Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řetízek k žaluzii, jak opravit než seženete náhradní.
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 7:57    Předmět: Řetízek k žaluzii, jak opravit než seženete náhradní. Citovat

Přetrhl se mi řetízek k žaluzii.
Náhradních řetízků se najde na internetu dost. Dočasně, než mi dojde náhradní nový řetízek, jsem řetízek opravil takto:
- Štípačkami jsem rozlomil 4 kuličky od obou konců přetrženého řetízku.
- Konce "oholené" šňůrky jsem zatavil pájkou, aby se nerozmotávala.
- Vyčnívající konce šňůrky jsem svázal tak, aby uzlík byl přibližně v poloze jedné vynechané kuličky.
- Abych krátké konce snadněji svázal, tak jsem si pomohl nastavením krátkých konců navázáním nitě. Můžete si také pomoci rozlomením více kuliček.
- Na nějaké přesné rozteči kuliček vedle uzlíku moc nezáleží, ozubeným kolečkem přejde "kde co".
- Konce šňůrky u uzlíku jsem ještě opatrně k uzlíku přitavil pájkou ale jen tak, abych nepoškodil uzlík.
Částečně jsem to nafotil. Pevnost spoje se zdá být dobrá, určitě dostatečná. Opravený řetízek tam nechám dokud se spoj (nebo jiné místo) zase nepřetrhne. Náhradí řetízek bude již v záloze.

Vemte to jen jako určitou raritu. Pochybuji, že prasklý řetízek bude někdo jiný také opravovat.



IMG_5978.JPG
 Komentář:
 Velikost:  188.18 kB
 Zobrazeno:  134 krát

IMG_5978.JPG



IMG_5980.JPG
 Komentář:
 Velikost:  191.32 kB
 Zobrazeno:  152 krát

IMG_5980.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 8:08    Předmět: Citovat

Kuličky dej k sobě tak, aby navazovaly a spoj je nití, co se netrhá (režnou atd.). Předtím ale navleč za jeden i druhý konec bužírky, které lze teplem smršťovat. Po spojení tou nití přetáhni jednu bužírku a pomocí zapalovače ji nech smrštit a potom po vychladnutí tu druhou. Dělám to tak bez problémů a funguje to dál. Asi metr té bužírky přijde na 18 Kč.Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 13:50    Předmět: Citovat

Ty nemáš po ruce horkovzduch, že to musíš trápit zapalovačem? Very Happy
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 14:48    Předmět: Citovat

Mám, ale nevím jestli ho má on. Ale třeba má sirky. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 14:54    Předmět: Citovat

Já jen, že když se netrefí, tak bude napojovat znovu...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4134

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 15:10    Předmět: Citovat

Ja tie konce jednoducho preložím cej jednu guličku, omotám bielou niťou a hotovo. Pri väčšom skrátení sa už niekedy nedajú žalúzie celkom vytiahnuť alebo spustiť.
Ináč to pozadie ste ako dostali za tu retiazku? To ste kvôli tomu demontovali žalúzie alebo celé okno?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 30 2018, 17:52    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
....Ináč to pozadie ste ako dostali za tu retiazku?......

Když ten řetízek praskne při vytahování blízko mechanizmu žaluzie a žaluzie je téměř nahoře, tak než se vzpamatujete sjede žaluzie dolů do polovny okna, a řetízek vyjede z ozubeného kolečka a máte ho celý na parapetu. Pak ho lze opravit na pracovním stole.
Zpětná montáž opraveného nebo nového řetízku vyžaduje sejmutí žaluzie. Vodící silony nechám na obou koncích zafixované a opravu provedu na parapetu. Po vysunutí mechanizmu s ozubeným kolečkem se řetízek provleče. Jen je nutno si rozmyslet podle polohy žaluzie v jaké poloze musí být správný konec řetízku po nasazení ozubeného kolečka na hřídel. Takto jsem už měnil také roztřepený navíjecí pásek.
Tu deku dávám na pracovní stůl vždy, když něco opravuji. Zabrání to poškrábání povrchu stolu a "upadlé" šroubky a matičky neodskakjují do neznáma, a zůstanou v místě kam spadly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 8:53    Předmět: Citovat

V prodejně kde zařizují plastová okna jsem si za pár korun koupil spojky na přetržený řetízek a nevynalézám když nemusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 11:01    Předmět: Citovat

Já to třeba nikdy nepřetrhl (nejstarší žaluzie má tuším 17 let), ale zadřelo se to. Po rozebrání to bylo jasný - vosa "kutilka" a domeček pro mladý.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 11:40    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
V prodejně kde zařizují plastová okna jsem si za pár korun koupil spojky na přetržený řetízek a nevynalézám když nemusím.

Můžeš sem dát odkaz nebo fotku spojky na prasklý řetízek? Ať Googlim sebevíce, vždy nacházím jen odkaz na klasickou spojku řetízku, která neprojde samozřejme přes ozubené kolečko žaluzie.
Rád bych viděl tu spojku, která pružně spojí prasklý řetízek tak, aby spojka ještě prošla navíjecím mechanizmem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 14:04    Předmět: Citovat

Já mám řetízek jako nekončitý. Do prostoru horní kladky spojka nevejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2018, 15:37    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
Já mám řetízek jako nekončitý. Do prostoru horní kladky spojka nevejde.

Jestli tě dobře chápu tak návrh tvého postupu neřeší zde popisovaný případ. Pokud máš na žaluzii od výroby řetízek vcelku uzavřený bez spojky (jak píšeš "nekončitý"), tak klasická spojka řetízek v prasklém místě spojí. Se spojkou se však musí "sfázovat" na ozubeném kolečku poloha spojky vůči poloze žaluzie, aby se žaluzie dala plně otevřít nebo spustit. Pokud slouží řetízek na žaluzii jen k natáčení lamel, a ne současně k vytahování a spouštění žaluzií, tak se poloha spojky sfázovat nemusí.
Zde se řešil případ, kdy řetízek se spojkou se přetrhne v jiném libovolném místě. Další (druhá) spojka na řetízku pak problém nevyřeší.
Mi se vedle mého uzlíku líbí řešení kolegy "Samec", který místo uzlíku přeloží uvolněné konce provázku jednoduše přes sebe místo jedné kuličky a spoj omotá nití. Omotání musí být pevné, aby se konce provázků nevyvlekly. Ideálně udělat konce provázku délky na dvě kuličky. Provázky přeložit, omotat jednu vrstvu, pak vyčnívající konce přehnout zpět a opět omotat. Tím se vytvoří na provázku něco jako háčky proti sobě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 7:05    Předmět: Citovat

Zdá se že je více typů žaluzií.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 8:28    Předmět: Citovat

To je sice možné, ale řetízky jsou jen jedny. Pletou se tady asi dva pojmy a to řetízek dostatečně dlouhý (normálně), kde spojka nemusí vlézt do toho mechanizmu a potom krátký, kde spojka být nemůže, protože je pro kratší žaluzie a někdo ho prostě davá i pro ty dlouhé. U těch dlouhých řetízků se nemusí žaluzie sundávat, stačí ji jen na té straně odkrýt, aby se dostal k mechanizmu, nasouká se tam řetízek, porovnají se jeho konce pro pozici dole a nahoře a pak se nacvakne spojka. Práce na 5 minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2018, 10:44    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
.... stačí ji jen na té straně odkrýt, aby se dostal k mechanizmu, nasouká se tam řetízek, porovnají se jeho konce pro pozici dole a nahoře a pak se nacvakne spojka. Práce na 5 minut.

Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že řetízek do mechanizmu lze nasoukat bez sundání žaluzie.
Jak je vidět z obrázku mechanizmu, řetízek by bylo nutno vsunout do drážky, která se láme do pravého úhlu a pak ho dosoukat až k ozubenému kolečku, které už je pod krytem celého navíjecího mechanizmu. Tam se řetízek znovu láme do pravého úhlu do zubů kolečka. Nyní by se, nevím jak, muselo ozubeným kolečkem točit, aby se řetízek zachytil nějakým zázrakem do zubů a obtočil kolečko. Pak dalším točením kolečkem věřit tomu, že se řetízek ohne zpět znovu do pravého úhlu, aby se vsoukal do vratné vodící drážky a po dalším otočení do pravého úhlu dolů vyjel zpět ven. Pokud by se pro usnadnění práce sundala ta krytka drážek, hrozí nebezpečí, že se vysune vodící silon, který ta krytka fixuje.
Při tom soukání řetízku musí být ještě žaluzie v poloze, kdy po nasazení spojky nebude spojka bránit zvedání a spouštění žaluzie.
Pokud se to nasoukání někomu takto povede, tak to musí být genius. Pokud to "p32" zvládá za 5 minut, tak má můj obdiv.
Nová žaluzie je výrobcem smontována tak, aby ve zvednuté poloze byla spojka s rezervou vzdálená od vstupní drážky při zvedání, a ve spuštěné poloze pak s malou rezervou od výstupní drážky. Délka řetízku pak musí odpovídat maximální délce spuštěné žaluzie (počtu lamel). Délka mého přetrženého řetízku byla 190 cm. Výška okna je 130 cm, takže spojka řetízku je vlevo i vpravo cca 10 cm od mechanizmu při vytažené i spuštěné žaluzii.

Na druhém obrázku je detail mého nevzhledného uzlíku. Jak jsem psal, lepší se mi zdá spojení navržené kolegou "Samec".



Dráha pro řetízek.JPG
 Komentář:
 Velikost:  93.18 kB
 Zobrazeno:  133 krát

Dráha pro řetízek.JPG



Detail mého nevzhledného fungujícího uzlíku.JPG
 Komentář:
 Velikost:  95.68 kB
 Zobrazeno:  131 krát

Detail mého nevzhledného fungujícího uzlíku.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.35 sekund