Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PMD-85
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 7:20    Předmět: PMD-85 Citovat

Hraje si tu ještě někdo s 8bity? Povídal jsem si s dcerou o programování a došlo to tak daleko, že jsem vyhrabal léta uložené PMD a jal se ho zapojit. Kupodivu ještě funguje. I monitor. Je to nějaké zvláštní, továrně vyráběné šasi vůbec nevím z čeho, v bílé dřevěné bedně, ta nevím, jestli je origo, zdroj je nějaký přibastlený a celé jsem to musel upravovat, když jsem to před léty získal. Trand ve stabilizátoru tam mám ruský germaniový P216 s uřezaným kloboukem a taky pořád ještě funguje Smile Původně na jeho místě byla KD503, ale tu jsem hned vybral na lepší účely Smile Stejně jsem to zapojení překopával, protože moc nestabilizovalo. Z PMD ovšem nešlo uložit krátký prográmek na kazetu. Počítač vyslal zaváděcí tón a po něm hned OK. Myslel jsem, že něco dělám špatně, ale ne, zde chyba nebyla. Tak že by SW problém? Vyhrabal jsem tedy starou kazetu se svými programy a skusil něco nahrát. Ani ťuk, počík byl hluchý. Vyměnil jsem tedy celou desku interface za jinou. A světe div se, všechno funguje! 27 let staré záznamy jdou normálně nahrát. Ten čas vím přesně, protože u her jsem uváděl rok, kdy jsem je naprogramoval. Po těch letech mě i trošku potrápily, v bludišti už jsem neznal cestu, atd.
Ale proč to píšu - překvapilo mě, že vadná deska interface umí počík přimět k tomu, aby neodeslal vlastní program, přestože zaváděcí tón se dostane až do MGF. A ještě si po "zapískání" napíše OK. Někdy na to kouknu.
Mám ale poškozenou hru Boulder Dash, neměl by ji někdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 9:24    Předmět: Citovat

Mrkni sem nájdeš i PTP manager - emulator paskovej mechaniky, funguje dobre, boulder dash tam určite bude Wink
PS: To si píš že 8bit komunita sa stále drží, vekový priemer sa síce dostal nad 4dekády ale keď pohľadáš na webe tak budeš prekvapený!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 20:14    Předmět: Citovat

Trochu OT- jsem uplne uneseny, jak se jeste dnes nekdo zajima o takovou historii. PMD-85 byl prvni pocitac,ke kteremu jsem jako mladoch zasedl. Pamatuju si jak dnes to prekvapko, kdyz jsem videl vedle kazetak:-)
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 22:08    Předmět: Citovat

Mihal> Díky, super stránka, ta se určitě bude hodit. Vlastně nabízí víc než jsem požadoval, to je skvělý. Možná jsem už na ni kdysi narazil, přijde mi trošku povědomá, ale o seznam zajímavých stránek jsem přišel kdysi když se mi odporoučela moje první fleška.

Jinak k tomu PMD - to bude pro mě asi na celý život nejoblíbenější počítač. Poznal jsem ho v 8. třídě, možná na konci 7., to už nevím. Škola koupila jeden exemplář a byla to tehdy "velká věc". Nepoužívalo se to vlastně k ničemu, jenom kluci nadšenci jsme se u něj jednou týdně scházeli, bylo to něco jako kroužek. Každý se k tomu na chvíli posadil a bylo po kroužku Smile Nadšeně jsem doma hltal Basic, který jsem si skoro celý opsal z knížky půjčené od p. učitele. Už byl nervózní, že ji furt nevracím, netušil, že to opisuju.
Na škole jsem pak poznal C2717. To už byl jinej stroj, na monitoru bylo vše krásně vidět, oproti Merkuru na ZŠ to byla úplně pohádka. A ta klávesnice! Každý, kdo někdy psal na PMDéčkové, ví, že nic horšího už snad ani nikdy neexistovalo Smile Na C2717 to psalo úplně samo! Postupně mi Basic přestával stačit, tak jsem začal pokukovat po strojáku. Jenomže jsem vůbec netušil, co to je! Rok mi trvalo, než jsem opravdu pochopil, jak elementární věci se tam dějí. Současně jsem tak i poznával, jak vlastně funguje počítač. Pak mě to začalo opravdu bavit, ale za chvíli jsem opustil školu a zase jsem byl bez PC. Sháněl jsem PMD, místní DDM měl hromadu nefunkčních, normálně naházených na sobě, chtěl jsem jeden koupit, no furt to nešlo, zeptejte se tam a támhle, přijďte za měsíc, atd, a najednou to všechno sešrotovali. Koupili XTéčka. No na zabití!
Nakonec jsem koupil ZX Spectrum. Jako že aspoň něco... Bylo to hezký, barevný, spousta fakt dobrých her, lepších než na PMD, ale k srdci mi nepřirostl. Byla to prostě hračka. Ale tak programoval jsem si aspoň na tom, ta touha něco psát prostě byla. Ale bylo to o ničem - hlavně se tam vešlo málo znaků na obrazovku. To mi strašně vadilo. Pořídil jsem si k tomu ZX Diskface Quick, disketovky, melodik, sram, LPT, tiskárna... už to začínalo být o něčem.
Ale obraz pořád mizernej, sice na malé BTV, ale mihotavej, zblízka nepříjemnej...
A pak jsem sehnal PMD!!!
Nadšení, ale hrozná situace. Nekompatibilita, vše co jsem doposud dělal nešlo moc použít, v pokojíčku na dva kompy moc místa nebylo... No vmáčkly se Smile
Spectrum už bylo opravdu jen na hraní, začal jsem budovat sestavu kolem PMD. Ale pozdě, všude už byly PC. Ignoroval jsem to. Rozhodl jsem se, že dokud mi bude PMD stačit, a dokud nevyčerpám VŠECHNY jeho možnosti, pojedu na něm. Předrátoval jsem si XT klávesnici, ať se mi na něm dobře píše, upravil IBM monitor i PMD aby spolu fungovaly, obraz byl jak víno. Komfort jako na C2717. Nakonec jsem sehnal i 11ti jehličkovou super tiskárnu Consul. I tu jsem musel upravit, měla sériový vstup, volbu spousty rychlostí, ale ta PMDčková tam nebyla. Tak jsem si ji musel udělat. Pak to bylo super. Byl jsem neskonale šťastný, PMD má spoustu portů, dalo se k němu ledacos připojovat, číst telefonní karty, programovat EPROM, atd, atd.
Jenže pak jsem výhodně koupil 286... Už bylo přepočítačováno. Kvůli kompatibilitě se zbytkem světa jsem musel vzít v potaz i PC. Samozřejmě že mě to bavilo, bylo to nové, více místa na obrazovce, barvy, super hry, spolehlivé disketovky, harddisk...
Jenže jsem byl opět zase na začátku. Navíc PC mi i vadilo - veliké, žravé, hlučné, málo portů, neuměl jsem je ovládat, moje Consulka na to nešla zapojit, BT100 už vůbec ne, a já měl jenom pokojíček, navíc na půl se ségrou... a spousta věcí, které jsem si udělal pro PMD taky nešla použít, a pokud jo, tak překopat, napsat nové programy, na PMD jsem už měl seznamy součástek a jiné info, maturitní otázky,...co s tím vším?
No bohužel, PMD bylo postupně utlačeno, odloženo na dobu, kdy budu mít víc místa. To už mám léta, ale také spoustu jiných starostí, povinností, životních zájmů a aktivit...
Nejméně 8 let mám připraveno místo pro PMD, částečně osazeno, i sem tam jinak alternativně využito, ale až teprve teď poskládáno a zapojeno. Tak možná už přišel jeho čas ... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 22:16    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
... A ta klávesnice! Každý, kdo někdy psal na PMDéčkové, ví, že nic horšího už snad ani nikdy neexistovalo Smile ...
Ale existovalo a opět z domácí produkce: klávesnice IQ151
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 22:29    Předmět: Citovat

Didaktik M ma tiez dost hroznu klavesnicu. Ale PMD ani IQ151 som nepouzival, tak neviem porovnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2018, 23:05    Předmět: Citovat

IQ151 jsem jenom viděl, nikdy jsem nezmáčk ani tlačítko. Vzhledově vypadá ale hrozně, klávesnice i celá bedna, to je fakt Smile

Didaktik je taková hračka... Jednu dobu jsem ho používal jako inteligentní nabíječku. Skoro nic nežral a byl trvale studený. Vypínal jsem jenom monitor. Měl jsem hodně NiCd článků, použitých, různých parametrů. Vložil jsem článek, vypnul monitor, a druhý den jsem monitor zapnul, přečetl si kapacitu, vyjmul nabitý článek, vložil další a monitor zase na den vypnul Smile Tak jsem jel asi dva měsíce nonstop.

Didaktik byl i humorně sestaven. Jeden jsem kdysi někomu opravoval - když se zatlačilo na klávesnici, její tišťák se trošku prohnul a opřel o keramický kond na desce pod ní. Samozřejmě se z kondu brzy odloupla izolace a po zmáčknutí tlačítka to zkratovalo. Bylo to snadné najít, kondík stačilo vyhnout, ale složit to byl nadlidský problém. Při jakémkoli pohybu upadávaly ty modré drátky, kterými byly ty tišťáky propojené. Oni to snad spájeli jen kalafunou. Než jsem připájel tři upadlé drátky, upadlo jich dalších pět Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červen 04 2018, 6:57    Předmět: Citovat

Mizernou klávesnici měl i Didaktik gama. Vůbec je zajímavé, jak při tehdejších cenách IO a pamětí a hardwaru všobecně, výrobcům nestála za pozornost tak okrajová věc (technologicky i cenově) jako klávesnice. Přitom na uživatelské pohodlí měla zásadní vliv. Luxusní klávesnice měl Consul, ty s jednočipem a Hallovými spínači, ta možná stála tolik co celý osmibit.
Já se na dobu těch prvních osmibitů na hraní dívám čím dál víc v širších souvislostech a s čím dál menšími sympatiemi... sice to okouzlilo celou generaci nebo generaci a půl, dejme tomu vychovalo a získalo pro budoucí technologie, ale taky odvedlo od jiných věcí a dovedností? A kde jsme dneska se všemi technologiemi a počítači. Tak si říkám, jestli si technická civilizace těma prvníma osmibitama ve skutečnosti nenachystala ďáblovu smyčku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: po červen 04 2018, 7:24    Předmět: Citovat

Jo ta zbrojovácká halová klovesnice má něco do sebe. Ale i klávesnice třeba na SHARPech a comodorech, byly na úrovni a po odprášení fungují i po 40 letech bezvadně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červen 04 2018, 7:36    Předmět: Citovat

Pred par rokmi som kupil ZX Spectrum 128K +2 a klavesnicu ma tiez slusnu. Je to velmi zachovaly kusok - nepouzivany, asi sa velmi skoro pokazil. Oprava bola trivialna - prispajkovat odpadnuty drot zo stabilizatora.

U nas technologie na slusnu klavesnicu za normalnu cenu asi ani neboli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po červen 04 2018, 15:11    Předmět: Citovat

Crifodo > To si nemyslím. Každá věc se dá použít různými způsoby. Vždyť i obyčejný kámen, nebo klacek, se dá využít jak k rozumné věci, tak třeba k zabití. Průšvih je ten, že se PC stalo komerčním nástrojem. Už v době 486 bylo kolem počítačů hodně špíny. Možná i dřív. Kdyby nebyly počítače, přišlo by něco jiného. Beztak zase počítače, to prostě muselo přijít. Nikdy v minulosti nebyla dobrá doba, vždycky to stálo za prd. Je jedno, jakým směrem se vyvíjíme. Jsou to jen detaily. To podstatné je pořád stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červen 04 2018, 20:52    Předmět: Citovat

citace:
Já se na dobu těch prvních osmibitů na hraní dívám čím dál víc v širších souvislostech a s čím dál menšími sympatiemi... sice to okouzlilo celou generaci nebo generaci a půl, dejme tomu vychovalo a získalo pro budoucí technologie, ale taky odvedlo od jiných věcí a dovedností? A kde jsme dneska se všemi technologiemi a počítači. Tak si říkám, jestli si technická civilizace těma prvníma osmibitama ve skutečnosti nenachystala ďáblovu smyčku.

Naopak - oddálilo to zrod generace dřevákůch minimálně o jednu (generaci). Smile

Kremik: naprostý souhlas.

Apropos - z posledního nájezdu SD loňského podzimu mám PMD85 i Didaktiků asi pět kusůch (od každého).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 5:45    Předmět: Citovat

Mám tu celou kazetu s hrami a programy na PMD-85 včetně oblíbeného Bouldera. Bohužel ale nemám to PMD-85 Very Happy (Jen Commodora a Didaktika).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 19:42    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):

Naopak - oddálilo to zrod generace dřevákůch minimálně o jednu (generaci). Smile
nevím kdo se tím dřevákem myslí, v souvislosti s počítačovou generací, ani se nechci nikoho dotknout. Já jsem to myslel tak, že ty domácí osmibity byly od začátku myšleny jako segment trhu pro zábavu a pro velmi problematickou "výuku". Na paření her dobrý ale jinak tam cokoliv fungovalo "jako" protože to kvůli cenové přijatelnosti bylo parametrama redukovány do karikatury použitelnosti. Klávesnice limitovaný počet kláves a životnost, na pořizování textů děs. Kapacita paměti dojemná, datové uložiště magnetofon nebo microdrive to byl špatný vtip. TV jako monitor počtem znaků a kvalitou totéž. Provozovat na tom databázi nebo textový editor nebo síťová pracoviště byla karikatura. Naproti tomu na profi osmibity docela rád vzpomínám, jak se podařilo s málem (z dnešního pohledu) hardwaru udělat maximum reálné použitelnosti. Konkrétně myslím systémy Robotron nebo Facit. Jenže to bylo cenově pro domácnost natož pro teenagery úplně scifi. Prostě mám pocit, že domácí osmibity pomáhaly vychovat ten přístup, že se během hraní a zápasení s vlastními limity techniky ztratil účel který počítače měly mít - aby zefektivnily a zlevnily dotyčné činnosti. Což se mi pak mockrát potvrdilo v éře windows, že se zápasí pro zápas samotný a současní prodejní ajťáci jsou vůbec kapitola pro sebe, kteří se dají najmout aby sloužili škodící byrokracii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 19:50    Předmět: Citovat

Ale napr. ZX Spectrum ma v ROM BASIC, takze staci zapnut a clovek moze za dve sekundy programovat. Vsetky prikazy su na klavesach, takze sa program da pisat velmi rychlo. Vdaka cene si to mohol kupit kazdy, preto kazetak a televizor - tie mal takmer kazdy doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund