Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosba o pár rad - sluchátkový předzesilovač
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 17:02    Předmět: Prosba o pár rad - sluchátkový předzesilovač Citovat

Ahoj kamarádi,
stavím si sluchátkový předzesilovač a rád bych poprosil o radu či názor ohledně věcí, na které se mi nepodařilo najít odpověď.

1. Hodilo by se mi něco jako Line-pass-through, nebo jak to nazvat. Za normálního stavu se RCA výstup zdroje signálu (např. zvukové karty či CD) připojí na vstup sluchátkáče a hotovo, hraje se. Jenže já bych bral, aby se tento zdrojový signál hned na začátku sluchátkáče rozdvojil a bylo možné ho poslat i do klasického předzesilovače/koncáků na sestavě s reproduktory. Při poslechu repro-systému by byl sluchátkáč vypnutý a naopak, současně to provozovat asi nikdo nebude. Mohl bych prostě paralelně zdvojit RCA vstupy na zadním panelu sluchátkáče a vše to zapojit, ale nevím, zda tam nevadí přítomnost 50k volume poťáku, který je na vstupu hned první. Snažil jsem se najít nějaká schémata či servisky sluchátkáčů, které tyto "průchozí činčáky" na zadním panelu mají, ale nepodařilo se. Nevím, zda se vstup může jednoduše zdvojit, nebo se musí připojit přepínač, či jinak elektricky ošetřit. Selský rozum mi napovídá, že 50k dráha poťáku je prakticky to samé, jako 47k či 100k odpor na vstupu koncového zesilovače, když se např. rozdvojuje signál a zapojuje na biamping, ale obvodář rozhodně nejsem, raději se poradím se zkušenějšími.

2. Ke sluchátkáči mám koupené malé R-core trafo 30W určené pro audio, primár 115 i 230v, sekundár 2x 12V, prostě klasika. Je tam ale ještě jeden zelenožlutý vodič navíc, označený SCN, asi se jedná o stínění mezi primárem a sekundárem (i když - možná je to pitomost, protože primár a sekundár jsou na oddělených špulkách, možná je to přívod na nějakou stínící folii, která snižuje rozptyl trafa...?) U tohohle SCN vývodu jsem nenaměřil žádnou návaznost na ostatní vývody, je to od nich úplně oddělené. Jde mi o to, že když se dívám na internetu na ten sluchátkáč, který stavím, tak všichni ostatní, pokud mají tohle trafo, to zapojují klasicky ve třídě II, ovšem tak, že použijí třívodičovou napájecí euro přívodku a tento SCN vodič připojí na ochrannou nulu (jen tento kabel, kastle na nule není, na kastli přijde zem vstupů).
Chtěl bych to také tak zkusit zapojit, ale předem bych se chtěl zeptat, zda není taková věc zásadně nebezpečná a nemá to nějakou vražednou botu, která mi nedochází. Když se nad tím zamyslím, tak se jedná po všech stránkách o přístroj ve třídě II - a kdyby se uvnitř trafa něco švihlo z primáru na tu stínicí folii, tak se na kastli nic nemůže dostat a vyhodí to jistič, jako u třídy I..........?? Kdysi mi někdo říkal, že tohle je z hlediska rušení to nejlepší řešení, ale raději se předem zeptám na názor někoho znalejšího.

Za případné názory a rady všem mockrát díky.

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 18:01    Předmět: Citovat

Ten žl-zel drát klidně napoj na PE z přívodu - a už na nic dalšího. Je to "kostra" trafa = jádro.
A rozbočení signálu můžeš učunit pasivní nebo aktivní. Pasivní uděláš jedním přepínacím relátkem s dvojicí nezávislejch přepínacích svazků. Přes odpory bych to nedělal, bude se to vzájemně ovlivňovat - sice minimálně, ale bude.
Špulku relátka budeš napájet ze zdroje pro ten sluchátkáč, na péra těch přepínacích svazků přivedeš vstupní CINCH konektory od zdroje signálu. Pevný kontakty, na který jsou péra spojený V KLIDU = kontakty NC vyvedeš na další výkonovej zesilovač, kontakty na který se péra překlapnou po nabuzení relé (NO) spojíš se vstupem sluchátkáče. Pokud nebudeš se sluchátkáčem hejbat ani ho zapínat, půjde signál ze vstupů přímo na výstupy pro výkoňák, jak ho zapneš, přepne se cesta do jeho vlastních střev a ty budeš moct poslouchat na sluchátka.

Aktivní rozbočení bys musel řešit pomocí operačních zesilovačů zapojenejch jako sledovače - v klidu zbytečná spotřeba ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 18:42    Předmět: Citovat

Díky Ekkare za odpověď, ještě si to projdu v hlavě a srovnám, abych to dobře pochopil. Zeptám se ale ještě drobet k tomu trafu.. Na správném zapojení mi tu záleží nejvíc.
Říkáš, že to SCN je jádro - tedy zřejmě někde uvnitř je přiletovaný drát na ty navinuté plechy? Pokud ano - tak u těch R-core je vždy montážní plechové dno, které má rozehnuté packy a dotýká se jádra. I když je to celé impregnované v nějaké zalévací hmotě či epoxidu, izolované to není. Chci říct - jestli je SCN připojeno na jádro, tak to se potenciálné dotýká plechové základny trafa - a tu budu šroubovat na dno kastle. Pokud se na kastli připojuje GND vstupů, nemůže se případným spojením PE a GND vstupů zanést do sluchátkáče bordel? Mám raději nějak izolovat základnu trafa od kastle, nebo trafo přímo přišroubovat, ale GND vstupů nekostřit?



R-core.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  R-core.jpg
 Velikost:  88.29 kB
 Staženo:  158 krát


_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 18:48    Předmět: Citovat

Toto je obrázek toho sluchátkáče, stažený z internetu, ale cca takto to vždy ostatní dělají. GND vstupů je připojen na kastli, zelenožlutý SCN z trafa je na PE kolíku třípólové europřívodky. Jinak je to ale ve dvojce. Trafo je plechem přímo na dně kastle. Je to tak správné a bezpečné?


E4 preamp.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  E4 preamp.jpg
 Velikost:  254.73 kB
 Staženo:  203 krát


_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 19:23    Předmět: Citovat

Je něco jednoduššího, než si to změřit?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 19:38    Předmět: Citovat

Omlouvám se Smile
Mezi SCN kabelem a plechovou základnou to poletuje tak cca mezi 2-3 megaOhmy, krokodýlky jsem chytil poctivěji, aby to prošlo dobře skrz tu impregnaci až na plech. Přímo na jádře jsem to neměřil, nechce se mi drát to lakování, ale ty packy plechu jsou do jádra hranou zařízlé. Co to teda je, když to není na jádře..? Vede to pod krycí papír mezi ostatní dráty. Na jádro to myslím nikde připojené být nemůže, protože jádro i plechová základna jsou absolutně od všeho oddělené těmi plastovými válci (cívkami).

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 19:53    Předmět: Citovat

Napadla mě hříšná myšlenka - pohledem pod krycí papír, kam vedou dráty - je vidět, že vinutí na povrchu u obou špulek jsou ze stejně tlustého drátu (sekundáry) a tenká vinutí (primáry) jdou taky každý drát na jednu špulku, ale hluboko (první vinutí). Nemůže to být tak, že na jedné špulce je primár 115V, na druhé primár 230V, a v druhé vrstvě jsou vinuté sekundáry 12V+12V? A že mezi primárem a sekundárem je zřejmě nějaké stínění, napojené na SCN?
Protože ten žlutozelený jde někam dovnitř a hned pod papírem určitě nevidím nějakou kovovou folii, která by trafo na povrchu stínila...
Omlouvám se za tenhle reverzní výzkum, je to moje první setkání s R-core trafem Cry

Snažím se přemýšlet vlastní hlavou a tak si říkám, že ten SCN vodič není ani na plechové základně, ani na jádře - ty jsou dokonale mimo vinutí, oddělené plastovými špulemi. Tedy SCN vede někam dovnitř vinutí, asi mezi primáry a sekundáry. Takže při ukostření GND vstupů by nemělo hrozit jakékoliv spojení s PE - a když se primár švihne nedejbůh na to stínění, tak to vyhodí jistič, jako ve třídě I....
...... Tedy pokud jsem si nevymyslel pohádku o Smolíčkovi, no...

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 20:25    Předmět: Citovat

Spíš jsou obě špulky stejný - a primár má vinutí zapojený jako 115V+115V, takže na 230V jdou obě půlky do série a střed se neuplatní. Při 120V v síti by se měly obě polovičky zapojit paralelně - ale tak, aby se výslednej magnetickej tok v obou půlkách sčítal. Sekundární vinutí pak zapojuješ taky jako 12V+12V ... Špecyjálistama na tyhle provedení traf byli Rusi, který tak konstruovali trafa do mnohahladinovejch zdrojů napájení svejch mamutích barevnejch CRT televizí - mám je rád, sice to trafo váží nějakejch 6 kilo, ale nabíječka je z něj nádherná a dokonale blbuvzdorná ... Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 21:21    Předmět: Citovat

Díky moc za supervizi a pomoc, takže teď vím, že trafo je v zásadě normálního typu a SCN můžu dát na PE, aniž by to bylo životu nebezpečné.

K tomu signálovému pass-thru - nestačil by nějaký obyč přepínač jako:
Cvak - signál do sluchátkáče na poťák
Cvak - signál na druhé (průchozí) cinče, směrem do hifi preampu?

Nějakým 3 až 4-kontaktním páčkovým typem, nebo otočný Lorlin..? Jen přemýšlím nahlas - jde mi o přepínání signálu JEN do sluchátkáče, nebo JEN průchozí skrz něj... Taková výhybka jen sem, nebo tam, která by směrovala signál kdykoliv, i když je sluchátkáč vypnutý.

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19519
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 5:06    Předmět: Citovat

SCN je zkratka pro screen, tedy stínění. Jesti jsi nenaměřil žádné spojení s jádrem trafa, znamená to, že jde o neuzavřený závit v jedné vrstvě mezi vrstvami izolace mezi vinutími trafa.
A, když už hovoříme o linkovém výstupu: nevím o kvalitních sluchátkách, která by linkový výstup dokázal vybudit na alespoň akceptovatelnou hlasitost. Nanejvýš šepot. Tam stejně musíš zesilovač dát.
Rozbočení signálu z výstupu přes odpory možné je, tedy netřeba ani toho přepínače - nepoužívané zařízení jednoduše nezapneš. Vypnutému signál na vstupu nevadí, zapnuté ho potřebuje.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 8:21    Předmět: Citovat

Hill: díky za ujasnění a odpověď k trafu. K tomu přepínání - asi jsem to nepopsal úplně srozumitelně, ale já linkáčem sluchátka krmit nechci. Chci jednoduše připojit na jeden stereovýstup zvukovky - jak sluchátkový preamp, tak i hifi předzesilovač a koncáky. Myslel jsem, že bych to vedl nejdříve do sluchátkáče a tím pass-thru do velké sestavy, ale udělám to opačně.
Nejdřív to povedu klasicky do preampu hlavní sestavy s reproduktory - a signál pro sluchátkáč si vytáhnu nahrávacím výstupem pro TAPE.
Bude to asi vhodnější.

_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 9:28    Předmět: Citovat

Nebude, protože pro sluchátka budeš mít signál buď podmíněnej zapnutím toho výkonovýho zešilovače (některý na nahrávací výstup dávají signál až za svým preampem, tudíž zase budeš potřebovat jeho napájení a do sluchátek ti půjde i jeho šum), anebo určitým způsobem ovlivněnej odporama uvnitř - pokud má pasivní odbočení. Udělej to s tím relé - vypnutej sluchátkovej zesilovač povede signál přímo ze zvukovky na výkonovej konec přes klidově sepnutý kontakty tak jak píšeš "pass-thru", tzn. s minimální ztrátou a bez ovlivnění. Na výkonovej poslech si zapneš jen velkej zes s bednama. A jakmile zapneš sluchátkáč pro tichej poslech, uvnitř udělá malý relátko CVAK a přepne signál z toho pass-thru na vstup toho sluchátkáče = a výkoňák bude bez signálu na vstupu, tudíž hrát nebude ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 10:01    Předmět: Citovat

Relátka bych do toho vůbec netahal. Bude problém s odrušením špiček z cívky a zvlášť u sluchátkáče to bude hodně slyšet. Relé by muselo mít úplně oddělené napájení a ani tak ještě není jisté, že tlumené kmity při vypnutí proudu do cívky se nepřenesou luftem do nějakého obvodu s vyšší impedancí. Jestli to má Ri okolo 50kOhm, jak psal tazatel, tak tam už bych si dával sakra majzla.
Nejjednodušší řešení bude rozbočení pomocí několika-kilových odporů. Vstupní impedance konce i sluchátkáče jsou dost vysoké na to, aby to šlo tímto způsobem a fakticky bezeztrátově rozbočit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kindergril



Založen: Feb 07, 2017
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 10:29    Předmět: Citovat

Díky Ekkare za trpělivost.
Přikládám screenshot ze servisky předku z velké sestavy. Je to hodně jednoduchá věc, přepínání vstupů je pasivními přepínači. Jestli nekoukám nějak špatně - ty cesty by měly být nezávislé na zapnutí samotného předzesíku.

Takže když si zvukovku připojím např. na vstup TAPE A - PLAY, tak hraju klasicky z počítače přes předek + konce + bedny.

Když připojím na výstup TAPE B - REC sluchátkáč a vypnu hlavní sestavu, měl by být signál průchozí jen přes ten přepínač a sluchátkáč by měl signál dostávat. Vede to celé pouze jen na ten přepínač a zpět, nic víc tam v cestě není, ani odpory - nejbližší odpory jsou jen k indikačním ledkám, co ten isostat také spíná.
Zvažoval jsem to jako alternativu.

Jinak popřemýšlím o tom relé co navrhuješ, jestli mi to tam půjde nějak instalovat, to není špatný nápad. Ve vypnutém stavu by to relé dělalo pass-thru a při aktivaci sluchátkáče by odpojilo pass-thru a sosalo by to automaticky signál jen pro sluchátkáč.. Blbovzdorné, jen co je pravda..



Preamp inputs.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Preamp inputs.jpg
 Velikost:  270.42 kB
 Staženo:  182 krát


_________________
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 10:54    Předmět: Citovat

Tak samozřejmě, že když vezmeš nějakou starší sestavu, kde se vstup signálu volí mechanicky (a je úplně jedno jestli to jsou klávesy, Isostat nebo rotační přepínač), tak tam to tak funguje - protože když to celý vyškubneš ze zásuvky, mechanický prvky zůstanou propojený.
A pak máš modernější zařízení, kde máš většinou i dálkový ovládání - a tam už máš přepínání řešený buď relátkama, nebo polovodičovýma přepínačema v pevný fázi (například obvody 4053, 4066 a podobně) - a tam to napájení potřebuješ pro provoz i ve funkci "průchoďáku", protože bez napájení to ani neškytne. Maximálně pokud tam jsou relé, tak se to přepne na první "předvolbu" (potom, co všecky kotvičky odpadnou) - a to ještě záleží na zapojení, jak to je v reálu pospojovaný - protože taky nemusí jít ve vypnutým stavu nic ... Ty máš na výběr, co si tam zapojíš. Záleží na tobě, jak složitou věc si troufneš vydráždit a zmáknout.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund