Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED v čelovce, napájecí napětí, víc nebo míň?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
9154



Založen: Feb 25, 2018
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2018, 20:10    Předmět: LED v čelovce, napájecí napětí, víc nebo míň? Citovat

ahojtě,
prosím o potvrzení mojí zmatený teorie - neb nejsem z oboru Smile

mám pracovní světlo, čelovku na helmu s obyč diodama. Přepínání svícení mechanicky 1 nebo 4 ks. Původně to bylo napájený 4x AA, teď když chci vyměnit diody za trochu svítivější, řeším, jestli to neudělat jen na 3x AA. LED je na napětí 3,4-4,0V, 100mA. Pro 4,5V napájení vychází rezistor 5 Ohm, pro 6V rezistor 20 Ohm. Bude to mít stejnou výdrž při použití tří baterek? Protože jsou v sérii, rezistor je ztrátovej a LEDka potřebuje pořád stejnej příkon tak se ta čtvrtá baterka vlastně vybije do tepla na rezistoru. Nebo to tak není a větším napětím se sníží proud z baterek?

a možná ještě ad 2 - můžu použít maximální hodnoty těch LEDek, nebo mám radši ubrat pro vyšší životnost?

Omluvte prosím z Vašeho pohledu určitě stupidní dotaz Very Happy a díky za odpověď!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2018, 20:35    Předmět: Citovat

Není moc co dodat, máš celkem přehled. Jen ze zkušenosti, proud určitě sniž. Jednak baterie déle vydrží, násobně zvýšíš životnost a spolehlivost led a navíc, světelný tok není lineárně úměrný proudu. Tedy pokud dáš proud 1/2 jmenovitého, svit se sníží třeba jen o 20%.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2018, 21:07    Předmět: Citovat

Tohle je náhodou správný dotaz. Ano, ta čtvrtá baterka bude jen zahřívat odpor. Ovšem chování svítilny bude v obou případech jiné.
Verze se 4 baterkami bude v průběhu vybíjení baterie svítit téměř stejně a pozorovatelně slábnout začne když už budou baterky skoro vybité.
Verze se 3 baterkami bude slábnout skoro plynule s tím, jak se budou baterky postupně vybíjet. Protože proud bude klesat dříve, baterie vydrží svítit déle. Ovšem za cenu menšího svitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2018, 21:35    Předmět: Citovat

Ještě nedávno bylo 4.5V prahový napětí, kdy se svítivý diody připojovaly na tvrdo na 3 tužkové baterie - taková "sprcha" o 20-ti Ledkách dokázala zobat z takový baterie skoro 4A (dávával jsem do toho alkalický články). V takovým režimu se baterie rychle unaví a svit viditelně slábne. Ty chemické reakce v tom malým mikročlánku tak nějak nestíhají - když se nechá baterie odpočnout, ještě se několikrát zvrávorá, než se potom vybije. Ty LEDky to kupodivu přežily - Do modra začaly svítit, když jsem přešel cca 4.7V na regulovaným zdroji. když jsem pomalu snižoval napětí, odebíraný proud dost viditelně klesal. Pod (asi) 3V LED nesvítily (použitelně).
Dneska jsou bíle svítivé diody, které na 3V svítí jako halogen. Mám tu kdesi vlákno o jedné takové svítilně. Bohužel - pod 2.7V přestane svítit, takže baterie se musí vyhodit relatívně plné, nebo použít do svítilny s měničem.
nejlepší je podle mě použití t co největšího (rozumného) množství monočlánku a ledku napájet snižovacím měničem. V případě akumulátorů doplněn hlídačem vybití. Odebíraný proud z baterie je menší a dá se snadno u primárních článku vyčerpat veškerá kapacita.
Pokud trváš na klasickým odporovým napájení, tak i přes to, jak jsi správně podotkl, že propálíš kapacitu jednoho článku na odporu, tak díky vyššímu napětí se Ti při vybíjení nebude tolik měnit jas jako při mém uvedeném příkladu na začátku tohoto textu, kdy byla LED napájená přímo baterií bez odporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 537

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2018, 22:07    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Tedy pokud dáš proud 1/2 jmenovitého, svit se sníží třeba jen o 20%.
Pokud ta ledka neměla 150°C a snížením proudu se ochladí, tak to rozhodně neplatí. Pro malé změny proudu je to naopek téměř lineární. Co je naopak silně nelineární je reprezentace světelného toku okem, tam 20% dolů není téměř vidět. Takže proud klidně snížit, ale ne z toho důvodu, že by nedošlo k poměrnému snížení svět. toku, ale proto, že to skoro není vidět.


led.PNG
 Komentář:
 Velikost:  26.9 kB
 Zobrazeno:  225 krát

led.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2018, 8:38    Předmět: Citovat

Tři nebo čtyři články, maření výkonu v odporu je vietnamské sprosté řešení.
Belza má na stránkách různé jednoduché měniče pro jednu i více led, pro různá napětí, což je o poznání civilizovanější.
Z hlediska využití energie je celkem jedno kolik článků, z hlediska provedení bych upřednostnil jediný článek = míň možností pro špatný dotek, odpadá dilema s nestejným vybíjením.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5658
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2018, 10:40    Předmět: Citovat

Dneska je běžně k dostání mraky LED Driverů, proč je nevyužít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
9154



Založen: Feb 25, 2018
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2018, 20:41    Předmět: Citovat

uff díky všem za odpovědi, pokusím se to vstřebat a třeba na něco odpovědět.

Od těch svítilen chceme v první řadě spolehlivost a jednoduchost - jsou to dost starý pracovní světla už jednou před mnoha lety předělávaný z halogenu na LED, pro vlhký prostředí, kde by ale zároveň výpadek byl problém nebo přinejmenším nepříjemnost.

Radši obětuju baterku navíc (nikdy to nebude provozovaný na aku, jen alka monočlánky) výměnou za stabilitu svitu a komfort při práci.

Elektroniku bych do toho nedával. Sice jsou těsněný, tipnul bych to možná i na IP 67 - - - ale. A rozhodně bych nic takovýho sám nestavěl, jsem schopnej maximálně přeletovat LEDky Laughing Omezím se maximálně na objednávku z Číny, ale tam zas ta spolehlivost?

Jednu svítilnu jsem teď experimentálně předělal pro použití na 4ks AA. A protože budu přiobjednávat LEDky i rezistory pro další kusy, nabídlo se právě snížit počet článků na 3. To ale nakonec nebude, nechám řešení se 4 článkama a jen zaexperimentuju se snížením proudu. Protože rezistor stojí korunu, naklikám si na různý sestavy a budu zkoušet, finančně to nebude žádná darda.

Přátelé kamarádi, ještě jednou vám všem děkuju za odpovědi, rozhodně to pro mě bylo přínosem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2018, 20:47    Předmět: Citovat

Nebo můžeš adaptovat powerbanku. Máš v ní měnič na 5V, nabíjecí elektroniku a Li-Ion akumulátor - a z některých i solární panel Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2018, 22:19    Předmět: Citovat

Když už bych to předělával, dal bych tam 4 lionky a dva stupně jasu. Obojí bys v provozu určitě ocenil. Doba svícení by byla výrazně delší a provoz prakticky zdarma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2018, 7:01    Předmět: Citovat

4 Li-Ionky? Nemá náhodou jedna 3.7V?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2018, 8:29    Předmět: Citovat

Při proudu, který plánuje odebírat, má tohle napětí vybitá Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2018, 11:07    Předmět: Citovat

Já ale pořád nechápu co jsi chtěl naznačit těmi 4-mi lionkami? Autor zvažuje zda použít 3ks nebo 4ks AA alkalických článků s napětím 1,5V. 4 lionky dají sériově 11-12V, paraleně stále 3,7-3,9V a je jedno zda jedna nebo čtyři.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5122
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2018, 11:46    Předmět: Citovat

Sérioparalelně okolo 7V.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2018, 4:49    Předmět: Citovat

Co se Ti na tom nezdá, vždyť to napětí lionky je úplně ideální. Já bych si tam dal snižující měnič z 12V nabíječky nebo prostě jen proudový zdroj se dvěma trandy, podle toho jak by to vyšlo (uvedených 3,4 až 4 V mi přijde velký rozptyl, LEDka není žárovka). Dá se to udělat, že to jede i při minimálním úbytku, když by lion byly paralelně. On tam elektroniku nechce, jen odpor, tak si může poskládat sérioparalelně ledky i články, ať mu to rozumně vychází. Nemusí využívat celý napěťový rozsah lionky, tedy vybíjet je do mrtě. Získá tak konstantnější svit a bude mít i rezervu, když by potřeboval světlo a nemohl nabíjet.
Kupovat 4 články s vědomím, že jeden spálí zbytečně ho dlouho bavit nebude.
Jo, a nabitá lion má 4.2V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund