Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Amatérská oprava laboratorního zdroje Axiomet AX-1803D
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 17:46    Předmět: Citovat

Krásná ukázka ruční montáže v chýši z rejžový slámy, na zemi blato, v koutě nasrané, v hlavách taky a elektrika pro páječku a flusání tavných sraček přitažená prodlužkou od nejbližšího kandelábru. Takže se vyrábí až v noci, až ten kandelábr svítí.
Proto je ten materiál na desce umístěnej podobně, jako kousky zkažený klobásy, když ji pak vybliješ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4082

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 18:03    Předmět: Citovat

Také veci sa nekazia tým, že sú pol roka odložené. Jediné, čo sa mohlo bez zapnutia pokaziť sú potenciometre, mechanicky poškodené pri nešetrnej manipulácií. Často sa prestanú veci na dlhší čas používať po ich poslednom použití z dôvodu, na ktorý si už radšej nikto nepamätá a ani náhodou k nemu neprizná. V takom prípade môžu byť vadné usmerňovacie diody (tie štyri veľké, z ktorých jedna chýba zrejme kvôli meraniu), výkonový tranzistor (na chladiči na zadnom paneli), prepínacie relé a to je asi všetko.

Prepínacie relé maju často silný len spínací kontakt a rozpínací je na oveľa slabší prúd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33757
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 18:13    Předmět: Citovat

samec napsal(a):
Také veci sa nekazia tým, že sú pol roka odložené.

Elyty ano - tie smejdove. Dokazu sa nafuknut aj nikdy nepouzite a zabalene v povodnom baleni. Alebo nieco zapnes a len to pukne a nasleduje kysly smrad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 18:52    Předmět: Citovat

Odpověď EKKARovi:
Děkuji za seznam, bohužel se k měření nedostanu dříve než zítra. Kondenzátory měřím poprvé, je následující návod směrodatný?
https://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/hledani-poruch-kondenzatory.html
Odpověď sinclairovi:
Kondenzátor C6 4700µF/35V byl právě mnou vyměněný. Za "vytečení" jsem považoval nafouknutou a prasklou dolní část, ve vrchní zela drobná dirka.
Odpověď samcovi:
Když jsem zdroj naposledy pustil displeje ukazovaly stídavě 0.0A, 0.0V a 0.0A, 0.1V.
Odpověd ZdenekHQ:
Děkuji za radu, nejdříve bych se rád ujistil, že je kondenzátor nefunkční. Jenom si nejsem jistý, jestli ta modrá roztekle vypadající součástka vedle relé na fotografii suppl4 není také kondenzátor.
Odpověď rnbw:
S vyteklými a prasklými kondenzátory jsem se již setkal (dva dny před poruchou zdroje). Praskly mi v televizi a nejen smrad, ale i kouř se dostavil. Tehdy naštěstí jen výměna očividně prasklých kondenzátorů stačila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 19:29    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že ten pidielyt stojí maximálně pětikačku a výměna zabere tak 5 minut (když hodně přeháním), tak se skutečně vyplatí ho několik hodin zkoumat, jestli je OK nebo ne... Laughing
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 20:07    Předmět: Citovat

Kondenzátor bych vyměnil rád, ale nevím jestli je to skutečně kondenzátor a pokud ano jaká je jeho kapacita. Podle schématu se mi ho nedaří identifikovat (jestli se nepletu jedná se o relé K1).
Podařilo se mi najít lépe čitelné schéma:
http://dekorata.ru/NN/04/galvan/bp/Mastech-power-Supply-hy1803-from-radiokot_ru.gif
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 20:31    Předmět: Citovat

Výměna součástek od oka nic neřeší. EKKAR ti na předchozí straně napsal, která napětí máš změřit. Tak si vezmi voltmetr a měř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 20:46    Předmět: Citovat

To modrý voblemcaný těsně mezi relé a silnýma výkonovýma diodama je odrušovací keramickej kondenzátor na schématu označenej C5 - hodnota "103J" neboli 10nF - je zapojenej paralelně k sekundáru trafa. Pokud není zkratovanej = při zapnutí zdroje se z něj nezačne během pár vteřin kouřit, je celkem k ničemu se o něj zajímat. Barva z něj nejspíš slejzá kvůli ohřevu od diod.

Každopádně - bez změření napětí aspoň v základních bodech je celkem na draka se zabejvat polemikou kolem vyteklejch nebo zkratovanejch kondíků - protože neznáme základní stav obvodu.
NENÍ NAPŘÍKLAD SPÁLENÁ = PŘERUŠENÁ POJISTKA NA PRIMÁRU TRAFA?????

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 20:52    Předmět: Citovat

To by mu nefungovaly ani displeje. Hned na začátku psal, že po výměně kondíku se údaje na nich staly čitelnými.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 29 2018, 21:10    Předmět: Citovat

To mi nedává smysl. Čitelnost údajů na displejích nezajišťuje ten velkej filtrační kond, ale ty menší 4 kousky umístěný u 8ks diod a dvou integrovanejch stabilizátorů v rohu, kde je potisk HY1502(1) = to jsou zdroje pro ty měřáky.
Pokud výměna hlavního filtráku přinesla "zčitelnění" údajů na měřákách, pak si troufnu tipnout, že mu tam něco kmitalo - proto měřáky nedokázaly ukázat stabilní čitelnej údaj a obnovení filtrace to kmitání zastavilo. Osobně bych neváhal, a ne točil (kolem štěstí), ale vyměnil všecky zbejvající elektrolytický kondíky na desce - ŠMAHEM.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 7:29    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Už přes 70 let se do všech AL elytů dává něco, jako glycerolový gel. Každopádně je to zásadně polotuhý.
V některých případech se kapalina může uvolnit. Například z vadných Tesla TC93x toho na znečištění nejbližšího okolí vyteklo dost. TF024 2m5 se svodem se zahřál tak, že vnitřek po průrazu vyletěl z pouzdra. Jestli tam byly zbytky gelu si nepamatuju, ale kapalina vystříkla na 30cm. Zřejmě to způsobuje nepřípustně zvýšená teplota při poruchovém stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
comantelix



Založen: May 29, 2018
Příspěvky: 27
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 13:27    Předmět: Citovat

Podle instrukcí EKKARa jsem změřil součástky. Začal jsem od diod D1 až D4 a D5 až D8, vždy jsem odpájel jednu nožičku. Všechny diody se zdály být v pořádku. Před spuštěním zdroje jsem všechny diody napájel zpět. Po zapnutí zdroje mě překvapila hodnota 2V na displeji, hodnota normálně reaguje na regulaci potenciometrem, při překročení 8V relé hlasitě klapne (zvuk si za provozu se zavřeným krytem zdroje nepamatuji). Změřil jsem zbytek součástek (při nastavení:10V)
C6 35V
Q3 (mezi kolektorem a bází nebo emitorem) 24V
operační zesilovač 741:
mezi 4 a 7: 18,5V
7812A
mezi vstup a výstup: 9,2V
mezi vstup a společný výstup: 21V
DW1: 6,3V
LM324: 24,5V
C1:21.5V
C2:23V
C3:12V
Potom jsem zkusil jestli zdroj dodává proud pomocí žárovky 2.5V;0.2A a proud normálně běží.
Rád bych se zeptal jestli lze z naměřených hodnot určit v čem porucha tkví nebo jetli problém byl snad jen ve špatných spojích které jsem přepájel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 14:28    Předmět: Citovat

A když zdroj zatížíš větším proudem, nebo nastavíš vyšší výstupní napětí, tak funguje taky? Podle popisu to vypadá na špatný kontakt. Vzhledem ke kvalitě montáže bych se ani nedivil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 14:49    Předmět: Citovat

Jestli je to zasoplený ručním bezolovem s vodou oplachovaným tavidlem, tak stuďáky v takových deskách jsou spíš pravidlo, než náhoda.
Podezřele vyhlížející spoje přeletuj klasickým SnPb cínem s dobrým tavidlem a dokud se nevysere některý z osazených pajců, tak to bude fungovat. Stačí na to klidně i levný, olovnatý cín Fluitin 1532.

Stannol Crystal 505 už nikomu /z bastlířů/ ani neradím, nemá to žádný smysl. A profíci s tím stejně dělat nesmějí.
Každýho stejně pak odradí cena malých balení, i bez ohledu na následný vynikající výsledek.
Ale doporučoval bych ho preventivně každýmu, kdo častěji pracuje s déle skladovanými součástkami, například. Nebo s poniklovanou rejžovou bižuterkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st květen 30 2018, 15:05    Předmět: Citovat

Profíci to řeší tak, že mají po ruce 4-5 špulek různých variant a používají tu nejvhodnější. Takže na vývoj olovo od Fluitinu, a co jde do světa, tak se zprasí bezolovem, i když třeba SAC od Stannolu zas tak hroznej není. Very Happy

Zas ty zkratky - pro méně znalé SAC je směs cínu, stříbra a mědi.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund