Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

12V rozvod chata - baterka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 14:58    Předmět: Citovat

Zajímavá FV a příslušenství je i tady
https://www.i4wifi.cz/
Konkrétně by mohlo vyhovět i tohle, za babku doslova:
https://www.i4wifi.cz/Regulatory-PWM-MPPT/Solarni-PWM-regulator-12V-3-A-vstup-max-18V.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 15:19    Předmět: Citovat

Ten na chatě má taky nějakou PWM. Když má přebito, poznáme to podle toho, že mu začne mírně "prdět" CB vysílačka. Smile
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 16:17    Předmět: Citovat

Sice jen jednou, ale už jsem taky něco podobného řešil. Poměrně velká chata, to známé "áčko" a ještě před zahájením výstavby 3km dlouhé přípojky 380/220V se na té chatě udělala komplet nn instalace. Z realizace přípojky bohužel nadlouho sešlo.
"Provizorně" se teda použil velký, nový NiFe akumulátor 12V/100Ah a bylo to dost na hovno. Celá světelná instalace byla udělaná 2x1,5mm2 CYKY a byly v tom /tehda, se žárovkami do max. 21W/ takový úbytky, že se to po jedné sezóně předělávalo.
Napřed přidáním dalšího NiFe na 24V ss a pak zase o rok později, kvůli vibračnímu čerpadlu do studně, na měnič 24V/220V/600W dovezený za šílený peníze z Německa.
Nejsilnější žárovka ale tehda byla jen 40W a to v "obýváku", zbytek světel většinou 15W. Televizor a rádio měly nejprv svůj přívod 12V přímo z aku, později už šel na 220V. Ty světla jsou tam fakticky jen na to, aby se člověk pozdě večer a v noci potmě nepřerazil.
Všecko dělaný ještě za bolševika, v 2. půlce 80.let, soustavou Acidur a bohudík v mědi. Majitel na to všecko náhodou měl. Jak peníze, tak i všelijaký kontakty venku.
Přípojka se po poklidném předání moci bolševiků jinak zbarveným bolševikům nakonec stihla udělat. Dneska už by to zase nešlo, byť z jiného důvodu.
A tyhle všecky věci /2x100Ah NiFe, měnič, automatika, malý dobíječ a pár věcí na ss napětí/ tam zůstaly jako velice vhodná záloha.
Malá trafačka v osadě, ze které je krmená i hájovna - přípojka je od přívodu do hájovny natažená - je pro tu oblast jediná.
A často právě o víkendu, když jsou lidi i v chajdě, vypadne. Nebylo by světlo, voda a ani z čeho dobít nezbytný obrazek_cenzura.
Než se někdo od nerozhodných závodů uráčí dojet to zrevidovat a nahodit, trvá to i den-dva. Lidi z okolí mají nějaký zálohy taky. Nikdo se ale moc nenamáhá s tím stavem něco dělat. Však za barákem brblající centrála nikoho moc nesere, tak co.
Je to tam teď vedený jako nějaká forma osady + rekreační objekty /teď už je to po r. asi 2.000 úplná pravda/. Ani Lesy ČR, kterým ta bytelná hájovna i hajný s rodinou furt patří, na to serou taky. Však oni si nějak poradí...

Mimochodem, ty starý, velký plechový NiFe akumulátory mají úžasnou životnost. Ten první je tam od r. 1985, druhý stejný 1986 a furt to drží jakousi rozumnou kapacitu. Jezdím tam každý rok o některém víkendu to zrevidovat /dřív i ožrat se/, ale krom trošky KOH, destilky, opucování vršků článků a pár výměn gumiček na zátkách to vůbec nic nepotřebuje!
Jedna bedna s deseti články je sice dost i pro dva statný chlapy, ale dneska už aspoň přesně vidím, co všecko znamená ten pojem "stacionární akumulátor" Very Happy
Je to náhodou, stálým dobíjením, s vybitím "úplně namrtvo" jednou za čas, anebo je to přímo vrozená vlastnost těch NiFe plecháčů? Dyť už jsou tam takový leta a furt to nějak funguje!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 16:30    Předmět: Citovat

dratek000 napsal(a):
A panel nějakej takovej?

Kdysi jsem si koupil 10W monokrystal na vyskoušení, jak efektivní ta solární elektrika je. Napájím s tím pár blbostí a když jsou baterky plné, nadbytečný proud jde do dvou starých autobaterií, které používám jen občas. Nejen, že je to udržuje fit, ale i dobije, když si občas nějaký proud vezmu.
Na 3 ledkové světla musí stačit 30W solární panel i s rezervou. Jen bych asi šel do Li pol/ion, pokud už Ti něco neleží doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 17:51    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Jen ji v zimě nenechávej zmrznout vybitou.

Nikdy ji nesmíš nechat vybitou. O olovo je třeba pečovat..

To mi připomíná otázku, dlouho nezodpovězenou, ani v chytrých knihách jsem odpověď nenašel...

Odložená olověná baterie velmi rychle sulfátuje.

Sulfátuje i v okamžiku, kdy je vybitá, ale velmi pomalinku se nabíjí? Dle mě by neměla, ale potvrzené to nijak nemám. Pak by, teoreticky, šlo skladovat olověné baterie vybité, za předpokladu průchodu nepatrného proudu, který by to sulfátování nedovolil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 18:43    Předmět: Citovat

VRLA baterie su na taketo pouzitie lepsie.

Napr. baterie CSB odlozene 7 rokov v novych nepouzitych UPS mali okolo 12,2 V. Zasulfatovane boli - po zapojeni UPS napatie rychlo vyslo na plnych 13,5-6V a v zatazi boli makke. Stacilo ale pomaly vybit malou zatazou (asi 3 hodiny) a nechat znovu nabit, vacsina po jednom cykle ozila do plneho zdravia, par kusov potrebovalo este druhy cyklus.

Baterie LONG ale boli na tom horsie. Nastastie boli len dve. Jedna bola vybita, ale po dvoch cykloch tiez ozila. Druha sa nabit nedala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 19:26    Předmět: Citovat

Já jsem ze všeho možného vyčetl, že pokud není Pb aku záměrně ponechán sulfataci hluboko vybitý, tak že pomalým nabíjením sulfatovat nemůže!
Ostatně to bylo ke "vzpamatování" doporučováno jako jedna z metod, mimo nabíjení jednocestně usměrněným proudem a s vybíjením v hluché půlperiodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 19:55    Předmět: Citovat

No, pokud je "běžný levný gelový" Pb drženej DLOUHO pouze ve stand-by režimu (viz třeba UPS a 13.8V), tak po odpojení je za cca 3 dny často navěky mrtvej. Dělá to plyn na deskách. Prostě chcípne.

Na druhou stranu mám tady třeby YUASU, a ty aku ležely v krabici víc jak rok, předtím byly trápený v UPS, a pořád drží kapacitu jak blázen.

Já osobně bych na panely a chatu použil trakční. Je to sice víc peněz, ale drží.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 19:56    Předmět: Citovat

Vrla a podobný krámy - k čemu to je? Větší komfort, jinak k ničemu. Když už olovo, pak jedině klasické dolévací, to ostatní je jen spotřební šrot.

Sinclair> Takže když vybiju autobaterku na 1.15, napíchnu ji na 20 mA a přijdu za rok, bude baterka v pořádku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 20:07    Předmět: Citovat

To se ale pomalu dostáváš k tomu, že dolívací aku potřebuješ hlavně proto, že ho přebíjíš (včetně zážitků s výpary, těžko budeš mít na chatě akumulátorovnu). Jinak když chceš dolívat, tak fakt už je lepší ten nesmrtelnej NiFe.

BTW: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=51439

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 20:22    Předmět: Citovat

Kremiku, já myslím, že jo.
Běžné startovací aku Bosch 175Ah, určené snad do Tater či autobusů a použité ve funkci akumulátorů nouzového osvětlení /větší polovina obrazek_cenzura, odběr přes 60A/, vydržely v podobném režimu přes 8 let.
Po počátečním plném nabití do nich potom šlo celý rok jen to, co dal kontrolkový transformátorek TR2. Jen s grecem, bez odporu.
2x do roka se uskutečnilo plné vybití vypnutím síťového jističe a opětovné plné nabití vestavěným nabíječem v rozvaděči RN.
Trafáček fungoval svým Ri jako automatický omezovač nabíjecího proudu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 20:36    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Je to náhodou, stálým dobíjením, s vybitím "úplně namrtvo" jednou za čas, anebo je to přímo vrozená vlastnost těch NiFe plecháčů?

Spíš principem (a díky době vzniku i neošizenou technologií), není tam nic co by se vyčerpalo chemicky, natož načasované kurvítko. Viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=354544
Pár článků 100Ah NiFe taky mám a navzdory 40 letům nenaznačujou, že by toho měly dost. Ekonomika provozu není špičková, ale na to sere pes. Kde jsou přebytky energie, to dolévání destilky se toleruje. Nešikovné je jen to, že u těch 100Ah je doporučená třetina Ah nabíjecí proud docela fofr.
sumarum, NiFe jsou málo účinné a těžké, ale minimálně stárnou a jsou takové spolehlivě desítky let. Olovu po čase odejde aktivní hmota desek, lithiu naroste vnitřní odpor a VRLA je vůbec zvrácenost téhle doby, protože tomu nedefinovaně a velmi brzo uhnívají Pb spojky článků, ale evidentně to nikomu nevadí, hlavně že celý svět se dal na tažení proti olovu v pájkách.

Na občasné svicení na chatě bych se klidně spolehl na petrolejku, podle mě to k chatě a k relaxu patří. Zachlastat s holkama a kytarou pod ledkama a měničem mi přijde jak z Orwella.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 20:39    Předmět: Citovat

Ale to mluvíš o něčem jiném. Tohle je klasické udržovací dobíjení. Tam je to jasné.
Já myslím případ, že bude baterie přes udržovací proud trvale vybitá, nebo se bude velmi zvolna nabíjet.

ZdeněkHQ> Mi jde především o životnost a účinnost. Ty moderní sračky mě ničím nepřitahují. NiFe je možná nesmrtelná, ale má malou účinnost, která s klesajícím nabíjecím proudem ještě více klesá. Tahle baterka se hodí jenom někam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33908
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 20:42    Předmět: Citovat

Kvalitna VRLA (CSB, Panasonic) aspon 5 rokov vydrzi (v UPS, na svietenie este viac). Nic z toho neunika a nemusis tam nic dolievat, mozes to mat bezpecne aj v obyvacke.

Ked chces ucinnost, tak li-ion. To je ale drahsie a treba viac elektroniky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 31 2018, 20:44    Předmět: Citovat

@Kremik: Nesmíš si tolik protiřečit.

Pro ostrovní systémy se doporučuje AGM verze "trakční", která snáší přesně to zacházení, který chceš. Vymlátíš ji téměř do nuly a nezničíš ji. Musel bys to udělat tak 100x. A když ji budeš přebíjet, tak takto zničíš každou.

Aplikace o 60 - 150 cyklech ročně při vybití na zbytkovou kapacitu 30%, vhodné pro karavany - obytné vozy; napájení elektromotorů v člunech, golfových vozících, elektrokolech, dětských autíčkách; pro ostrovní systémy na víkendových rekreačních objektech, lodní systémy, vozy Offroad atd. Výhodou je zde delší životnost, odolnost proti otřesům, lepší odolnost proti hlubokému vybíjení, naprosto minimální plynování (baterie může být v karavanech umístěna i v prostorech pro spaní), baterie může být provozována i v poloze na bok.

S Li se dá i vyhořet, já je moc rád nemám.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund