Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač Hood 1969
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 8:21    Předmět: Citovat

Ono je to celý takový podivný, ty dva zlatý jsou jako výstupní paralelně. Mají napsáno 10 000 µF/35 V. Vyhlazovací je ten modrej na 50 V. Ale ostatní malý elyty jsou jen na 25 V, což možnost vyššího napájení vylučuje. Popravdě to vůbec nechápu, proč má každej kanál zvlášť napájení? Proč ten násobič kapacity? Nedává mi to smysl. Jak budu mít čas, tak jeden kanál vymontuju a budu mít hned jasno, jak to doopravdy je.
Nejradši bych tam dal trafo na 24 V, udělal jeden zdroj s dostatetčnou fitlrací a tím napájel oba kanály. Možná by dokonce vyhovělo to současný trafo, když dám sekundáry do série, výkon má psanej 60 VA, což by mohlo stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1288

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 8:49    Předmět: Citovat

Vypadá to, že to asi původně mohlo být určené do auta - ty dva 10 G paralelně jako vstupní bod z akumulátoru. I těch 15 V, co tam naměříš tomu odpovídá, ale nakonec tam dali trafo a řekli že to bude na síť. Rolling Eyes

V každém případě, jak píšeš, buď překopat, nebo odložit (Smile)… ,nebo použít jenom tu zlatou klícku na něco jiného...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2018, 20:47    Předmět: Citovat

Tak jsem si s tím zázrakem nějakou dobu hrál, tak napíšu zjištění. Zaprvé jsem zmenšil ten LR2 na 51 kΩ, pak šel konečně doladit pracovní bod doprostřed. Ohledně napájení jsem vyzkoušel jako ideální maximální 24 VDC, zkoušel jsem i 35 VDC, ale to už vytápělo 55 W/kanál, to je fakt příliš. Chtělo by to trafo tak 2x16-18 V ideálně.
Když jsem to měl na stole, tak jsem se díval i na to zapojení. Ty dva paralelní elyty 10 mF/35 V jsou nakonec opravdu filtrace. Výstupní elyt je ten menší modrej 1500 µ/50 V. Jinak schéma sedí.
Takže celkově po úpravě pracovního bodu mám 2 W čistě a nezkresleně, půlwatt jsem získal poladěním. Laughing
Jo, a do galerie jsem dal pár dalších fotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 8:43    Předmět: Citovat

2x2W a za 5.500, no to už se vyplatí! Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 9:46    Předmět: Citovat

Když tam vyměním trafo za toto, tak to bude i použitelný. Velký, citlivý bedny a i na 5 W jde poslouchat.
Jinak souhlasím, že žluťáci jsou hrozný kur...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 17:43    Předmět: Citovat

Nerad bych byl za proroka špatných zpráv.
Myslím si ale, že velmi brzy něco švácne. Majitel dostává jen to, co obnáší těch pár babek, co to smontované stojí na netu. Kolik za to majitel dal našemu překupníkovi, je nepodstatné. I přes překupníkovu marži 100% zůstane šmejd pořád šmejdem, nevylepší se.
Další text je jen můj subjektivní názor.
Brzy provozem ve tř. A odejde některý z těch zpajcovaných výkoňáků; záhadně někdo dává do zesilovače, napájeného cca 15V, tranzistory 250V/16A/250W. To jsou tranzistory, určené sice přímo pro nf zesilovače, ale s vysokým nap. napětím - kde už napěťově nevyhoví jejich nižší level, tedy MJ15003/15004. Z prosté sedlácké logiky mi pak plyne, že nižší i levnější MJ15003/15004, které jsou "jen" 140V/20A/250W, by pro tento účel byly mnohem vhodnější, třebas i zpajcované.
Dotyčný "výrobce" buď nemá ani tucha, co dělá - anebo byly zpajcované 250V tranzistory zrovna v době skládání o něco levnější..
Toto bude nejpravděpodobnější důvod, proč tam jsou zrovna tyto 250V/16A typy a ne vhodnější 140V/20A. A týká se to samozřejmě všeho ostatního, neboť přístroj je svým osazením co pes, to každý jiná ves.
Součástí budiče bude patrně pozice, označená "2SD667". Jak já sám vidím na fotkách, ten osazený kus je v normálním TO92 - ne v TO92L, do kterého Hit/Ren 2SD667 původně patří.
Kondenzátory mohou být klidně označeny napětím 35V, ve skutečnosti ale nemusí snést ani o jeden napěťový "stupeň" míň, tedy 25V.
U pajcovaných součástek je tomu tak vždycky, u jakýchkoliv.
S odvolávkou na třetí větu:
Vypadá to ze všech pohledů brutálně předimenzovaně.
Až tak, že jeden může mít tendence se k tomu chovat tak, jako by to tak opravdu bylo. Jenže není. V těch pouzdrech "MJ15024/15025" vážně nebudou čipy 5,7x5,7mm, co mají originály. Ne za tyhle peníze.
Při změně čehokoliv prosím měj furt na paměti, že ve všech těch načančaných, kravských pouzdrech je ve skutečnosti mizerný materiál, který přesně odpovídá dosažení výkonu např. 2x2W ve třídě A, odpovídá příslušným proudům i výkonové ztrátě.
Prostě si myslím, že při všech dobře míněných snahách, dostat z tohoto současného materiálu např. 2x tolik výkonu, nebude ta věc jako celek ani v krátkodobém horizontu funkčně spolehlivá.
Ale dík výstupním elytům to aspoň neodpráskne reproduktory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 18:23    Předmět: Citovat

Spíš bych to viděl tak, že tam výrobce naflákal to, co měl zrovna po ruce. V těchto krámech z aliexpressu jsou použity všechny možné součástky bez zjevné logiky. Klidně můžou být relativně kvalitní a bez problému snášet to, co na sobě mají napsané. Nedávno jsem tu řešil lampový předzesilovač, v tom byl zcela předimenzovaný zdroj se dvema usměrňovačkami, tlumivkou a obrovskou filtrační kapacitou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 20:26    Předmět: Citovat

Lukášu, asi nee. Ne za tyto peníze, vážně.
Ten složený modul stojí zrovna tolik, kolik by normálně stály jen ty TO3 a elyty - ale v origoši, pravé.
To samé pak platí u toho složeného.
Ten složený stojí tak zoufale málo, že kdyby tam měly byt slušné-pravé součástky, tož ta krásná kastle, ta velká kopa hliníku/duralu by byla úplně zadarmo.
A to určitě není.
Takže jestli není ta hromada hliníku zevnitř dutá, trafo nemotané hliníkem apod., tak je teda ušetřené na větších, normálně dražších a na výkonových součástkách. Na odporech se nevyplatí šetřit, ale na elytu 10G/35V už jo.
Už jenom cena toho modrého ALPSu není zanedbatelná, pokud by měl byt pravý..
Šak se podívej třebas na web ONS, co ty tranzistory stojí. Nejsou nijak levné ani v množstvích 10⁴.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 20:49    Předmět: Citovat

ALPS tam nebude, to jsem klidný. Ale ty tranzistory můžou být v pořádku, to, že to tolik stojí od výrobce neznamená, že to číňan nesežene někde levněji. Však majitel toho krámu může udělat crash test a prozradit nám, jak na tom byly. A pak osadit kvalitní tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2018, 21:39    Předmět: Citovat

Mnohe suciastky mozu byt recyklovane z odpadu. Kupil som na eBay tako vyrobenu novu sietovu kartu - suciastky originalne, akurat vyrobene v rokoch 2002 az 2015. Funguje bez problemov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá srpen 10 2018, 14:15    Předmět: Citovat

Mohl bys mi ve zkratce nastínit postup recyklace takových TO3?
Nebo taky recyklaci snapinů větších kapacit, recyklaci potenciometrů ALPS a jiných klíčových součástek?
Nebo recyklaci těch obrovských bočních chladičů a tlustých hliníkových desek?
To jsou totiž jediný, trochu cennější součástky a materiály zrovna v téhle konstrukci.
Abych si na to případně mohl dát pozor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2018, 20:43    Předmět: Citovat

Docela mě zajímá, jak to nakonec dopadlo? Podáš raport? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út září 18 2018, 18:15    Předmět: Citovat

Tak jsem se k tomu po nějaké době vrátil. Na přání zákazníka jsem tam dal jiný trafo. 2X17 V/100 VA. To je tak akorát, hřeje to dost, ale na tranzistorech ruku ještě udržím. nicméně já bych takový topení doma fakt nechtěl. Pracovní bod je hezky uprostřed, ořezává krásně symetricky. Very Happy S rostoucí frekvencí lehce klesá vybuditelnost, respektive to začíná dřív zkreslovat, ale nic tragickýho.
Na 1 kHz to dá bez zkreslení lehce přes 5 W@8 Ω. To je slušný, oproti původním 1,5 W, myslím. Smile



1 kHz 2. měření.PNG
 Komentář:
1 Khz
 Velikost:  6.48 kB
 Zobrazeno:  109 krát

1 kHz 2. měření.PNG



20 kHz 2. měření.PNG
 Komentář:
20 kHz
 Velikost:  5.3 kB
 Zobrazeno:  87 krát

20 kHz 2. měření.PNG



1 kHz clip 2. měření.PNG
 Komentář:
ořez
 Velikost:  5.47 kB
 Zobrazeno:  96 krát

1 kHz clip 2. měření.PNG



měření.jpg
 Komentář:
měření
 Velikost:  222.1 kB
 Zobrazeno:  115 krát

měření.jpg



Hood 1969.png
 Komentář:
aktuální schéma
 Velikost:  31.23 kB
 Zobrazeno:  142 krát

Hood 1969.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út září 18 2018, 21:59    Předmět: Citovat

Čím ta schémata kreslíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st září 19 2018, 8:36    Předmět: Citovat

ProfiCAD, ale hodně značek jsem si upravoval sám. U těch originálních neseděl rastr a kolikrát to nešlo ani napojit, bez křivýho drátu. Amatéři. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund