Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofon Tesla NC 470
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 11:40    Předmět: Citovat

Původní přenoska VM2102 měla šroubky z lehkého kovu (avšak matky zkusmo přiložený magnet chytá). Anžto přenoska Sanyo neměla žádné, musel jsem vzít šroubky z balení OMB5E. Po montáži se mi nechce rejdit okolo nové přenosky magnetem, takže toto ponechávám bez testu.

VMkové šroubky jsou delší, než je zapotřebí a závit mají pro změnu krátký, proto ty šachy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 15:20    Předmět: Citovat

Použil jsem mosazné M2x20mm a zasunul do hlavičky ramínka
"naopak" tj. matka hore, hlava dole Sad
no a podložky (jiné nesehnal) závit nestačil a očko M2 nemám
vypadají sice neobvykle ale už si zvykl...
aha, tak v setu Sanyo MG09 nebyly origoš šroubky dobrý vědět

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 18:39    Předmět: Citovat

Byl jsem tlačen k láci Mydlářováním kostí (šlo o nízkou cenu pro majitele gramofonu). A hradečtí mají dvě položky s názvem MG09:
• Gramofonová přenoska MG-09 Sanyo
• Gramofonová přenoska MG-09 Sanyo - OEM
Druhá položka má v textu poznámku "baleno v pytlíku" a je levnější o 80Kč.

Že je to bez šroubků, jsem zjistil až po doručení. Ale že by ty dva šroubky měly takovou cenu? Rolling Eyes

V "investičních zásobách" mi leží i AT95E. Má dva netečné šroubky na inbus a dvě magnetické Sad matky. Též by musely být nahoře, anžto při při pokusném osazení zjišťuju, že se pod příslušný plast na bocích přenosky nevejdou a šroub pak vychází nakřivo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31844
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 19:46    Předmět: Citovat

Jedním z řešení hodnejch bastlíře je pořízení dvou nemagnetickejch (= hnilíkovejch, nerezovejch, mosaznejch ...) destiček pravoúhlýho tvaru, který se vyrobí tak velký, aby se daly zdola ze stran přiložit na spodní stranu headshellu a přenosky aniž by překážely pohybu chvějky a učunit do nich na příslušným místě po dírce se závitem M2 = prostě ty případný "konfekční" matičky nahradit příslušně vytvarovaným kouskem plechu, opatřeným dírou se závitem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7570
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: po leden 01 2024, 19:59    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Též by musely být nahoře

Matičky nahoře jsou jen estetický problém; mám je taky tak - Tesla MC400 a vložka Grado.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt leden 04 2024, 22:24    Předmět: Citovat

Pro upřesnění - všechny šroubky k přenoskám, které jsem našel, měly dřík 2,5mm.

Zbývá mi jen nevýznamné estetické blbnutí na závěr. Plexikryt je pokapaný voskem, s tím si nějak (šetrně) poradím. A co panty? O nějakém mazání není v servisní dokumentaci ani slovo. Uvažuju o nějakém decentním očištění obou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 8:51    Předmět: Citovat

Namazal bych (panty i pístek liftu) mastičkou na zipy (fot)
anebo silikonovou vazelínou co je jinak na styčné plochy
výkonovýho trandu a chladiče.



tizip.jpg
 Komentář:
 Velikost:  15.44 kB
 Zobrazeno:  47 krát

tizip.jpg



_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1612
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 11:31    Předmět: Citovat

Nemají ty panty být samosvorné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 20:37    Předmět: Citovat

Mají, plexi dekl elegantně drží odklopen asi v úhlu 60°
co mě však iritovalo - zvedáček přenosky spřažen závisle
s vypínačem motorku, pro obsluhu méně vhodné řešení...

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 22:14    Předmět: Citovat

Výraz "samosvorné" je trochu diskutabilní (ten si umím představit ve spojení s kleštěmi pro automechanika ve funkci, která zastupuje asistující osobu, např. při svařování), ale ano, nejméně napnutá pružina v pantu je tehdy, když je kryt zvednutý. Je to taková "klidová poloha".

K foto:
Panty jsem odrbal štětcem namočeným v C6000 (co nejšetrněji), pak otíral v horké vodě namočenou švédskou utěrkou, pak propláchl proudem vody stejné teploty (pár sekund) a ihned osušil bezolejovým kompresorem.

Kdyby náhodou detailisti rejpali, tak podotýkám, že na pružině vpravo je ještě nějaký nános. Po druhém přečištění zmizel (ale to už jsem měl foťák uklizený). Každý z pantů se skládá ze dvou černě stříkaných kovových dílů, z pružiny (na způsob těch, které jsou v pastičkách na myši; odborný pojem neznám) a něčeho, co bych nazval nýtem, či čepem (obojím). Podložky v místě styku obou hlavních kovových dílů jsou detailem. V tomto bodě jsem na vahách, anžto je to jediné místo, kde bych něčím decentně máznul. Ale čím?

Svrchní gumový talíř jsem nechtěl trápit ani v mydlinách, takže opět zaúřadovala severská utěrka, teplá voda a kompresor. Otočný adaptér pro malé desky - dtto.



IMG_0099.JPG
 Komentář:
"Téměř" vyčištěné panty (bílá tečka uprostřed dolní plochy levého pantu, pochází z výroby)
 Velikost:  219.78 kB
 Zobrazeno:  45 krát

IMG_0099.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasnap



Založen: Apr 03, 2023
Příspěvky: 35
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá leden 05 2024, 22:21    Předmět: Citovat

V rybářských potřebách se prodávala silikonová vazelína značné hustoty na muškařské šňůry, používám na všechno možné - těsnění plastových spojů u bazénu, odpadních novodurů, kdysi i pod tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1281
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so březen 02 2024, 23:08    Předmět: Citovat

Diskutovaný gramofon už jsem předal. Na poslední chvíli jsem se pustil do signálové šňůry DIN -> 2x RCA cinch. Cinč, sinč, kinč, ceng... jak to čtete? V průběhu let jsem slyšel nejmíň čtyři způsoby výslovnosti. Question
Použil jsem šňůru se dvěma RCA (druhý konec měl konektory odstřižené), vzorně očistil (vlhká švédská utěrka dokáže skoro zázraky, co se kabelůch týče) a připájel předlistopadový čs. DIN (dvě kovové půlky a krycí světle šedý válec nasazovaný zezadu). Dle imperativu -> nechť to není krupičkaté, nýbrž lesklé a hladké, kultivované, nepřekalafunované. Viz foto. Proč mi to tak dlouho trvalo? Sakruju v duchu. Protože jsem záhy zjistil, že jsem od léta zase o něco méně zrakuschopný. Jak se s tím s přibývajícím věkem smiřujete?



IMG_0121.JPG
 Komentář:
pájení signálové šňůry na míru
 Velikost:  152.76 kB
 Zobrazeno:  24 krát

IMG_0121.JPG




Naposledy upravil judeware dne ne březen 03 2024, 23:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6305
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2024, 8:26    Předmět: Citovat

říkám tomu cinč a při pájení už používám brýle Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2024, 10:54    Předmět: Citovat

Kde to jde, používám lupu na pantografu, má i přisvícení.
Než jsem si přiznal, že opravdu blbě vidím, opatřil jsem si makroskop, teda kameru s mezikroužky a monitor, ale zase tak často jsem s tím nedělal, tak jsem kameru i se stojanem věnoval Loyzovi, dej mu Pámbu ječnou slámu, nejspíš skončila v pozůstalosti.
Když už jsem na tom byl tak, že mi to ohrožovalo řidičák (optometristi pouštějí dnes písmena na LCDéčku, to je při šedém zákalu daleko horší, než osvětlená tabule), nechal jsem si vyměnit oční čočky za čisté. Najednou vidím líp, než za posledních 30 - 40 let, jak to postupovalo pomalu, zvykal jsem si, dost dlouho mi to ani nepřišlo.
Ale ty umělé čočky mají menší rozsah zaostření, než živé, takže na dálku mám dál brýle, které normálně nenosím, na blízko a extra blízko buď jiné brýle, nebo lupu.
Jojo, nemládneme, mládeži.

A zpět k tématu: asi dnes není takový problém sehnat rybářskou silikonovou vazelínu nebo mazadlo na zipy, takže je to jen otázka toho, kdo to vyzkouší, a jak to bude fungovat. Něco bude lepší do zvedáčku, něco na panty víka.
S tím víkem jsem si nedělal násilí - sehnal jsem kdysi několik gramofonových vík různých velikostí, tuším, že to bylo v roce 1976 v bazaru v Týništi, za búra kus. Většinou nedotlačené zděře pro panty. Z těch lepších jsme si s kámošem udělali víka na gramofony, z těch horších například vzpěry pod ně, jako tuto:

Ty horší skončily jako fotomisky na prací lázně, nebo jsme je nařezali, piliny rozpustili v acetonu a lepili z nich víka nestandardních rozměrů a tvarů, třeba na kryt cívek machaniky B4 (to víko se pak muselo přestříkat acetonem taky, aby zkrabatil povrch a nebylo příliš vidět lepené spoje).
Po 42 letech vypadá jeden takový transportní kryt, jak vidno v příloze (vnitřnosti jsem vyměnil asi o dva tři roky dřív, designovalo se až pak).
Pravda, tlačítko PAUZA chybí, koženka, kterou je potažený původní kryt, se smrskla, ve zdroji to chce nové elektrolyty, přepínače už delší dobu uvažuji, že nahradím tranzistorovými spínači, kdo se s tím má pořád čistit..., ale stále hrajeme rychlostmi 9 nebo 19 (na čtyřku jsem do toho neudělal korekce, přesto i ta by se dala omezeně použít s devítkovými).



B426_s_krytem.jpg
 Komentář:
Na pásek se nepráší ani za provozu. Nevím, proč to Tesla nemohla dělat rovnou.
 Velikost:  178.88 kB
 Zobrazeno:  31 krát

B426_s_krytem.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2813

PříspěvekZaslal: ne březen 03 2024, 21:46    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Cinč, sinč, kinč, ceng... jak to čtete? V průběhu let jsem slyšel nejmíň čtyři způsoby výslovnosti. Question


Správně je to takto a přitom zjišťuju, že jsem v rámci čenglištiny léta na začátku blbě vyslovoval "c".

judeware napsal(a):
Protože jsem záhy zjistil, že jsem od léta zase o něco méně zrakuchopný. Jak se s tím s přibývajícím věkem smiřujete?


Průběžně si pořizuju odpovídající brýle. Základem je poctivý a odborně zdatný optometrista v oční optice, kvalitní změření všech parametrů a zjištění veškerých potřebných hodnot brýlí trvá cca hodinu a v rámci nákupu brýlí je zdarma.

Čili nikoliv oční doktor, ale optometrista. Doktor je samozřejmě základ (kvůli stavu oka a včasnému podchycení příp. problémů), ale nikdy nevyladí brýle tak dobře, protože na to ani nemá čas.

Pochopitelně pokud není vada dioptrická, ale jinde (třeba některý ze zákalů apod.), tak je možnost nápravy slabší nebo prostě jiná. Ale to posoudí onen doktor, čili plkat tady na toto téma je naprosto zbytečné.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 9 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund