Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

regulovatelný zdroj nad 5A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 21:09    Předmět: Citovat

Nad 6-10A už se předregulátor s triakem fakt hodí.Jen budou složitější filtry a poctivý blokování.Pokud by takovej zdroj byl klasický konstrukce bez něj,obvykle do 30V a často se používalo třeba 5V,dřív nebo pozdějc se tepelnym výkonem(klidně 250W) při takovym úbytku(např.25V) a proudu(třeba těch 10A) utrápí sebesilnější tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 0:07    Předmět: Citovat

Není jednodušší než se matlat s tyristorovou předregulací, dát trafo s přepínatelným sekundárem? Já vím, výrobně drahý trafo, drahej přepínač na velký proudy, potřeba cvakat hrubej rozsah a dokroutit jemně. Pár takových zdrojů jsem už viděl, třeba Aritma, Mesit, taky ten podnik Svazarmu v Teplicích na kopečku, už nevím, jak se to jmenovalo, Elektronika?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 5:36    Předmět: Citovat

Aspoň přepínání na polovic, dvojitej sekundár není problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 5:44    Předmět: Citovat

Problém může dělat požadavek na přepínání toho dvojitýho sekundárního špulení pod zatížením - tam nejde použít jen tak nějaký relé sebraný někde v bedně, je potřeba mít na něm kontakty s dostatečnou proudovou vypínací/přepínací schopností, aby se po dvou třech přejezdech přes půlku vstupního napětí do regulátoru pod zátěží neslepily natvrdo ... O manuálním přepínači v případě odmítnutí automatiky (komparátor s hysterezí aspoň 2-3V) to platí jakbysmet.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 6:24    Předmět: Citovat

Přepínání v tom regulátoru elektronicky, trochu fantazie Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 7:02    Předmět: Citovat

Automaticke prepinanie odbociek maju aj cinske lab. zdroje, tak to nemoze byt nejaky velky problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 15:01    Předmět: Citovat

Z dovolením využiji tohoto vlákna a optám se zda je schema,které uvedu v příloze, "života schopné" ? Jestli tam někdo ze zkušených neshledá nějaký kopanec kvůli kterému by se to neoplatilo bastlit. Na toto zapojení jsem narazil při hledání zapojení pro úpravu zdroje Alan, co jsem našel na SD a který má výstup 13,8V 40A ,jak mi nadhodil Celeron v jiném vláknu. Onen zdroj se dá regulovat jen v malém rozsahu a to od asi 10V do 14,5V,už si přesně nepamatuji. Je to už déle co jsem ho měl v rukách. A zapojení co posílám, by se mi v onom zdroji líbilo. Dalo by se využít již vestavěné výkonové části zdroje. Schema s tou LM723 je údajně také na 40A a reguluje od asi 2V do 25V? Jen ho moc nechápu. Dal by mi prosím k němu někdo z nahlížejících nějaké rozhřešení ? Děkuju. Milda.


723 na 40A..jpg
 Komentář:
 Velikost:  266.34 kB
 Zobrazeno:  175 krát

723 na 40A..jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 15:55    Předmět: Citovat

Schéma je životaschopné, to jo - ale přežitíschopné je jen za určitých podmínek.
Je to "klasický" regulátor s obvodem 723, který má na výstupu 5 výkonových tranzistorů 3055 paralelně a má nastavitelný výstup i proudové omezení. Tzn. při minimálním napětí a max. proudu bude na regulačních trandech největší ztráta a na tu musí být dimenzovaný odvod tepla - chladiče, ventilátor apod.
Bez přepínání odboček a použití cca 30V trafa (kvůli rezervě a úbytkům při max zátěži - pokud to má chodit od 2 do 25V) se to asi uchladit nedá ... protože výstup na 2V při proudu 40A znamená tak 35V na tranzistorech x 40A, to je 1400W ztrátového tepla. Emitorové odpory výkonových tranzistorů jsou nedostatečně dimenzované, protože při max. výstupním proudu 40A bude na každém ztráta 7W - to asi není na trvalou zátěž, vydrží jen krátkodobě.
Není jasné, na co tam je obvod s tyristorem, ovládaným z výstupu přes 15V zenerku D5 - to má při překročení výstupního napětí přes 15V sepnout tyristor a pomocí kouřového znamení upozornit na něco??? - jak tyristor sepne, tak připojí na výstup usměrňovače odpor R3 (1R7, 3W jestli dobře čtu) ... a ten shoří během několika sekund - a tím odpojí napájení pro cívku RLa ? - a tím překlene nebo zruší překlenutí R1 (soft start ?) ve výstupu usměrňovače ?
To nevypadá na regulovatelný zdroj 2 - 25V, ale spíš tak 14V zdroj pro nějakou rst... Odpovídá tomu i dělič R13, 14, 15 - ten neumožní velkou změnu výstupního napětí. Obvod 723 má referenci kolem 7V, tzn na výstupu může být jednou tolik, tj. 14V plus mínus jeden V na kompenzaci úbytků na kabelech - proto ty extra vývody zdroje a zpětné přívody k děliči R13 - 15.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 17:39    Předmět: Citovat

To nebude regulák ale zase něco pro napájení konců pro CB nebo podobný rádia. Někde jsem to už viděl, poznal jsem to podle toho zapojení větráku s reakcí na teplotu chladiče.
to sis2: Ten tyristor při přepětí na výstupu schodí napájení cívky relátka a relé odpojí regulátor od usměrňovače. Mžiková záležitost, ten odpor nad tyristorem to v pohodě přežije. Proto se musí při zapnutí krátce podržet "soft start tlačítko" aby se zdroj rozběhl a přitáhl relátko. Tohle bylo u CB zdrojů celkem běžný.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 17:42    Předmět: Citovat

Díky moc za popis. To znamená,že to je " v bleděmodrém" to co tam v tom Alanovi je,akorát,že tohle je složitější o tu ochranu na přepětí aby to nevzalo s sebou tu stanici kdyby se něco podělalo. Tak to budu muset zapátrat po něčem jiném. Ještě jednou děkuju za rozbor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 17:59    Předmět: Citovat

Tak jsem prošel ještě jednou tu svou sbírku postahovaných schémat se starou dobrou 723 a našel jedno z mnoha zapojení,které jsem asi přehlédl? To by mi mělo stačit. Jen bude nutné u toho Alana doplnit emitorové odpory u těch 3055. Alan to má "na prasáka" bez nich. Schema :


2 V - 30 V.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2 V - 30 V.JPG
 Velikost:  121.09 kB
 Staženo:  101 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 18:09    Předmět: Citovat

Nabastli to nejdřív jen na prkýnku nebo na vrabčáka s jedním trandem na výstupu a vyzkoušej jak se to napětově a na malejch proudech chová. A rozhodně bych dal přepínání sekundáru aspoň na dva stupně.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 18:53    Předmět: Citovat

Na přepínání by tam toho bylo víc Laughing Idea je asi taková,že by zdroj Alan byl tak jak je,tedy těch 13,5V a po "přepnutí v mnoha bodech" by se dal využít jako regulovatelný za pomoci dodělaného zapojeni v předchozím příspěvku. Zatím mi to vrtá jen v hlavě jak to celé znásilnit k obrazu svému. Jestli to trafo využít jen z poloviny při provozu v regulovaném režimu,tak to bude "ořechovka" Laughing Ještě jednou pro upamatování,zapojení toho Alana:


sch.Alan.JPG
 Komentář:
 Velikost:  70.28 kB
 Zobrazeno:  127 krát

sch.Alan.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt květen 24 2018, 22:20    Předmět: Citovat

S tím trafem asi moc velkou hitparádu neuděláš. Koukni na vývody k diodám V17 a V18, vinutí budou nejspíš z o dost slabšího drátu než na VX1.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2018, 7:44    Předmět: Citovat

Jestli ten zdroj ze SD funguje, tak nemusíš nic vyrábět!
Vyzkoušel bych následující úpravu:
Místo RP1 (4k7) dát potenciometr 20k.
R11 zvětšit na 4k7.
Zenerku V32 vyřadit - přemostit nakrátko.
Na výstup zapojit přiměřenou zátěž - třeba autožárovku 24V/15W.
Vyzkoušet rozsah regulace výstupního napětí.

Je to bez regulace/omezení proudu - to bych řešil až po vyzkoušení rozsahu regulace napětí. Stačí dát sériový snímací odpor, třeba do vývodu k výstupní svorce(-), úbytek na něm zesílit (třeba pomocí LM358) a výstupem následně přivírat regulátor.

Jak už napsal Jirka, vývody k V17 a 18 na přepínání nejde použít, budou jen tenkým drátem - slouží jen pro zvýšení napájecího napětí, které je potřeba pro regulační obvod a budič V26.
V emitorech výkoňáků 3055 určitě musí být malé odpory kvůli rovnoměrnému rozdělení ztrátového výkonu na jednotlivé tranzistory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund