Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Řešení ekvalizeru při specifické ztrátě sluchu,jak?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 19:30    Předmět: Řešení ekvalizeru při specifické ztrátě sluchu,jak? Citovat

Ahoj, pár bodů na začátek:
1. Korekce na zesilovači naprosto nevyhovují.
2. Zkusil bych stavebnici : https://www.puhy.cz/dokumentace/navody/navod_127546-0.pdf
3. Koupil bych autoradio JVC s 13ti pásmovým elektronickým ekvalizerem
se vstupem AUX a výstupem z předzesilovače. (je to až za korekcema?)
4. Postavit jednoduchou testovací třípásmovou reprosoustavu se třemi aktivními výhybkami,propustmi. (regulace zesílení)
Dík za vaše rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 19:38    Předmět: Citovat

Nejlepší by asi bylo sem nejdřív pověsit křivku citlivosti jednoho i druhýho slechu, sejmutou foniatrem. Pak se bude dát poradit přesnějc - a já si myslím, že obyčejnej klidně i vícepásmovej ekvalizér nebude nic moc platnej, pomůže jedině pevná korekční propust ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 19:38    Předmět: Citovat

Nejlepsi bude kdyz zjistis jakou tu specifickou vadu sluchu vlastne mas (vyjadreno formou nejakeho grafu apod.) a podle toho si pak navrhni filtr napr pomoci tohoto nastroje.
http://www.ti.com/design-tools/signal-chain-design/webench-filters.html

edit: ekkar byl rychlejsi Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 19:52    Předmět: Citovat

Záleží taky na tom, co tou korekcí sluchového nedostatku chceš dosáhnout. Pokud to nebude plnohodnotný poslech hi-fi reprodukce, ale jen srozumitelný poslech řeči, tak naslouchací přístroj se dá nastavit (digitálně) pro šest fixních kanálů: 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 Hz. To mám od foniatrického technika, od kterého jsem chtěl složitější křivku, tak mi prozradil své možnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 20:25    Předmět: Citovat

Jestli chceš experimentovat než se rozhodneš pro něco definitivního, tak jeden ekvalizér "k autorádiu" mi tu leží nevyužitý.
"za poštovné"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 21:45    Předmět: Citovat

Taky tady mám jeden eq k autorádiu, značky MTC.
Nedávno jsem přemýšlel, že jej vyhodím.
Tak kdyby posloužil dobré věci, klidně jej pošlu dál.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 12:31    Předmět: Citovat

Nevím, jak začít, je to na dlouhé povídání, zkusím to opět přehledně.
1. Nabídku na ekvalizery přijímám, pokud jsou stereo. Díky.
2. Ty "přístrojky" do uší už mám, takže znám i svůj graf. Mám dva, ale většinou nosím jen jeden. Teď už chápu, co všechno mi uniká. Zatím neumím posoudit, jak moc je moje hifihudba degradována za cenu toho, že takhle mám křivku vyrovnanou.
3. Primárně teď tedy řeším poslech v ložnici, kdy mám slechy volné a jsem ochoten slevit na kvalitě zvuku za cenu použití nějaké ekvalizace.
4.Včera jsem vypáral z auta radio, připojil na bedny. K velké radosti jsem zjistil, že tam můžete nejen samostatně korigovat též středy, ale i nastavení frekvence naladění korekcí. A snad i dokonce strmost nebo cosi. Povedlo se mi nastavit zvuk jako přijatelný,pro začátek radostný skok dopředu.
5. Objednané autoradio JVC s ekvalizací už přišlo,jen nemám protikus konektoru, takže předpokládám použít jehly a napíchnout se pro připojení do kablíků. (kdybych to vracel do 14 ti dnů.



AUDIO.jpg
 Komentář:
 Velikost:  88.87 kB
 Zobrazeno:  183 krát

AUDIO.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 13:33    Předmět: Citovat

Padik- odkud jsi, kde se nacházíš?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 13:48    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že by luxusně vyhovoval např. čtyř-pětipásmový, plně parametrický ekvalizér a s přeladěním každého pásma např. 1:5.
A nemusel by mít ani otravný nastavení Q, stačil by rozumný kompromis na hodnotě okolo 3, max. 4.
Nejsem si úplně jistý, ale v nějakém českém amatérském periodiku /nebo knížce?/ jsem na podobný, plně parametrický ekvalizér viděl podrobné schéma i s deskou, možná to bylo v SaK a autorem Alan.
Ten byl na podobný věci machr. Bodejť by nebyl, po takových letech praxe v elektroakustice. Zůstala za ním v analogu kupa skvělý práce.

Mezi náma - typický hloubky až nižší středy asi do 800Hz asi korigovat netřeba - nebo se pletu?

Můžu orientačně prolítnout všecky ročníky SaK, někde to určitě bude a žádný spešl materiál na to zapotřebí nebude.
Hotový věci, určený obvykle pro aplikace v elektroakustice, v "HiFi", anebo "autohifi" podle mě asi příliš vhodný nebudou.
Když to vezmu od základu: jednodušší věci pro auta mají napájení 12V. Při zdůraznění např. +10 až +12dB na jednom jediném, úzkém pásmu /pro vyrovnání díry ve sluchu, nebo i v soustavách/ už podobný ekvalizéry mohou začít zkreslovat. To díky tomu omezenému nap. napětí, které prostě nestačí na potřebný rozkmit výstupu OZ.
Také starší konstrukce s pomalými OZ typu 4558, nebo dokonce horšími 1458 kvůli tomu zkreslení při vysokém rozkmitu výstupu už nemusí vyhovovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 13:56    Předmět: Citovat

Zhruba někdy rokem 2000 počínaje byl v nějaký jedničce Amára dokonce na obálce dvoj- nebo třípásmovej ekvalizér s otočnýma potencákama, kde se volila jak úroveň, tak i střední kmitočet a šířka pásem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 14:01    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Taky tady mám jeden eq k autorádiu, značky MTC.
Nedávno jsem přemýšlel, že jej vyhodím.
Tak kdyby posloužil dobré věci, klidně jej pošlu dál.

MTC mělo v nabídce 2 EQ. Jeden digitální a druhý levný s potenciometry. Ale oba navic i koncový stupeň. Někde bych měl mít i od nich schémata.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 14:45    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):

Když to vezmu od základu: jednodušší věci pro auta mají napájení 12V. Při zdůraznění např. +10 až +12dB na jednom jediném, úzkém pásmu /pro vyrovnání díry ve sluchu, nebo i v soustavách/ už podobný ekvalizéry mohou začít zkreslovat. To díky tomu omezenému nap. napětí, které prostě nestačí na potřebný rozkmit výstupu OZ.
Také starší konstrukce s pomalými OZ typu 4558, nebo dokonce horšími 1458 kvůli tomu zkreslení při vysokém rozkmitu výstupu už nemusí vyhovovat.

Proto ty lepší EQ do aut měly digitální řízení Sanyo. Jeden více vývodovy šváb který řídil i displej LCD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Osmdesat



Založen: Jan 19, 2016
Příspěvky: 1514
Bydliště: Liberecko

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 16:02    Předmět: Citovat

Pro experimentování lze použít nějaký softwarový ekvalizér - bývá součástí různých počítačových přehrávačů. Možná existuje i nějaká aplikace, která ekvalizuje na systémové úrovni. Pro domácí poslech z počítače to lze považovat za nejjednodušší řešení. Třeba VLC player má v sobě celkem schopný ekvalizér a v nastavení lze změnit, jaké kmitočty může ovládat.

Protože trpím sluchovou vadou v pravém uchu (úbytek na výškách, -40 dB při 8 kHz), zkoušel jsem korigovat zvuk pro pravé ucho do sluchátek. Zhruba do nějakých 11 kHz se mi to dorovnat podařilo, korigovat pro vyšší tóny se nedalo, protože sluchátko nestíhalo a v uchu jsem začínal cítit tlak.
Pro stereo poslech z reproduktorů se vyrovnat frekvenční rozdíl na vysokých tónech mezi ušima nepodaří, protože zkorigované výšky z reproduktoru pro horší ucho budou pronikat do zdravějšího ucha.

Rozdíl mezi dolním a horním koncem (nazvěme tak těch 8 kHz) 50 dB je značný a při snaze jej zcela vyrovnat by vyžadoval zvláštně upravené reprosoustavy - předimenzované výškáče.

Každopádně bych se o úplnou korekci (byť by to byl horní mezní kmitočet jen těch 8 kHz) nesnažil. Podle audiogramu je převodní mechanismus ve středním uchu v pořádku, takže při velkém zdůrazňování vysokých tónů by sis mohl dále poškozovat vnitřní ucho!

Takže s výškami jít nahoru ano, ale celkový akustický tlak nesmí překročit nějakou rozumnou hladinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 19:28    Předmět: Citovat

Pokud se budeš snažit vykompenzovat hluchotu na určitý frekvence ekvalizací a zároveň budeš požadovat hlasitej poslech, ten zbytek citlivosti na "slabý" frekvence nadobro ztratíš, tak fakt bacha na to. Pokud netrpíš tinnitem, tak zvol poslech tišší.
Mozek, mimochodem, úbytek citlivosti na určitý frekvence dokáže kompenzovat sám, pak dochází k hyperakuzi - tóny "postiženejch" frekvencí pak slyšíš circa stejně jako ostatní, jenže dřív dochází k přebuzení (zvonivá limitace amplitudy; bejvá nepříjemná až bolestivá) a je tady vysoký riziko tinnitu. Je to prakticky to samý, jako když výrazně stáhneš úroveň části pásma, zvuk uložíš na něco analogovýho, třeba pásek, a pak se snažíš při přehrávání potlačenou část spektra obnovit - vyšší úroveň šumu, špatná linearita, obecně vyšší zkreslení. Mám s tím zkušenosti.
Tohle nicméně funguje u mozků mladších, u nich je neuroplasticita mnohem lepší, než u mozků stařeckejch, proto se dokážou líp učit, proto se dokážou velmi snadno čemukoliv přizpůsobit, a to i myšlenkám poškozením mozku, nebo poškozením různejch periférií, a to včetně senzoriky.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 345

PříspěvekZaslal: po květen 28 2018, 18:02    Předmět: Citovat

No jo, vypadá to na další bádání. Takže, byl jsem ochoten upustit od kvality zvuku výměnou za možnost jednoduché ekvalizace v autoradiu. Pak mi to Sinclair součástkově objasnil. Ono by to celkem stačilo při vyšší hlasitosti, ale u tichého poslechu je to málo zvednuté. Jinak, obecně, je to celkem poslouchatelné, musím se podívat, co je tam za konce a podám hlášení.
Nechystám se kompenzovat vyšší basy ani dorovnávat výšky až nahoru. Souhlas s vámi. Budu intenzivně přemýšlet,jak dál. Nejdřív ale položím hádanku: Když si dáte dlaně do tvaru mističek a těmi si zvýšíte plochu boltců ve směru příjmu, zesílí se některé kmitočty. Co myslíte, od-do kHz?

Tady?
http://www.egmenergo.cz/arbase/index.php?q=+ekvalizer&akce=Najdi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund