Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

regulovatelný zdroj nad 5A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 10:13    Předmět: Citovat

to: sis2 Díky za reakci. Zdroj funguje ! Po opravě (výměně všech el.kondíků)jako zamlada. Byl tam ještě vyhulenej odpor,který jsem vyměnil za nový. Po vypájení původního jsem zjistil,že je ok,jen byla opálená barva.Momentálně nevzpomenu který už to byl.Mám to odložené.Reagoval jsem do vlákna pro posouzení zapojení. Když by se povedla tvoje úprava,bylo by vyřešeno. Ty pomocné vývody trafa jsou skutečně slabší,hlavní vinutí je dvojkou CU drátem a ty odpory v emitorech skutečně nejsou.Musely by být zamaskované v textilních "bužírkách" co k těm emitorům vedou. Taky jsem na to zíral. Všude se používají,ale zde nejsou. Jestli nějaká úspora ? Inovace to nebude,jde o starší zařízení kde se ještě nešetřilo. U toho zapojení co jsem dával jako první ( 723/40A ) bylo v dodatku uvedeno zapojení kaskády 2N3055-tek taky bez odporů. Divné,že?Obrázek dodám níže. Ale zřejmě (?) to je nějaká "umělá" zátěž pro odzkoušení zdroje? Nenapadá mě jak by to bylo spojené. Jak odzkouším uvedenou radu,dám vědět. Zatím klídek,nehrotit díky.Milda.


kaskáda.JPG
 Komentář:
 Velikost:  52.98 kB
 Zobrazeno:  64 krát

kaskáda.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 10:44    Předmět: Citovat

2N3055 jsou šrot, kterýmu padá beta s proudem už od 1A.
Když se to trochu předimenzuje a nehoní "na krev" tak se to při malejch napětích a velkejch proudech rozloží i bez emitoráků Very Happy

2N3055 tu mám asi 50 od RCA výroba do roku 1980, kdyby někdo potřeboval, zaručený originály Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 12:29    Předmět: Citovat

Vašku, máš ještě nějaký RCA 3055 z těch sedmdesátek?
Takhle:
stavěl jsem si pro sebe "dobový repliky" dvou TW50S. Horko těžko jsem do nich pak vybíral ty úplně nejstarší kusy KU605, aby to zůstalo nějak rozumně stabilní, ale stejně to stojí za hovno, je to překompenzovaný a musej tam být proti origoši dva kondy navíc, aby to nepálilo výškáče.
V textu je zmínka o lepší variantě, teda nahradit ty KU605 právě 2N3055 pro ty, kdož "mají možnost si opatřit"... Very Happy
Pro zátěž 8R je tam sice napájení až ±42V naprázdno, ale díky pár ohmům Rbe z vinutí trafáku můžu fakticky počítat s jejich plným Ucbo - jako ostatně i jinde, třeba v TW200S.
Ale aby to trochu sedělo a netlouklo do očí jejich moderním provedením /mám v tom i origoš starý typy i velikosti elytů, odporů, objímky žárovek, prostě všecko je dobový/, tak bych potřeboval dvě dvojice, ale fakt ze začátku 70.let, jako jsi mi už posílal. A nemusej to být nutně páry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 14:02    Předmět: Citovat

Mám, ale už nebudou vybíraný přes 100V, ty už jsi spotřeboval Smile
Jsou většinou z r. 77-78.

Taky tu mám pytlík BUY13 od soudruha Siemense, s těma jsem začínal, betu mají asi 10. A taky jsem z nich 50W zesilovač udělal.

Mají 3 nožičky, dobře se s nima bastlilo i bez chladiče. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 16:11    Předmět: Citovat

milous2 napsal(a):
to: sis2 Díky za reakci. Zdroj funguje ! Po opravě (výměně všech el.kondíků)jako zamlada. Byl tam ještě vyhulenej odpor,který jsem vyměnil za nový. Po vypájení původního jsem zjistil,že je ok,jen byla opálená barva.Momentálně nevzpomenu který už to byl.Mám to odložené.Reagoval jsem do vlákna pro posouzení zapojení. Když by se povedla tvoje úprava,bylo by vyřešeno. Ty pomocné vývody trafa jsou skutečně slabší,hlavní vinutí je dvojkou CU drátem a ty odpory v emitorech skutečně nejsou.Musely by být zamaskované v textilních "bužírkách" co k těm emitorům vedou. Taky jsem na to zíral. Všude se používají,ale zde nejsou. Jestli nějaká úspora ? Inovace to nebude,jde o starší zařízení kde se ještě nešetřilo. U toho zapojení co jsem dával jako první ( 723/40A ) bylo v dodatku uvedeno zapojení kaskády 2N3055-tek taky bez odporů. Divné,že?Obrázek dodám níže. Ale zřejmě (?) to je nějaká "umělá" zátěž pro odzkoušení zdroje? Nenapadá mě jak by to bylo spojené. Jak odzkouším uvedenou radu,dám vědět. Zatím klídek,nehrotit díky.Milda.
Jo, takhle zapojený je to jen výkonovej odpor, kdy první trand odleva je budič těch ostatních 4. A emitorový "odpory" pro vzájemný vyrovnání výkonů můžou mít klidně i jen pár desetin ohmu - nejdůležitější u nich je vzájemná shodnost, ne nějaká extra určitá hodnota. Jdou tudíž naprosto klidně spáchat ve formě samostatnejch emitorovejch přívodů ke každýmu trandu. Pokud budou mít stejnou dýlku i průřez, při proudech 5A a víc už nebude potřeba dávat další odpory.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 16:42    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A emitorový "odpory" pro vzájemný vyrovnání výkonů můžou mít klidně i jen pár desetin ohmu - nejdůležitější u nich je vzájemná shodnost, ne nějaká extra určitá hodnota.

Obávám se, že 100mohm stačí, když je u všech stejně.
100C udělá změnu Ube 200mV
2A udělá úbytek na emitorovém odporu 100mR také 200mV
Ale při velkých proudech a nulovém emit. odporu bude vadit 50mR na jednom přívodu, při 4A na něm bude také 200mV.
Větší emitorové odpory mají smysl až u větších napětí a malém proudu pro max. výkonovou ztrátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 16:46    Předmět: Citovat

Tak, tak, Václav Tleskáme
A ty emitoráky u těchto trandů do 60V nemusejí být ani extra velké.
Pokud nejde o diametrálně odlišné typy z různých sérií, tak můžou být rozdíly Ube maximálně v desítkách mV. Na to skutečně stačí v emitorech pár desítek miliohmů.
U delších autobusů kádéček, kde zároveň nebylo třeba v emitoru tvořit úbytek pro jištění /ten se tvořil dokupy jinde/, stačilo i pro různý výrobní série KD502 a KD503 0,05Ω.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 19:05    Předmět: Citovat

Házet numerama můžete jak chcete, klidně i po sobě - ale já se celou dobu snažím říct, že místo vyjádřený součástky ODPORU se tam dá vložit "parazitní odpor vodiče" - neboli že se emitory všech výkonovejch trandů připojej do jednoho bodu STEJNĚ DLOUHÝMA A STEJNĚ TLUSTÝMA DRÁTAMA, který svým vlastním odporem učuněj ten "emitorovej odpor" - výsledkem může bejt i jen 10mΩ na každej emitorovej přívod ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 20:03    Předmět: Citovat

Kájo, to nikdo nerozporuje. Určitě by to tak šlo, ale skoro nikdo to tak nedělá.
Je mnohdy jednodušší, spolehlivější a i přesněji definovatelné /třeba už kvůli rozdílnému odporu pájených spojů!/, udělat ty odpory ze zcela stejných kusů fest odporového drátu, či přímo odpovídajících výkonových odporů, umístěných co nejblíž k emitorům. A přívody ke společnému pólu odporů udělat pak festovní, třeba dvapětkou.
Ona větší indukčnost a zároveň do plochy roztažený odpor v emitoru, vytvořené tím dlouhým tenčím drátem, nemusí být vždycky prospěšná.
U pomalejších a regulačních tranzistorů zdrojů třeba prosím, ale u těch delších autobusů na chladičích zesilovačů /nad cca 5-6ks/ se to takhle, jak je psáno výše, osvědčuje přeci jen o cosi líp. Určitě je to teda "klidnější".
Ne vždycky totiž vychází ten společný bod někam šikovně doprostřed, aby ta přebytečná délka oproti ostatním šla nějak uložit.
Udělal jsem to jen jedenkrát /tak, jak Ty navrhuješ/ u jednoho, trochu rychlejšího zapojení, než bývalo obvyklé. Bylo tam na dvou chladičích "do tunelu" celkem 8 dvojic 2N6609/2N3773 a nedělalo to dobrotu.
Celkem pomalé tranzistory, ale při větším výkonu do malé impedance to nebylo nijak extra stabilní.
Tak jsem to "zkušebně" předělal na "E-šínu" - přímo na každém tom chladiči s jednou polaritou. "B-šína" i se stoprama tam už stejnak byla.
Od té "E-šíny" /šestka měď, naletovaná na pásku cuprextitu/ šly pak v pravidelných rozestupech myslím 0,1R malé spirálky toho 1mm pájitelného, vrábelského odporáku na pomocné izolované očko. Odtud asi 2cm, prohnutým kouskem Cu drátu přímo ke kolíkům emitorů.
To aby spirálka jedním koncem ještě zbytečně neohřívala i kolík emitoru. Vizuálně to vůbec nevypadalo "bezpečně" Very Happy
Ale po stránce stability byl teda klid jak v kapličce. Dokonce snad šel ještě o jeden kvalt zmenšit hlavní kompenzák oproti vzorku s "douhými dráty".
Tak jsem to vizuálně jen trocha zkulturnil, co šlo, tak poizoloval, pozahýbal a už to tak zůstalo, na obou půlkách toho megamůstku.
Na tu dobu to byla celkem drahá sranda. Takový "HiFi zesilovač pro PA"... Ty tranzistory totiž byly Motorola od tehda ještě celkově slušného Conrada, kupované jako páry.
Jako mladý a blbý jsme dělali všelijaký píčoviny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31827
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 26 2018, 0:12    Předmět: Citovat

Ty "emitoráky" učuněný jen přívodním drátem byly běžně sériově montovaný v 3+3 tranzistorový verzi "autobusovýho" měniče 24V/220V/600W - s řídícím obvodem TESLA MDA4700 http://teslakatalog.cz/MDA4700.html . Osazení na 2 chladičích bylo standartně (3+3) x KD503, zapojení push-pull.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17720
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 26 2018, 11:21    Předmět: Citovat

Karle, existoval pro tenhle šváb nějakej aplikační list? Nebo to byl nějakej západní pajc? Měl jsem jich pár doma a asi před 15 lety se spoustou hradeckejch hybridů šly do pryč, protože jsem k nim nic neměl.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33891
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so květen 26 2018, 11:37    Předmět: Citovat

TDA4700
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: so květen 26 2018, 14:23    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ty "emitoráky" učuněný jen přívodním drátem byly běžně sériově montovaný v 3+3 tranzistorový verzi "autobusovýho" měniče 24V/220V/600W - s řídícím obvodem TESLA MDA4700 http://teslakatalog.cz/MDA4700.html . Osazení na 2 chladičích bylo standartně (3+3) x KD503, zapojení push-pull.

A no co by byly emitoráky dobrý v měniči, kde jdou tranzistory to saturace ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne květen 27 2018, 11:17    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
- s řídícím obvodem TESLA MDA4700 http://teslakatalog.cz/MDA4700.html .

Je zajímavý,že se v AR konstrukcích ten obvod prakticky nevyskytoval,používal se jenom B260D(TDA1060),někde snad K174ΓΦ1 z Rubína C-432 a nabíječ SNZ50 měl řízení s obyč operákem MAA501.S MDA4700 jsem nepotkal nic.
BTW.Ty emitoráky asi proto,kdyby ty KD503 v měniči nebyly z jednoho balení.Některý se úbytkem v saturaci lišily celkem o dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne květen 27 2018, 14:36    Předmět: Citovat

Ale tady jde přeci o výkon v lineárním režimu Rolling Eyes
Emitorový odpor ve spínacím režimu je jen ztráta navíc, ale když tam parazitně u jednoho prvku vznikne, tak ho musím srovnat u dalších. U přívodního drátu vadí předvším indukčnost.
Uces i Rds(on) se s teplotou zvětšuje, takže se to srovná samo.
Samozřejmě, proudové buzení bází (rozdělení omezovacích odporů v bázích) tomu ještě pomůže.

Nechápu, jak tady můžete pronášet svá moudra, když jsou Vaše znalosti tak povrchní Rolling Eyes

ps. Je tu řeč o starejch obvodech.
TDA4601 tu mám štangli, kdyby někdo potřeboval.
https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.393-025.1.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund