Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vadná autobaterie - jak přeměřit
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 10:42    Předmět: Vadná autobaterie - jak přeměřit Citovat

Ahojte,
mám dotaz ohledně autobaterie. Mám novou Vartu asi půl roku starou a bez problémů. Jednou jsem nenastartoval, kvůli vybití, protože jezdíme krátké vzdálenosti. Bohužel jsme po startu nechali hrát autorádio cca 2 hodiny a po skončení jsem zkusil nastartovat a v pohodě. Druhý den jsem ještě 2x nastartoval a po každém startu ujel 10 km. Po třech hodinách už nastartovat ovšem nešlo.
Baterku dle autonabíječky byla vybitá a po nabití zůstala přes noc volně ležet. Po zapojení nastartovat nešlo. Zkontroloval jsem to a zase byla úplně vybitá dle nabíječky a nabití dosáhla po 10 minutách, což je dle mě úplně špatně. Po nabití do plna bylo napětí 15,12V a nastartovat nešlo a svítila i kontrolka baterky v autě a po vytažení už bylo napětí 13,12V.. po odpojení nabíječky to je asi 10 min max.

Moje otázky:
1) Baterka je asi špatná a do budoucna by mě zajímalo, jak nejlépe to zjistit a odměřit. Četl jsem, že pomocí voltmeteru při zátěži, ale jak si udělám takové udělátko?
2) Je nějaká šance to úspěšně vyreklamovat? Říkám je to okolo půl roku a celkem mě to štve.
3) Mám někde zkrat v autě, protože mi tak po dvou týdnech vyhodí levé zadní světlo pojistku a musím koupit novou. Může to mít nějaký vliv?

Děkuji všem za odpověď. Rád si chci věci dělat sám a tak mi odpusťte hloupé otázky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 10:49    Předmět: Citovat

Urcite treba skontrolovat auto - nabijanie a kludovy odber. Jazdim denne 2x 10km v meste a bateria vydrzala 8 rokov. Jediny raz, co som nenastartoval, bolo prave po tych 8 rokoch, ked nahle umrela.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogo9



Založen: Nov 23, 2014
Příspěvky: 364

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 11:19    Předmět: Citovat

V aute máš záťaží dosť - na bežné zorientovanie to stačí..
Nárok na zreklamovanie máš - pokiaľ ide o výrobnú závadu - možno bude niekoho zaujímať stav auta - možno si poradia aj bez toho..
Ťažko povedať, na čo všetko tebou nepresne definovaný skrat môže mať vplyv..
Z toho čo píšeš, baterka vyzerá vadná..
Dobrú baterku som kedysi po náhodných vybitiach (nevypnuté svetlá, autorádio, spotrebič, atď) a po roztlačení (vtedy sa to ešte smelo) dobil pre účel naštartovania "pár kolečkami" okolo domu - možno tak 3 km -a možno menej..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31796
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 11:31    Předmět: Citovat

Rad kupa a konkrétní údaj nikde.
Klidovej odběr auta se měří ampérmetrem zapojeným paralelně ke kostřicímu kabelu - a až po uplynutí minimálně půl hodiny od posledního zavření dveří a zamčení auta centrálem, kdy se "uspí" všecky řídící jednotky. Potom se rozpojí ten kostřicí kabel a kostra zůstane s baterkou spojená jen tím ampérmetrem - a ten tak ukáže nezkreslenej klidovej odběr. U netuněnýho auta by to nemělo překročit 100mA.

Dál - klidový napětí na nabitým 12V Pb akumulátoru je kolem 12,3 - 12,5V, záleží na přesným materiálovým složení elektrod a teplotě. Každopádně údaj voltmetru míň než 12V jednu hodinu po plným nabití je ukazatel "něco je špatně s baterkou". Při startu by napětí na baterce nemělo padnout pod 10V u moderního auta se vstřikováním a rychloběžným startérem, u starejch šáde s přímoběžným startérem se připouštělo až 8,5V. Okamžitě po naskočení motoru má elektronika řídící nabíjení zajistit nabuzení alternátoru tak, aby napětí i při volnoběhu dosáhlo aspoň 13,5V - dostatek otáček musí zajistit konstruktér použitím vhodnýho převodu od kliky. Toleruje se i to, že plnýho nabuzení se nedosáhne už při volnoběhu, ale až po překročení meze 1500RPM motoru. Běžný auta totiž pod 1500 otáček nejezdí - teď nemluvím o nějakým traktoru nebo těžkým náklaďáku, ale o osobním autě.

No a poslední údaj - nejpozdějc po roztočení motoru na 2500RPM musí napětí na baterce dosáhnout meze 14,5V (někdy jen 14,4V) a další nárůst napětí musí zastavit regulátor odbuzením alternátoru - aby nedocházelo k výraznýmu plynování a tím ztrátě elektrolytu z baterky.

Pokud některý údaje na svým autě nedokážeš dosáhnout, je určitě "něco nemocnýho" - co konkrétně, to se dá usoudit podle dalších měření.

No a na údaj "procesorový nabíječky" bych se vůbec nespoléhal, protože nikdo neví, jakým způsobem ta nabíječka zjišťuje stav baterky. Jedinej údaj, kterej je naprosto spolehlivej, je hustota elektrolytu - podle tý se dá naprosto bezpečně určit % nabití. V kombinaci s možností měřit svorkový napětí v klidu nebo s připojenou nabíječkou po různě dlouhý době nabíjení pak je možný určit stav baterky opravdu úplně přesně. Taková diagnostika ale trvá několik hodin - rozhodně se skutečnej stav baterky nedá zjistit během půl vteřiny, jak se to snaží nakecat uživatelům ty nejrůznější "nabíječky z Lídlu". Orientačně možná, ale definitivní diagnóza minimálně hodinu-dvě.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne ne červen 17 2018, 11:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 11:55    Předmět: Citovat

kolovratek7 napsal(a):
……...Baterku dle autonabíječky byla vybitá a po nabití zůstala přes noc volně ležet. Po zapojení nastartovat nešlo. Zkontroloval jsem to a zase byla úplně vybitá dle nabíječky a nabití dosáhla po 10 minutách, což je dle mě úplně špatně. Po nabití do plna bylo napětí 15,12V a nastartovat nešlo a svítila i kontrolka baterky v autě a po vytažení už bylo napětí 13,12V.. po odpojení nabíječky to je asi 10 min max.

Možná by pomohlo zodpovězení pár otázek:

- jakou nabíječkou používáš (typ, popis)
- jakým měřidlem měříš napětí
- co je nabití do plna (popis)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 11:59    Předmět: Citovat

Hlavně si pohlídej datum . Zákuka bývá jen těch 6! měsíců . Neboj se a reklamuj .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 12:00    Předmět: Citovat

kolovratek7: Moje otázky směřují k tomu, jestli jsi tu baterii vůbec nabil... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31796
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 12:06    Předmět: Citovat

No já bych se přikláněl k názoru, že ji napojil na nějakou tu "procesorem řízenou patentní nabíječku z Lídlu" - a ta prostě jak zjistí i vyšší přechodovej odpor na svorkách vinou špatně nasazenejch kleštiček a nalomenýho kabílku, tak ukáže "baterie vybitá" ... anebo po půlhodinovým šprcání pulsováním po 5A ohlásí "baterie nabitá". Anebo taky odmítne nabíjet úplně. Přitom nedokáže sama indikovat chybný připojení nebo chybu připojovacích vodičů/kleští - a skoro žádnýho uživatele takovýho dreku nenapadne, že to je rejžovej šit a jako takovej se musí brát nanejvejš jako "ukazovadlo" - rozhodně a v žádným případě NE JAKO MĚŘICÍ PŘÍSTROJ ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 12:18    Předmět: Citovat

ked po jazde nenastartujes , je zla baterka alebo auto
treba zmerat dobijanie (napetie pri nastartovanom motore na akumulatore , idealne 14,4V aj so zapnutymi svetlami)
ak zistis ze dobijanie OK, potom:
treba zmerat kludovy odber - ci ti nieco baterku nevybija. Najjednoduhsie asi tak ze po jazde odpojis baterku, nechas odpojenu a na dalsi den pripojis a startujes, ak takto v pohode nastartuje , da sa predpokladat ze mas niekde odber na aute (treba zistis co zere baterku), ak nenastartujes , mozes ist rovno baterku reklamovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 13:28    Předmět: Citovat

Normální nový aku, když se nabije a nechá přes noc "odležet", má něco mezi 12.5V - 13V . Pod 12.5V jde už pomalu do kytek, 13.8V jsem nikdy nenaměřil.

A pak se vezme žárovka cca 50W a změří se to pod zátěží. Většinou není potřeba voltmetr, je to prostě vidět i podle jisker u studenýho vlákna.

A do třetice je potřeba zkontrolovat starter, pokud nejsou uhlíky, tak ani nová "baterka" s tím neotočí. Ale zhasne všechno kolem.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
dred



Založen: Apr 08, 2007
Příspěvky: 1734
Bydliště: Handlová

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 13:56    Předmět: Citovat

Nedávno som mal patáliu so štartérom - cievka cvakla, ale nezoplo hlavné kontakty, tak sa štartér neroztočil.
Je to podľa mechanikov častá závada po zime - korózia/bordel na hriadeli štartéra. Cievka nezasunie pastorok do venca a nezopne hl.kontakt.
Má v tvojom prípade štartér spoň snahu otočiť motorom? Pokiaľ áno môže byť aj zodraté púzdro/ložisko na predu štartéra (od pastorka) . Spôsobí vyosenie hriadeľa pri zábere a štartér sa pridrhne - a nepretočí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 14:31    Předmět: Citovat

Je jedno, jakou nabíječkou nabíjí. Pokud tam má po nabití asi těch 13-14 V, tak je baterka prostě nabitá. Problém bude v něčem jiném.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 16:08    Předmět: Citovat

Rozhodně není jedno čím nabíjí a už vůbec ne to, čím měří. Vstupních údajů je hodně málo. Zatím se neví, jestli tu baterii skutečně nabil před tím, než chtěl startovat. Takže p32 - nepiš pičoviny... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31796
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 16:58    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Je jedno, jakou nabíječkou nabíjí. Pokud tam má po nabití asi těch 13-14 V, tak je baterka prostě nabitá. Problém bude v něčem jiném.
Pitomosti. Ale naprostý. Nemáš ani šajnu o problému. Postavím vedle sebe 2 baterky, budou naprosto stejně velký, každou napojím na "nějakou nabíječku", nechám je jistou dobu nabíjet, na obou bude při odpojení nabíječky 14V - a přitom jedna z nich mi ani nevotočí startérem ... A ty s těmahle vědomostma prostě tu jednu baterku vyhodíš - přitom vina je někde úplně jinde než v baterce.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kolovratek7



Založen: Nov 09, 2015
Příspěvky: 125

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 20:43    Předmět: Citovat

Super, tak baterka možná není na vyhození po přečtení pár příspěvků. Pro začátek doplním:
Autonabíječka: HB-1208S https://www.nej-ceny.cz/631403/autonabijecka-olovenych-akumulatoru-hb1208s-6-12v-8a.html
Kupoval jsem ji v Globusu před asi 6 lety a baterky jsem dobil vždy úspěšně, aspoň doufám. Po tom, co jsem tu přečetl už nevím.
Digitální multimetr používám tento: http://www.voltcraft.cz/digitalni-multimetr-vc-150.k124402

Jinak teď večer jsem zkoušel napětí a baterka má rovných 13V. Ležela jen doma odpojena asi 11 hodin.

Horší je co teď dále? Po zapojení do auta neškytne ani startér a hned v autě svítí červená kontrolka baterky. A koupit novou baterku, když aktuální může být dobrá se mi nechce.

Děkuji všem za rady a další případné rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund