Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Repro Genius SP-HF2020 V2 Je možná oprava ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
NullaSalusBello



Založen: Apr 28, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 12:53    Předmět: Repro Genius SP-HF2020 V2 Je možná oprava ? Citovat

Dobrý den. Potřeboval bych poradit ohledně těchto repro: https://www.czc.cz/genius-sp-hf2020-v2_2/125887/produkt

Problém je, že po zapnutí hrají jen chvíli, posléze přestanou hrát a začnou svítít nebo blikat všechny diody.
Stejný problém hlásí i lidé na internetu viz. https://www.amazon.com/gp/customer-reviews/R3DRFWKVRI2GP/ref=cm_cr_arp_d_rvw_ttl?ie=UTF8&ASIN=B005D5M050
Když repra vypnu, a po nějaké minutce zapnu, zase fungují. Čas kdy jedou je různý. Někdy vydrží hrát 30min, někdy jen 5min.
Probém začal, když jsem pod stolem natáhl nohu a povytáhl šňůru napájení z prodlužky. Původně repra přestaly hrát úplně, tak jsem si myslel, že třeba jen shořela pojistka, měl jsem za to, že to bude jednoduchá skleněná pojistka, a tak jsem se rozhodl repra otevřír a vyměnit ji sám. Ke svému překvapení, se již tyto pojistky nepoužívají.
Nejsem žádný odborník přes elektro, spíš nadšenec. V zásadě jsem opticky prohlédl tišťák a kondenzátory jestli nejsou nafouklé. Vše vypadá pohledem v pořádku. Zkoušel jsem měřit nejvetsi kondik s hodnotou 100uF, kde jsem nameril s nastavenym MM na 2000k hodnotu cca 2000. Kondík jsem nedpojoval.
Dokázal by mi někdo poradit, jakým způsobem zjistit, co je v sestavě "špatně" ? K dispozici mám jen multimetr a pájecí mikrostanici.
Děkuji za odpvědi.

Foto tišťáku:
http://imgworld.cz/GCIvNFtqBm.jpg
http://imgworld.cz/rxXLRbZNzO.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kondor



Založen: Jul 31, 2005
Příspěvky: 204
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 14:08    Předmět: Citovat

Pojistku tam vidím,je ta věc nastojato zatažená do černé smršťovačky vedle konektoru s červenými kablíky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
teufel



Založen: Feb 09, 2017
Příspěvky: 399
Bydliště: Na dohled od Spolany

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 14:55    Předmět: Citovat

Začal bych připojením multimetru na výstup zdroje a měřením napájecího napětí. Pokud napětí courá, zjistil bych ještě, zda to není příliš velkým odběrem. Pak, pokud:
napětí courá, odběr se mění málo -->oprava zdroje, tipnul bych vadný optočlen
napětí courá, odběr se dramaticky zvětší --> nejspíš vadný nf zesilovač
napětí je stabilní, odběr se nezvětšuje --> vadné něco jiného na desce elektroniky, koukám, že je tam také nějaký měnič (tlumivka 33uH), podíval bych se na kondenzátory okolo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NullaSalusBello



Založen: Apr 28, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 15:17    Předmět: Citovat

Měřím dobře ?
http://imgworld.cz/nLTBNyzCyv.jpg
Ukazuje 24,4~24,3 a po chvilce (5s) se ustálí na 24,3..

edit: po vypnutí zdroje klesá napětí po desetine v pravidelném intervalu (1s) kondíky ok?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 15:35    Předmět: Citovat

Obecně - podle časové závislosti chodu, navíc nepravidelné, by se asi dalo usuzovat na některou, tepelně přetíženou polovodičovou součástku ve zdroji.
Pokud ten přístroj až do momentu výpadku "hraje normálně", pak bude zřejmě zesilovací část v pořádku a shazuje to tepelná ochrana, nebo silná teplotní závislost některé součástky.
Možná i díky tomu, že je z výroby záměrně poddimenzovaná či záměrně mírně přetížená - viz stejné problémy dalších uživatelů.
Klidně to může způsobovat i jeden jediný důležitější elektrolyt, zcela záměrně posazený těsně vedle hřejícího chladiče některé aktivní součástky.
Ono to nějakou dobu vydrží fungovat i takto - ale po uplynutí oné doby, která se překvapivě dobře strefuje do doby záruční lhůty, toho začne mít onen elektrolyt plný zuby a vzdává to, například prudkým zvětšováním svodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
NullaSalusBello



Založen: Apr 28, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 15:54    Předmět: Citovat

Rozumím, kurvítko v tom může být také. Ale myslím si, že hlavní podíl proč přestávají hrát je ten, že muselo k něčemu dojít při tom povytažení kabelu ze zásuvky (vyžduchl jsem ho několikrát než začali dělat tohle).
Otázka je, jestli jsem schopen s vaší pomocí v domácích (mulťák,pájka,odsávačka) podmínkách problémovou součástku(y) identifikovat a toto opravit.
e: k dispozici na součástky mám nějaké zbytky hifi věží, autorádíí, 5.1 repro kde začali šumět a malé stolní repro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2018, 12:06    Předmět: Citovat

Vytažení ze sítě, třebas i několikeré po sobě, by žádnému přístroji nemělo ublížit ani teoreticky.
Jenže to jsme celí my - příslušníci starší generace, naučení a vycvičení tak, že ani n + 10³ zapnutí a vypnutí nesmí přístroj nijak poškodit. Snad kromě opotřebení hlavního spínače, že.
To ale platilo bezvýhradně jen do určité doby. Netroufám si ten přelom ohraničit nějakým letopočtem. Ale řekl bych, že citlivost jakéhokoli, v Číně vyrobeného zařízení na zapnutí a vypnutí ze sítě řádově vzrostla s nástupem spínaných zdrojů a jejich elektronickým ovládáním. Jinak jsou vlastně trvale připojeny k síti a kromě řídkých výpadků sítě, jejich vstupní síťovou část nic nenamáhá proudovými rázy při nabíjení hlavního filtru.
Zapínací proudový ráz je u lepších a výkonnějších spínaných zdrojů zpravidla omezen nízkoohmovým termistorem.
U lacinějších a méně výkonných obstarává omezení nárazového proudu obyčejný, nízkoohmový metaloxidový odpor o hodnotě do maximálně asi tak dvacítky ohmů.
Z praxe je známa obecná velká citlivost běžných, metaloxidových výkonových odporů na proudové nárazy, po nichž se jejich jmenovitá hodnota zvětší i několikrát.
Existují i jejich vyšlechtěné odrůdy, co mají za úkol úplně se přerušit např. při desetinásobku proudu odporem a tak zafungovat jako laicky nevyměnitelná pojistka. To ale není tento případ.
Tady bych na síťovém vstupu zdroje /poblíž pojistky/ očekával právě onen větší, metaloxidový odpor hodnoty od 10-15 ohmů, možná i menší.
Bylo by dobře změřit jeho jmenovitý odpor zastudena, těsně po vypnutí ze sítě /když je horký/ znovu zkontrolovat jeho odpor i teplotu.
Může to být jeden z hlavních pachatelů.
S masivním nástupem laciné rejžové elektroniky jsem byl mnohokrát nepříjemně konfrontován s často hodně neobvyklým chováním některých, úplně běžných součástek. Chováním, jaké jsem u nich do té doby vůbec neznal.
Jsa velmi, velmi podjatý, ponechávám raději na posouzení jiným, zda je možné s naznačenou, teoretickou a praktickou výbavou úspěšně opravit zjevně kolabující spínaný síťový zdroj.
Už jsem i tady na EB četl o případech, kdy se to náhodou povedlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
NullaSalusBello



Založen: Apr 28, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2020, 15:11    Předmět: Citovat

Zdravicko po letech. Oprava se povedla, nekomu jinemu nez me. Stacilo vyhodit vadny zdroj a misto nej pouzit bezne trafo k notebooku. Od te doby, repro ani jedno nezkolabovaly a hraji denne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 22:27    Předmět: Citovat

Poučné téma. Smile
citace:
...vyhodit vadny zdroj a misto nej pouzit bezne trafo k notebooku.
"Trafo z notebooku" není trafo v tradičním slova smyslu - je to v podstatě totéžžž, jako původní interní zdroj přístroje (pokud tam byl spínaný). Se všemi výhodami i nevýhodami.
Jestli zůstává ntb. zdroj trvale napájený, zdechne časem taky. A "nádherně" se do něj při pokusu o opravu leze. Very Happy K dočtení zde na webu.

Podle mě ten původní nebyl neopravitelný. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 775
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 22:41    Předmět: Citovat

Víš Petře,
ono je pro někoho asi problém najít vadný (vyschlý) elektrolyt Sad
Myslím to ironicky, protože výměna několika vyschlých šmejdských elytů ve zdroji za kvalitní typy, dokáže vrátit přístroj do dalšího bezproblémového mnohaletého provozu. Nehledě na "jednoduchost" výměny Wink
Takže tím zbylým adaptérem od notebooku se problém opravdu nevyřeší, jen se posune na pozdější dobu. A v případě trvalého napájení ze sítě je ta doba výrobcem krásně "naprogramovaná" ...
Ať žijí "amatéři a kutilové" všech států Wink

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2020, 23:18    Předmět: Citovat

Tak zase co si budem, zdroj k notebooku je vyrobený tak 5x kvalitněji, než zdroj v shitbedničkách Genius. Mně se oprava líbí. Šťastnej a veselej Smile
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NullaSalusBello



Založen: Apr 28, 2018
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 7:36    Předmět: Citovat

Zdravim. Tak tady pujde o to, ze pokud se notebookovy zdroj polame, proste ho odstrihhnu a dam druhy.. Naklady nula nula nic. Navic, pan byl predvidavy, a puvodni zdroj zdroj zustal jak je. Jen pribyla externi krabicka, abych tak rekl. Taky tady mi nikdo fakticky neporadil, odborny traktaty a teorie jsou pro lajka k nicemu. Psal jsem ze mam zakladni vybaveni, a zakladni znalosti. Jen jsem potreboval vedet postup, kde zacit merit a co vyloucit. Vymena kondiku je to to posledni co zvladnu. Preji Vsem, at se nenachaji zlomit stale probihajici udalosti s virem, a stesti, ktere je jen v nasich rukach, zadna sportka prosim. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 21:28    Předmět: Citovat

Vzpomněl jsem si, že se tento typ reproduktorů týkal záležitosti prodeje věcí po zemřelém, (psal jsem o tom v listopadu 2019). V tématu jste tradičně odbočovali, ale vem to nešť, nepatří to sem. Dotyčný zemřelý mě asi rok před smutnou událostí požádal o opravu, kterou jsem ale kvůli marodce neprovedl - OnDoň® nechtěl čekat, a tak mu to milevští "informatici" (místo, kde sestavu kupoval) nechali externě opravit v ČB. Platil odhadem 800 s DPH. Normálně funkční věci neotvírám, ale když jsem zjistil, že jsou reproduktory stejné, jako ty zde probírané, nedalo mi to.

citace:
...že třeba jen shořela pojistka... ...Ke svému překvapení, se již tyto pojistky nepoužívají... ...Zkoušel jsem měřit nejvetsi kondik s hodnotou 100uF, kde jsem nameril s nastavenym MM na 2000k hodnotu cca 2000...
Nadšenec, který nenalezne klasickou pojistku a měří kundenzátor ohmmetrem? Confused

sinclair napsal(a):
Jenže to jsme celí my - příslušníci starší generace, naučení a vycvičení tak, že ani n + 10³ zapnutí a vypnutí nesmí přístroj nijak poškodit. Snad kromě opotřebení hlavního spínače, že.
To ale platilo bezvýhradně jen do určité doby. Netroufám si ten přelom ohraničit nějakým letopočtem. Ale řekl bych, že citlivost jakéhokoli, v Číně vyrobeného zařízení na zapnutí a vypnutí ze sítě řádově vzrostla s nástupem spínaných zdrojů a jejich elektronickým ovládáním. Jinak jsou vlastně trvale připojeny k síti a kromě řídkých výpadků sítě, jejich vstupní síťovou část nic nenamáhá proudovými rázy při nabíjení hlavního filtru.
Zapínací proudový ráz je u lepších a výkonnějších spínaných zdrojů zpravidla omezen nízkoohmovým termistorem.
Pfesně, Leoši. Do puntíku. První oprava zdroje v repro v ČB (zdůrazňuju, že jsou repro jen dočasně v mém držení a opravu jsem nedělal) spočívala ve výměně degradovaných kondenzátorů (je vidět, že jsou pájené ručně):
• EC5 100M/450V (primární vyhlazovací, nyní Samhwa)
• EC11 47M/25V (součást obvodu řídícího IO primáru, Aishi; možná jen přeměřovaný)
• EC9 10M/25V (dtto, noname ŤingŤong)
• EC4, EC2 1000M/35V (vyhlazovací výstupní, nyní Yageo)
• EC? 220M/35V (nečitelný index, vyhlazovací výstupní, nyní Hitano

Při diagnostice bylo manipulováno s několika SMD prvky na dolní straně (primár).

Na primáru je k propísknutí jen pojistka v bužírce, k měření diodovým testem můstek a dvě další diody (indexy zakrývá tmel). Ohmmetrem potom tři klasické odpory (2x 2M2, 1x 68K/2W), když zamhouřím oko, tak laicky i varistor RV a Y kondenzátory mezi L a sek. GND, N a sek. GND. Na výstupu je pro měření obdobným způsobem jen dvojitá dioda v TO220 a jedna tlumivka.
Žádný rázový odpor na primáru není, jen krabicový CC5 220n/275V~ a trafovzhledná dvojtlumivka L2 (značení SDW UU10.5-20mH). Integráč v "něco jako SIL6 bez křidélka" jsem neurčil, šroubek držící klips je na straně hlavního trafa, neměl jsem po ruce křižák s pidi úhlovým nástavcem.

Výstupní napětí v klidovém stavu je v rozsahu 24,5 až 25V.


workhard napsal(a):
Tak zase co si budem, zdroj k notebooku je vyrobený tak 5x kvalitněji, než zdroj v shitbedničkách Genius. Mně se oprava líbí. Šťastnej a veselej Smile
Úsměvné, jako když jsem vídával servisní protokoly k opravám PC v 90. letech - "oprava výměnou napájecího zdroje". Rolling Eyes

citace:
...Jen jsem potreboval vedet postup, kde zacit merit a co vyloucit. Vymena kondiku je to to posledni co zvladnu...
Jenže takto se tu lidi k radění naprostým laikům nestaví, bohužel.


P1060106.JPG
 Komentář:
zdroj - shora
 Velikost:  264.96 kB
 Zobrazeno:  43 krát

P1060106.JPG



P1060107.JPG
 Komentář:
zdroj - zdola
 Velikost:  277.38 kB
 Zobrazeno:  53 krát

P1060107.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5103
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 22:01    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):


workhard napsal(a):
Tak zase co si budem, zdroj k notebooku je vyrobený tak 5x kvalitněji, než zdroj v shitbedničkách Genius. Mně se oprava líbí. Šťastnej a veselej Smile
Úsměvné, jako když jsem vídával servisní protokoly k opravám PC v 90. letech - "oprava výměnou napájecího zdroje". Rolling Eyes


Co je na tom úsměvného, BFU potřebuje opravit počítač a je mu srdečně jedno co tam vyměníš, každej není takovej chytrej jako ty Very Happy

_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st leden 06 2021, 22:59    Předmět: Citovat

Tak zrovna ta výměna zdroje za ten pro NB je pro BFU asi to nejlepší, co mohl udělat. Je naprosto zcestné diskutovat o kvalitách jednoho nebo druhého zdroje. Prostě mu to funguje a není problém časem sehnat někoho, co mu ten starý spraví. Já osobně bych to bral jako nápad, pokud mu to vyhovuje, tak naprosto vyčerpávající. Další zdroj do rezervy si sežene stejně, pokud bude chtít. a to vytahování ze zásuvky asi zvládne, na to nepotřebuje žádné rady. Zrovna tak diskuse o kvalitě celé sestavy Genius xy je zcestná. Ten, kdo si ji pořídí a svým způsobem mu vyhovuje, tak je prostě spokojený a nezajímá ho ta porovnávaná cizí super sestava za x desítek tisíc, kterou by nikdy nevyužil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund