Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla SM 260
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 19:57    Předmět: Citovat

To je hodně divné, blbé přetáčení to nemá jak vytvořit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9669
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 20:05    Předmět: Citovat

to není nebezpečné...horší je okrajové zvlnění a "manžeta" pásku to už nejde opravit
pozná se tak že celý pásek přehraný PLAY až do konce se musí navinout zcela rovně jinak je něco špatně
též odhaduji dlouholeté skladování kazet

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5216
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 20:49    Předmět: Citovat

Mno, mozna hledame neexistující závadu. Nejaka novejsi kazeta by nebyla? Tohle vypada na dávnou historii let 80-90 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt srpen 02 2018, 21:06    Předmět: Citovat

už jsem takhle zmrzačil vícero kazet teď už mám jen ty které si nechci zničit. všechny vypadají stejně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá srpen 03 2018, 1:05    Předmět: Citovat

Je tam jasně vidět hned několik průserů. Kladka je nejen bombírovaná, ale i pořádně hrbatá a šišatá. Navíc pořádně šmatle i na hřídeli. Pásek lítá nahoru dolů jak opilec z hospody. Mimoto pásek prakticky skoro pořád naráží střídavě na jednu i druhou hranu vodítka. Hřídel, který je, jak jsem byl poučen, nejen pískovaný, ale i zasviněný, jako by se kolem něj točila jakási vlákna nebo co to je. Možná právě vlivem pískování byla vytrhána vlákna z nějaké té tkaniny nebo polštářku.

Pásek je totálně devastovaný, na nějaké HiFi i po jednom přehrání je asi nepoužitelný. Každým použitím takto devastované páskové dráhy, resp. kladky vzniká další ničení pásku. Mluvit o nějakém rozdílu pravého a levého indikátoru je zbytečné. Je nezbytným důsledkem, vlivem posouvání pásku kolísá nejen hlasitost, ale i kmitočtový průběh obou kanálů.

Právě ta zmiňovaná poškození pásku jsou také způsobována v závislosti na tom, kam je zrovna pásek ujetý při zastavení. Pokud by se mi takový magnetofon dostal do rukou, prvním krokem by bylo okamžité ukončení pokusů s použitím kazety. Navíc si myslím, že ta kladka lítá i bez pásku. je třeba zabezpečit vyřazení vypínací automatiky, aby motory jely trvale i bez pásku. S kladkou nezbývá než švihnout do nebezpečného odpadu hned poté, co se podaří obstarat jinou aspoň trochu podobnou.

Zkontrolovat hřídel(osičku) kladky, zda není uvolněný nebo opotřebovaný. Kladka se musí otáčet volně, ale bez jakékoli vůle. Radiální, ale i axiální. Zkontrolovat, zda je hřídel ve správné poloze, a zda přítlak kladky je přiměřený, příliš velký ani příliš malý. Průměr nebo tvar kladky není kritický. Jen se musí vejít, případně nastavit správnou polohu při oddálení a přiklopení, a také přítlačnou sílu.

Teprve potom zkontrolovat, zda kladka běží po tónovém hřídeli absolutně stabilně bez jakýchkoli výkyvů nebo posunů. teprve potom bych zkusil založit kazetu, na níž už nezáleží. Mělo být po problému. V opačném případě zkontrolovat jestli je správný tah navíjeného pásku, při malém může být problém s kazetami, které "jdou" těžko převíjet, při velkém tahu mohou vzniknout opět problémy s vedením pásku.

Já osobně bych zrušil to pískování tónového hřídele buď přeleštěním, nebo výměnou. Miliony kazeťáků fungovaly nebo fungují s lesklým hřídelem perfektně a bez problémů. Tohle všechno vyplývá z mých zkušeností s magnetofony, ale v žádném případě se neopovažuji tvrdit, že se nemohu v něčem mýlit. Jen jsem chtěl poradit, na co se zaměřit.
PS.
Tento příspěvek jsem psal dřív, než byla uveřejněna fotka kazety, takže jsem vycházel z trochu jiných informací. Spíš jsem si myslel, že jsou očesané jen okraje pásku. Poskakování pásku je víc vidět při rychlém převíjení. Video je také dost neostré a roztřesené. Ale i tak je vidět měnící se vzájemná poloha hlavy, pásku a vodítka.

Také to trojúhelníkové poškození pásku jsem si představoval jinak. Mohlo by možná jít o vytahaný pásek. Taková deformace opravdu může způsobovat špatné namotání pásku s následným drhnutím a věším odporem při přehráváním. Už jsem se s tím setkal, hlavně u starších pásků. Mohl by to způsobovat i ten navíjecí trn, resp. motor zvýšeným tahem.

Zajímavé je, když se tak opakovaně dívám na tu kazetu, že to poškození končí na místě, které při skončení reprodukce bylo právě na hlavě. Že by opravdu pásek drhnul právě na hlavě? Nemůže třeba hlava z nějakého důvodu zajíždět příliš daleko do kazety, a plstěný polštářek se stlačí až na doraz proti plastu? Pak by mohl zvýšený tah být způsobený nejen navíjecím trnem ale mohl by dostatečným přenosem síly z tónového hřídele být pásek i přetržený, jak bylo uvedeno na začátku.

Neznám, čím je hlava zasouvána, jestli magnetem, nebo jak se dozví logika, že je hlava zasunuta. Mikrospínačem? a ten ukončí posuv motorkem? Nebo kolem s bočními "vačkami", labyrintem. Vzhledem k rychlosti zasouvání bych spíš tipoval magnet. Ohnutý nebo poškozený doraz? Posouvá se zároveň i kladka? to by znamenalo i zvětšení přítlaku kladky. Co vy na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá srpen 03 2018, 12:13    Předmět: Citovat

Když si opět prohlížím zvětšenou fotku kazety, je zajímavé, že to podélné prohnutí je posunuto mírně doprava mimo střed. Stejně i ty "prolisy" v místě hlavy a tónového hřídele jsou posunuté o zhruba stejný kousek vpravo. Navíc nejsou kolmé k pásku. Je dokonce zřetelně vidět i při tom rozlišení mírné poškození levého okraje pásku. Zbylá část pásku, která ještě neprošla přes hlavu, má oba okraje a vlastně celou šířku absolutně perfektní. Jednoznačně to dokazuje posunutí pásku při přehrávání.

Při rychlém převíjení pásek mírně klesne, i když pochopitelně v oblasti hlavy a trochu i tónového hřídele více poskakuje. Není v kontaktu s hlavou.

Mohlo by to potvrzovat mou domněnku, že je při přehrávání příliš "brzděn" hlavou a přítlakem. Zvýšeným namáháním může být vytažený. Jak už jsem psal, ze své zkušenosti vím, že právě vytahaný pásek je takto podélně zdeformovaný. Pokud není okraj příliš poškozený, nemusí to vždy znamenat zničení nahrávky. Osobně používám podobně poškozený pásek pro první odzkoušení neznámého magnetofonu, hlavně těch víceméně šuntů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
starecd



Založen: Aug 17, 2010
Příspěvky: 2726
Bydliště: kousek od Zlína

PříspěvekZaslal: pá srpen 03 2018, 14:02    Předmět: Citovat

První bych vyhodil tu kladku, nabízím už podruhé v daleko lepším stavu. Spínání je prováděno elektromagnetem, je použitý nějaký průmyslový. ovládaný logikou. Podobně to měli řešené dederóni, ale asi speciálním elektromagnetem, při spínání to vydávalo hezké rány, měl jsem ho nějakou dobu. Po úpravě upevnění běžel celkem slušně, ale stejně jsem pořád sledoval, jestli neláme pásek.

Ještě, když se znovu dívám na video, tak jsi na čištění použil zřejmě uchošťouch, naprosto nevhodné. Mně se osvědčil pásek jemné kůže na upravené špejli od nanuka. Čistí to perfektně, nikde chlupy a navíc se to opere v IPA, když je špinavý. Vhodné i na videohlavu, vyvážecí trny i hřídelky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2018, 20:16    Předmět: Citovat

Ahoj,

tak jsem sehnal jinou mechaniku i s celým SP 210 a k tomu SM 261 za 200 Kč.
Mechaniku sem osadil řízením otáček a hlavou - už pásky nežere navíc je to nějaká pozdější evoluce jako v SM 261 má lépe vyřešené tlumení pro dvířka a jinak uchycený motor pro převíjení. Rozdíl na první pohled je v uchycení kladky. Původní provedení profil U, kladka je uchycena uvnitř a vystředěna distančními sloupky. Novější provedení má U profil vykrojený cca uprostřed je ouško a kladka je za ním na konci.

Hlavní je, že už nežere pásky.
Pro jistotu, ale nenahrává, mechanikou to není nenahrával ani před tím.
Nemaže původní záznam a v pozadí je slyšel slabý a zkreslený záznam. Co se mazání týče tak v desce ovládání to nebude momentálně tam je ta z SP 210.
Nějaký nápad než začnu louskat návod ??

Ta SM 261 nechodila, protože bylo zatuhlé to ramínko s ozubeným kolečkem co pohání unašeče cívek. Stačilo vyčistit a namazat.
Kladku má krásně měkkou. Je hodně jetá jak hlavy tak motorek byl hrozně hlučný a byly slyšet kartáčky ve zvuku.

Rozdělat šel dobře. Kartáčky a komutátor dost jetý. Tak sem to umyl lihem, kartáčky přihnu,l před zadní uložení jsem šoupnul podložku a pak mě napadlo potřít komutátor vazelínou na ložiska. Zatím to vypadá jako dobrý tah je skoro úplně tichý a kartáčky neprskají.
zatím ho hraju dva dny a jeví se to dobře a stabilně.
Nahrává ochotně a dobře zkusil jsem přehrát celou desku ABBY na kazetu a s Dolby to zní myslím dobře.



sm260-1.jpg
 Komentář:
60 je hezčí prostě, ale 261 asi lepší
 Velikost:  77.58 kB
 Zobrazeno:  125 krát

sm260-1.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: pá srpen 24 2018, 21:05    Předmět: Citovat

Pokud nemaže a záznam je zkreslený, tak bych se zaměřil na mazací oscilátor, tedy část MDA7770. Stačí, když upadne přívod k mazací hlavě a vše je jinak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 29 2018, 16:30    Předmět: Citovat

Po víc jak půl ruce se mi včera vrátila chuť se v něčem rýpat, a tak jsem svůj kus rozjel. Skutečně byl vadný spínač 4066, dále kvůli špatnému doteku v příslušných trimrech neukazoval pravý indikátor a ujížděla rychlost posuvu pásku. Vadnou desku DO jsem nahradil prozatím náhradní, až dojdou 74188, původní zrepasuji a vrátím do přístroje. Nosník hlav vypadá OK, ale setrvačník se vlní docela dost. V reprodukci se jeho vlnění nijak neprojevuje. Nevím, co odejde příště...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st srpen 29 2018, 18:51    Předmět: Citovat

Já jsem teď řešil autoplay na té 261.
spustil se 1 ze 100 pokusů. Chvíli jsem studoval zapojení a je poměrně jednoduché.
DO - deska ovládání se v SM261 od SM260 liší pouze tím že má osazený IO5 což je obyčejné hradlo, které zavádí invertovaný signál tranzistorem vypínacího kontaktu v logickém součtu se stavem přehrávání zpět na vstup. ovládacím tlačítkem se pak přizemňuje jeden ze vstupů AND-u hradla. Jelikož stav přehrávání zaniká s vypnutím tak je stav logické 1 uchováván v kondenzátoru C15. Jak jsem tohle zjistil bylo jasné kde je závada - ano C15 úplně mrtvý.

Na opravu nahrávání u 260-ky jsem se ještě nedostal, ale už se v tom někdo dost hrabal okolo MDA 7770 je dost letováno a napojované cestičky. Měl bych desku z SP 201 ale ta je trošku jinak osazená a nedaří se mi k ní nikde sehnat manuál.

Momentálně jsem dolakoval plechy na sm 261. Byly dost poškrábané přebrousit to něšlo tak jsem je teda odlakoval odstraňovačem laku - hroznej hnus, ale barva krásně slezla pak přebrousil 1000kou a teď to schne v garáži.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7427

PříspěvekZaslal: st srpen 29 2018, 21:33    Předmět: Citovat

SP201 používala i tu druhou část MDA7770 k řízení otáček motoru. Jinak by se neměla ve zdrojové desce moc lišit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 29 2018, 23:21    Předmět: Citovat

Pro SP210 je odkaz zde: https://elektrotanya.com/tesla_sp-210.djvu/download.html Deska DE by měla být shodná s SM260, doplněny jsou součástky pro řízení motorku, jak píše xsc, odpadá přepínání oscilátoru pro Cr a ještě možná další změny, nutno porovnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt srpen 30 2018, 19:20    Předmět: Citovat

Děkuji,

Manuál prostuduji. S tou poruchovostí na tom něco bude.
Plechy na 261-ku byly suché tak říkám fajn zakrytuji to a mám jeden hotový.
Pak mě napadne než to zakrytuji tak to zkusím zapnout a co mě nečeká magneťák je po zapnutí v nějakém mezistavu. Magnet pro hlavy sepnutý jinak nic žádné tlačítko nereaguje ani při pokusu otevřít dvířka žádná změna. Říkám si, že by deska ovládání. Dám tam z SM 260 magneťák jde, ale přetáčení je takový divný musím to držet, nebo zmačkonut víckrát.
Vracím původní desku magneťák zase bez problémů funguje. Na kontakt mi to nepříde.
Spíš si myslím, že asi ujelo napájecí napětí než jsem to změřil zas vše funguje.
studeňák by to být neměl zkoušel jsem různě povrtět deskami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: so září 01 2018, 21:33    Předmět: Citovat

Tak jsem se dostal na na tu SM260 Měřil jsem desku DE a porovnával s manuálem a funkční deskou z SP210.

takže T4 spíná při povelu nahrávání 0V v klidu 0.7V má být 1V SP210 má 0.8V
Povel pro desku Z 11.7 má být 12V
Oscilátor kmitá na svorce P je 74 kHz má být mez 66 - 76 kHz SP má 68 kHZ
Úroveň napětí má být 22 a 38 V nemám jak změřit nicméně zde asi bude problém SP má po aktivaci nahrávání měřeno multimertrem na AC 3V SM má asi 10mV změna Cr nebo Fe nemá vliv.

Mazací hlava to být nemůže už je tam druhá mechanika.
zkusmo přeměřen C 18 na výstupu MDA7770 - ok
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 19, 20, 21  Další
Strana 7 z 21

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund