Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PMD-85
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 19:56    Předmět: Citovat

Ono se původně počítalo s tím, že běžný řízení procesů a tudíž i v největší většině nějaký programování cyklickejch procesů nebo maximálně regulačních smyček se bude odehrávat právě na těch osmibitech - ono to v průmyslu na nich naprosto běžně jede, Simatic, Logo a podobný stavebnice vlastně nic jinýho nejsou. Proto se na nich i učilo a počítalo se s nima v osnovách až po střední školy na období po roce 1985-90.

Ale nikdo nepočítal s tím, že se takovým tempem dostane do praxe technologie zpracování dat vycházející ze 16bitový základní technologie, že na to bude někdo schopnej tak rychle vyvinout a hodit na trh procesory - a už vůbec nikoho nenapadlo, že v podstatě během 15-20 let kolem zlomu tisíciletí (zhruba od roku 1985 do roku 2000 až 2005) dojde k takovýmu poklesu cen a tím i rozšíření výpočetní techniky pracující nejen na 16-bitový, ale po zlomu milénia i 32- a 64-bitový platformě až do stádia běžný multimediální techniky a takovýho rozšíření, že doma bude víc počítačů než rádií a televizí dohromady - moderní smartfoun beru jako multimediální počítač, hlasový telefonování u takovýho přístroje je už dneska tak okrajová záležitost, že už by ji dnešní foun spíš ani mít nemusel ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 20:13    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Vsetky prikazy su na klavesach, takze sa program da pisat velmi rychlo.

OK ale zkus si představit, jak takovou parodii s kazeťákem neseš někam skladníkovi, že na tom udělá inventuru, nebo redaktorovi že napíše článek.
Ty komedie s D-writerem měly fonty tuším v rastru 4x7 pixel aby měly aspoň 64 znaků na řádek! a ty trojhmaty a čtyřhmaty....
Asi jsem zaujatý, protože jsem se dřív dostal k těm profi osmibitům, o vlastnostech defacto regulerního XT, normální monitor s 80 znaky a dvojitá disketovka, použitelná jako náhrada HDD, normální japonská devítijehličková tiskárna na LPT. Podobně ty Robotrony, snad to běhalo někde v ZD s databází Redabas?
Zbrojovka už tehdy docela zaspala.
Ty domácí osmibity s tou cenovou dostupností současně dostaly ránu do vazu, že se seriozně nedaly vůbec použít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1288
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 20:54    Předmět: Citovat

Generací dřeváků myslím dnešní mladá nemehla s palcem přirostlým k plochým telefonům, prostě všechny "řadové uživatele" s nebetyčným sebevědomím, avšak bez technického ducha. A to by mohl být výklad pojmu o dost širší. Smile

Domácí osmibity měly sloužit k seznámení lidí s výpočetní technikou, k výuce začátečníků a hlavně k zábavě. Jejich provedení odpovídalo jejich cenám!!! Ač se to nezdá, takové MZ-800 měla např. Jednota Milevsko nakoupené za účelem "light PC" typu sklad, kancelařina atd. Jaký div - stál 7800Kčs (i čtyři výplaty) a IBM PC AT např. v roce '85 odhadem 25000DM (jako čtyři Škodovky)!!!!

Prostě tenkrát nemohl panovat stav, kdy se příliš nelišil domácí (třeba herní) a "profesionální" počítač, jako tomu bývá dnes.

Jsem rád za éru domácích osmibitů, i českých školních. Řešili byste v dnešní době stavbu počítače doma na koleně coby symbol fundovanosti a tvořivosti lidu? Myslím vývoj HW a SW, výrobu desek apod., ne dnešní skládačku PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 21:20    Předmět: Citovat

Aha, tak to spíš generace "plasťáků".
Počítače okolo roku 80 byly obecně drahé všude, paměti vzácné, mechaniky precizní (takže taky drahé), elektronika drahá obecně, na druhou stranu to nebyl hnusný čínský šunt s roční životností. Tady navíc podražená vinou nesměnitelnosti koruny a chudým možnostem deviz. Proto ostatně Čuba a Slušovice, žejo.
Mě to hraní s osmibity ve školách už dávno minulo, ale stihl jsem ještě minipočítače v prvním zaměstnání a pak tu nábožnost okolo XT a 286. S těma se taky blblo, ale přece jen nebyly tak atraktivní pro bezduchý honění šílených horníků a už vůbec v barvičkách. Ale to už člověk ve věku +-30 zas tak nevyžaduje.
Naopak mi vadilo, že s didaktikem a tím sranda-plotterem uz laboratorních přístrojů byly návrhy DPS tím co píšu výš - šalebnou parodií, která člověka nějakou dobu vodila za nos, než si uvědomil, že tudy ne a že čtverečkovaný papír je vlastně produktivnější.
Ale třeba Maďaři měli první osmibity v bedně s jednoúčelovým monitorem a vestavěnou kazetovou mechanikou, ovládanou přímo programem, takže přece jen už napůl mezi hračkou a dospělým počítačem.
Na tu výuku algoritmů a tak, by mi asi tenkrát bylo sympatičtější nějaké to casio s 4řádkovým LCD, které snad už taky existovalo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 21:42    Předmět: Citovat

No já se přiznám, že mne osobně všecky ty osmibity dokonale minuly - když se začínaly dovážet a prodávat, bylo mi cca 13-15 a byl to v tý době natolik luxusní produkt, že se na koupi brala půjčka, respektive dovolit si koupit nějakýho Sorda, Spektrum nebo Commodora si mohl jen ten, kdo měl opravdu zazobaný rodiče. Já to teda nebyl ani náhodou.

Když jsem byl na střední, tak se začínaly organizovat tzv. "počítačový učebny", kde bylo pro školu a jejích několik stovek žáků okresem zakoupeno obvykle 3-5 kusů IQ-151 nebo PMD-85 - a na ty se nesmělo šahat, aby se jim nedej Pámbu něco nestalo. Při výuce se k nim posazovali těžce prověřovaní žáci a běda když silostroj vyhodil poruchu. Tahle situace trvala i přes mou maturitu a léta po ní.

A až když jsem ve věku švarného junáka povinného službou vlasti narukoval na vojnu, dostal jsem se v reálu k počítači standartu PC - a to bylo ještě v době, kdy Widle byly z diskety spouštěnej program a jedinej na všem fungující OS byl DOS. Psal se rok 1990 a na těchto PC specifikace XT "běhal" na procesorech s hodinovým kmitočtem 12MHz a s pár stovkama kB operační paměti řídící program pasivního detekčního a lokalizačního systému jménem Tamara vyvíjenýho podnikem ERA = ex-Tesla Pardubice - A BYL SCHOPNEJ BĚŽET BEZ PEVNÝHO DISKU, STAČILY MU DVĚ FLOPPY 5 1/4" pro nabootování hlavního systému a pro ukládání dat po dobu až 6 hodin ...!!!!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 05 2018, 22:03    Předmět: Citovat

U nas boli aj tie domace 8-bity drahe. Rovnako ako televizory a kazetaky. Ale v UK, kde Spectrum vzniklo, sa bezne tato elektronika doma vyskytovala a Spectrum bolo od zaciatku navrhovane tak, aby bolo co najlacnejsie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st červen 06 2018, 7:43    Předmět: Citovat

Když jsme u té historie, tak také něco přihodím. Byl jsem myslím od roku 1986 šťastným majitelem ZX Spectrum. Stál tehdy 6300 Kč. Bylo to více než dvě moje výplaty. Jel jsem pro něj do Brna a odstál si frontu. Vyšel na mne jeden s posledních kusů na prodejně. Na bázi procesoru Z80 jsem ubastlil a naprogramoval k tomu ZX adaptér z tiskárny ZX printer pro psací stroj IBM s kulovou hlavou vyřazený ze sálového počítače T300. S textovým editirem pro Spectrum to fungovalo jako výborný psací stroj.

V roce 1991 se na mne usmálo štěstí. Obchodní partneři v Anglii mi tajně přibalili do bedny s ALLISON převodovkou vyřazený PC IBM - viz foto, s klávesncí ale bez monitoru (ten monitor na fotce není můj, fotku mám z internetu). Celníci na tuto fintu nepřišli, že je u převodovky něco navíc. Tu klávesnici mám dosud v schovanou v garáži. S redukci DIN/PS2 funguje i u dnešních počítačů, které mají ještě PS2 konektor. Klape se na ní parádně, jako na psacím stroji.

Hard disk uvnitř byla taková velká černá bedna. Myslím, že měl kapacitu 5 MB (nebo GB ???, už si nevzpomenu). Karty pro HDD, disketovou mechaniku a grafická karta byly dlouhé na celou hloubku skříně.

Abych ho vyzkušel zda funguje, ubastlil jsem si z ruského pohlednicového ČB televizoru VL100 monitor pro VGA konektor. Kupodivu to fungovalo a nějaký DOS xx uložený na HDD naběhl.

Tak jsem investoval bohovskou částku kolem 6 tis do ČB monitoru 14". Barevné tehdy stály kolem 14 tis.

Proti Spectru to byl doma malý zázrak. Měl jsem doma PC na úrovni Slušovického XT, které se prodávaly řádově za desetitisíce.



IBM PC 1986.jpg
 Komentář:
 Velikost:  97.68 kB
 Zobrazeno:  103 krát

IBM PC 1986.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: st červen 06 2018, 11:39    Předmět: Citovat

Středa TV Zoom 13.45 - Revoluce v Silicon Valley 1.díl,
Čtvrtek ČT2 15.40 - Zašlapané projekty - Věž Vltava
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 06 2018, 13:53    Předmět: Citovat

Postavil bych tohle http://pmd85.borik.net/wiki/Blog:Postavte_si_PMD_32-SD .. Dá se to i na univerzálu a pro PMD/Sapi/ podobný je to ideální Smile . Mám to na plošňáku od autorů a už bych se nevracel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červen 06 2018, 22:44    Předmět: Citovat

Ta klávesnice na obrázku mi silně připomíná kapacitní klávesnici. Pokud tak hezky "klapala", asi to byla ona. Jednu jsem kdysi rozebíral a jednu možná ještě někde budu mít. Ale myslím, že mi tam chybí nějaká klávesa...
Taky je myslím o dost těžší, než ty membránovky.
Zajímavé taky je, že u Spectra ty membrány odcházely, ale u PC klávesnice jsem se s vadnou membránou nikdy nesetkal. Samozřejmě kromě vnějšího poškození, polití, atd.

Ten monitor z obrázku jsem měl kdysi k PMD, ale monochromatický, jen se dvěma poťákama. Dostal jsem ho tehdy bez TDA1170, a protože jsem v tom pouzdře znal jen náš vertikal MDA1044, vrazil jsem ho tam Smile No ukázalo se, že to asi nebude on Smile To mě nezastavilo, prostě jsem to předrátoval aby tam šel. Ten původní integrák už byl ale načatý, zvyšoval se odběr a zužoval obraz, tak jsem musel koupit novou 1044. Pak už to šlapalo jak víno. Bohužel, tento monitor už nemám, kdysi jsem neměl místo, tak musel uvolnit prostor barevným CRTčkům.
Ale mám do dneška z naprosto nevysvětlitelných důvodů vadný barevný předchůdce VGA, nějaký MDA, CGA, či co, ještě s devítikolíkem. Byl to můj první "písíčkový" monitor, který jsem získal jako vadný. Ve zdroji byly dva STK7404, jeden vadný, takže jsem ho zatím nikdy neviděl běžet Smile Než jsem ho spravil, získal jsem VGA, tak už nebyl takový motiv. Nechal jsem si ho ze zvědavosti na "někdy", a už je to skoro 30 let.
Totiž takhle - než jsem získal ten VGA, rozloupnul jsem to STKčko, udělal reverzní inženýrství, a jal se ho postavit. Původně by zřejmě stačilo nahradit spínací trand, ale já ten obvod při rozebírání nechtěně poškodil. Jenže než jsem se odhodlal ke stavbě, už byl VGA. Tak mi to zůstalo rozdělané, ale chtěl jsem to ze zvědavosti dokončit. Co je v tom za čip byl totiž jen odhad, nebyl jsem si úplně jistý. Později, už na netu, jsem našel, že jsem hádal správně, takže bych to mohl v klidu zprovodit ze světa, jenže to by znamenalo, že jsem ho desítky let skladoval zbytečně, a to už je mi trošku líto. Pokud to někdy udělám - je to jednoduché zapojení - a zjistím, že mi ten monitor k ničemu není, pak už se ho vzdám naprosto s klidem. To je taková moje těžko vysvětlitelná vlastnost. V mládí jsem to dělával běžně. Získal jsem nějaké torzo, jednoznačně na rozebrání. Celé jsem si ho prohlíd, případně často i vyčistil, pospravoval co šlo, pár dní jsem si užil funkce, a pak byla rozborka. Někdy i brutální Smile Tedy až po odstrojení toho co jsem chtěl. Třeba gramofony - a že jich nebylo málo, ale neměl jsem místo. Automaty, samy zavedly přenosku, vrátily na stojánek, atd. Zvyšoval jsem točky talíře až vibroval celý stůl a automate ukaž co umíš Smile Když z toho povylétalo všechno co mohlo, obrátil jsem šasi vzhůru nohama, roztočil, a vysypal krabičku šroubků... Laughing
Videohlavy jsem roztáčel s "namazanými" ložisky abrazivem, vypaloval luminofor v obrazovkách, připojoval elky na síť s anodovou zatěží vařič (ta ruská velká flaška uměla nádherný efekty) a spoustu jiných duchaplných zábav Smile
Co jsem měl dělat, když jsem neměl místo? Měl jsem dvě možnosti - vyhodit hned, nebo až "potom". Ta druhá možnost vždy zvítězila Smile
Zas na druhou stranu, teď, když mám místo, zase si všeho vážím až moc... a to taky není dobré. No a ten zmiňovaný monitor pořad ještě čeká na "potom" Smile Ale pořád má šanci, že se mi bude líbit a nechám si ho. Mi se totiž líbí skoro všechno, v čem se jednou začnu vrtat...


Naposledy upravil Kremik dne st červen 06 2018, 23:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31880
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 06 2018, 23:42    Předmět: Citovat

Mám někde zahrabanou klábosnici Consul - s popisem azbukvicema a připojením velkým DIN konektorem. A ta taky hezky klape - jako "kontaktní" prvky jsou v klávesách malý magnety a v soklech pod nima jsou do DPS zapájený integrovaný spínací obvody ovládaný magnetickým polem - jsou tam MH1SS1 nebo MH1SD1, nepamatuju si přesně který.

A rozdíl mezi membránou u Spectra a moderních klábosnic je v materiálu - Spectrum mělo klávesy z polyuretanový pěny, která se loupala, zatímco moderní klábosnice mají pod tvrdým plastem (obvykle typu ABS) membrány založený na polypropylénu nebo silikonu.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 0:07    Předmět: Citovat

Takovou klávesnici jsem si právě předrátoval na PMD. Zrovna předevčírem jsem na ni chvíli ťukal, ale že by nějak klapala...
Ta kapacitní klepla ještě dřïv, než jsi domáčknul na doraz. Přimáčka takový černý, možná vodivý čtvereček na DPS. Ale nebylo to o vodivosti, pod každou klávesou byly dva obdélnícky mědi, ale přetřené nějakou vrstvou něčeho, ten přitlačený čtvereček jen zvýšil kapacitu těch plošek. Při zvedání klávesy to kleplo zase, to ten čtvereček z plošňáku rychle zvedlo.
Už léta mám nachystanou klávesnici z C2717, tu plánuji jako hlavní k PMD, ale musím tam dát vhodný konektor, možná trošku přepojit, už to v hlavě přesně nemám. Ale to asi až si udělám jedno PMD v plechové bedně, s rozumným chlazením, atd. Ono totiž provozovat PMD v ploché plastové bedně s dírou po klávesnici je docela nepraktické Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4992
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 0:55    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
...A rozdíl mezi membránou u Spectra a moderních klábosnic ...

Pozor, ZX Spectrum "gumák" má gumenú klávesnicu, zatiaľ čo ZX Spectrum+ má plastovú, dokonca popisky sú hĺbkové a liate z bieleho plastu, takže nezmazateľné. Pod tým je normálna fólia. Mal som v rukách fóliu klávesnice zo Spectra+, vyzerala rovnako ako na PC klávesniciach, ale normálne sa lámala pri ohybe (teda miestami, nie všade). Mám podozrenie, či to nebude skôr teplom. Pod Spectráckou klávesnicou je celá elektronika, a ešte aj chladič z 7805.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7419

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 6:56    Předmět: Citovat

Sice se to nestává často, ale měl jsem i PC klávesnici, kde přestalo chodit pár písmen. Důvodem byla prasklá membrána. U Spektra to bylo ale zcela běžné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 7:30    Předmět: Citovat

Rozdiel je teda asi v materiali. Inak firma IBM robila velmi kvalitne klavesnice s mechanickymi spinacmi, mozno aj ta od XT bola taka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund