Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

3D tiskárna homemade
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 12:08    Předmět: 3D tiskárna homemade Citovat

Zdravím všechy.

Tak jsme nějak v práci s jedním z kolegů došli k závěru, že potřebujeme 3D tiskárnu. Ale zase tak moc na to nespěcháme, abychom museli kupovat Průšu. A protože nějaké mechanické díly doma mám (hlavně lineární ložiska), napadlo nás si tiskárnu postavit. Žádný plast, ale hezky hliník, protože jak známo "Budoucnost patří alumuniu". Do pardubické Alupy to mám kousek, ceny bych ještě asi snížil, povrchově kalené tyče z Arkovu taky nebudou problém, vodní paprsek je taky nedaleko a hlavně mám nejlepšího soustružníka a frézaře a všechnouměla jako kámoše.
Takže - v příloze posílám zevrubný nákres.
Rozměry pracovní desky by byly 300x300mm (nebo tak nějak podle podložky).
Výšky je defacto zatím neurčena.
Vodící tyče (mimo pohybu hlavy) by byly o průměru 25mm (vím, že je to moc, ale mám ta ložiska).
Šrouby by byly asi trapézové (od firmy Valenta, v hradecké Li-Ce mají pár kousků skladem kvůli výběru rovných kusů).
Motorky asi klasika Nema17 - ale svislý pohyb hlavy by byl řešen obráceně něž mají všichni - motorek nahoře a dole (aspoň) malé axiální ložisko 6/14, v. 5,5mm.
Co zatím ještě nevím je zajištění pohybu hlavy vlevo-vpravo. Zkusím se doma podívat po A3 jehličkové tiskárně - to bych měl tyče a třeba bych mohl použít i vozík.
Elektroniku bych asi řešil pomocí Arduino Mega.

Co vy na to - je to moc bláznivé?
Máte někdo zkušenost s dělenými trapézovými maticemi na vymezení vůle (mezi maticemi je perko a matice jsou do sebe čístečně kluzně zasunuté - viz obrázek). Chápu, že na pohyb hlavy nahoru-dolů asi nejsou nutné, ale pro pohyb vozíku si myslím, že jsou nezbytné.

Petr



Matice.jpg
 Komentář:
 Velikost:  42.94 kB
 Zobrazeno:  329 krát

Matice.jpg



3D tiskárna.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3D tiskárna.pdf
 Velikost:  52.93 kB
 Staženo:  1634 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 14:39    Předmět: Citovat

Osobne bych tiskarnu kde jezdi cely stolek doprava/doleva i s modelem nestavil. Kdyz uz mas takove tluste tyce, zvazil bych se stolkem jezdit jen nahoru dolu, zvlast kdyz chces delat nejakou bytelnejsi a presnejsi konstrukci. Projed ebay a mrkni na ceny linearnich voziku, kulickovych sroubu apod. Mozna budes prekvapen jak moc v posledni obe ceny klesly, tam zadnou krivost neresis, tiskarna je pak uplne jina liga. Taky mrkni na http://www.rebelove.org ale zazraky necekej, vetsina tamniho osazenstva jsou male decka a podle toho to tam vypada, co neni ta jejich plastova konstrukce je spatne Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 17:23    Předmět: Citovat

Nazdar,
no já myslel, že tohle uspořádání (jezdící vozík) je z konstrukčního pohledu nejjednodušší. Prostě bude bytelná základna. Ale na facebooku mi to rozcupovali, že jednak musím použít řemen (kvůli rychlosti posunu) a druhak musí být vozík co nejlehčí (asi kvůli setrvačnosti a následné přesnosti vytištěného výrobku). S tím prvním bych tak nějak skoro nesouhlasil, to druhé bude asi pravda. Takže překreslím domečky na posuvná ložiska a zkusím navrhnout řemen.
Co se týče vůle v matici, tak ta prý stejně není skoro žádná, nemá tedy smysl řešit matici s pružinou. Stejně koketuji s možností použít normální závitovou tyč např. M12. Bude za pár kotun, matice bude taky (skoro) zadarmo a vyměnit to v budoucnu půjde vždycky.
Ale jak jsem (možná) psal, nemám prakticky žádnou zkušenost s tiskem, Třeba je nutná velká rychlost vozíku.
Posuvná ložiska jsem našel jen na aukcích, nová jsou šíleně drahá a myslím, že něco podobného bude i s kuličkovými šrouby. Když se neseženou někde "za 5 prstů", tak podle mě nemá smysl o nich uvažovat. I když by to muselo být super.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 17:40    Předmět: Citovat

Drahe to neni, jsou to radove stokoruny, viz treba zde. https://www.ebay.com/itm/CNC-part-MR7-7mm-linear-rail-guide-MGN7-length-400mm-with-mini-MGN7H-Block/132408778444?hash=item1ed42d9ecc%3Ag%3AHeQAAOSw9eVXUPIM&_sop=15&_sacat=0&_nkw=mgn+400mm&_from=R40&rt=nc&LH_TitleDesc=0

Ale jestli resis cenu trapezove tyce vs metricke, tak to asi drahe bude Smile
Srouby na posuv cehokoliv krome osy Z jsou opravdu kravina. Bude to opravdu pomale - si to spocitej. I kdyby ti nevadil dlouhotrvajici tisk, budes mit problem pri prejezdech bez tisku protoze se ti pri dlouhotrvajicim prejezdu snizi tlak v trysce, vytece plast a pri najezdech to bude delat nehezke efekty.
Trapezovy sroub ma vuli vzdycky, jinak by nefungoval, i navzdory domnenkam borcu z facebooku. Ale u tiskarny to vadit muze nebo nemusi, pokud bude rovny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 18:06    Předmět: Citovat

Zdá se mi, že se na to díváš spíše z pohledu CNC frézky a jí podobných strojů. Jedno, co má frézka společného s 3D tiskárnou, je přesnost.
3D tisk je specifický tím, že nepotřebuješ velkou sílu, ale potřebuješ rychlost posuvu. Velké rychlosti a malé setrvačnosti dosáhneš co nejmenší hmotností.

Je několik způsobů, jak se dostat k 3D tisku.

Máš peníze - kup 3D tiskárnu za x00 000,-Kč
Máš spoustu času, málo peněz - prolez fóra o 3D tisku, kup něco na E-bay a skládej. Budeš ladit a měnit HW.
Máš trochu času navíc, ne moc peněz - kup si Průšu. Budeš jenom ladit.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 18:13    Předmět: Citovat

Dnešní 3D tisk není zdaleka tak vyladěný, aby jsi nakreslil objekt a on se jen tak vytiskl z jakéhokoliv materiálu.
Já jsem zvolil Průšu. Strávil jsem s ní už nějaký čas. I tak to je hodně času, na to, že je to celkem přívětivá tiskárna, která má českou podporu.
Pokud začneš od nejlevnější varianty, bude to tvůj koníček na prvním místě.

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2018, 19:16    Předmět: Citovat

Skládal sem "kopii" průši. Mám ji cca rok - to ještě MKII byla za slušných 17k skládačka. Raději bych se dnes podíval po nějaká MKIIS, kterou někdo vyměnil za lepší. Dá se sehnat kolem 10k.
Já šel cestou pevnějšího rámu (obdoba Rebel), skládal sem sám, ale elektroniku sem vzal seriovou abych se vyhnul patáliím s FW atd. Takže extruder a Rambo je originál z průšu. S celkovou částkou sem se nakonec taky pohyboval kolem 10k, ale bylo to něco jako lepší merkur na deštivé dny:) Vypekla mě trochu P.I.N.D.A sonda - to je vidět na poslední fotce, že sem tam měl vraženou pokusně jinou a s tou už to chodí dobře. Samovymezující matice mám v krabici taky, ale nedošlo na ně - vymezuje se slušně samo vahou toho X posuvu.



rám 1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  81.79 kB
 Zobrazeno:  305 krát

rám 1.jpg



rám 2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  100.16 kB
 Zobrazeno:  331 krát

rám 2.jpg



rám 3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  104.03 kB
 Zobrazeno:  326 krát

rám 3.jpg



tisk!.jpg
 Komentář:
 Velikost:  92.52 kB
 Zobrazeno:  364 krát

tisk!.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: út červenec 24 2018, 8:07    Předmět: Citovat

Móóóóc hezké.
Z čeho je stolek (myslím tím ten šedý)?
A jakou máš elektroniku?
A hlavu?

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út červenec 24 2018, 20:05    Předmět: Citovat

Abych se vyhnul laborování s FW a nastavováním, použil sem "elektroniku" z i3 MK2S rambo místo RAMPS z rebela, Display, Extruder mi bral kolega z e-shopu prusi E3D V6, Ještě bylo kritické podávací kolečko. To po testech kolegy s různými výtvory a čínskými kusy stejně nakonec bylo zvoleno origo z nerezu. Zdroj mám tady od Mirka (Ne-moc) TDK lambda.
Ta jezdící podložka je 6 hliník (řezáno vodmím paprskem). HOT BED je 3mm deska dělaná u Gatemy. Mám na ní PI folii co je na průšovi.
Nějakou soupisku vytvořili další dva kolegové, co začínali stavět přede mnou a elektroniku použili RAMPS. Asi ani jeden zatím nedotáhli tiskárnu do konce. Já neměl nervy na takové hraní, tak sem si raději trochu připlatil a už delší dobu tisknu - zatím většinou nějaké ptákoviny. Prvotní ladění mi taky chvilku zabralo - hlavě rovinnost podložky (prorovnání do roviny té vypálené desky a FR4 zkroucené do vrtule). Teď už je to celkem uspokojivé. Mám odtisknuto cca 1,5km filamentu a jsem doopravdy rád, že sem tehdy tu investici navíc udělal.



Buy List 3D tiskárna (1).zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Buy List 3D tiskárna (1).zip
 Velikost:  15.09 kB
 Staženo:  1444 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
almas



Založen: Aug 03, 2005
Příspěvky: 137
Bydliště: cca Karviná

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2018, 5:32    Předmět: Citovat

Zdravím,
Pěkná konstrukce !

HOT BED od GATEMY - to jste jim zadal vlastní DPS nebo na to existuje nějaká předloha ?Pokud ano,nebyla by k dispozici ? Kolik HOT BED stál ,pokud se můžu zeptat ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3367
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2018, 20:11    Předmět: Citovat

Díky, zase tolik sem si s tím nevyhrál...
Ty data jsou dostupny někde na GITHUBu. Je tam na horní straně meandr, spodní strana plná měď (to je prý důvod proč se malinko víc kroutí). Deska je 3,2mm a měď tuším 17um. I tak to žere cca 15A/12V. Poslední verze už prý průša dělá 24V -* jen hádám že meandr je z obou stran a zapojený do serie.

Cenu výroby nevím, měl sem to jako odměnu od kolegu, který tam něco dělal a na panelku mu zůstalo místo. Normálně to snad ani nemůže vyjít levněji, než od průšu.
Dnes bych zkusil pohledat něco s dobrými komentáři na ALI
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2018, 10:08    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
...Zkusím se doma podívat po A3 jehličkové tiskárně - to bych měl tyče a třeba bych mohl použít i vozík...

Za odvoz Ti můžu věnovat inkoustovou A3 Canon, tuším Pixma 9500. Mechanika je určitě funkční. A velmi pravděpodobně bych ještě někde vyhrabal Canon S9něco, taky A3.
Taky jsem chtěl stavět od začátku ,nakonec jsem skončil u stavebnice Průši MK3. Velká spokojenost.


petrfilipi napsal(a):
...Máte někdo zkušenost s dělenými trapézovými maticemi na vymezení vůle...

Dodělal jsem si primitivní backslash na Z-ovou osu u MK3, docela to odlehčilo při "hopu" motorkům. Jinak hodně o tom najdeš na CNC fóru.


petrfilipi napsal(a):
Posuvná ložiska jsem našel jen na aukcích, nová jsou šíleně drahá a myslím, že něco podobného bude i s kuličkovými šrouby.

Viděl jsem v některých konstrukcích používat kuličkový výsuv, prý jsou velmi přesné. Ale vlastní zkušenost nemám.


No jinak před stavbou se podívej ještě sem. Tím Tě nechci odradit od vlastní konstrukce Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2018, 13:46    Předmět: Citovat

Díky chlapi za odpovědi.
Našel jsem jednu kompletní Epsonku 1050 a jednu mechaniku do ní, takže tyčí atd. mám dost.
Už je rozhodnuto, do stavby s kolegou jdeme. Teď jsme ve fázi shánění vodního paprsku "za flašku".
Řízení bude Arduinem Mega a Rampsem od pana Sakuly (http://sakul.cz/ramps-s/n/) - to je prostě boží konstrukce. A líbí se i webová prezentace. A cena je taky super.

Ale chtěl bych se zeptat na vyhřívanou podložku. Našel jsem podložku 300x300mm, která měla při 12V příkon 105W. Ale při 24W měla 420W. To je sice v pořádku (dvojnásobek napětí, čtyřnásobek příkonu), ale k čemu to je? Vždyť se jednak takové zdroje ani běžně neprodávají a druhak - přece nebudu mít skoro 0,5kW podložku? Měl bych tu zdroj 24V 20A (Siemens Sitop), ale teď nevím, zdali to mohu normálně použít i pro podložku, která má možnost napájení jak 12V, tak i 24V.

Pan Sakula mi taky rozmlouvá použití PC zdroje pro 3D tisk. Údajně je pro ohřátí podložky potřeba větší napětí než 12V (tak 13-14V), což zdroj zamozřejmě nedává. Ale myslím si, že 12V musí dát poměrně přesně, zvlášť když bychom odpájeli všechny výstupní vodiče a místo nich použili poctivou CYSY 2x2,5. Možná by bylo nutné zatížit 5V větev, ale to by nebyl problém.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2018, 14:25    Předmět: Citovat

Original Prusa přešel z 12V na 24V od verze tiskárny MK3. Dodávaný zdroj je 24V/240W. Když vezmu že plocha je 5.125 dm², tak pro 9 dm² vychází těch 420W. Kdyby Ti stačil tisk jenom PLA materiálem, tak nepotřebuješ tak vysokou teplotu. Takže by mohl stačit i míň výkonný zdroj. Ale to by asi byla škoda ...

Co tedy opravdu oceňuji na podložce, jsou vyměnitelné ocelové pláty s PEI povrchem. Když to porovnám s tiskárnou, kterou má kamarád, tak nemusím řešit nějaké ABS džusy a pod. Navíc při sundavání i velkého výtisku nemusím používat špachtli. PEI fólie se dá sehnat i pro rozměr 300x300mm

Ber to jenom jako inspiraci pro konstrukci, doufám že to nevyznělo že "dělám chytrýho" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2647

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2018, 19:16    Předmět: Citovat

Díky za info a buď v klidu, oproti mým chabým a pouze teoretickým znalostem je každý, byť jednooký, králem.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> 3D tisk Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund