Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon Tesla NC 470
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 5:53    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):


Rozdíly na desce oproti schématu:
• M22 má na druhé straně M82 (přehmat?)
• pokud čtu dobře barvy, tak místo dvou 330R jsou na desce dva 33R
• místo dvou M39 jsou na desce dva M47
• místo dvou M27 jsou na desce dva M39


Myslím že tam tolik rozdílů není:
• Přehmat M22 a M82 je jasný
• Z té fotky a zelené barvy na odporech nemusí být přesně zřetelný rozdíl hnědá/černá, muselo by se to pro jistotu odměřit zda 33R nebo 330R
• M39 a M27 tam jsou správně, mimochodem M47 tam ani není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 20:21    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Kdyby byl zájem, dám to sem vylepšené jako článek.
Hlasuji pro článek.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 22:09    Předmět: Citovat

citace:
• M39 a M27 tam jsou správně, mimochodem M47 tam ani není.
Moje blbost, tři roky za prahem dospělosti začínám být na štíru s krátkodobou pamětí (poprvé v tématu, ve kterém jsem popletl polský zápis termínu "napájecí zdroj" a ztotožnil s českým slovem "zesilovač").

Kontroluju odpory na desce a porovnávám se schématem. "Čtu" (shora): žlutá, modrá (nebo filalová?)... Pak se zakoukám do prázdna, zamyslím a zase zahledím na foto. Kde jsem to přestal? Pamatuju si žlutou, zdola Exclamation pak následuje fialová a žlutá = žfž, jasně, 470kΩ (toleranční proužek nevidím). A to jindy důsledně zastávám heslo dvakrát měřát a jednou řezáť. A na foto je odpor s proužky rfž.

Tož se omlouvám za školáckou chybu.

Článek Pavla z Nazareta bych uvítal. Ovšem do konstrukce, kterou popisuju, bych to necpal, když už je to naroubováno, navrtáno a nadrátováno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6304
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út září 05 2023, 23:19    Předmět: Citovat

Ok, já teď pojedu za Hillem k Jadranu, tak když Pán dá, tak tam něco sesmolím. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so září 09 2023, 22:49    Předmět: Citovat

K odporům:
• tam, kde mají být 2ks M22, je ve svěřeném přístroji vskutku M22 a M82
• na místě dvou zpochybňovaných 330R jsou opravdu 330R
• ostatní hodnoty jsou správně

V zapojení se pochopitelně vždycky změří odpor o něco nižší, než je uvedená hodnota. Ale na té desce to víceméně odpovídá. Až na dvojici M39, tam jsem naměřil asi 80kΩ. Přišlo mi zbytečné odsávat nohy a hodnoty takto revidovat.

Pokud jde o napájení, gramo bylo ušité v době ~220V. Při dnešních EUropských ~230 jsem na druhém filtračním C naměřil 25,2V (při primárních ~232V ve chvíli měření). Nestálo by za to vyhlásit referendum, aby se konsenzuální síťové napětí odhodilo do propadliště dějin a zavedlo opět to původní? 240Vlibí Angláni už ve spolku nejsou... Question Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 10:03    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Ok, já teď pojedu za Hillem k Jadranu, tak když Pán dá, tak tam něco sesmolím. Smile

No a já si mezitím dovolil překreslit schéma předzesilovače TW40, jak jsem ho upravil do mixpultu na ozvučování amatérských filmů pro SG40 s přenoskou Shure M77.
To původní zapojení od Luboše má "od středů dolů" příliš malou strmost charakteristiky, odchylka podle kmitočtové měřicí desky Supraphon dělala kolem -3 dB už kdesi kolem 80 Hz. Stačilo změnit jeden RC člen a narovnat charakteristiku (a hluk gramofonu radši potlačit něčím strmějším).
Pak kdosi přišel s návrhem na bootstrap, že to bude fázově věrnější, a transienty a kdesi cosi. No, zůstalo to tam s poslední zkoušenou hodnotou kondenzátoru. Jestli nečemu pomáhá, to nepotvrdím, rozhodně ale neškodí. Poslechově to nebylo znát, měření charakteristiky taky nic, reakci na impulsy nebylo čím měřit a fázový průběh taky ne.
Zapojení nakreslené v cestovním notesu nemá smyl fotit, po zmenšení bych sem čitelnou fotku dostal jen za cenu dlouhého čištění čtverečkovaného pozadí a různých fleků, které s sebou často vezme i část užitečné informace, nakonec rychlejší bylo zakreslit to do schémátka od Luboše ručně.



RIAA_TW40_ShureM.png
 Komentář:
 Velikost:  83.01 kB
 Zobrazeno:  60 krát

RIAA_TW40_ShureM.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 14:04    Předmět: Citovat

Úplně z toho nejsem moudrej. Je ta úprava inspirací pro toho, kdo by si chtěl něco podobného (v "klasice") postavit, nebo by bylo účelné úpravu provést i na té desce, kterou jsem vyfotil při představování gramce, svěřeného mi na drobný servis? Až na jedno místo se jedná o pouhé záměny T, C a R.

Dodatečně:
V místě, kde R M27 nahrazuje sériová dvojice M22 a 68k, si umím představit tyto dva R zapájené jako "krokve" a ze vzniklého "hřebenu" se rozkročit k vývodu R 33k oním C 680p. Tím pádem by se ani nemuselo vrtat. Ale v popisu "práce" Very Happy tu úpravu nemám.


Naposledy upravil judeware dne ne září 10 2023, 16:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 16:09    Předmět: Citovat

Ano, i jako inspirace klasikou se to dá brát, Petře.
Dal jsem to se jako ukázku jedné z variant osvědčeného zpětnovazebního zapojení s tranzistory. Uvedená dvojice má zesílení naprázdno kolem 1200, to máme 66 dB (s KC509 o h₂₁e> 400 a KC508 na druhé pozici s h₂₁e> 250 se dá dosáhnout i přes 70 dB), čímž je dané maximum potřebné na dolním konci pásma. Proto je v původním zapojení paralelním RC článkem (M39||10n) nastavená delší časová konstanta 3,9 ms (41 Hz), ale k tak nízkému kmitočtu už zesílení přestává stoupat, o ohyb charakteristiky se postará konečné zesílení stupně neprázdno už při vyšším kmitočtu, takže se i s nevybíranými tranzistory s menším proudovým zesílením "může do průběhu trefit". Mně se to původní zapojení o dost netrefovalo, tranzistory měly betu oba pod 200, tak jsem volil variantu s tranzistory vybíranými na vyšší h₂₁e (tehdy jsem si při nákupu mezi nějakými B, C či dokonce F nemohl vybrat), trochu "utáhl vazbu" zvětšením emitorového odporu, u KC508 jsem použil v emitorech kapacitu 100µ (to jsem zapomněl přepsat ve schématu) a nechal jsem ten průběh převážně na korekčním členu. A najednou to šlo.
V mé verzi je dolní časová konstanta daná RC členem (M47||6n8) a velmi se blíží předepsaným 3,18 ms, přičemž zbylé dvě časové konstanty 318 µs a 75 µs dané už výhradně jen součástkami zpětnovazebního obvodu se posunuly jen neměřitelně, ono to ani vzhledem k šumu desky a hluku pohonu přesněji, než na ±0,6 dB, změřit nejde, ta měřicí deska má kmitočtovou řadu řezanou s úrovní -20 dB. To by chtělo selektivní milivoltmetr, a ten nemám dodnes. Ale stejně byly na charakteristice vidět dobře oblasti mechanické rezonance soustavy přenoska - raménko (kmitočty přesně nepamatuji, měření jsem zapisoval na první papír po ruce, a ten se stal nepotřebným v momentu, kdy jsem si překreslil konečné schéma; možná ještě existuje, jistota není). A lepší gramofon, než SG40, jsem k dispozici neměl, přesto i ten tehdy patřil mezi špičku toho, co u nás bylo mezi gramofony dostupné. Srovnej s gramofony Pro-Ject, to je stejná konstrukce. Sice z ušlechtilých a dokonale opracovaných materiálů, ale základ stejný. Jen cena už neroste s každým zlepšením vlastností lineárně, ale kvadraticky, no, spíše kubicky.
Proč to takhle rozebírám?
Ono těch 70 dB zesílení naprázdno je katalogem garantovaný "spodek" u oblíbených stavebnicových švábů NE5532, naprostá většina jich ale má zesílení o 30 až 40 dB vyšší, což u tak rychlého operáku nevadí, a dá se s ním udělat předzesilovač opravdu dobrý. Ale u nedlouho po KáCéčkách dostupných MAA501 - 504, či 741, 748, které byly dost pomalé, ve spojení s konečnou dobou průchodu signálu operákem to vedlo ke vzniku překmitů po strmých hranách signálu. V laborování s kompenzací ve vztahu k amplitudám, s nimiž se na výstupu pracovalo, se stali někteří konstruktéři skutečně práskanými borci, tak vysoko jsem ani nedohlédl.
Na druhou stranu - konečným zesílením není u operáků třeba se zabývat, charakteristiku ovlivňuje výhradně a jen korekční článek.
Jo, a ten bootstrap? Kdosi v hifiklubu přišel s tím, že menší odpor do báze bude méně šumět. Tak jsme to zkusili napřed jen v jednom kanálu. Podle ucha tam jistý malý rozdíl v úrovni šumu ve prospěch toho bootstrapu byl, s tehdejším vybavením jsme to nedoměřili (a od té doby už nikdy), tak jsme rozdělili ten odpor do báze i v druhém kanálu a testovali různé hodnoty kondíků. Že to v celém zkoušeném rozsahu bylo celkem jedno, už jsem psal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 18:25    Předmět: Citovat

Hlavně je potřeba zdůraznit, že ten dvoustupeň je s nevybíranýma trandama hooodně na hraně a že bylo poměrně běžný, že tranzistor buď hooodně zesiloval (měl jsem v ruce "kácéčko" s betou 900 - ověřeno nezávisle na 3 měřácích různýho zapojení, všecky naměřily hodnotu parametru h21e nad 900), anebo málo šuměl. Málošumící a přitom hooodně zesilující tranzistor byl u nás velice vzácná věc, musel se získávat zdlouhavým výběrem z desítek až stovek kusů. Vedle toho když se nasadily první nízkošumový operáky typu 5534/5532, tak o celkový zesílení nebyla nouze a RIAA charakteristika se dodržovala klidně levou zadní s dalšíma zastrčenýma v prdeli ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 21:02    Předmět: Citovat

V separátním příspěvku kladu tento důležitý dotaz, co se naznačeného servisu týče.

Vyhoví průměrně náročným "uživatelům" NC470 i přenoska Sanyo MG-09 (pouhý příklad, nejlevněší v AME)? Jak si asi stojí ve srovnání s VM2102/03? Vyšší komfort v popisovaném případě netřeba, řekl bych...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 21:21    Předmět: Citovat

Kludne ju tam daj. Hrat to bude a vobec nie zle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 21:23    Předmět: Citovat

Má sice v technickým popisu, že "... Standardní uchycení šroubky s roztečí 12,6mm včetně hrotu ...", ale čert to těm žlutotlamejm rybím ksichtům věř - protože opravdu světově standardní uchycení je "půlpalec" neboli skoro na chlup přesně 12,7mm. Ta jedna desetinka má v případě tak jemný mechaniky, jako je gramec, ramínko a přenoska význam podobnej, jako u zedníka cihla, navíc nepochopím, co má s uchycením co dělat nějakej hrot. Buď je to prostě vepřovina, nebo zas překlad technickýho popisu dělala blondýna s 5cm nalakovanýma drápama a mozkem srovnatelným velikostí s pštrosem - ten má taky mozek menší než voko ... Já bych šel do Ortofonu, buď OMB-5, nebo OMB-10, Dánové i když už si svý přenosky nechávají taky dělat u prcáků, tak si to mnohem líp kontrolujou a jsou řek bych i takový "normálnější". Nenutím ti ani "šůrku" nebo "grádo", ale ten Ortofon je řek bych good.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 21:50    Předmět: Citovat

A já koupím Ortofon, nebo ATxx a lidi mi to z cenových důvodů nechají a nepřevezmou. Sad

Na divných stránkách NEJELEKTRO jsem to Dánsko našel za Jakeš takeš ® přijatelnou cenu (před lety obvyklou). O dvojím značení OM5E versus OMB5E se toho nadiskutovalo dost. Kdyby se tomu dalo důvěřovat... Embarassed Question

OMB5E měla být údajně tuzemská výroba, tehdejší kooperace s DK. Question Ale je pravdou, že tyto exempláře bývaly balené v krabičce od VM2102, jeden takový jsem kupoval léta páně cca 2010 v prodejně v ul. Husitská 30 (název jsem zapomněl, adresu ne). Sad Dnešní OM5E atakují tisícovku, superka stojí ještě více. A vyšší řady ani nemá cenu zmiňovat.


Naposledy upravil judeware dne ne září 10 2023, 21:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6304
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 21:52    Předmět: Citovat

A kupuj origoše, jednou se ke mě dostala ta klasická známá Audiotechnika a hrála jak z pr.ele. Hned jsem ji vyměníl zpět za OM5e. Pak mi kamarád, který mi ji dal na vyzkoušení řekl, že je to koupený přes číňana a pravděpodobně fake.

EDIT: teď čtu tvůj příspěvek - ale to jsou nejlevnější solidní přenosky - níž jít nelze. Co se týče peněz: 10 h práce, aspoň 5 tis Kč + materiál. Tato renovace i s přenoskou by měla přes 7 tis Kč vyjít... Pokud to neděláš z kamarádství zdarma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 10 2023, 22:08    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
A já koupím Ortofon, nebo ATxx a lidi mi to z cenových důvodů nechají a nepřevezmou. Sad
...
Jednoduchý řešení - takovýmu člověkovi s důvěrou oznámím, že mnou navržená varianta řešení je nejlacinější PRO NĚJ dostupná, protože to, co se na internetu inzeruje jako ještě levnější varianta (a co si dotyčnej zajisté neváhal sám vyhledat, aby moh prudit s cenou - třeba právě ta quaziSANYO), je žluťáckej fake pro jeho velejemnej přístroj zcela nevhodnej, kterej by mu navíc odrásal jeho (už beztak beznadějně ohraný) desky jako soustruh. Uvidíš, jak rychle vezme zpátečku a ještě bude rád za to, co mu tam namontíš ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 6 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund