Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak jsem málem vyhořel
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17775
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:28    Předmět: Jak jsem málem vyhořel Citovat

Dnes jsem měl zase kliku. Přestaly makat všechny telky v baráku tak jsem se vypravil na půdu, kde je zesák rozvodu. Na půdě smrad spálený elektroniky a když jsem kouknul na adaptér 12V/200mA 4VA tak mě to bylo hned jasný. Na plastovým deklu viditelný deformace v místech dotyku plechů trafa.
Vzal jsem jine tráfkovej adaptér a změřil odběr asi 15 let starýho zesáku Ivo. Bral 28mA, což mi nepřišlo moc na 28dB zesík. S novým adaptérem vše maká jak má.
V dílně jsem adaptér kuchnul, zcela zuhelnatělej a přepálenej primár trafa. Kdyby se nepřepálil včas, asi bych hořel.
Dal jsem jiný trafo, změřil jedinnej elyt 1G/35V, ten byl v cajku a adaptér maká dál.
Divný, nic co způsobilo zčoudnutí trafa jsem nezjistil. Ten adaptér vypadá na českýho výrobce žádná pulzní čína.
Stalo se vám někomu, že by trafo bez přetížení zcela zčoudnul primár po 15-ti, nebo i víc letech provozu?
A propo, kdo lezete na půdu občas zkontrolovat co tam dělá napájení zesáků antény?



zdr1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  290 kB
 Zobrazeno:  90 krát

zdr1.jpg



zdr2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  294.72 kB
 Zobrazeno:  88 krát

zdr2.jpg



zdr_trafo.jpg
 Komentář:
 Velikost:  298.48 kB
 Zobrazeno:  98 krát

zdr_trafo.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:36    Předmět: Citovat

Přepěťovýma špičkama se postupně načala izolace, nebo pokud bylo volný vinutí, tak se šouplo o plech vibracemi. Takhle bouchaly vrčící tlumivky k zářivkám.

Vinutí by mělo mít tepelnou pojistku, trafo třídy F, zařízení umístěno v samozhášivým krytu a na nehořlavým podkladu. Bohužel na půdách se to právě dělá úplně naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:37    Předmět: Citovat

Podobne mi kdysi shorelo trafo od alarmu z Jablotronu po cca 5 letech. Jen to nebylo tak moc roztavene, zrejme tam meli tepelnou pojistku na nizsi tepotu. Dal jsem tam cinsky spinany zdroj (predimenzovany) a jede dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:43    Předmět: Citovat

Řekl bych, že nejde o českou výrobu: od Stehlíků z Enco Přepychy jsem před lety kupoval antény, zesilovače i příslušenství, a převážně to bylo z Polska. Některé zdroje dováželi celé, některé se kompletovaly u nich. Původ komponent si netroufám hádat: něco bylo české, něco z Polska, nicméně provedení solidní, zjevně spolehlivě od sítě oddělující, a některé zdroje jedou dodnes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17775
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:45    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Přepěťovýma špičkama se postupně načala izolace, nebo pokud bylo volný vinutí, tak se šouplo o plech vibracemi. Takhle bouchaly vrčící tlumivky k zářivkám.

Vinutí by mělo mít tepelnou pojistku, trafo třídy F, zařízení umístěno v samozhášivým krytu a na nehořlavým podkladu. Bohužel na půdách se to právě dělá úplně naopak.


Prošoup určitě né, koukni na třetí fotku mezi vinutím a plechama je proklad.
Nejspíš to má EZU a tak to v době vzniku asi vyhovovalo ale nad tepelkou dost pochybuju. Krabice je demontovatelná na šroubky, co se prodávala před lety v GME, nejspíš to bude ABS což je dnes asi špatně. Jinak na půdě to je celý přidělaný na svislým trámu na desce z Cembritu ale stačí pavučina a prach a oheň by mohl snadno přeskočit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:46    Předmět: Citovat

Ano, celkem běžně, ale nijak nadprůměrně odcházely síťové transformátorky okolo 2-3VA v přijímačích od Songu po Domino a v dalších přijímačích podobného formátu.
Používané zpravidla trvale doma, připojené k síti a vypínaly se jen tlačítkem. Nejčastěji MZ zkrat, méně často přerušený primár.
Ta česká tráfka třeba z Domin ale měla na primárním vinutí tepelnou pojistku a ta se při MZ zkratu roztavila.
Adaptéry solidní výroby a značkových výrobců dříve mívaly v primárech nevratnou tepelnou pojistku na cca 115°C.
Ojebávat to začal až rejžák. Sem se to dostalo nejprve přes větve, už začátkem 90.let.
Pak už stejnej hnus, ale mnohem dražší, prodávaly i kamenný krámy.
Tehdy to byly ale fakt nebezpečné adaptéry, kde fázi z primáru od sekundáru odděloval jen jeden či dva závity žluté izolepy.
Kolik lidí to tehdy dokopalo, nebo kolik staveb zapálilo, se neví. Když to byla politicky nepohodlná věc, zahrnulo se to do univerzálního výrazu "porucha elektroinstalace". Pravděpodobně nejvíc o tom bude vědět Česká pojišťovna.
Tohle tráfko vypadá na pohled velmi seriózně, ale ani dvoukomora bez tepelné pojistky před podpálením půdy neuchrání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17775
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 19:52    Předmět: Citovat

Jestli myslíš ty adaptéry s přepínačem napětí a konektorovým křížem, tak ty jsem kdysi koupil 3 a všechny radši zahodil, protože sekundár byl na primáru namotanej bez jakýkoliv izolace, prostě smalťák na smalťáku.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 20:27    Předmět: Citovat

nezdá se vám že pojistka 2.5A/T v sérii s primárem trafka zdroje STB Sencor (cca 20W max v plném režimu) je trochu moc ? tahle legracka mě stala pár stovek na nový aparát DVBT-2 nepočítám kouřový, zvukový a světelný efekt události
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 20:41    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
nejspíš to bude ABS což je dnes asi špatně. Jinak na půdě to je celý přidělaný na svislým trámu na desce z Cembritu ale stačí pavučina a prach a oheň by mohl snadno přeskočit.

Bylo by vhodné popsanou příhodu chápat jako kamarádské napomenutí od Prozřetelnosti že jsi teď ještě vyvázl. Při té příležitosti projít instalaci, jestli tam nejsou svítidla bez krytů žárovek, vypínače a krabice bez vývodek, všude to uklidit a hořlevé předměty vyházet. Paradoxně na půdách, kde je prostředí samo o sobě problémové z hlediska požárů, lidi často ještě zasekají prostor textilním, dřevěným, papírovým harampádím, často i senem.
Adaptér na trámu asi vůbec nemusí být, vždycky je možnost dotáhnout tam těch pár W mn kabelem a trafo dát někam na dlažbu, na schodiště, kde ať si roztaje třeba i ABS z GME.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1374
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 20:41    Předmět: Citovat

Protože se mě dostalo do ruky již pár podobně vyhořelých zdrojů, jako prevenci jsem tráfko a zesilovač narouboval do plechové skříně starého lampového zesilovače STA. Skříň na trámu krovu je ještě podložená nehořlavou deskou.
_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2408
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 21:30    Předmět: Citovat

mě na půdu vede 15VAC. Nic jiného. osvětlení LEDkama, podružný zdroj 12V pro jednu anténu. LTE modem je přes POE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31865
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 21:35    Předmět: Citovat

Taky jsem podobnej systém radši napájel po kabelu "zdola" od televize.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17775
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 20 2019, 22:31    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):

Adaptér na trámu asi vůbec nemusí být, vždycky je možnost dotáhnout tam těch pár W mn kabelem a trafo dát někam na dlažbu, na schodiště, kde ať si roztaje třeba i ABS z GME.

Ke mě se na půdu leze poklopem po žebříku. Instalace je sice 230V ale udělaná správně, dokonce má i výchozí revizi. A dát zásuvku a zesák na svislej trám podloženou nehořlavým cembritem je určitě lepší než na dřevěnou podlahu, kam neustále sedá prach. Ale ten Jodrův plechovej futrál třeba jen na IP44 zásuvku s adaptérem je dobrej nápad. Na ty půdě je naprosto prázdno a byl jsem tam naposled před cca třema lety. Za tu dobu je tam všude 5 mm prachu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2019, 8:54    Předmět: Citovat

Na půdu, kam se chodí jen občas a s problémy všechno do nezhášivých krabic nebo trubek, na dištanc. Krabice na nehořlavé podložky je samozřejmost. CYKY kabely ještě do trubek na origo distančkách od doby, kdy vyhořel ve Vídni kus střechy nad Hofburgem. Jako příčinu tehdy určili prach nad stářím a prachem rozežranými kabely, které byly vedeny jen klasicky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2019, 19:39    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Ten adaptér vypadá na českýho výrobce žádná pulzní čína.

Trochu OT, ale v poslední době mi přijde že česká výroba je mnohem horší než lepší čína. Zdůrazňuju lepší čína. Z Aliexpressu nakupuju hafo (tak si troufám říct že se v těch věcech už vyznám) a vždycky se snažím brát značkovější čínu. Třeba věci od Xiaomi jsou relativně záruka kvality. Mám od nich všechny možný věci do chytré domácnosti jako tlačítka, vypínače, světla atd. Kvalita provedení je výborná. Na druhou stranu tu mám nějaký ABB bezdrátový vypínače a pak jejich přijímače. Kvalita provedení šílenost. Kdybych měl srovnat, tak bych spíš řekl že ty xiaomi jsou vyrobený kvalitně v čechách a to ABB je nějakej šunt od číňana za $5. Ve skutečnosti to co koupím tady je 2x-3x dražší a horší kvalita.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund