Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reťazová píla hnaná hydraulikou.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 7:44    Předmět: Reťazová píla hnaná hydraulikou. Citovat

Zdravím,

Postavil som si štiepačku dreva, ktorú momentálne testujem. Jedinou slabinou je elektrická píla, ktorá mi už dvakrát skolabovala. Došlo k poškodeniu ozubeného kolesa, ktoré je mimochodom plastové. Taktiež odišla pružná spojka a poškodil sa aj nosný rám. Pílu mám https://www.narex.cz/cs-cz/65404070-epr_45-25_hs . Nakoľko to je najvýkonnejší stroj od NAREXU a ja som ho poškodil na 20PM dreva už dvakrát, som si uvedomil, že tadiaľto cesta nevedie. Pílu opravím a budem ju používať na iné účely.

A tak som sa rozhodol, že si pílu vyrobím. Prvotná myšlienka bola použiť elektromotor - viď príloha, v ktorej je píla vyrabaná v Rakúšanmi. Avšak kvôli váhe som túto možnosť zavrhol a rozhodol sa pre reťazovú pílu hnanú hydromotorom.
Doma sa mi váľa nevyužité hydraulické čerpadlo, ktoré je v podstate použiteľné ako hydromotor.
Ideálna rezná rýchlosť reťaze je 20m/s ,čomu pri benzínových pílach zodpovedajú otáčky hriadeľa cca 10 000 ot/min. Ja však na svojom hydromotore dosiahnem nejakých cca 1200 ot/min a preto musím spraviť prevod do rýchla. V prílohe je môj prvotný návrh.
Rád by som sa opýtal či niekto nemá skúsenosti s takýmito strojmi a ich konštrukciou . Pre remeň som sa rozhodol, kvôli absencii strojov ,ktoré mi dokážu vyrobiť presné diely .Lacnejšia a jednoduchšia by bola konštrukcia prevodovky s priamym ozubením ,ale doma v garáži si na to netrúfam.
Lišta na píle bude dlhá 60cm.
Mazanie reťaze vyriešim čerpadlom.

Uvítam každý postreh a myšlienku.



Elektricka pila.jpg
 Komentář:
 Velikost:  34.09 kB
 Zobrazeno:  148 krát

Elektricka pila.jpg



Hydraulicka píla - návrh.jpeg
 Komentář:
 Velikost:  49.53 kB
 Zobrazeno:  147 krát

Hydraulicka píla - návrh.jpeg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1123

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 8:01    Předmět: Citovat

dudo02 napsal(a):
Došlo k poškodeniu ozubeného kolesa, ktoré je mimochodom plastové.

Moc ti neporadím, ale to plastové koliesko je tam pre zariadenie ochrany triedy II ( dvojitá izolácia, dvojitý štvorec ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 8:09    Předmět: Citovat

Jak budeš pohybovat s lištou? Mám něco podobného jako na videu používám 7let a ještě jsem pilu nezničil. Používám elektrickou hechtku,nic profi.
https://www.youtube.com/watch?v=zG1mdBpejkg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 8:09    Předmět: Citovat

To je blbost, kvalitni elektricke pily maji prevody kovove.

Ten bazmek chces drzet v ruce, nebo to bude v nejake lince?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 8:53    Předmět: Citovat

A olej pre hydromotor bude odkial? Motor z pracky ti nestaci? Musel by sa sice fest cadit ale vaha a vykon je dobra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2646

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 9:32    Předmět: Citovat

Proč nepoužíváš klasickou benzínovou pilu? Nebo cirkulárku? Přivezeš si dřevo v kládách nebo v metrech? Nebo bude pila stabilní a bude se pohybovat dřevo?

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 10:59    Předmět: Citovat

Podal som málo informácií.

termit 256:
-Jediný výrobca ktorý má ozubenia kovové je MAKITA - to je info od servisáka, ktorý mi predával diely na Narexku. Je to tak ako písal Patrikvarga - je to kvôli ochrane dvojitou izoláciou.
-Píla bude namontovaná na stroji a budem ju ovládať ramenom, ktoré budem ťahať ručne.

Doktor356:
- Stroj bude rezať 2m kusy o priemere do 45cm a tam musí byť výkon min. 4kW.

Atlan:
- Motor z pračky výkonovo nestačí.
-Štiepačka je v podstate linka na ktorú nadvihnem drevo, odrežem ho a rozštiepam. Je to taký mini harvestor.

Peterfilipi:
-Áno, píla bude namontovaná na stroji a hýbať budem drevom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 11:06    Předmět: Citovat

dudo02 napsal(a):
Podal som málo informácií.

termit 256:
-Jediný výrobca ktorý má ozubenia kovové je MAKITA
.
Tak to je blbost. Makitu jsem měl rozdělanou kolikrát,několikrát Hechtku různé typy a plastové kolečka tam nebyly. Možná je dávají až do nových typů nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 11:12    Předmět: Citovat

Pouzivame elektricke pily stihl, tam je to kovove. Pravdou ale je, ze staly nekolikanasobek ceny te plastove narexky. Ale na rezani takovych prumeru je jakakoliv bezna el. pila slaba.

Pokud to budes mit v lince, nevim proc resis hmotnost, dej tam elektromotor a na podivne kejkle s hydraulikou se vyprdni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 12:21    Předmět: Citovat

Profesionální štípačky s řezáním co jsem kdy viděl u lesní správy měly elektrické pily. Podobný typ jako na první fotce, motor s přiměřeně vyšším výkonem než u ručních pil, ozubení kovové. I když na stroji byla hydraulika, elektrická pila je jednodušší a levnější řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 13:00    Předmět: Citovat

No ono to nie je statická linka, jedná sa o mobilný stroj na kolesách a preto riešim hmotnosť.
Ono existujú aj hotové hydraulické reťazové píly, ale cenou sa pod 1000€ nedostanú.

Na takéto priemery je elektrická píla slabá, pokiaľ nie je vybavená motorom nad 4kW a tam sa s hmotnosťou pod 100kg nedostanem. A to je veľa - je to tretina terajšej hmotnosti stroja a už teraz to musíme premiestňovať dvaja.

Hydraulické riešenie je elegantné, a tam sa hlavne nemusím obávať nedostatočného výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 18:32    Předmět: Citovat

Ono rychlost řetězu naženeš i větším hnacím kolem. Dále řemen je fajn jen bude náchylný na bordel. Dal bych tam převodovku např. https://stroje.bazos.cz/inzerat/89709912/Prevodovka-hlinikova-Prerovske-strojirny.php jsou v různých rozměrech a výkonech. Dále máš tam nakreslené zubové hydromotor. Tedy původně hydrogenerátor - ten se může točit jen jedním směrem a i tak je takový - no dal bych něco s pístkama a důkladně filtroval olej. Dále čím to hodláš pohánět - tedy brát tlakový olej? Ono tomu motoru 4kW se pak stejně nevyhneš. A navíc budeš mít ztráty v hydraulice.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dudo02



Založen: Feb 27, 2007
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 21:02    Předmět: Citovat

Prevodovku zakrytujem, čiže bordel sa tam nedostane.
Otáčky jedným smerom mi postačujú - reverz je zbytočný.
Mám niečo také ako je vo videu, len je to mobilné a menšie - https://www.youtube.com/watch?v=sM2B_ipMdvQ. A plánujem nejakú takú pílu, aká je v tom videu.

Poháňané to bude hydraulickým čerpadlom, ktoré má prietok 24l/min a je hnané elektromotorom 5,5kW / 1500ot/min. Toto čerpadlo ženie hlavný piest na štiepačke. Mám tam hydraulický okruh so všetkým čo má byť - vid schéma v prílohe.
Hydromotor(Čerpadlo) ktorý chcem použiť na pílu ma prietok 33l/min. Tam mi vyšlo zhruba 1200 ot/min na oske a prevodový pomer navrhovanej prevodovky je 1:5.

Tá hotová prevodovka ma zaujala, vďaka za tip. Nemusel by som nič vyrábať.



Hydraulicka stiepacka schema.png
 Komentář:
 Velikost:  18.56 kB
 Zobrazeno:  146 krát

Hydraulicka stiepacka schema.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1283
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 22:17    Předmět: Citovat

sak on tam ma hydrauliku a otacky tam isto nebudu 10k, ale to je vedlajsie
uz vidim Arduinistov jak to ovladaju Laughing (to je prve co ma napadlo ked som videl jak to tam ten chlapik ovlada pakami)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po květen 21 2018, 8:44    Předmět: Citovat

Hydropohon + řemen do rychla a 5,5kW? Tak to bych na liště neočekával 4kW. Účinnost hydropohonu je dost žalostná. Nemohl by místo toho hydromotoru být rovnou elektromotor?
Je to na uživení? Totiž včera jsem řezal akáty, zatím cca 5PRM. Mám čínskou pilu a má to kovová ozubená kola, převod do pomala. S 2,2kW jsem s 40cm lištou nařezal všechno (i cca 45cm kmen). Se 4kW si umím představit, že by průměrný řez netrval 10s, ale 5s. Opravdu je potřeba takový výkon?

Není poškození pily způsobené obsluhou? Bez urážky, nikdo nejsme dokonalý -
třeba děláš nějakou chybu, kterou si neuvědomuješ. (tlak do řezu, mazání, nabroušení, pauzy pro vychladnutí...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund