Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla SM 260
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út říjen 25 2022, 20:30    Předmět: Citovat

Princip regulace v tom motorku nemá tak dobré parametry jaké požaduješ. Přechodový odpor sběrač-komutátor není nikdy úplně konstantní. Právě proto se dělají složitější regulátory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út říjen 25 2022, 21:42    Předmět: Citovat

Paviel napsal(a):
Vypadá to dobre akurát ,že problém kolísania otáčok to neodstránilo (hlavne počuť pri nahrávaní klavíra, ako som už dávnejšie písal)

kolísá to pomalu ?
nebo tam máš rychlé "tremolo" ?
není to synchronní s otáčkami tónového hřídele ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 779
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út říjen 25 2022, 22:32    Předmět: Citovat

Klidně může být po těch letech provozu díky tahu řemínku vyběhané pouzdro pro tónový hřídel na jakousi elipsu. V té se to pak hlavně po zahřátí a roztažení vlivem teploty na tónový hřídel přidírá, a následně kolísá.
Už jsem se s takovouto ošemetnou závadou setkal před lety u jednoho kazeťáku Technics. Oprava byla prakticky nemožná, neměl jsem tenkrát nikoho známého, kdo by byl schopen vyrobit nové pouzdro Sad
Tři hodiny po zapnutí to hrálo dobře, pak se to začalo občas přidírat a zvuk kolísal. Během další půlhodiny se to zhoršilo tak, že už se to nedalo poslouchat, a nakonec se to zastavilo úplně. Další den to zase hrálo tři hodiny dobře, a pak zhoršování ...

Namazání bohužel tenkrát nepomohlo z výše uvedeného důvodu poškození pouzdra.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Paviel



Založen: Jan 21, 2022
Příspěvky: 70

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 6:02    Předmět: Citovat

Je to rýchle tremolo - záznam a potom play. Ale kazety nahrané na inom správnom decku pri play na SM261 hrajú v poriadku - ale to asi iba nepočujem ako mi už bolo dávnejšie vysvetlené.

Mal by som tam teda ešte skúsiť vložiť pôvodnú dosku regulácie? (ak teda predpokladám, že tam nie je nič kriticky vydraté/opotrebované)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 6:43    Předmět: Citovat

V tom motorčeku problém nevidím. Tie Mitsumi sa strkali bežne do starších stolných deckov nižších tried a rozhodne na žiadne tremolo netrpeli. A v SM260 s tak masívnym zotrvačníkom k tomu nie je vôbec dôvod. Sám mám taký motor v mojej SM260 a bez problémov predvediem, že na žiadne tremolo netrpí. Takže kľudne ten nezmyselný regulátor použi, ale výsledok asi bude ten istý. Tachoregulácia totiž nemá žiadny vplyv na flutter. Je to pomalá regulácia a zabezpečuje skôr konštantnú rýchlosť, aby nevznikala odchýlka na začiatku a konci kazety. Pre náhle zmeny otáčok je tam prúdová väzba - rovnaká, ako v tom Mitsumi. Ale mám tu v práci na stole jedno ťažítko....zotrvák z SM260, ktorý trpí hádzavosťou. Pochádza z jednej SM261, ktorá trpela na flutter. Treba tú mechaniku celú prejsť a skontrolovať aj zotrvák. Holt, SM26x dokáže tiež slušne potrápiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 7:09    Předmět: Citovat

A co řemínek na setrvačník?
Je za chodu klidně napnutý, nebo viditelně vibruje? To by mohlo znamenat především tolik, že buď máš na řemeničce motoru něco, co tam dělá bouli, a regulátor se to po každé otáčce pokouší srovnat, nebo že motorek tahá jinou mechanickou zátěž mimo rozsah, pro který byla regulace kompenzovaná, a s podporou pružnosti řemínku se regulační smyčka rozkmitává.
Pak by ovšem nezbylo, než ten regler v motorku obejít, a vrátit tam původní zpětnovazební regulátor.
Periodické kolísání rychlosti se totiž při snímání záznamu na stejném stroji, na němž byl záznam pořízený, může spadnout do dvou extrémů: může se sejít do dvojnásobné odchylky, ale může se také chvíli navzájem odečítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 7:56    Předmět: Citovat

Mě z celé této anabáze vychází jako nejlogičtěji něco kolem setrvačníku. To, že u některých kusů s tím bývají problémy je známo a to díky občasnému degradačnímu zinkalovému materiálu z kterého je setrvačník vyroben. Za chodu se ten setrvačník otáčí 5x za sekundu a jakákoliv nepatrná nerovnoměrnost vytvoří v tomto časovém rytmu rozkolísavost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 9:51    Předmět: Citovat

lubos1961 napsal(a):
Mě z celé této anabáze vychází jako nejlogičtěji něco kolem setrvačníku.

mě to vychází taky tak a myslím že to bude ohnutá tónová hřídel . . .

když se vytahuje z mechaniky namotaná kazeta, je to hned . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 12:06    Předmět: Citovat

Já to tipuju stejně. Buď nadměrně hází setrvák, nebo je ohnutá hřídel. Ten, co mám tady u sebe hází tak krásně, že když ho upnete mezi prsty a roztočíte, třepe se vám celá ruka. Přitom v magnetofonu se opticky na první pohled zdálo, že běží celkem normálně. Vzal jsem si pak do práce, aby mi ho tady kolega kostruktér zkreslil a někdy dáme udělat několik nových...jestli se povedou.
Blbý je, že mám doma 4 setrvačníky a ani jeden již není OK. Hazí, maj opuchlý okraje nebo jsou popraskaný...
Jiný regulátor tomu rozhodně nepomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 12:54    Předmět: Citovat

chce to vzít někam, kde dělají klikovky do motocyklů . . .
dát to mezi hroty, zkontrolovat "hodinkami" a srovnat . . .



hodinky-uchylkomer.jpg
 Komentář:
 Velikost:  70.21 kB
 Zobrazeno:  54 krát

hodinky-uchylkomer.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 13:11    Předmět: Citovat

Já tipuju že se tak projevuje přenos přivíjecího momentu z motorku ozubeným převodem. V unašečích jsou gumové spojky ve tvaru mezikruží které to mají odfiltrovat. U své SM261 jsem už kdysi v pravém mezikruží vystřihnul navíc zub tak, aby se moment nepřenášel celou gumovou spojkou, ale jen takto vytvořeným křidélkem. Těžko se to popisuje, po rozebrání unašeče je to naprosto jasné. Okamžitě tak zmizí nepříjemné rychlé kolísání které je u různých kazet různě intenzivní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12040
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 13:27    Předmět: Citovat

DKL napsal(a):
V unašečích jsou gumové spojky ve tvaru mezikruží které to mají odfiltrovat. U své SM261 jsem už kdysi v pravém mezikruží vystřihnul navíc zub tak, aby se moment nepřenášel celou gumovou spojkou, ale jen takto vytvořeným křidélkem.

to by taky mohlo být . . .
máš to někde u sebe ?
mohl bys tu úpravu vyfotit ??

máš na mysli tu pozici 173 ?



SM260 unasec.jpg
 Komentář:
 Velikost:  261.43 kB
 Zobrazeno:  72 krát

SM260 unasec.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 13:43    Předmět: Citovat

Musel bych SM vytáhnout z věže a rozebrat ji... Ale jak píšu, po demontáži unašeče to bude hned jasné. Původní mezikruží má naproti sobě dva vyseknuté zuby, já jsem tam udělal třetí, úzký, aby ve směru točení fitrovalo rázy od motorku jen vzniklé křidélko a ne celý kus tvrdé gumy. Možná by stačilo jenom šikmo seříznout hranu původního zubu, moment by se přenášel jen takto vzniklým gumovým „břitem“.

Ano, je to díl na pozici 173.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 14:01    Předmět: Citovat

Ale na to se přece dá přijít tak, že sundáš ten plastový kryt na kazetové šachtě, zavřeš ji, chytneš navíjecí unašeč mezi prsty a stiskneš PLAY.
Jestli to cuká, ucítíš to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2022, 14:11    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že trhaný chod přivíjení musí být cítit, když unašeč přibrzdím prstama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... , 19, 20, 21  Další
Strana 20 z 21

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund