Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Solonizační jednotka do bazénu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17752
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 11 2018, 23:31    Předmět: Citovat

Nikdy jsem netvrdil, že jsem se v Mrtvým moři koupal. Koupal jsem se ale dost blízko, Eilat, což je asi 160 km, 2 hodiny autem. Wink
Slanějších než Mrtvý je ješte pár dalších jezer v Africe a v Rusku jen nejsou tak turistický profláklý.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 8:05    Předmět: Citovat

kdybys chtel mit ten 4m3 bazenek slany jak mmrtve more, musel bys do nej nasypat cca 1300kg soli Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so květen 12 2018, 18:29    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Nikdy jsem netvrdil, že jsem se v Mrtvým moři koupal...

Ved ja som takisto nikdy netvrdil, ze si tvrdil, ze si sa tam kupal, ale tvrdil si, ze to more je prd slane, co je v rozpore s tvojim tvrdenim, ze si nikdy netvrdil, ze si sa tam kupal Wink Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 15:43    Předmět: Citovat

Mám zkušenosti se slaným bazénem cca 20m^3 a výrobou chloru ze soli. Koncentrace se tam dává desetinová oproti moři - tzn nějakých 0,4%. Suma sumárum to nevyjde kdovíjak draze - tabletová sůl do změkčovacích zařízení stojí cca 6kč/kg. Jinou sůl tam dát nemá smysl - tzv. mořská sůl co koupíte za šílený peníze totiž není jen vysušená mořská voda - ale je to víceméně čistý NaCl co byl izolován z mořské vody.

Eletrody jsou titan pokrytý nějakou platinovou srajdou (je to černý). Jsou dost drahý - cca 10 000kč a vydrží tak 2-4 roky.

Jednotka mění polaritu elektrod každých cca 10minut.

Používá se to spíš na vnitřní bazény, kde se voda nevypouští.

Výhodou je víceméně bezúdržbovost - nemusíš nic dlouho dávkovat a v bazénu se udržuje pořád určitá hladina chlóru.

Jen při elektrolýze vzniká NaOH, což ti mění PH vody, takže k té elektrolyzační jednotce se dává i měřič PH a pumpa na kyselinu - používá se sírovka (oproti chlorovdíkové se nevypařuje a nekoroduje všechno okolo). Bohatě ale stačí místo čerpadla mít jen měření PH a čas od času tam chrstnout trochu chlorovodíkové z flašky. Výhodou chlorovodíkové je, že ti v bazénu nevznikají sírany - prostě tou HCl jen doplníš chlór aniž by tam vznikalo cokoliv jinýho. Sírany nejsou nic nebezpečnýho, ale mění to chuť vody když si někdo lokne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 18:53    Předmět: Citovat

Díky za reakci. Pro mne důležitá informace ohledně přepínání polarity a neutralizace kyselinou.

//jen taková úvaha, pokud jsou elektrody z titanu a ještě něčím pokovené, tak by mohly být klidně z laciného hliníku a poplatinované, pokud by pokovení mělo nějaký přínos. A pokud přínos nemá, tak stačí titan za 2 dolary z číny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne květen 13 2018, 19:29    Předmět: Citovat

Tohle je naprosta kravina nekde na urovni chemtrails, koloidniho stribra a podobnych nesmyslu.
Proc sypat do vody hromadu soli, proc vyrabet nejake obskurni zarizeni na naslednou vyrobu chloru, proc potom lit do bazenu kyselinu chlorovodikovou, kdyz tam muzes rovnou misto te kyseliny nalit chlornan sodny (tak jako to ostatne delaji profici ve velkych bazenech) a vysledek bude naprosto stejny Smile
Dokonce tu vodu budes mit i mirne slanou - chlornan sodny se rozklada na sul a vodu.

Pravda je jedine v tom, ze kdyz se sousedovi pochlubis ze tam mas titanove nebo buhvijake elektrody, zni to lip nez kdyz mu povis ze tam jednou za tyden curnes savo za pet kacek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 7:20    Předmět: Citovat

Ale to savo se rozkládá pomalu a je tam cítit vedne-vnoci. Kdežto moje dezinfekce pojede jen v noci a do odpoledne vyčpí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 7:42    Předmět: Citovat

Chlor jako chlor, bud tam bude a smrdet bude, nebo tam nebude a bude smrdet malo nebo vubec ale stejne tak i fungovat. Pred casem jsem to resil s typkem co se stara o bazen v okresnim meste, rikal ze chlornan sodny co tam davkuji nesmrdi (v tom mnozstvi ktere tam davaji), rikal tomu "volny chlor". Smrdi az ten, ktery zreaguje a navaze se na biologicke znecisteni v bazenu a toho se pak jednou za cas nejak zbavuji. Ale tomu se nevyhnes at tam ten chlor dostavas jakymkoliv zpusobem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 8:13    Předmět: Citovat

z jiného soudku, docela bezproblémů funguje UV lampa. A vyjímečné dochlorování když nedodržíš intervaly na filtrování k tomu pískovou filtraci . A starost s chlorem eliminuješ na minimum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17752
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 9:04    Předmět: Citovat

Kámoš má UV led lampu na oběhovým "potůčku" u venkovního jezírka, ve kterým má Koi havěť. Nevím, jestli mu to běží furt ale jinak se o vodu nijak nestará. Že mu přestala svítit, poznal až když jezírko začalo podezřele zelenat. Pro ty potvory ve vodě by asi nějaká rasantní chemie nebyla to pravé ořechové. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 10:03    Předmět: Citovat

Ukecali jste mě, jdu do UVC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 11:52    Předmět: Citovat

UV ma nevyhodu ze funguje jen v miste a okamziku kde sviti a s vodou musis proto neustale tocit. Narozdil od chloru ktery desinfikuje neustale v celem objemu bazenu dokud tam je. Spocitej si potrebny vykon lampy, prutok pres lampu taky nemuze byt kdovijaky, aby stihla potvory pozabijet. Pokud to bude vychazet s cenou elektriky slusne, asi bych se toho nebal, pripadne tam toho chloru uz pak nemusis davat tolik a udajne se tim uv zarenim snad i rozbiji vazby chloru na ty organicke slouceniny a pak tolik nesmrdi. Ale to si mozna pletu s ozonovou desinfekci, zkus pohledat na netu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nakadah



Založen: Oct 06, 2013
Příspěvky: 1320
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 13:31    Předmět: Citovat

Osobně mám chlor + UVC výbojku. A pokud nehlídáš pH tak je ti to stejně k prdu. Prvně sliz na stěnách a pak se to zazelená. Stačí pořádný delší déšť a je třeba vodě zvýšit pH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 17:58    Předmět: Citovat

Ohledně přidávání sava (chlornanu) místo elektrolýzy - k tomu nemám asi dostatečný znalosti, abych posoudil jestli je to to stejný Laughing Ale teda přijde mi, že ta voda smrdí jinak než Savo...
Jinak ta slaná voda má už sama o sobě určitý konzervační schopnosti - tzn stačí míň chlóru než do čisté vody...

UV výbojka by byla fajn, ale chlór tam stejně být musí - jinak se vám začne na stěnách tvořit povlak z bakterií, kterým je už pak úplně jendo, že ta voda prošla přes UV, jelikož jsou v pohodě přilepený na stěně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po květen 14 2018, 18:09    Předmět: Citovat

Savo obsahuje spoustu stabilizatoru, parfemu apod.
Idealni je pouzivat primo ten chlornan sodny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund