Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

jaký konektor pro venkovní repro
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31828
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 16:04    Předmět: Citovat

dred napsal(a):
... otec použil takéto - s 230V sieťou nezameniteľné vidlice/zásuvky.
Jo, to je vidlice na 400V (původně na 380V) ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17724
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 16:40    Předmět: Citovat

Pokud si dobře pamatuju, bývalo to na připojení čerpadla vodárny.
V Nadetě by se možná našlo i s protikusem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12057
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 16:41    Předmět: Citovat

na chalupě používám tyto reprosvorky . . .
překryté jsou jen čtvercem z PVC proti dešti a už léta je to funkční bez chraptění a změny hlasitosti . . .
. . . přitlačení pružinou ty přechodové jevy dostatečně eliminuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 16:43    Předmět: Citovat

Pro venkovní smyčkové propojování 100V reproduktorů ARS5015 a jiných 100V reproduktorů, určených na přímý déšť používám tzv. "mikrofonní konektor" nebo někde nazývaný mikrofonní Canon.
Označují to obvykle třeba MIC324 - MIC334 či nějak hodně podobně /poslední číslo je počet pólů, prostřední číslo určuje, o jaký druh jde, zda samec či samice a na kabel či panel. To první číslo 3 nevím, ale používají to všici...
Konkrétně používám panelovou vidlici /s kolíky/, které jsou 2 na každém reproduktoru /přívod-výstup/ a kabelová zásuvka s dutinkami, která je na propojovacích kabelech. Vyskytuje se to ale i opačně, tahle kombinace ale vyhovuje. Odpojený volně ležící kabel ani při plné modulaci nemůže pleštit ani děcko přes prstíček. Prostě vyhovuje.

Musí se ale drobně doplnit, jak dále popsáno.
Vyzkoušený to mám na dohromady tak patnácti-dvaceti celkem prudkých přívalových průserech, kdy jsme nestačili ani pakovat zbytek aparátu do auta - ale všecky linky musely zůstat v provozu kvůli pokynům pořadatele.

Ta kabelová zásuvka musí být dodatečně zvodotěsněná gumovou šprckou-návlečkou, co se používá v autech, třeba podobný jsou na rozdělovači či na fajfkách od svíček. Originál ten konektor vůbec vodotěsný není, ale po navlečení dostatečně těsnící šprcky už je.
Ta moje gumová šprcka je o něco delší a z pružnější gumy, než ty od rozdělovače. Je taky z černé gumy a výstupní otvor má akorát tak šikovně velký/malý, že spolehlivě utěsnil z konektoru vycházející vojenskou zelenou dvojlinku PK2.
Konkrétně je to původně gumová ochranná návlečka na některé z čidel na motoru Felicie. Od čidla vede jen jeden tenký drát, ale už nevím, které přesně to je.
Prostě jsem vzal jeden konektor do kapsy, nakráčel do autodílů, zhruba vysvětlil, o co mi u konektoru jde a přesnou šprcku maník v momentě našel.
Pokud se ty panelový vidlice s kolíky namontují na zadek reprosoustavy přes těsnicí gumový mezikruží, myslím, že je to původně do 1/2" šroubení, tak po zastrčení kabelové zásuvky s navlečenou šprckou a dotažení převlečné matice na kabelové zásuvce je celá tahle sestava vodotěsná nejmíň stejně dobře, jak jsou vodotěsný ty moduly Tesla ARS5015, nebo tlakáče ARS453 a sloupy ARS503.
ARS5015 je ten šedočerný, plastový teslácký modul, jakoby původně k montáži konzolou na zeď, se dvěma 20cm reproduktory a trafem, původně 15VA, teď 25VA. Možná to označení nemám dobře, ale to je teď jedno.

Používám to takto už pěkných pár let, nikam zatím voda nenatekla, nic nezrezivělo a kolíky neoxidují - pravda, kolíky i celé konektory jsou preventivně nastříkány Silkalem.
Je to levné, vodotěsné, celkem podle potřeby variabilní a na úrovni linky 100V /já teda spíš 120V/ přenese tento "mikrofonní konektor Canon" ve čtyřkolíkovém provedení příkon 500VA naprosto bez problémů.
To už jsou větší úbytky na tom vedení, než na těchhle poměrně spolehlivých konektorech.
Kolíky do dutinek jdou natolik ztuha, že to má nemalý samočistící efekt.

Prodává je např. Hadex, je to od dvou do osmi pólů, ale nevím v jakém provedení to tam mají. Ty příliš laciné nebyly moc přesně vyrobené, byly špatné, volné závity jak na panelové vidlici, tak i na převlečné matici kabelové zásuvky a moc nešly pájet.

Ty svoje jsem teda všecky raději koupil v Ecomu. Byla to evidentně, už podle přesnosti opracování nějaká "lepší sorta".
Viděl jsem už pár provedení a asi to vyrábí kdejaký rejžák a tady to prodává za různý ceny taky kdekdo, kdo má díru v prdeli, ví, že elektrika kope a má elektrobastlkrám...

Ta "lepší sorta" se projevuje např. tím, že všecky závity na úplně všech konektorech jedné várky /70ks/ bezproblémově pasují, jsou přitom těsný, dokonce jsou i libovolně záměnný Very Happy, šroubky aretace výlisku i zajišťovací vývodky proti vytržení jsou taky těsný, jsou metrický, mají kvalitní křížovou hlavičku na PH0 a jdou bez potíží pájet.
Tohle u všech provedení není pravidlo - podle ceny, no...


Naposledy upravil sinclair dne út duben 24 2018, 17:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1636
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 16:58    Předmět: Citovat

Na venkovní propojení kabelu s malým napětím jsem použil obyč čokoládu, akorát jsem dal místo železných šroubků mosazné. Je to tam už 10 let a v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 17:30    Předmět: Citovat

Tohle je tříkolíkový provedení, ale stejná sorta.
Na skutečných kabelech je ta šprcka tlustší a delší, princip je stejnej - ochránit prdel kabelový zásuvky s odlehčovací objímkou proti vstupu vody zadem. Jinak ve složeným stavu se tam nemá kudy dostat.
Je to natolik atypický konektor /aspoň v silařině a audiu/, že je fakticky nezáměnný. Nic nejde strčit do něj, ani on do ničeho Very Happy



Canon MIC323_333.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Canon MIC323_333.jpg
 Velikost:  248.18 kB
 Staženo:  81 krát


Canon MIC spojeny.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Canon MIC spojeny.jpg
 Velikost:  193.21 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4235
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 18:11    Předmět: Citovat

jo mám právě ty ARS5015 , akorát z nich vyhozený trafo . Dík Sinclare ty konektory vypadají dobře. Já mám se zásuvkovejma konektorama zkušenost, že prostě když ten repro hraje jen tichoučký podkres tak oxidace na tom kolíku je pro něj problém. Respektive projevuje se kolísající hlasitost, podle toho jak s ním pohybuju, než najdu vhodnou polohu či odrbu tu oxidaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 18:20    Předmět: Citovat

No, když koupíš čtyřkolíky a zdvojíš to, tak plus ten zmíněný samočistící efekt a Silkal se postarají o to, aby žádný přechoďáky už nebyly.
Jen si to prostě nějak podobně utěsni proti vodě a pak to přenese i řádově ampéry. Je to hlavně vyzkoušený v praxi, maximum zatím 600VA příkonu v reproduktorech a na 120V lince /kvůli úbytkům na vedení/ a v pohodě už pěkných pár let, nehnije to.
Díry do zadku těch repromodulů jsem vrtal stupňovým vrtákem, má to závit s průměrem myslím 16 mm. Ten gumovej těsnicí kroužek je prostě něco od 1/2" vody, vnitřkem 16mm a venkem 24mm.
Šprcku kup jako ochrannou gumovou návlečku vhodného průměru a otvoru na prdelce, v autodílech či někde u automechošů Ti to dají - musí toho být pro auta mraky druhů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 21:47    Předmět: Citovat

S původně konstrukčně ruskými konektory, licenčně vyráběnými u nás i jinde ve světě jsem koketoval na zamýšlený účel jako s prvními.
Konkrétně tříkolíkový typ ŠR20 - tlustě postříbřené, nebo celostříbrné kolíky a dutinky jako prase, velký dovolený proudy až 16A na kolík už v základu, robustnost, nezáměnnost. Konektor či spojku z nich lze mnohokrát přejet zatíženou dodávkou, možná i něčím větším, aniž by se na nich byť jen zdeformoval závit - jen se lehce odře khaki elox, nic víc. To spíš to přejetí dřív odesere kabel, než konektor. Pamatoval jsem si je samozřejmě z vojny, úplně všecky vestavby jakéhokoli "slaboproudu" do vozidel, včetně tanků a BVP jich byly plný, mraky druhů i provedení. Dokonce i oba pomocný alternátory 28V/75A v motoru PV3S a s nástavbou R3AT byly na instalaci připojený ŠR konektorem asi velikosti 32 či 40mm, ale s šesti ne kolíky, ale postříbřenými klacky průměru, jako v třífázových zásuvkách, okolo 6mm. Kvůli snadné, rychlé výměně a nezáměnnému připojení. Kvanta druhů různých provedení byla i uvnitř nástavby. Tam jsem poprvý viděl jak stíněné, tak i vodotěsné provedení.

Jenže se ukázalo, že s dosažitelným a požadovaným počtem potřebného provedení, jeho cenou i dostupností toho počtu je to všelijaký.
Kromě toho -a to bylo to hlavní- v cenovém základu totiž nejsou žádný ŠR vodotěsný. Je třeba je objednat v provedení ŠRG - na tu vodotěsnost potřebují místo běžné, šroubovací prdele s kabelovou příložkou takovou speciální, hliníkovou prdel s tuhou, gumovou těsnicí vývodkou. Ta je několika průměry výstupu z gumy odstupňovaná podle průměru zásadně kulatého kabelu - zásadně teda neutěsní běžnou plochou dvojlinku, nebo alespoň ne spolehlivě.
Tak mi to bylo řečeno jedním z mála prodejců originálních ŠR, ŠRG, VŠ a BN konektorů. Když už jsem u toho prodeje - právě "vojenské" určení i provedení, zřejmě silné stříbření celého systému, parametry a variabilita je důvodem, proč bych si tento spojovací prvek ve zhruba 70 párech a na tento účel nemohl dovolit.
Cena vodotěsného provedení jednoho dvoupólového páru ŠRG20 s kolíky 2,5mm je prostě přímo astronomická.
Docela mi ke znechucení stačilo, když jsem byl přinucen koupit obyčejné, "netěsné" kabelové vidlice ŠR20 ve třípólu a čtyřpólu, tak jak jsou použity jejich panelové protikusy na 100V a 200V výstupech 500W zesilovačů Tesla TB500A a TB500B.
Čekal jsem na ně měsíc a ještě jsem si ten čtyřpól musel sám přeházet, protože měl bakelitovou vložku s kolíky zrcadlově. Naštěstí jsou konstrukčně tak dobře i chytře vyřešené, že se to zvládne i bez speciálního nářadí, jen s tenkým šroubovákem na vyvléknutí kruhové pojistky.
Jen pro zajímavost - cena jedné, celkem běžné kabelové vidlice ŠR20KPN4Š1U2 u oficiálního prodejce byla bez poštovného asi 350,-Kč. Třípólový typ ŠR20KPN3Š1U2 byl zajímavě asi o 50Kč levnější, přestože je na něm konstrukčně téměř všechno stejné a i plocha postříbření tří tlustých kolíků namísto dvou tlustých a dvou tenkých /i dutinek/ vycházela zhruba nastejno.
To o tom stříbření píšu záměrně, protože to není postříbření, jak ho známe např. z postříbřených letovacích oček, objímek, pojistkových spodků, všelijakých "civilních" svorek atd.
Tady je vrstva stříbra tak tlustá a dovolené proudy kolíků tak velké, že bude vrstva stříbra opravdu hodně, hodně tlustá. Základ je ale podle výrobce mosaz.
Kolíky 1,5mm - 16A, kolíky 2,5mm 25A, obojí mají mít max. přechodový odpor PO absolvování zkušebních 500 spojeních a rozpojeních spolehlivě pod dva miliohmy.
Jinak na tom konektoru není výrobně drahé zhola nic. Pár poměrně přesných, sériových tlakových odlitků z tvrdé, ale nekřehké, nejspíš hliníko-hořčíkové slitiny, vyříznuté dva závity M20x1, dva M3, dva výlisky z červeného bakelitu, pružná kruhová pojistka z ocelového, pozinkovaného pérového drátu, dva šrouby M3 s plombovací hlavičkou, finální galvanika v barvě khaki a primitivní, ničím nesmytelný potisk.
Nic jiného na tom není a znám mnohem složitěji konstruované mnohapólové "civilní" konektory, co jsou za čtvrtinu. Třeba šesti a osmipólový konektory "Tanvald", kdo si je ještě pamatujete.
Když jsem někdy začátkem 90.let kupoval v tehdejším Letu Kunovice kabelové protikusy typu ŠR60 k mixpultům Tesla AZL160-240, byla v Letu cena úplně směšná, kolem tehdejší padesátikoruny za kus vojensky, mastně-papírově baleného, 47-pólového 60mm spolehlivého konektoru...

Pokud to někoho zajímá, tady je poměrně kvalitní dokument, kompletně popisující vlastnosti i systém značení všech variant konektorů ŠR a odvozenin.
https://www.ulozto.cz/!9YFg40kv5TeI/konektory-sr-srg-vs-bn-pdf



r konektory.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  r konektory.jpg
 Velikost:  231.93 kB
 Staženo:  76 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: so duben 28 2018, 18:06    Předmět: Citovat

Mně ty konektory ŠR nebyly sympatické, hlavně proto, že se blbe spojovaly a rozpojovaly. To se musely nasadit na kousek co dovoloval závit na převlečném kroužku, pak převlečný kroužek pootočit co dovoloval závit, pak o kousek zatlačit a tohle mnohokrát opakovat.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2018, 12:40    Předmět: Citovat

Na ven jsem používal jak zmíněný ŠR,tak novější CPC (z černýho plastu s typickym smradem a zlacený kontakty(kulatý i obdélníkový nebo kombinace),jinak podobný ŠR) a autokonektory(jsou těsněný a některý maj v dutinkách speciál mazivo).Na větší proudy tříkolíkovou 20A vidlici z Kubína(jinde se po baráku nevyskytuje).Nejlepší je dát panelový provedení na reprák a kabel až do zesíku v jednom kuse beze spojek.
BTW.Autokonektory z Fordu Explorer fungujou už pátym rokem u homemade vánočních řetězů bez potíží,a to se spoj kolikrát válí pod sněhem,navíc 2x konektory zamrzly v ledu.Zatim shnily jen některý světýlka z pásků a ty jsem vyměnil za zalitý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2018, 13:04    Předmět: Citovat

No to bohužel jo - ale to, jak jdou těžko, hlavně vícepólový, nebo s tlustšími kolíky je vlastnost, ne závada. Pro jejich použití např. v letadlech či vojenské technice je naopak dobré, že se konektor snadno nepovolí a nevypadne.
Taky ten tlak postříbřených dutinek na postříbřený kolíky umožňuje přenášet trvalý proudy, co u běžných konektorů jenom teoreticky.
Dost pravděpodobně /pro své typické vlastnosti a možnosti/ jsou ještě pořád tak drahé.
Pořád se používá při jejich výrobě stejná slitina na plášť, stejnej bakelit na vložky, stejná galvanika a hafo stříbra. V mnoha náročných aplikacích se to určitě vyplatí. Většina konektorů z běžných plastů je při -40°C, nebo +80°C na hovno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4235
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 6:48    Předmět: Citovat

nakonec jsem pro repro zvolil toto A vypadá to použitelně dobře provedené těsnění i záslepka .konektor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 10:19    Předmět: Citovat

Sedm babek je stravitelných, pokud potřebuješ např. dva páry. Jakmile je jich ale na 100V linky zapotřebí třeba 50 párů, tak všecky podobný volby padají. Na dva páry beden to může bohatě vyhovět.
Kup si ale víc těch kabelových kusů, to až budeš chtít připojit ty repromoduly jinde a jinými kabely.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4235
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: čt červen 07 2018, 12:19    Předmět: Citovat

koupil jsem dva páry a i v reálu vypadají dobře. Nepočítám, že bych připojoval víc jak dva druhy beden v jednom místě tak je to v pohodě. Největší problém byl přes zimu a tady se mi líbí ta vodotěsná krytka na zásuvku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund