Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Programování PLC a displejů IDEC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st duben 18 2018, 6:50    Předmět: Programování PLC a displejů IDEC Citovat

Ahoj,

mám bezva nezávaznou nabídku na zaměstnání- programátor PLC- ale pod podmínkou, že budu schopný napsat program a uživ. rozhraní na konkrétní výrobek, ke kterýmu jsem dostal schéma zapojení a návod k použití.

Takže se teď snažím naučit programování PLC (FC5A-D16RS1) od IDECu a k tomu dotykových displejů (HG2G, HG3G).

Zatím mám vcelku slušně projetou ladder logic ve windLDR, zkoušel jsem kreslit i ve WindCFG, k displejům jsem se zatím nedostal.

Pořád se ale zasekávám na tom, že co si myslím, že by mělo fungovat, tak nefunguje podle tutoriálů k příslušným programům.

Předně, a co je předmětem dotazu- v nejnovější verzi WindLDR nemůžu k PLC FC5A-D16RS1 (FC5A-D16RX1 je dle podpory IDECu to samo) navolit rozšíření:

Analog in: FC4A-J4CN1
Dig. in: FC4A-N08B1
Dig. out: FC4A-R161
Dig. out: FC4A-T08S1

Vůbec to tam tyhle možnosti nenabízí, jen pár modulů... Pokud nakreslím ve WindCFG nějakou tu sestavu PLC+ tyhle moduly (+ displej a zdroj) a dám editovat program příkazem z WindCFG, tak ani tak se ve windLDR nic nezmění. Přitom program je potřeba napsat právě pro tuhle sestavu. Co dělám špatně, proč to nefunguje? Nemůžu na nic přijít. Mně snad jen už nějakou dobu napadá, že by to chtělo možná zkoušet přímo s napojeným PLC k počítači- ale žádný PLC nemám k dispozici, takže to nemám jak potvrdit ani vyvrátit.

PS: Můj dotaz na podporu IDECu tentokrát zůstal bez odpovědi...

Dík.

Jura

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
standa



Založen: Jun 12, 2003
Příspěvky: 39
Bydliště: Tøebíè

PříspěvekZaslal: čt duben 19 2018, 1:23    Předmět: Citovat

Dobrý den.Dělám projekty ve starší verzi WindLDR (verze 5.31) a bez problémů.Jen analogová karta se musí softwarově nakonfigurovat.I/O karty není nutno konfigurovat.Čísla vstupů/výstupů jsou přiřazeny automaticky.Pro panely používám program WindOI-NV2 V4 (AO V2).Novější verzi jsem měl nainstalovanou,ale nějak mě nenadchla,tak dělám projekty v PLC a panelech jednotlivě.Podpora pro IDEC=www.rem-technik.cz z Brna.Jsem s nimi spokojen.Vždy pomohli i po telefonu.Pořádají i kurzy programování.
PS:spustil jsem si verzi windLDR 7.12 ve které pravděpodobně vytváříte váš projekt.Myslím si,že hledáte problém kde není.V WINDCFG je základní PLC považováno za PLC se max.rozšířením dle katalogového listu.V windLDR 7.12
jsem vložil analogovou kartu.Objeví se tabulka se sedmi kartami.Zaškrtnete si kolik analogových karet budete mít fyzicky v sestavě PLC. Rozklikněte nabídku a vyberete vámi požadovanou.(ve vašem případě 4 kanál )
PLC připojovat nemusíte.Je tam simulace běhu programu,kde si můžete vstupy aktivovat sám.Zapisovat do časovačů,čítačů,D bloků atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: čt duben 19 2018, 18:08    Předmět: Citovat

Dobrý den,

tak to teda moc díky za nakopnutí. Já jsem se v tom pořád vrtal, doufajíc, že rozšíření PLC si musím nastavovat ve WindLDR, a že když to nejde tam, tak že to nějak zrychtuje do souboru programu WindCFG po nakreslení konfigurace. Toho přesvědčení jsem nabyl i tím, že LDR umožňuje přidat jakési "expansion modules" a těch nabízí právě jen 6 různých typů. No a protože mám trial, říkal jsem si, jestli to třeba není omezení trialu, popřípadě jestli třeba nemusím napojit PLC vč. rozšíření, aby se to začalo chovat jak má, atd, atd. Že WindLDR bere PLC jako "plně naložený" hned na začátku, tak to mě absolutně ve snu nenapadlo.

O možnosti simulace samozřejmě vím.

Jinak mám LDR 8.5.2.

Ohledně analogových vstupů, teď jsem se jukal do helpu (možná je chyba, že jsem to nedělal už dřív a všechno jsem jel podle tutoriálu ze stránek IDECu, který je ale pro verzi 4) a vyplývá mně z toho, že pokud je hodlám použít, tak musím nakrmit registry D760 až D779 pro 1. vstup konstantami dle libosti, pro druhý vstup D780 až D999, a tak dále. Potom budu mít v příslušných datových registrech přečtený hodnoty, jest tak?

Jak ty registry jednoduše nakrmit konstantama? Přes MOV je to asi blbost (i když třeba s repeatem), ale napadá mě zkusit to přes tag editor. Pravda?

A pokud budu mít an. vstupy, pak by mě zajímalo, jak simulovat to, co si mají přečíst? Zatím mě napadá jedině ruční zásah do registrů...

A trochu dopředu. Pokud budu programovat rozhraní, tak rozhraní si bude taky ukládat konstanty do Dxxx a podle toho, co v nich bude, se pak bude chovat PLC program, že jo? Nebo vedle jak ta jedle?

PS: Je to hrozně moc informací, rozházených po mnoha tutoriálech a manuálech, o mnooooha stránkách, takže v tom mám zatím trochu guláš, no.

Díky.

Jura

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá duben 20 2018, 3:19    Předmět: Citovat

Takže analogový vstupy konfiguruju přes macro- anst. To zase není v tutoriálu k WindLDR, ale v manuálu k PLC. Konečně se zase hýbu dopředu...
_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
standa



Založen: Jun 12, 2003
Příspěvky: 39
Bydliště: Tøebíè

PříspěvekZaslal: pá duben 20 2018, 6:10    Předmět: Citovat

Dobrý den.Já z D760 čtu hodnotu a porovnávám s hodnotou co mám zapsanou v jiném D bloku.Funkci MOV používám často.Ale každý má nějakou svoji představu a i více názorů může mít stejný výsledek.Pravdu máte,že těch informací je hafo. Osobně pro mě největší problém bylo OP(dotykový panel),ale nějak jsem se s tím popral.Není to možná to pravé ořechové,ale funguje to jak si zákazník představoval.Na IDECku mě fascinuje jednoduchost programování.Jen mi trochu vadí např.RUNG pokud je příliš dlouhý,tak na to přijdete až při simulaci,nebo při nahrávání do PLC.Při psaní programu vás neupozorní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: pá duben 20 2018, 6:28    Předmět: Citovat

Dobrý ráno,

trochu jsem se na to pojukal a nesedí mně tohle:

Když dám v ANST konfigurovat analog. vstupy, píše mně to, že přečtený hodnoty budou v registrech

IN (CH0): D0806
IN (CH1): D0807
IN (CH2): D0808
IN (CH3): D0809

Ale v helpu naopak vidím, že přečtený hodnoty mají být v

D0760
D0780
D0800
D0820
.
.
.
.
.

Nehledě na to, že podle helpu by mělo být u těch an. vstupů podstatně víc nastavení, než je v nabídce ANST, což je mně divný...

Tak nevím, co jsem zase kde přehlídnul.

Na to rozhraní se chystám, no ale pokud nebudu mít pořádně zvládnutý samotný PLC, tak nemá cenu postupovat dál...

Jura

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
standa



Založen: Jun 12, 2003
Příspěvky: 39
Bydliště: Tøebíè

PříspěvekZaslal: so duben 21 2018, 5:53    Předmět: Citovat

Dobrý den.Pokud vložíte analogovou kartu,konfigurace,signal type,rozkliknete a vyberete si jestli 0-10V, 0-20mA,teplotní čidlo atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne duben 22 2018, 7:06    Předmět: Citovat

Asi jsem na to přišel, jak domluvit touchscreenu, aby něco říkal PLC a opačně PLC povídal pohádky touchscreenu. Když např udělám na touchscreenu nějaký numerical display, tak musím dát u display device adress EXTERNAL DEVICE, čímž se asi myslí PLC. Pak si vyberu číslo D. registru a numerical display bude ukazovat, co v tom registru mám (např změřený analog. signál). U tlačítek obdobně, jen ovlivňuju interní relátka M, popřípadě přímo výstupy Q... . Myslím si to správně?
_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 616
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 9:36    Předmět: Citovat

Vedlejší poznámka: Vypadá to, jako by tobě někdo chtěl práci, ale ještě si nebyl jistý, že ti to chce taky zaplatit. Předávaný program bych tedy pro jistotu vybavil nějakým čítačem (po 5ti minutách vypnout nebo tak něco) a zdrojáky nedával z ruky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 9:47    Předmět: Citovat

Ne, to je úplně v pohodě- oni na ten výrobek mají vlastní program, je to dávno vyvinutá a hotová věc, ale chtějí vidět, že já jim zvládnu napsat vlastní. Dokonce mně i na požádání poskytli jejich vlastní program k inspiraci, ten jsem ale neotevřel, páč je dělané ve starší verzi softwaru. Tak snad mě sere, že co dělám, může nakonec skončit tak, že se jim ozve už hotové programátor a já budu mít smůlu- taková ale byla domluva a to už je prostě vosud. Teď je potřeba využitkovat toho, že firmám se zatím blbě hledají lidi. Když to nevyjde někde, myslím, že získaný znalosti můžu zužitkovat jinde (i když bohužel až v Brně). Rozhodně ale už nehodlám celý život dělat jen profese, co mě nezajímají a nebaví- tj. třeba cvičenýho wopičáka u CNC mašiny.

Horší je, že se při učení pořád na něčem zasekávám. Ty manuály jsou strašně dlouhý a potřebný informace jsou rozházený všude možně. Teď třeba projíždím manuál k WindO/I a má to asi 600 stran SurprisedSurprisedSurprised . To se prostě nedá přečíst komplet slovo vod slova... Zatím k tomu teda přistupuju spíš metodou pokus- omyl a nějakých logických dedukcí, co jak by mělo fungovat. Průser je, že si nemám nic moc jak zkusit, jestli to půjde takhle i v praxi. Taky je blbý, že nemám nikoho, kdo by v nesnázích aspoň sem tam trochu poradil. Asi jim ale napíšu, že by jsem se rád koncem týdne zastavil ke konzultaci (a jejich programátor standardně nebude mít čas, ale aspoň si upřesním něco kolem konstrukce a schématu zapojení).

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: po duben 23 2018, 19:58    Předmět: Citovat

Pro kterou firmu to je? Jestli to není tajný... Neboj, nechci Ti to vyfouknout Smile .
Učení programování PLC je téměř shodné u všech typů. Jak píšeš... Informace jsou různě rozházené a to ještě ne úplné. Na většinu věcí musí člověk přijít sám. Musíš si to takzvaně "odsedět". Ať je to Simatic, Unitronics, Wago, Teco, Promos (fuj brrr), atd atd. Musíš prostě pátrat a zkoušet.
Spousta věcí není vůbec zdokumentovaná.
Ale je opravdu dobré mít u sebe to PLC, ať vidíš co to dělá.
Jinak něco napíšeš a v reálu zjistíš že to nefunguje už na druhým řádku.
Když jsem před xy roky u PLC začínal, tak jsem si myslel, že to je to High-End.
A pak přišla ta sprcha. Jako první jsem začínal s S7-200 a dvouřádkovým displajem. Čuměl jsem na to, že když chci na displej něco napsat, tak to musím "naprogramovat". Ty vole automatizace a člověk je jako v pravěku....

_________________
Hledám ideální řešení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: út duben 24 2018, 4:30    Předmět: Citovat

Tu firmu si radši nechám pro sebe.

Jo, PLC by to chtělo nejen pro odzkoušení, ale taky k motivaci, vidět, že to funguje. Taky by bodlo, kdyby někdo sem tam poradil, ale už jsem se smířil s tím, že tenhle luxus mít nebudu...

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st červen 20 2018, 21:54    Předmět: Citovat

Ahojte,

trochu mně to trvalo, věčně jsem neměl čas, nechtělo se a pod... ...ostatně celou dobu jsem neměl jistotu, že moje snaha bude mít výsledky v podobě nástupu do zaměstnání- ale podařilo se. V pondělí nastupuju jako programátor PLC. Nebudu z práce chodit s vymytým mozkem. Taky nástupní plat, o jakým se mně jako obsluze CNC mašin ani nesnilo...

Podmínkou k přijetí do nové práce bylo, že vytvořím software pro konkrétní výrobek. Tak jsem doma udělal koncept programu, dal do firmy avízo, tam pro mě vyhradili ten stroj, co jsem měl naprogramovat, a teď třetí týden chodím na stáže se to dál učit, ladit program a tak podobně. Protože už to mám hotový, tak už mně nic nestojí v cestě (snad už jedině vstupní prohlídka nebo USA atomovka). Dokonce mě přišel pochválit ředitel, že se mu líbí, jak mám udělaný už. rozhraní (vzhled, přehlednost, funkčnost). Taky mně šéf nabízel, že mně zaplatí i ten čas, co jsem tam strávil na stážích. Za což jsem poděkoval, ale řekl, že i když každá kačka dobrá, to není potřeba, páč kde dneska dostaneme vzdělání zdarma, že jo...

Třeba to i někoho dalšího motivuje ke změně profesního života k lepšímu (a i oboru, neb jsu oficiálně strojař). Dneska už si na nás firmy nemůžou tolik vyskakovat, jak tomu bylo. Ale ináč ekonomové tvrdí, že brzy bude další ek. kriza...

Díky za těch několik málo rad a za podporu.

Zdraví Jura & jeho chlupatá 30kg přítelkyně Rózička.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: st červenec 25 2018, 11:02    Předmět: Citovat

Ahojte,

v práci teď bojuju s propojením HG3G a čtečky barcodu Honeywell Xenon 1900. Na podpoře (REM) mně řekli, že nastavení touchscreenu mám v pohodě a že to bude čtečkou. Negómete někdo, prosím, jak vlastně čtečku nastavit? Defaultní nastavení to nežere, když nastavím čtečku jako USB klávesnicu (jazyk USA), tak taky nic...

Dík.

_________________
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund