Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový booster
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 15:44    Předmět: Elektronkový booster Citovat

Máte nějaký tip na lampové zkreslení ke kytaře? Vstupní úroveň kytarová, výstupní cca linková. Udělal jsem čistý kanál s půlkou ECC83, ten hraje dobře, ale zkreslení se mi nedaří. Zkoušel jsem dát do katody proměnný odpor, ale ani při přímém spojení se zemí nebylo zkreslení výrazné. Zapojení dvou takových zesilovačů za sebe sice vytvoří velmi brutální zkreslení, to je ale plné lichých harmonických a tedy není dobré.

Zatím asi nejlepší zkreslení jsem slyšel z operačního zesilovače, který má ve zpětné vazbě dvě ledky antiparalelně, ale chtěl bych to udělat v rámci té ECC83.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 16:04    Předmět: Citovat

ta ECC83 by fungovat mohla a tím odporem v katodě jsi to dělal dobře, ale nejspíš obráceně . . .
jakou hodnotu poťáku jsi tam měl ??
může tam být až 100 KOhm . . .

třeba takto . . .

obrázek zapojení

. . . a ještě jednou to samé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 16:10    Předmět: Citovat

Neslyšel jsem nikdy o žádným zkreslovadle s lampou jako aktivním "řezadlem signálu" - je možný, že nějaký v historii byly, ale co jsem kdy někde něco stavěl případně někomu vyhledával, tak právě všecky efekty ke kytaře používající zkreslení signálu využívaly k samotnýmu zkreslení právě toho ostřejšího lomení převodních charakteristik POLOVODIČOVEJCH prvků - právě minimálně pomocí diod. Obvykle to je víc polovodičů naráz, ať je to samotnej přebuzenej zesilovací stupeň (nastaví se zesílení tak vysoký, že při obvyklý úrovni buzení by výstupní napětí překročilo úroveň napájecího napětí danýho stupně, takže stupeň limituje sám o sobě jako takovej), nebo zesilovač sice nelimitující, ale s nějakým za něj zařazeným limitérem/ořezávadlem úrovně zesílenejch půlvln. Záleží na tom, jak složitý chce stavitel použít zapojení a jak chce, aby to nakonec ovlivnilo procházející zvuk - jestli jen jednu polaritu půlvln nebo obě respektive jak symetricky to má bejt ořezaný atd. Neříkám, že by to s lampama s podobným výsledkem nikdy učunit nešlo, ale asi by jich bylo potřeba víc než jen jeden systém ECC83. Ergo kladivo, bez aspoň jedný polovodičový diody se ti to asi JEDNODUŠE postavit nepodaří.

No, Vláďo, tohle jsem sice v životě neviděl, ale stejně si myslím, že ta elka stejně zas AŽ TAK VÝRAZNĚ kreslit nebude. To už víc chrchlá tranzistorák s vybitýma baterkama ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 17:04    Předmět: Citovat

Kdysi v historii mých začátků bastlení jsem vlastnil lapovou TV - asi Lilie 2, měla slušný zvuk se dvěma PCL86 a když to na ni přišlo, zkreslovala celkem parádně. Byla tak "zadrátovaná", že se mi nechtělo kreslit schéma a bohužel jsem si ji moc neužil, převálcovala ji tranzistorovka. Pak z prostorových důvodů došlo na rozborku, bohužel...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 17:58    Předmět: Citovat

Lukas-Peca: Velmi solidní zkreslení obsahuje zesilovač Laney Klipp 100, jsou potřeba tři triody (1xECC83 + 1/2ECC83). Kdysi jsem používal kopii Klipp 100, dodnes jeden origo stále mám... Smile
Např. zde odkaz na schema: https://drtube.com/schematics/laney/klipp100.gif

edit: opraveny názvy Klip -> Klipp


Naposledy upravil JiriTom dne pá červen 15 2018, 7:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 18:21    Předmět: Citovat

ok1hga: Tahle zapojení jsou napájena velmi malým napětím. Já jsem nejprve použil katalogové zapojení běžného zesilovače s napájecím napětím 250 V. Myslel jsem, že změna pracovního bodu zmenšováním katodového odporu až k nule se musí výrazně projevit, ale nebylo slyšet skoro nic. Výraznější změna byla, pokud se vypustil katodový elyt, ale pořád to bylo slabé. Nemluvím o tom, že poťák v katodě při otáčení produkuje silný praskot.

Kremik: Zkreslení v rámci dvojčinného koncového stupně je fajn a nějaké takové bych chtěl, ale dosáhne se ho až při velkém výkonu. Proto to musí být v předzesilovači.

JiriTom: Díky, hodně zajímavé zapojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 18:26    Předmět: Citovat

Ještě jsem to (od ruky) "vytáhl" ze schématu:


laney_klip_100.jpg
 Komentář:
 Velikost:  168.79 kB
 Zobrazeno:  207 krát

laney_klip_100.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt červen 14 2018, 22:58    Předmět: Citovat

Zdar, vše už vymysleli např. u Marshalla:
https://drtube.com/library/schematics/69-marshall-schemas#JCM800
nebo v Mesa Boogie:
https://schematicheaven.net/m-mesaboogie.html
stačí si jen vybrat vhodný předzesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2018, 3:27    Předmět: Citovat

Jednak u JCM800, ale velmi pěkně kreslí i stará plexina, model 1959.
Kromě výborného Laney Klipp 100 má fantastický zvuk i původní kombo Laney LC50, těch jsem dokopy postavil asi pět - metaláci a hardkóristi si to nemohli vynachválit. Jen jsem to zapojení LC50 vylepšil o pár spínačů, běžně označovaných mezi muzikanty jako FAT, BRIGHT apod. a dělal jsem i dvě 120W verze té LC50, se čtyřmi EL34 Tesla a poslední 120W šel se čtyřmi 6L6GC. Všecko ze "starých" součástek - svitky výhradně terylen, slída TC210 až TC212 a polystyrol TGL5155, odpory TR112, TR144-TR147 a český drát, když to bylo někam třeba. Doposud se na to hraje. Reproduktory zásadně Celestion různých řad. Ani sebelepší lampovej předek a koncák se zapojením ala Marshall bude hrát úplně napíču, pokud někdo použije třeba ARM9408. Ale enderácký RFT L3701 a L3702 naproti tomu hrály výborně jak v kombech, tak i extra boxech.
Prostě postav komplet preamp z něčeho podobného, jako je stará původní Laney LC50 a budeš spokojený. Pokud to navíc budeš žhavit dobře vyfiltrovaným stejnosměrem /nemusí nutně být stabilizovaný/, tak to bude mít v šasi z Fe plechu i skvělý odstupy, normálně dosažitelný jen těžko.
Výborný preampy i s plošáky a poťáky na nich, vymyslel Vojta Voráček.

Vojtovo skvělé, komplexní povídání o elektronkových nástrojákách začalo v modrém PE6/2003, pak pokračování v modrém PE2/2004. Když si odmyslíš ty tranzistorový konce, tak ty elektronkový předky jsou klasika. Je tam popsána i jejich charakteristika, nač se hodí a k čemu moc ne.

V PE 2/2006 a PE3/2006 jsou dva kompletně elektronkové zesilovače i s obvodem koncového stupně, na desce spojů i s potenciometry, jeden z nich je Vojtou vypiplaný a druhý je inspirován Marshallem JTM-45.

Někdy po r. 2006 vyšel ještě kompletní kytarový zesilovač "Cambridge", ale ten jsem tak z fleku nenašel. Bylo to podobný a vše osvědčený s možností vlastních modifikací.
Inspirací je dost, jen nebýt línej to dohledávat, žejo? Very Happy
Nevymejšlej pičoviny a postav něco, co je léty ověřený, bezva to funguje a můžeš si to modifikovat dle obrazu svého.

Chodí sem občas špičkový basista pod nickem svmbass, jinde má nick Betaron, je to Milan Švrčina z Val.Kloubouk, který si také vymýšlel vlastní. Jen podle bastlířského i muzikantského citu tvořil opravdu zvukově vynikající preampy i celý zesilovač. Po slušné prosbě Ti snese ohledně dobrých rad modré z nebe, doslova - ten skvělý a hodný chlap měl elektronky od sudiček jistě už nasypaný v kolébce Very Happy

Na ten kompletní kytarák mám od Vojty i objednací číslo výborného výstupáku z Tronicu pro dvě EL84 a dvě EL34. Jsou výborné a jsou tak slušně vymyšlený, že nepostrádají ani izolovaný sekundár pro XLR symetrický výstup +6dBu do PA.
Já sám mám pro 2xEL84/15W taky výborný naviják, kromě toho ještě i takovou Popelku - výstupák pro čtyři neprávem opomíjené EBL21, kterých je všude jako plev o žních a ve čtyřech kusech dají 30W naprosto v pohodě, navíc s kromobyčejně velkou životností. Je to velká 9W pentoda, co se až tolik nepřehřívá, i když zesíku někdo šlape na krk.
Navrhnul jsem i vyzkoušel také jeden výstupák pro čtyři zvukově skvělé, ruské, longlife průmyslové 6P9 a pro běžné ruské tetrody 6P3S, jak pro dvě, tak pro čtyři a šest, ale to není vyzkoušený. Měl jsem chuť udělat výstupáky i pro další ruské výkonové elektronky, co je jich všude jako hnoje - třeba 6P1P.
Prostě se poohlédni napřed po netu a něco nastuduj, vodítka máš zatím nejméně 4, odkud čerpat.
A pozor - i Marshallovi, stejně jako Fenderovi se některý modely vyloženě nepovedly a nestojí za repliku.

Přeju hodně štěstí a skvělý zvuk.



JTM45.jpg
 Komentář:
Deska na JTM45 ve verzi OK1XVV
 Velikost:  136.35 kB
 Zobrazeno:  141 krát

JTM45.jpg



XVV01.jpg
 Komentář:
Nejsou osazeny poťáky, elyty Samwha RD a WL
 Velikost:  219.59 kB
 Zobrazeno:  153 krát

XVV01.jpg



XVV02.jpg
 Komentář:
Druhá strana
 Velikost:  218.98 kB
 Zobrazeno:  146 krát

XVV02.jpg




Naposledy upravil sinclair dne pá červen 15 2018, 6:33, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dorota



Založen: Sep 12, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2018, 6:21    Předmět: Citovat

Pro inspiraci pohledej na netu "matsumin valvecaster". Existuje spousta variant a vylepšení, má nízké napájecí napětí. Jednostupňový funguje jako předzes a dostaneš z něj maximálně "crunch" zvuk, dual valvecaster už umí slušný drive. Nejlepší je varianta s vyšším anodovým napětím získaným přes násobič- pořád vystačíš s 12V tráfkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2018, 7:46    Předmět: Citovat

Dorota: zkoušel jsi něco napájeného 9V nebo 12V postavit ? Funguje to ? A pokud ano, k čemu známému se dá ten zkreslený zvuk přirovnat ? Díky za případné info… Smile

Například:



VALVECASTER.gif
 Komentář:
 Velikost:  19.46 kB
 Zobrazeno:  181 krát

VALVECASTER.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dorota



Založen: Sep 12, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2018, 8:29    Předmět: Citovat

Jj, mám to ubastlený. Krmím to jen těmi 12Vss a zní to až překvapivě dobře. Flašky tam mám tuším ECC82. K čemu to přirovnat zvukově nevím, ale na trubce toho najdeš hromadu. Součástky mám přímo napájené na patice. To vyšší anodové napětí by tomu dalo asi lepší dynamiku, ale mám to jen na domácí brnkání, tak to neřeším. Hodně toho najdeš na dyistompboxes. O valvecastrech a jejich variantách a vylepšeních ne tam cca 100 stránkovej dred.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: pá červen 15 2018, 8:46    Předmět: Citovat

Ok, díky, pro zajímavost to zkusím, taky metodou "na patici". Vlastně "na objímku" ? Nedávno tady v jiném vláknu probíhala debata o názvosloví, snad se to nerozjede zde... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2018, 10:33    Předmět: Citovat

My sme používali svojho času booster z AR B1/91. Jedná sa o dvojstupňový zosilňovač (ECC83) s polovodičovým obmedzovačom ako už na začiatku spomenul EKKAR. Je tam síce uvedené "overdrive", ale je to skôr obmedzovač, booster. Mnohé veci z minulosti sú už prekonané novším procesingom, ale o tom inokedy, pretože otázka je jasná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červenec 13 2018, 17:29    Předmět: Citovat

Nakonec jsem to udělal podle sebe, využil jsem ty dva stejné zesilovače za sebou. Sice jsem původně chtěl čistě elektronkové zkreslení, ale pak jsem za ten první zesilovač vrazil dvě germaniové diody 5NN41 antiparalelně. Mají velký vnitřní odpor, takže ořezání signálu je kulaté. Gain se nastavuje potenciometrem v sérii s katodovým kondenzátorem prvního stupně, pro nezkreslený zvuk se kytara přepne rovnou na vstup druhého zesilovače. Pro přepínání obvodu se využívají spínací kontakty v jackách. Zvukově je to vyhovující a diody 5NN41 jsou snad dostatečně retro a vintage, aby nerušily celkový dojem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund