Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon Tesla NC 470
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 11:39    Předmět: Citovat

Ano, ten předlis na DIN i sloupek na šroub vlevo od něj je pro korekční předzesilovač, alternativně se měl montovat jen do přístroje 5120 pro NAD - výlisek šasi je univerzální pro 5120 i NC470.
Autorem zapojení předzesilovače je -jak jinak- J. Janda a je to zapojením 2x 3-tranzistorový korekční zesilovač, jako je v TW140 Studio, s vlastním síťovým zdrojem.
V porouchaném PC mám na HD i 3-4 fotky prototypových vzorků z výroby Elektroniky, nafocený ještě Pentaconem Six v konstrukční kanceláři v Litovli, na stole u ing. Pazourka. Tehdy mě právě bodlo do oka to logo Elektroniky a vnitřek DIN konektoru, zaletovaný v desce. Velice podobně, jako to měla později třeba Aura Z1 na bloku réglu hlasitosti.
V době, kdy jsem tam byl s kolegy na návštěvě, se o spolupráci Elektroniky a Litovle sice šuškalo, ale oficiálně nikdo nic nechtěl říct. O osobě J. Jandy už vůbec ne. Netuším ale, zda už tehdy /ca 85-86/ neměl nějaký potíže s režimem. Osobně si myslím, že J. Janda byl svým novátorským přístupem Litovli tehdy spíš trnem v oku, než aby jej brali jako kolegu, nebo velký přínos do státního molocha. Zamrzli někdy koncem 70.let na oškubané NC440 a od té doby se to dál neposouvalo.
Tehdy mě na tom předzesilovači zaujal ten doslova drze umístěný, síťový minitransformátorek přímo na desce předzesilovače, bez dodatečného stínění. Buď nějaký malorozptylový speciál, nebo jen šikovně umístěný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 14:08    Předmět: Citovat

V mém gramofonu ten DIN taky byl. Já ho odpojil a připojil přímo cinche. Nicméně ten DIN byl u mě zapojený stejně nějak divně. Nevím, jestli ho někdo přepájel, ale to se mi moc nezdá. Totiž jeden kanál byl na pinu č.1, duhý kanál na pinu č.3 a všechny ostatní piny (2,4,5) byly spojené jako zem. Bylo to jako dřívější "tříkolík". Podle servisního manuálu by to ale takto zapojeno být nemělo - kanály by měly být na 3 a 5, zem na 2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 14:24    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že DIN zásuvka sloužila jen nosič jako pájecích bodů, je to jedno. A nebo se ve tvém kusu už někdo hrabal- viz. chybějící část zvedáčku atd. Přístroje zřejmě z novějších sérií měly dle fotek místo zásuvky jen plastový kvádřík s pájecími očky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 19:02    Předmět: Citovat

Hmmm, tak to vypínání si pořád dělá co chce. Občas vypne, občas ne. Nevím, jestli třeba já nedělám něco blbě. Dle toho, co mi tu píšete, vypadá, že je vše ok...

Taky zápasím s tím spouštěním ramínka. Řekl bych, že klesá dost rychle. Nebuchne hned, ale je to rychleji než uvádí manuál, tzn. rychleji než 2 sekundy. Čím by jste mi radili ten zvedáček namazat? V manuálu je Lukooil M 180 000 cP. To už asi neseženu. Elektrosvite, radíš silikonovou vazelínu, ale těch je podle netu víc. Může to být třeba toto? https://oleje-vazeliny-cistice.heureka.cz/pan-oil-silikonova-vazelina-30ml/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2018, 19:05    Předmět: Citovat

Vhodný je podle zkušeností různých uživatelů Lukosan, řešilo se v tomto vlákně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 6:00    Předmět: Citovat

Ne, ta vazelína musí být co nejhustší. Ideální na to je, ten úplně nejhustší Lukosan ve formě hrudek, co se rozetřou. Označení je tuším M20.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 12:19    Předmět: Citovat

elektrosvite, mám dojem, že ten nálitek na DIN měly jen výlisky pro NAD, protože do NC470 se s předzesem nepočítalo, lidi by to jednak nezaplatili a jednak phono vstup měly všecky tehdejší CZ zesy.
K tomu zvedáčku - jednu hrudku té M20 a rozetřít po pístku zvedáčku.
Mám od jednoho zdejšího dobrého muže asi 250g, tak kdyby bylo s tím M20 zle, tak mám schovanou 25g lahvičku od pasty Elchemco, jsem ochoten se podělit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 17:49    Předmět: Citovat

Já jsem zatím nenašel žádnou silikonovou vazelínu která by tu původní tlumicí hmotu plně nahradila. S jakkoliv hustým silikonem se zvedáček chová tak že po dlouhé pauze funguje dobře, ale stačí pár cyklů a doba jeho chodu se značně zkrátí. Ale po pár dnech klidu zas pracuje dobře. Není to zkrátka ono. Ta původní hmota taky nemá snahu vytékat, silikon sice velice pomalu, ale teče.
A ještě k tomu vypínání, jednou jsem zažil že byla na na té narážce na šasi nějaká mastnota a otočný konec páky se k ní mírně lepil, ale taky ne vždy, spíš po delší pauze. Na první pohled to vypadalo jakoby zmagnetované, to je samozřejmě nesmysl, páka je (myslím) hliníková.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 18:44    Předmět: Citovat

Ta vazelína, co hrudkuje, funguje perfiš. Mazal jsem s ní znova zvedáky už na hromadě gramců, než mi došla a nemohl jsem tutéž konzistenci nějakou chvíli sehnat. Původní byla ta pasta na muškařské šňůry a stejnou konzistenci má i ten Lukosan M20. Podělilo se se mnou dobračisko jjilek, snad si to pamatuju dobře. Ta M20 je výborná nejen na ty zvedáky, ale i na polovodiče, neboť ta silně naředěná sračka z Elchemca /čirá i bílá/ po krátkém čase a několika teplotních cyklech buď vyteče, nebo vyschne, popř. obojí naráz. Tahle "hrudková" to nedělá, pravděpodobně není asi ničím zředěná, nejspíše to ředí silikonovým olejem, který je v sudu velice levný..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 19:56    Předmět: Citovat

Sinclaire a co ta pasta na muškařské šňůry? Fungovala? A pokud ano, jaká konkrétně? To by možná bylo nejjednodušší zajít někam do zverimexu... Smile I když podle netu ty ceny jsou celkem vysoký...
Tady v posledním příspěvku někdo píše o mazivu z FDD a CD/DVD mechanik. http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1713&t=1141130 Myslíte, že to může fungovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33902
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 20:10    Předmět: Citovat

Je to blbost, v ziadnej PC mechanike nic take nie je. Par stoviek som ich uz rozobratych mal.

Podobna vazelina je asi jedine v niektorych kazetakoch, kde zabezpecuje pomale otvaranie dvierok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 20:15    Předmět: Citovat

No mě se to taky zdá celkem divný, ale žádnou mechaniku u sebe nemám, tak jsem se nemohl kouknout...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po červen 11 2018, 21:57    Předmět: Citovat

Právě tu vazelínu na muškařské šňůry (zelená krabička) jsem jednou použil a výsledek je stejný, jako popisuje výše DKL. První spuštění raménka po delší době odstavení trvá až moc dlouho a s každým dalším se doba postupně zkracuje. Ve zmiňovaném vlákně jsem psal, že pohyb zvedáčku tlumí velice dobře, jenže v čase psaní příspěvku jsem ještě neměl zkušenost s dlouhodobějším používáním. Tak aby nevzniklo nedorozumění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mario21



Založen: Sep 20, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: út červen 12 2018, 18:55    Předmět: Citovat

Narazil jsem na další problém (jak jinak...). Za boha nemůžu povolit šroub pro regulaci tlumení antirezonátoru. Prostě šroubek se ani nehne. Počítám, že pokud se budu snažit povolit ho ještě chvíli, úplně ho zničím. Nemáte nějakej tip jak ho povolit? Asi je nějak zatvrdlej či co. Zkoušel jsem na něj lehce kápnout wédéčko, ale nepomohlo to...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DKL



Založen: Mar 11, 2004
Příspěvky: 377
Bydliště: Sever jižní Moravy

PříspěvekZaslal: út červen 12 2018, 19:09    Předmět: Citovat

To WD chce čas než proteče závitem. Jeví se mi něco že je ten závit hodně dlouhý. Možná zkusit opatrně nahřát mikropájkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 2 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund