomaly....
vlastne mam jedno auto s manulanou a jedno s automatom a nevidim problem to nsatavit tak aby to bolo skoro OK Very Happy


Naposledy upravil misocko dne út srpen 07 2018, 22:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 22:06    Předmět: Citovat

workharde, to bude najskor tym, ze ju vobec nezapinas Razz Twisted Evil Ford Mondeo som sice nemal, zato viac ako 20 roznych aut ano, takze mam co porovnavat, a v zivote by som manualnu klimu uz nechcel - tamto neustale doladovanie bolo prave pri manuali, logicky, automatika musi udrziavat teplotu spravne...Nebol si s tym na diagnostike, ci nebude chyba v nejakom snimaci teploty? Je ich tam pozehnane...Alebo ci neblbne regulacia zmiesavania vzduchu...Nejako sa mi nezda, ze by mohla byt digitalna klima takto posahana ako popisujes od vyroby Very Happy Pokial chces generovat PWM co najjednoduchsie, su na to specialne integrace, kde to ide velmi jednoducho - ako napr. SG3525, TL494 a podobne - treba najst taky, co nebude mat problem kmitat na 400Hz a vyrobit striedu 0-100%, ak teda tolko potrebujes Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 22:12    Předmět: Citovat

Ano to máš pravdu, taky to řeším takhle. Ale neuvedl jsem ještě jeden případ a to sice když jezdím větší dálky v zimě. Když se kabina vytopí na teplotu, tak místo aby jen automaticky třeba lehce ubrala na teplotě a snížila otáčky, tak začne chladit a takhle se to pořád střídá a zase si pořád musím hrát s teplotou, místo aby to nějak rozumně udržovalo. Je pravda, že teď jak jsou velká horka, tak chladím skoro pořád a přepínám to jen na okno, ať to nefouká přímo na mě a snižuju otáčky. Vím o čem mluvím, jinak bych se nedostal až k výměně za manuál, kdyby to fungovalo nějak rozumně.

Myslíte že bude možné vymacknout z 555 těch 400Hz?

PS: Na manuální režim jde nastavit rychlost ventilátoru a směr proudění, ale teplota je stále automaticky řízená a nelze manuálně posouvat od studené po teplou.


Naposledy upravil Dejv00 dne út srpen 07 2018, 22:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 22:17    Předmět: Citovat

Super, podívám se na ty integraky Cool

Zkoušel jsem už diagnostiku přímo na klimě a žádné čidlo nehazelo chybu.

Myslím si že ani klapka na regulaci teploty by neměla být vadná, když jsem tam napojil tu manuální klimu, tak jsem zkoušel po malých krocích posouvat teplotu od kraje ke kraji a servo je pěkně slyšet po celé délce jak se otáčí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 22:50    Předmět: Citovat

Jo a ještě jsem zapoměl na poslední věc, která mě neskutečně irituje. Když je v autě tak akorát a vypnu kompletně topení/klimu, tak se směr proudění nasmeruje na nohy a vlivem tlaku vzduchu zvenčí stále profukuje na nohy, takže když mám sandále, tak mi na nohy proudi i s úplně vypnutou klimou pěkně studený vzduch.
Když jsem měl předtím focusa s manuálem, tak jsem byl zvyklý mít nasměrováno při vypnutém stavu na okno a aspoň se to nezamlžovalo. S automatem to prostě nejde. Kdyby to aspoň měli udělané tak, že se při vypnutí přepne i na vnitřní okruh, tak by se tohle nedělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12523

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 9:09    Předmět: Citovat

misocko napsal(a):
...ospravedlnovat sa mi nemusis, staci ked napises "sorry" Laughing , alebo vysvetlis co je zle na mojom tvrdeni

Tak dobře:
1. věta (souvětí): "pwm nieje o frekvencii, ta sa nemeni."
Existuje více způsobů PWM než jeden; s konstantní frekvencí, s konstantní šířkou pulzů a pak všechno mezi těmito dvěma způsoby.
Na tomto obrázku se naopak nemění šířka pulzů, ale mění se frekvence:


2. věta: "PWM je o dlzke trvania pulzu."
Jak bylo řečeno výše, ne vždy, ale hlavně jsi zapomněl zmínit tu "mezeru" mezi pulzy. Kdybys napsal, že PWM je o poměru délky pulzu k délce mezery mezi pulzy, neozval bych se.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 10:27    Předmět: Citovat

Takže jsem si to nemyslel úplně špatně Smile

Našel jsem docela pěkný návod, jak použít ten SG3525
http://tahmidmc.blogspot.com/2013/01/using-sg3525-pwm-controller-explanation.html?m=1

Tak snad se mi povede něco dát dohromady Cool

Našel jsem možná I hotové řešení na AliExpressu, ale není tam psané při jakém napětí to operuje
SG3525 PWM Controller Module Adjuable Frequency 100HZ-100KHZ
http://s.aliexpress.com/Y7vM3aMJ?fromSns=Copy to Clipboard
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 11:11    Předmět: Citovat

Pre tvoj pripad je lepsie vyradit chybovy zosilnovac na vstupe a vobec ho nepouzit, ty nepotrebujes spatnovazobnu regulaciu, ale priamu - idealne je riadit sirku impulzov priamo ovladacim napatim na pine 9, braneho delicom s potenciometrom z referencneho napatia, ak si teda dobre pamatam Smile 400Hz nie je problem, tak sa mozes pohrat Wink
No vidis, ten modul je super, a otacky ventilatora mozes komfortne regulovat skrutkovacom v palubovke Razz Laughing Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dejv00



Založen: Aug 06, 2018
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 11:17    Předmět: Citovat

Stačí zabudovat šroubovák, tak ať trčí jen rukojeť a je Very Happy

Dík za radu. Zkusím si objednat jak modul tak samotný integrak a uvidím Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1287
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 22:34    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
misocko napsal(a):
...ospravedlnovat sa mi nemusis, staci ked napises "sorry" Laughing , alebo vysvetlis co je zle na mojom tvrdeni

Tak dobře:
1. věta (souvětí): "pwm nieje o frekvencii, ta sa nemeni."
Existuje více způsobů PWM než jeden; s konstantní frekvencí, s konstantní šířkou pulzů a pak všechno mezi těmito dvěma způsoby.
Na tomto obrázku se naopak nemění šířka pulzů, ale mění se frekvence:


2. věta: "PWM je o dlzke trvania pulzu."
Jak bylo řečeno výše, ne vždy, ale hlavně jsi zapomněl zmínit tu "mezeru" mezi pulzy. Kdybys napsal, že PWM je o poměru délky pulzu k délce mezery mezi pulzy, neozval bych se.
Wink

Urcite existuje pwm kde sa meni aj frekvencia ale to uz nieje pwm ale nejaka odnoz. PWM je proste o regulacii dlzky pulzu pri nezmenej frekvencii.
A v samotnom PWM nieje spomenuty ani ziaden pomer, je to skratka modulacia dlzkou pulzu , aj ked vo vysledku to samozrejme je v % takze pomer.. Mylim sa?
Co sa tyka samotneho riadenia toho motora, urcite mu vyhovie nieco okolo 400Hz bez zmeny frekvencie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund