Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Transiwatt 3
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt květen 17 2018, 22:43    Předmět: Citovat

Tak ale jednotlivý .bmp obrázky se po vyčistění a úpravách dají znova očíslovat a pak v tom pořadí prohnat Creatorem jako tiskem - a mělo by to ve výsledném .pdf z Creatoru mít to pořadí, v jakém to pošlu na "tisk" Creatorem, ne?
Alespoň doteď jsem to takhle dělal.
Očíslovaný jednotlivý skeny ve velkých .jpg /je to mnohdy lepší, než .bmp/ podle pořadí, jak mají ve výsledném pdfku být.
Vždycky z toho /podle kvality, co si v Creatoru nastavím/ vyšlo poměrně solidní .pdf a mnohokrát se to i "scvrklo" na rozumnou velikost.
I ta velká .jpg jsou komprese, třeba minimální, ale má to většinou tu výhodu, že to různý šmouhy, špínu a strukturu považuje z principu za "nepodstatný" a ve výsledku to opticky vypadá hezčí, než stejně velký .bmp, kde je vidět kdejakej chlup papíru. To je u starých tisků dost nahovno.
Někdy je ale rozumnější jednotlivý oskenovaný obrázky, zvlášť přímo při skenování zvětšovaný, třeba z A5 na A4, naskládat do jednotlivých stran Wordu /ty jsou už z podstaty číslovaný/, Word potom nějakým, mně neznámým, ale výhodným způsobem "uhladí a zakulatí" většinu písem, odstraní nepříjemný rastry z obrázků - a potom celý dokument zase pošlu na tiskárnu Creator. Pořadí je zachovaný jako je ve Wordu. Vycházejí z toho mnohem hezčí a i menší pdfka, než při přímým skenování do formátu .pdf.
To můžu taky /skenovat přímo do .pdf/, můžu si vybrat rozlišení a barvu/čb, ale nevychází to nikdy tak hezky, jako přechodem a seřazením přes ten Word.
Jo, zabere to asi víc času, kór když jsou primární obrázky nečistý kvůli starému hnusnému papíru.
Ale tak jestli z těch starých, chlupatých a žlutohnědých dokumentů má vyjít něco koukatelného, tak asi na čas moc nehledět..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 17 2018, 23:49    Předmět: Citovat

Skenuju do .bmp a 600dpi kvůli co nejmenší ztrátě informace. Zásadně roztahuju skenovací pole přes obrys předlohy - abych tam měl i kraje papíru. Skeny ořezávám na jednotnou velikost v Zoneru - tam jde nadefinovat velikost okna, který se ručně umístí na předlohu a dalším klikem se obrázek ořízne - nemusí se přepočítávat o kolik posunu obrys víc zleva a míň zprava, když potřebuju posunout ořez třeba v Picture Manageru. V Zoneru prostě přetáhnu celej obrys tak, abych z naskenovanýho vybral co nejlepší část tisku včetně čísla stránky nebo tisku v předloze nechtěně nahnanýho ke kraji listu.
Ořezaný .bmp v Zoneru podrobím barevný korekci - jde tím odstranit například zažloutnutí předlohy. Podobná korekce se dá i několikakrokově učunit v Picture Manageru. Nejhorší vady (trhance ve stránkách, zašpinění volný plochy mimo kresby nebo tisk) se dají přemazat nebo "přestampovat" z čistýho pozadí vhodně vyříznutým "razítkem" buď v Malování, nebo v GIMPu, některý drobný korekce zvládne i Zoner.
Finální .bmp převedu na .jpg pomocí Format Factory. Objem dat klesne pod 30% původní velikosti, jde nastavit i vyšší komprese. Je dobrý si na kontrolu vyhlídnout nějakou stránku s jemnou kresbou nebo místem, kde je hustý šrafování - to musí zůstat ještě rozlišitelný, .jpeg komprese ho nesmí slejt do jednolitý plochy.
No a poslední krok je jako u Leoša Pdf Creator - je u něj velice vhodný a případný v momentě nastavování před konverzí vypnout defaultní volbu "Vyplnit stránku obrázkem" - ta totiž způsobí zkreslení velikosti jednotlivejch skenů stránek, jak se je snaží natáhnout jeden víc a druhej míň. Navíc roztáhne ve výsledným pdfku obrázky tak, že při tisku jsou skutečně od kraje ke kraji papíru - a původní kraje ušmikne se vším, co pokládá za zbytečný - třeba čísla stránek nebo okraje "pérovejch" obrázků. Takže nevyplňovat.

Každej ale může mít jiný zkušenosti a hlavně může bejt zvyklej na jiný softy - a taky může bejt línej učunit některou úpravu, kterou někdo jinej pokládá za nezbytnou a její vynechání za trestuhodný.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 17 2018, 23:58    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
....
K tomu človíčku, co mi skeny HaZ 1-5/1970 posílal, má velmi blízko Kája. Třeba by šlo, proti nějaký záruce, příslušný výtisky na týden vypůjčit.
....
Vím na co a na koho narážíš, zkusím se ho zeptat, jestli půjčí a při kladným výsledku to prohnat svým skenerem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2397

PříspěvekZaslal: pá květen 18 2018, 6:22    Předmět: Citovat

Na dělení, spojování, otáčení.. pdf jsem našel jediný program, který nevyžaduje nainstalovat NET Framevork a podobné hrůzy. Je to PDF Shaper . Je to z CD ze staršího časopisu, takže odkaz bez rizika viru. Heslo do zipu je bastlirna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá květen 18 2018, 11:44    Předmět: Citovat

Tady je první ochutnávka, sešitek SnP č. 24, Transiwatt I. část - předzesilovač.
Přímo při skenování lineárně zvětšeno z původního formátu brožurky A5 na přibližnou velikost listu A4, přímo při skenování to nastavením skeneru i čistím, možností je tam ještě ze starých časů HP plná prdel.

https://uloz.to/!tmZQ2jWcXU2i/snp-24-transiwatt-predzesilovac-pdf

Velikost cca 41MB. Jo, na šestadvacet stránek z A5 na A4 je to asi dost...
Vyrobený je to postupem, jak jsem už uvedl nahoře - skenování s přímým ořezem a zvětšením na jednotný formát, do maximální datové velikosti formátu .jpg.
Poté .jpg vložena do jednotlivých stránek dokumentu Word, tam vycentrována a dokument odeslán na tisk Creatorem, rovněž do největší možné datové velikosti výsledného .pdf.
Tento poslední krok dost ovlivňuje optický výsledek.
Mně se to subjektivně zdá pro čtení i prohlížení snad i lepší, než je původní žlutohnědá podoba brožury. Jasně, pdfko sice nevoní, jako půlstoletí starý papír. Ale při každým prohlížení se už nechci bát, co se kde rozsype...Zvlášť u těch nejstarších, z těsného začátku 50.let, kdy byla ještě Milada Horáková naživu.

Pokud někde objevíte křivý schéma či tabulku, sousedící s přesně vodorovným textem - tak vězte, že za to může tehdejší tiskárna, resp. nejspíš pidlooký opilec, co sesazoval obrázky s nasázeným textem. S tím nejde udělat nic - leda snad naskenovat obrázek i text zvlášť a ve Wordu je znovu sesadit, ale už rovně. Což je teda pěkný oser, už jsem to párkrát dělal.

Pokud máte s čím podobně starým porovnat, porovnejte.
A napište, zda by přímo tato, anebo ještě lehce kontrastnější podoba /ale už o moc víc ne/ vyhověla i pro .pdf podobu všech ročníků HaZ.
Jak jsem napsal - .bmp jako výstup ze skeneru se mi moc neosvědčily.
Fakt je tam vidět každej chlup papíru a každej kaz - dost obtížně se pak rozhoduje u nastavení thresholdu, co ještě jo a co už nee.
A pokud se to s thresholdem přežene, vypadá to pak i v .pdf úplně stejně blbě, jako skeny na DVD Amaro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: so květen 19 2018, 18:16    Předmět: Citovat

Podle mě je to pěkně oskenované, je vidět, že jsi si s tím dal práci. Na rozdělování a spojování pdf používám PDF-shuffler, ale je to myslím pouze linuxová záležitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so květen 19 2018, 21:58    Předmět: Citovat

Mě kdysi masar doporučil na kouzlení s PDF prográmek jPDF Tweak. Nenašel jsem při úpravách PDF souborů nic, co by neuměl. Vlákno k němu je tady: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=80130&highlight=p%F8evod+pdf
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne květen 20 2018, 12:25    Předmět: Citovat

Takže pokud to takto vyhovuje a někoho to bude zajímat, lze takto naskenovat úplné začátky tvorby J. Jandy a vůbec HiFi techniky u nás?
Myslím tím všecky ročníky HaZ. Je to i po tolika letech neskutečně zajímavé čtení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Xeon_sk



Založen: Feb 02, 2011
Příspěvky: 491
Bydliště: Bratislava IV

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 11:01    Předmět: Citovat

Na PDF je veľmi dobrý Adobe Acrobat. Kto by si chcel pozrieť testy zosilňovačov z rokov 1967 1971 dal som niečo na web:

https://uloz.to/!AFIpaE0kwimY/test-zosilnovacov-rar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 15:40    Předmět: Citovat

Jestli sis nevšimnul, tak se tady celou dobu bavíme o FREE softech - a ne o předraženým Adobe sráči ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 16:28    Předmět: Citovat

On to není sráč. Ve full verzi Acrobat umí fakt akrobatický kousky, ale ve skutečné a aktuální full verzi je finančně dostupný leda jako firemní.
A pokud se použije k výrobě dokumentu nějaká starší full verze, tak potom některý dokumenty nejdou v nových verzích pro W10 vůbec otvírat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 16:33    Předmět: Citovat

S tím jsem se zatím nesetkal. Opak byl pravdou, pokud se něco novějšího otvíralo ve starým Akrobatu 6 PRO, tak to řvalo ale nakonec se to otevřelo. Vše bylo k přečtení akorát nefungovaly nějaký míň potřebný vopičárny jako digipodpis a pod.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 19:34    Předmět: Citovat

Jirko, Leoš to píše VOBRÁCENĚ - starším Acrobatem vyrobenej soubor odmítají otevírat ty novější, víc zm*rdovský verze navázaný na virus W10. Mě na něm právě sejří to, jak ho předražujou, pokud to má opravdu mít všecky funkce full a neojebaný třeba počtem stránek v jednom souboru, na kterejch jde něco použít atp...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 22 2018, 21:41    Předmět: Citovat

Já vím. No je to otřesný když někdo vypustí programovou sračku bez zpětný kompatibility. Rolling Eyes
Třeba takovej Draftsight či Autocad poslední verze zblajzne R12 DWG a DXF data (rok 1992!!) vytvořený snad ještě pod DOSem 3.1 možná i na XP-čku a taky je umí z součastných verzí převýst na ty prehistorický. Stačí zadat, která to má být verze.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st květen 23 2018, 14:15    Předmět: Citovat

No tak já dodělám ty sešitky stejným způsobem, pokud to teda takto vyhovuje. Případný stíny, který se tam řídce objevují, asi odstranit nepůjdou. Leda za cenu "zostření" či přílišným kontrastem vykousaného textu a zas to nebude sedět vzhledem k ostatním, nepoškozeným stranám.

K tomu bych chtěl přidat jako jedno, ucelené .pdf úplně všecky články J. Jandy, uveřejňované v AR/RK už od r. 1960.
Byly to -jen tak letmo- univerzální elektronkový předzesilovač pro elektroakustiku /už na dps/, pak univerzální tranzistorový, podobný tomu ze sešitu č. 24, dále pak opravdu špičkový, 10W elektronkový konec bez nutnosti výstupního trafa, univerzální 10W tranzistorový konec, zase velmi podobný tomu ze sešitku SnP č. 25 a ještě pár dalších věcí, včetně HiFi teorie, jejichž autorem je J. Janda.
Myslím si, že osobnost J. Jandy a jeho působení na poli elektroakustiky a HiFi si to určitě zaslouží.

A pak bych teda mohl začít prvním ročníkem HaZ, 1967.
To bude asi ten vomrd největší. Papír na první i druhý ročník HaZ byl srovnatelný či místy horší, než použitý na sešitky SnP. Dozajista horší, než tehdejší denní tisk.
Část vnitřních stránek HaZ 1967 má totiž použitu na texty i na některý schémata červenou barvu. HaZ 1968 pro změnu zase modrou.
HaZ 1969 - 1971 mají sice celobarevnou, ale křídovou obálku. Naštěstí vnitřní stránky už jsou kvalitnější a výhradně čb. Uff, to bude jebačka.

Nicméně si myslím, že i přes stáří to bude velmi interesantní a poutavé čtení i pro mladší lidi, zajímající se o HiFi a elektroakustiku.
Např. teoretické články J. Jandy, J. Teichmanna, nebo J. Svobody a pár dalších, jsou psány velmi čtivě a pochopitelně, bez nutnosti ovládat vyšší matematiku.
Snad by stály za hřích pečlivého oskenování i sešitky SnP, jejichž autorem je pan Zbyněk Madej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund