Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mazivo pro panty, bowdeny, šrouby aj.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 20:06    Předmět: Mazivo pro panty, bowdeny, šrouby aj. Citovat

Po dlouhou dobu jsem na mazání pantů, bowdenů a šroubů používal olej ve speji. Dobře se aplikuje, rychle zateče, ale jinak je z dlouhodobýho hlediska k ničemu, protože se jaksi odpařuje.
Nejoblíbenější moje vazelína je A00, je to taková až černá (někdy nazelenalá), silně viskózní hmota, hustá jako med (nebo spíš rozteklej asfalt), lepkavá, perfektně přilnavá. Používá se na pomalý převodovky, kluzný mechanismy, čepy a tak. A je trvanlivá. Jenže má jednu nevýhodu - protože je moc hustá, blbě se aplikuje, hlavně do těsnejch míst, třeba na namazání lanka v bowdenu (např. u auta).
Už pár let používám jeden fígl - tohle je určený pro ty, co ho neznaj - A00 se naředí těkavým ředidlem (např. C6000, benzín aj.; rozpouští se ale pomalu, urychlí se třepáním v uzavřený nádobě). Vznikne tak skoro černej olejíček (v tenký vrstvě hnědej), kterým se dá naplnit např. olejnička, nebo injekční stříkačka, co krásně zateče nejen do bowdenů, ale i mezi závity šroubu a matky. Protože je ředidlo těkavý, zanedlouho se odpaří a zůstane jen tenká souvislá vrstva vazelíny.
Pokud bude vazelína pro konkrétní použití příliš hustá a bude klást velkej odpor, dá se naředit permanentně, a sice motorovým olejem (např. M2T), stačí ho přidat jen pár objemovejch procent vazelíny.
Snad se to bude někomu hodit.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 20:25    Předmět: Citovat

Pouzivam teflonovy spray
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 20:26    Předmět: Citovat

Tuhle vazelinu neznam, ale kdyz jsem chtel tohle udelat s tou co pouzivame do stroju, vyrobce pred tim dost durazne varoval ze tim vazelinu znicim, respektive kvalitni vazelinu degraduju na uroven nejake slichty co koupim za stovku plechovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 20:34    Předmět: Citovat

Nezničíš, má stejný vlastnosti, jako předtím.
Je to tahle.

Dobrý u ní je, že kluzný mechanismy jsou díky ní tichý, žádný drhnutí, pěkně to na ní "plave" i po přitlačení.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 20:37    Předmět: Citovat

Jeden z nejvíc namáhanejch bowdenů jaký jsem kdy potkal bylo strunový táhlo od plynu u šáde. Potom, co mi poprvé prasklo a já musel přes celý město do práce dojet jen na sytič jsem do bowdenovýho vedení nacákal pomocí injekční stříkačky olej (původně ve spreji) Konkor 93 - ten se neodpařuje, v bowdenu hezky zůstal a celou dobu co jsem pak s šáde jezdil (cca 4 další roky v zimě v létě) jsem strunu už měnit nemusel - klouzala vedením naprosto volně a leskla se na konci, kde vyjížděla ven z vodítka jako psí kulky. Označovat "olejem ve spreji" směsku WD-40 je poněkud zavádějící, protože tahle směs je spíš petrolejovka určená k zavzlínání mezi zaseknutý a zadřený díly a tím k jejich uvolnění, než k trvalýmu namazání - protože se v horizontu řádově dny kompletně odpaří. Naředění vazelíny těkavým ředidlem na tekutější konzistenci k zajištění jejího lepšího proniknutí do hůř přístupnejch míst nepovažuju rozhodně za nějakou degradaci maziva, protože já ji ředím jen pro to zatečení - po vypaření ředidla bude mít stejný mazací vlastnosti jako původně. Stejnej efekt se dociluje "vyvařením" v mazivu = namočením mazaný součásti jako je např. řetěz do maziva ohřátýho na teplotu, kdy je jeho viskozita nízká a tak líp zateče - po zchladnutí se samozřejmě viskozita obnoví a mazací schopnost zůstane.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 20:56    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
Nezničíš, má stejný vlastnosti, jako předtím.
Je to tahle.

Dobrý u ní je, že kluzný mechanismy jsou díky ní tichý, žádný drhnutí, pěkně to na ní "plave" i po přitlačení.


Pozivam mazaci tuky jejichz cena je vice nez 20nasobna nez ta A00. Tam problem urcite muze byt, ale verim ze schopnostem vazeliny za 150,-/kg to uz moc neublizi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 21:02    Předmět: Citovat

Kluzná uložení háklivá na vyschnutí maziva mažu olejem nebo vazelínou s příměsí sulfidu molybdeničitého (aka molyka). Je to prášek s výbornými mazacími vlastnostmi a pokud organické mazivo vyschne,molyka to ještě dlouho zvládne sama. Dá se rozmíchat do oleje, nebo do vazelíny, do té rozředěné by to taky určitě šlo. V určitých případech se dá použít na sucho, mažu s tím např. mechanizmus CO2 vzduchovky, je to zatím nejlepší mazivo, co jsem na tuto aplikaci vyzkoušel, konzistence výstřelů je proti čemukoliv jinému bezkonkurenční. Na plynovou stunu Škodovky by to bylo jistě také ideální. Prášek se nehodí do valivých ložisek! Vynikající vazelína s molykou (a tu do valivých ložisek použit velmi dobře lze) je moje oblíbená https://eshop.wuerth.de/Product-categories/Lubricating-grease-WGF-130/14013008060601.cyid/1401.cgid/en/US/EUR/
_________________
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 21:28    Předmět: Citovat

Jo, táhlo plynu u škodivek bylo k vzteku, ale stačilo do toho nalejt nahřátej převoďák a dobrý, taky to tam jezdilo jak po másle.
Vazelínu, nevím, jestli se ještě sežene, používám Castrol, zelenou v tubě. Nějak "hochdruck......" na tom je napsáno.
Onehdá se mi u Meoclubu přidřela (protivně to pískalo) hřídelka horního ozubeného válečku. Jestli to někde bylo ve vlhku, nevím. Rozebral jsem to, umyl benzínem (mazivo tam žádný nebylo) a namazal. Nejprve motorovým olejem. Prd, za měsíc to pískalo znova. Potom vazelínou, takovou tou na kola, řídkou. Pískání za týden. Vyhrabal jsem ve sklepě tu tubu, ta vazelína je z roku asi 1995, na učňáku na praxi mi ji asi někdo dal do skříňky a do tašky, no zkrátka se ocitla u mě doma.
Namazal jsem to tedy touto vazelínou a - šepot květinek, tři roky jedu bez problémů. Když se podobný problém vyskytl u dalších promítaček, už tam zelenáč šel rovnou a je to v pohodě.

_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 21:37    Předmět: Citovat

Ta zelená vazelína se určitě prodává, doplňuji ji občas do převodovky křoviňáku. Asi existuje více druhů. Do bowdenů u kola a sekačky dávám motorový olej injekční stříkačkou. Na panty olejničkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hubert_79



Založen: Dec 24, 2017
Příspěvky: 7546
Bydliště: Praha 6 - Petřiny

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 21:46    Předmět: Citovat

Jo! Je to Castrol LMX: https://maziva.heureka.cz/castrol-lmx-300-g/#
_________________
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 21:54    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
MetalGod napsal(a):
Nezničíš, má stejný vlastnosti, jako předtím.
Je to tahle.

Dobrý u ní je, že kluzný mechanismy jsou díky ní tichý, žádný drhnutí, pěkně to na ní "plave" i po přitlačení.


Pozivam mazaci tuky jejichz cena je vice nez 20nasobna nez ta A00. Tam problem urcite muze byt, ale verim ze schopnostem vazeliny za 150,-/kg to uz moc neublizi.
Ale nemusí, prostě vlastnosti takhle ředěný vazelíny nemaj odzkoušený, tak pro sichr bubákujou, co kdyby náhodou vznikla nějaká škoda?
To samý emulze pro CNC - řeklo se, že se nesmí ničím kontaminovat, jinak se prostě musí vyměnit. Minimálně tejden do ní krvácela mašina hydraulickej olej, ale nikdo nic nepoznal, prostě to centrální filtrace pobrala. Pak po tejdenní odstávce na vedení přišly mdloby, když viděli, že ve vaně centrální filtrace byl místo emulze tmavej olej. To už se přemejšlelo, na koho se to hodí, jestli pojišťovna zacáluje 60000l emulze, z jaký mašiny takový množství vyteklo (do mašiny se vejde asi jen 15l oleje). No málem si do brady vyškrábali díru. Oni zapomněli, že se emulze musí promíchávat, aby zůstala emulzí, jenže s tejden vypnutejma čerpadlama se jaksi rozložila Very Happy. Stačilo nahodit čerpadla a všechno bylo za chvíli v pořádku.
Hele, vzal bych malej vzoreček vazelíny, promíchal ji se ředidlem a to nechal důkladně odpařit. Nejspíš se jí vůbec nic nestane, i kdyby stála kilovka mega Wink

Co se tejče rozdílu mezi klasickou vazelínou a A00 - klasická má konzistenci sádla, dá se z ní část snadno oddělit. A00 je kapalná a při pokusu oddělit část se táhne jako sopl (má hodně dlouhý molekuly).
Když se kousek klasický vazelíny vhodí do ředidla a rychle se míchá míchátkem, k míchátku nepřilne, roztříští se zpravidla na menší kousky. A00 se k míchátku pevně přilepí a při míchání se omotá kolem míchátka a pevně k němu přilne (proto je dobrý míchat třepáním).

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 10 2018, 23:28    Předmět: Citovat

Já dostal před mnoha lety v Kiekertu Přelouč pixlu vazelíny, co se s tím mažou zámky auťáků snad pro všechny automobilky světa. Smile Má mít po dobu životnosti auta stále stejný vlastnosti, nevysychá, v zimě neztvrdne, v létě neodteče. Tenkrát se životnost auta deklarovala 10 let. Je to takový bílý sádlo, taky se trochu táhne jako A00. Mažu s tím lautr vše, zatím v ničem neselhala. Wink
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2641

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 8:37    Předmět: Citovat

S vazelínami Vám po odborné stránce nepomohu, ale sehnal jsem si od kámoše autoklempíře 5 prázdných kartuší od tmelu, vyčistil a naplnil několika vazelinami (A00, A4, LA2, LV2-3, ...). Práce s přemístěním vazeliny z originální dózy do kartuše byla hrozná (naplnit zezadu, furt sklepávat, ...), ale teď je to super práce. Na papír odpovídajícího rozměru jsem si vytiskl použití jednotlivých vazelín, nalepil na kartuše a omotal průhlednou izolepou.
Nějak nechápu, proč to výrobci v kartuších neprodávají. Resp. oni nějaké kartuše mají, ale nejsou to ty klasické 310ml.
Prázdné kartuše se bohužel prakticky neprodávají a pokud ano, tak doprava je mnohem dražší než samotné kartuše.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 798
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 8:42    Předmět: Citovat

To MetalGod:
Vazelíny jsou poněkud složitější poblém, proto taky není jen jeden druh, že...
Když do ní naleješ olej (navíc motorovej a ne převodovej), tak ji (jak správě konstatuje výrobce) zcela změníš vlastnosti, se kterými ji namíchali (kdyby to někdo nevěděl, vazelína je směs různých mýdel - Ca,Li,Al - a směsi olejů, u každé jiných, s různou viskozitou, ropných či syntetických, atd).
Proto pro určité použití vyrábějí vazelíny různé.
To číslo je třída viskozity (OO=skorotekutá>>>>4=hustá)
Tím neshazuji možnost ji rozpustit v čistém rozpouštědel (nejlépe benzín) a po jeho odpaření nabyde obvykle původní vlastnosti (ale nemusí, mýdlo může zatím sedimentovat). Proto se taky vyrábějí spreje s jž rozpuštěnou vazelínou k okamž. použití.
Kartuše se vyrábějí/prodávají, ale pro mazací lisy, tedy trochu větší (400ml).
Jsou i výjimky - ale "univerzální"....Rolling Eyes
https://www.autobyznys.cz/x32430/univerzalni-vazelina-tectane-310ml-kartuse
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 10:35    Předmět: Citovat

Tak netvrdím, že je to vhodný pro ňáký profi, nebo průmyslový použití, jde primárně o to, jak dostat tuhle vazelínu dostat tam, kam ji za normálních okolností dostaneš jen stěží, nebo za cenu toho, že to bude trvat strašně dlouho a/nebo bude vazelína všude kolem.
Tuhle směs používám s úspěchem právě ňákej ten rok, například při údržbě auta, na mazání pantů a zámků u dveří, nebo oken, ale i na mechaniku elektroniky (přepínače kromě jejich kontaktů (nesmí do doby odpaření ředidla docházet k jiskření), plechový kazetový mechaniky,…), dá se použít i na umělý hmoty, který se ředidlem neleptaj, např. polypropylén, silon, polyethylén, polyethyléntereftalát (PET), některý gumy, nebo dřevo.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund