Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava spínaného ATX zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 9:45    Předmět: Citovat

Ako prve by som skusil skontrolvat filtracne kondiky na primari, ci je v ich spolocnom bode polovicne napatie a budenie tranzistorov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 12:10    Předmět: Citovat

Omlouvám se, P4-400W ATX PX-400

Ten černý ellyt jsem měnil, byl nafouklý a neměl žádnou kapacitu. Měřil jsem zajícovým měřičem ESR
Na těch ellytech jsem naměřil na jednom 230, na druhým 77 a mezi nimi na plusech 235 a mezi nimi na mínusech 77. To buzení bohužel nevím, jak zjistit. Kdyby bylo schema, bylo by to lepší kvůli orientaci. Je to čínskej šunt, vím že novej není drahej, ale jsem důchodce a teď v zimě není kloudně co dělat, tak bych měl radost, kdyby se podařilo ho opravit. Těch zdrojů mám víc, tedy jiné typy a měl bych aspoň co dělat. Byly tady někde schemata, ale nemůžu je najít. Možná bych našel ty, který potřebuju.
Při měření jsem měl spojenej zelenej drát s černým a jako zátěž jsem měl na výstupu 5V autožárovku.



DSCN1706.JPG
 Komentář:
 Velikost:  280.23 kB
 Zobrazeno:  128 krát

DSCN1706.JPG



_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1750
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 12:29    Předmět: Citovat

Po výmene toho "primárneho" kondenzátora je teraz aké vstupné napätie ?
Za usmerňovačom na kondenzátoroch by malo byť cca 325V SS
Na spoločnom bode spojenia kondenzátorov zhruba polovica.

Ako sú na tom "sekundárne" kondenzátory. Lebo minimálne tento nevyzerá dôverihodne !



zdr.png
 Komentář:
 Velikost:  285.03 kB
 Zobrazeno:  127 krát

zdr.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 12:45    Předmět: Citovat

Pokud zdroj šlape, ale má "měkké napájecí větve", s největší pravděp. to budou kondy. Vytáhl bych postupně všechny zbylé a přeměřil je, ty vadné - s pochybnou kopacitou a ESR bych vyměnil. A bylo by.


DPS PC zdroj.jpg
 Komentář:
 Velikost:  238.4 kB
 Zobrazeno:  115 krát

DPS PC zdroj.jpg



_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 13:01    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
Na těch ellytech jsem naměřil na jednom 230, na druhým 77 a mezi nimi na plusech 235 a mezi nimi na mínusech 77.

To je samozřejmě špatně, napětí na nich musí být rozložené symetricky, není divu, že ten, na kterým je 230V, se nafoukl, je jen na 200V. Hledej problém kolem nich, bývají k nim paralelně odpory cca 150k, může být jeden přerušený nebo poškozený/mít jinou hodnotu. Také u nich bývají někdy varistory, taktéž může být jeden špatný. Může být ale poškozený i hlavní měnič a pracovat nesymetricky. Je na nich to napětí tak nesymetrické i když běží jen stand-by zdroj?
Dokud nebude na těch kondíkách zhruba 160V a 160V, nemá cenu pokračovat dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 15:59    Předmět: Citovat

Díky za rady
dred: elektrolyty jsou na 200V, myslím, že 325 by bylo na ně moc. Naměřená napětí, co jsem uváděl byla už po výměně nafouklého ellytu. Elektrolyty, co jsi označil na fotce jsem měřil a nic jim není
gepard: měřil jsem všechny ellyty kromě těch prťavejch a nic jim není
Lesana:odpory mají stejnou hodnotu měřením na nich asi 400 k.
Když jsem dal pryč zátěž a nechal jen spojenej zelenej drát s černým, tak napětí na ellytech nedoznala změny. Varistory tam asi nejsou, jen ty modrý a na každým je 112V stříd. Takže když jsem koukl na schéma jednoho zdroje, tak to jsou kondíky paralelně k přívodu, tedy ta naměřená hodnota je správná. Asi se zkusím orientovat podle toho schematu co tady dala Andrea, je uveden na vedlejším vláknu. Když nezjistím důvod naměřených hodnot, tak to odložím a půjdu do jinýho. Teď ale jedu k veterináři s kocourem, takže na to půjdu až večer.

_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.


Naposledy upravil stasek dne st prosinec 19 2018, 16:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 16:05    Předmět: Citovat

325V má být na těch dvou kondenzátorech dohromady, na každém těch asi 160V. Když máš spojený zelený s černým, tak hlavní měnič běží. Chtěla jsem, abys ta napětí na kondíkách změřil, když hlavní měnič neběží a běží jen stand-by - odpoj zelený. Na výstupu by mělo zůstat napětí jen na fialovém +5V proti černému.
Modrý jsou odrušovací kondíky.
Těch 400k jsi změřil na vyndaných odporech a sedí to s hodnotou na nich uvedenou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 17:19    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
... měřil jsem všechny ellyty kromě těch prťavejch ...

Prověř i je! Již jsem se setkal i s KO kondíky ve stabilizaci napájení řídícího IO.

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 18:10    Předmět: Citovat

Ked si menil elyt na vstupnom filtri dal si taky isty? Myslim kapacitu a aj vyrobcu. Oni by mali byt dost rovnake.Ten druhy z filtra na primari je OK? Meral si ho aj ked nebol nafuknuty?
Vykonove a ich budiace tranzistory si preveroval?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 19:21    Předmět: Citovat

Podívej se, jestli nechybí mezi elytama propojka která připojuje jeden z vyrovnávacích odporů, co jsou paralelně k elytům. Před časem jsem měl tenhle problém taky. Někde tu je fotka.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st prosinec 19 2018, 23:22    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
325V má být na těch dvou kondenzátorech dohromady, na každém těch asi 160V. Když máš spojený zelený s černým, tak hlavní měnič běží. Chtěla jsem, abys ta napětí na kondíkách změřil, když hlavní měnič neběží a běží jen stand-by - odpoj zelený. Na výstupu by mělo zůstat napětí jen na fialovém +5V proti černému.
Modrý jsou odrušovací kondíky.
Těch 400k jsi změřil na vyndaných odporech a sedí to s hodnotou na nich uvedenou?

Tak za klidového stavu je to takto: na ellytech 224 a na druhým 91 mezi plusy 233 a mezi mínusy 84.
Odpory mají v barevný hodnotě M5 (zelená, černá,žlutá)
Elektrolyt měněný souhlasí jen napěťově, jinak původní byl 560u a náhrada je 470. Jiný jsem neměl.

Teď jsem si všiml toho, co je na přiložených fotkách. Ten hliníkovej chadič, co jsou na něm ty polovodiče. Křidýlka snad musely být žhavý, červená barva je úplně spálená na všech třech oproti barvě na druhým chladiči. Takže je vymalováno. Nemá smysl se tím krámem zabývat, já se hluboce omlouvám všem za to, že jsem si nevšiml toho, čeho až teď. Mohl jsem vám ušetřit čas. Každopádně jsem něco pochytil, co upotřebím zítra až otevřu další zdroj. Nedělám si iluze, že se obejdu bez vašich rad. Pokud budete mít ještě náladu se se mnou bavit. Měl jsem vizuálně prohlídnout vše a nemusel jsem vás otravovat. Fakt mě to mrzí.
Embarassed



DSCN1707.JPG
 Komentář:
 Velikost:  211.92 kB
 Zobrazeno:  122 krát

DSCN1707.JPG



DSCN1708.JPG
 Komentář:
 Velikost:  224.54 kB
 Zobrazeno:  115 krát

DSCN1708.JPG



_________________
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2018, 0:06    Předmět: Citovat

Tie odpory maju skutocne spravnu hodnotu? Kondenzatory musia byt rovnake - vymenit oba!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2018, 10:48    Předmět: Citovat

stasek napsal(a):
Tak za klidového stavu je to takto: na ellytech 224 a na druhým 91 mezi plusy 233 a mezi mínusy 84.

Zajímavé, ty kondenzátory jsou v sérii, takže napětí mezi jejich plusama je napětí na jednom z nich a napětí mezi mínusama je napětí na druhém z nich, nějak se ti to neshoduje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladom



Založen: Sep 11, 2008
Příspěvky: 321
Bydliště: Prievidzsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2018, 10:57    Předmět: Citovat

Kondenzátory nemají stejnou kapacitu - to je závažná chyba. Není dobré spojit 470uF a 560uF napětí se v tomto případě nemůže rozdělit na půl, když kapacity nejsou stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tiktak1953



Založen: Oct 11, 2010
Příspěvky: 3470
Bydliště: SK

PříspěvekZaslal: čt prosinec 20 2018, 11:10    Předmět: Citovat

Skusim tu sa spytat ,potrebujem schemu zdr.Allied AL-8360 BTX.A este ,ci su tieto zdoje nebezpecne ako som ja niekde nasiel.dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund