Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přezdívky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7589
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 22:18    Předmět: Citovat

Rusové mají ta otčestva napsaná v pasu. Ale! Do latinky mají (v tom pasu) přepsané jen křestní jméno a příjmení, nikoli otčestvo. Když u nás Rus dostane přechodný/trvalý pobyt, nebo občanství, tak v dokladech vydávaných u nás to otčestvo nemá. Netuším, jak moc to v Rusku používají.
Zajímavé také je, že třeba Ukrajinci nebo Bělorusové ta otčestva v pasech nemají. Možná to mají v národních dokladech totožnosti, nevím, to jsem v prackách nikdy neměl.
A druhé křestní jméno - výše popsaná praxe je katolická. Jsem rovněž pokřtěn, ovšem nikoli katolíky, nýbrž pravoslavnými a druhé křestní jméno nemám. Zajímavé je to u mnichů, ti přijímají jiné jméno. Příkladem budiž svatý Cyril, kteréžto jméno je jeho mnišské; dříve se jmenoval Konstantin. Tehdy ale asi neměli občanky, tak to neřešili. Myslím, že mnišská jména se do dokladů/matriky nepíší.
Taky netuším, jak to mají se jmény třeba protestanti.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7417

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 22:31    Předmět: Citovat

Nevím jak protestanti, ale u husitů (což je tak napůl) druhé jméno při křtu dávají taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jogo9



Založen: Nov 23, 2014
Příspěvky: 364

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 0:50    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
V nejakem dokumentarnim filmu zminovali, ze duvod toho proc negri v americe pouzivaji mnohem casteji tri jmena nez belosi je ten, ze v dobe otrokarstvi mohli mit jen jedno jmeno a po jeho zruseni se tak snazi kompenzovat sve mindraky nebo co.


Zrovna s jedným "negrom" spolupracujem - má tých mien a priezvisk viac - a sme to práve minule preberali - u nich im zapísali kľudne mien viac prípadne k tomu aj prezývku, kolonialisti mali však názor iný - a ak sa presťahovali do "civilizácie", kde bol ten názor zasa iný, napríkad ich meno sa im nepáčilo a museli prijať iné, mali toho viac než dosť. Samozrejme, dôvod mohol byť rôzny..

U tohto "negra" nepozorujem žiadny komplex, dáva mi hodiny výuky podstatne kvalitnejšie ako "tu civilizovaní", ktorých možno kedysi učil, a za podstatne prístupnejší peniaz -je úplne v pohode a mám sa od neho v danom obore ešte čo učiť..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 8:21    Předmět: Citovat

Jedna moje vzdálená známá se provdala, převzala jméno manžela ale doplnila svým dívčím jménem./přestože není VIP/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
divous



Založen: Oct 08, 2010
Příspěvky: 161
Bydliště: ValMez

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 9:20    Předmět: Citovat

Mou přezdívku mi dali spolužáci na střední škole v letech 1993-1994.
Byla to od začátku čirá ironie, protože jsem celý život klidný až zamlklý.
Takže žádná divočina okolo mne. Confused
Bohužel spolužáci asi nedokázali strávit, že ve svém středu mají takového "suchara", Embarassed
a tak si mne tímto způsobem "upravili".
No a jak vidno, přezdívka se mi zalíbila tak, že ji dodnes používám.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 10:16    Předmět: Citovat

Trošku to sklouzlo jinam, ale mám dceru, narozena 1996. Šel jsem tehdy na matriku a říkám, že se bude jmenovat Anna Marie. Soudružky na úřadě ve Dvoře Králové n.L. s tím měly hroznej problém, ale já že to chci a šmitec.
Po týdnu jsem si přišel pro rodný list. Dcera má ve všech dokladech jméno Anna Marie. Už 22let. Je to moje milá Anička a když mě nakakaá, tak je to Mařka Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 12:23    Předmět: Citovat

Je možný, že Rusové mají ta otčestva z ryze praktických důvodů - aby se při dvaceti Semjonovech v jednom městě aspoň trochu vědělo, kdo je kdo a z kterého vrhu pochází.
Podobně jako u nás tady - je tu asi tak 12 rodů Semelů, ale každá "hlava" takového rodinného klanu měla nějakou přezdívku - prostě aby se hned vědělo, o kterého Frantu Semelu z celkových čtyř Frantů Semelů jde.
Tak tu máme Semelovy "semeláky", protože v té rodině byly asi 4 generace zdatných pytláků, Semelovy "zbranky" podle ulice Branka, Semelovy "zámečníky", kde taky několik generací sloužilo místně příslušnému rodu hrabat Serenyiů na místním zámku apod. Malaníkovi jsou tady sice jen čtvero, ale i nás mají místní rodáci rozlišené. Konkrétně my jsme byli "kováříci" podle šesti generací kovářů v rodině, konče mým otcem.

Myslím ale, že se to nepoužívá jen tady na východní Moravě, ale i jinde, kde se v obci vyskytuje víc rodin stejného příjmení a jejich příslušníků se stejným křestním jménem. Češi-Moraváci jsou v tomhle velice kreativní.
Rusové to mají tak nějak jednoznačnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2018, 10:44    Předmět: Citovat

K případným více jménům v křestním listu - u nás to není příliš obvyklé, protože hlavně dříve se používala běžná jména. V zachovalých křestních listech naší rodiny v rozmezí asi 100 let nikdo dvě jména nemá.

Při křtu je možné dát více jmen podle přání křtěnce, nebo v případě dítěte jeho rodičů či opatrovníků. Jedná se pouze o tradici, rozšířenou převážně v katolické církvi. Při křtech dětí se často druhé jméno dává v případě, kdy první nemá zřetelnou souvislost s křesťanskou vírou. V katolické církvi se typicky jedná o případy, kdy první jméno nenesl žádný světec. Ovšem není to podmínkou pro udělení křtu, ale pouze doporučení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund