Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Blikač s invertorem 74LS04N
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
soowa



Založen: Jul 18, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2018, 21:39    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil některá z navrhovaných řešení:
- postavit to celé na jiném místě breadboardu (kvůli eliminaci chyb kontaktů v breadboardu) - nepomohlo
- zapojit kondenzátor obráceně - nepomohlo
- zkusit se dotknout kondenzátoru nevodivým předmětem: obvod funguje správně, jen když se dotýkám něčím vodivým, na nevodivé předměty nereaguje
- zapojit z 1 rezistor do země - nepomohlo, jenom to invertovalo problém: LED permanentně svítila
Takže zatím bohužel nic. Zítra ještě vyzkouším další navrhovaná řešení a zkusím sehnat kondenzátor s nižším průrazným napětím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2018, 21:48    Předmět: Citovat

Pouzij rezistor s větším odporem. Tam musi tak 100k nebo i víc. Těch 10k jen pokud bys přes něj připojil to druhé hradlo.
Já si to zítra snad postavím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
soowa



Založen: Jul 18, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2018, 21:58    Předmět: Citovat

Připojení rezistoru s větším odporem má za následek pomalejší blikání, když se toho dotýkám prstem, ale bez dotyku je to pořád to samé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4983
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2018, 22:03    Předmět: Citovat

Celé je to zapojené divne (schéma). Napríklad pin1 je akože log.0, potom pin2 a 3 je log1, a pin 4 zase log0. Z pinu2 log1 ide cez odpor do pinu1 a MÍNUSU kondenzátoru, ktorý má PLUS napojený na pin4, ktorý je v log0. Elektrolit nemôžeme nabiť opačne, vtedy sa preráža a pôsobí ako odpor (tj. prepúšťa, je tam prieraz). Toto zapojenie nemôže fungovať spoľahlivo. Jedine použiť bipolárny kondenzátor.

Skús ten kondenzátor pripojiť plusom na pin1, mínusom na zem.

edit: pri opačnom zapojení kondenzátora (ako máš na kontaktnom poli) ho to bude nabíjať, a teda dôjde k jeho preklopeniu, ale tým sa jeho mínus (pin4) prepne na plus, a toto napätie sa sčíta s napätím na kondenzátore, do pinu1 z kondenzátora pôjde neprípustne vysoké napätie (2x Log1), čo môže zničiť obvod. Kto toto navrhoval...

edit2: v podstate to môže blbnúť pre to, že pri vybíjaní kondenzátoru sa to dostane zo zakázanej zóny, kedy je na výstupe nedefinovaný stav, a teda sa to zastaví, nevybíja a ani nenabíja. Spojením pinu1 cez odpor na zem (alebo dotykom) sa kondenzátor ešte trochu vybíja, takže to funguje ďalej. So 74LS14 by to snáď fungovalo. Alebo pridať odpor 100K medzi pin1 a zem.

https://cs.wikipedia.org/wiki/TTL_(logika)

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2018, 12:33    Předmět: Citovat

Mně se to zapojený pořád nějak nezdálo tak jsem vytáhl, kontaktní pole kde má v jednom rohu více méně trvale zapojený kmitočtový generátor ze 7404. A mám, tam zapojeno toto, viz schéma níže.

Pokut jde o hodnoty tak R1 1K až 2K2, C1 od několika nF až po stovky uF a R2 podle svítivky (LED). Ještě se mi nestalo, aby mi toto zapojení nechodilo na první dobrou a to u bipolární TTL (CMOS nemám rád) na kontaktním poli ty svítivky (LED) rvu na hulváta natvrdo do zemně. Ještě k tomu odebírám logický signál což by už podle teorie nemělo fungovat. Samozřejmě ve finálním provedení tam ty odpory mám a taktéž jsou drozeny pravidla pro dodržení logických úrovní, aneb vrazím tam sdělovací hrdlo/tranzistor na kterém je ta svítivka (LED).



blikac.png
 Komentář:
 Velikost:  2.91 kB
 Zobrazeno:  177 krát

blikac.png



_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2018, 12:58    Předmět: Citovat

Daj tam blokovací kondenzátor na napájacie vývody toho integráča!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2018, 18:39    Předmět: Citovat

Viděl jsem oba způsoby,ten od ec1045 je o dost spolehlivější než ten dvouinvertorovej původní blikač.Viděl jsem i něco podobnýho s jedním invertorem(C ze vstupu na zem a R ze vstupu na výstup),to ale vyzkoušený nemam.
BTW.Mnohem lepší je astabil z NE555,pracuje v širokym rozsahu, dá se definovat i poměr 0/1 těma odporama a dává to lepší hrany.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2018, 18:40    Předmět: Citovat

Co zkusit "obyčejnou" MH7404?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2018, 19:41    Předmět: Citovat

weed_smoker napsal(a):
...Viděl jsem i něco podobnýho s jedním invertorem(C ze vstupu na zem a R ze vstupu na výstup),to ale vyzkoušený nemam...
Ten invertor ale musí být vybaven Schmittovým klopným obvodem. S obyčejným invertorem by to nefungovalo.
Kdyby sis nemohl vzpomenout, kdes to viděl, mrkni na první stránku tohoto vlákna - příspěvek od breta1.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4151

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2018, 20:57    Předmět: Citovat

Mám pocit, že polovica prispievateľov v tomto vlákne má problém s čítaním s porozumením. A polovica príspevkov je tu úplne zbytočne a od veci. A tretí krát to zopakujem. Daj tam blokovací kondenzátor! Lebo keď to pri dotyku bliká, tak to musí byť dobré. Problémy so stabilitou toho obvodu začínajú až pri niekoľko sekundovej perióde. A 10k ohm odpor je úplne v pohode. Všetko vyššie je príliš veľa. Naopak pod 1 kOhm začína byť málo. Je jedno, aký ste tu odborníci na mikroprocesorové obvody, ale pokiaľ ste sa s týmto blikačom v mladosti nehrali, tak sa k tomu radšej nevyjadrujte. To, že tento obvod nie je stabilný do ľubovoľne dlhého času periódy je dané zvodovým odporom, či už v kondenzátore alebo na vstupe hradla. Keď je hodnota odporu R väčšia ako paralelná kombinácia zvodového odporu kondenzátora a hradla, tak sa kondenzátor nikdy nenabije a obvod nikdy nepreklopí. A ak obvod nechce kmitať ani pri malých hodnotách R a C, tak je niekde chyba. Buď je vadný kondenzátor, alebo obvod. Treba skúsiť iný kondenzátor (najlepšie neelektrolytický), skúsiť iné hradlá (možno práve to jedno je pošahané), alebo celý iný integrovaný obvod. A znova zopakujem, blokovací kondenzátor. Lebo nakoniec asi bude chyba v tom špeciálnom napájacom zdroji pre nepájivé kontaktné pole. Alebo tam pripoj miesto toho zdroja plochú 4,5V batériu a musí to fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
soowa



Založen: Jul 18, 2018
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2018, 8:18    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil zas pár rad Smile
- Blokovací kondenzátor: zapojil jsem mezi 14 a zem, je to tak správně? - nepomohlo
- Použít jiná hradla (8-13 místo 1-6) - nepomohlo
- Zapojit rezistor mezi 1 a 6 místo mezi 1 a 2 - nepomohlo
- Použít jiný elektrolytický kondenzátor a pak taky keramický kondenzátor místo elektrolytického - nepomohlo
- Přeměřil jsem znovu všechna napětí, skrz napájení integrovaného obvodu jde stabilních 5V, napětí na různých místech obvodu taky sedí (respektive hezky oscilují), ale to se těžko posuzuje z měření, protože přiložení voltmetru způsobí, že ten obvod začne fungovat, takže těžko změřím, co se děje, když nefunguje Smile
No ještě můžu zkusit hradlo se Schmittovým klopným obvodem nebo zkusit ten breadboard napájet jinak (třeba z Arduina).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2018, 8:53    Předmět: Citovat

Je to jak píše řada předchozích přispěvatelů - ty hradla cos tam zapojil se ocitají v hazardním stavu a nedokážou se bez vnějšího impulsu z něj samy vyhrabat. Tím, že se dotkneš prstem obalu kondíku nebo připojíš voltmetr na nějakej bod zapojení, do něj vneseš síťovej 50Hz brum ze svýho okolí. A to minimální zvlnění stačí, aby se ty hradla začaly správně překlápět. Buď si najdi jiný zapojení, nebo tam dej švába CD4093A, kterej má Schmittovy klopáky na vstupech - a budeš to mít bez problémů.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1125

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2018, 9:17    Předmět: Citovat

Alebo 74LS14.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4983
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2018, 9:55    Předmět: Citovat

To je teslácke zapojenie, že? Ich špecialita, s IO Tesla funguje, s IO od iných výrobcov nie. Čo som sa natrápil pri výrobe teletextu 6PN 055 85, až som zistil, že medzi IO Tesla a Philips rovnakého typu je rozdiel, a treba to trošku inak zapojiť.
_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2018, 10:52    Předmět: Citovat

Nejste první a asi ani poslední,komu to zapojení nedá spát.V diskusi pod článkem. který odkazuje na knihu zmiňovanou v úvodu vlákna, to také někdo rozebírá.
viz. PrtSc z části oné diskuse.

https://www.zive.cz/clanky/hradla-volty-jednocipy-nova-ceska-kniha-pro-bastlire-e-book-je-zdarma/sc-3-a-191193/default.aspx



blikač.JPG
 Komentář:
 Velikost:  68.93 kB
 Zobrazeno:  158 krát

blikač.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund