Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

název součástky (banánek do měřáku) (Přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 12:15    Předmět: Citovat

Už drahná léta nepoužívám na multimetrových šňůrách a měřicích redukcích nic jiného, než silně postříbřené banánky z Tesly Jihlava, WK459 00.
Je to rozříznutý, silně postříbřený kolík, v jehož mezeře je zapájený dvojitě stočený, pružící fosforbronzový postříbřený plech.
Styková plocha tohoto typu banánku v jakékoli plné zdířce, včetně multimetrových, je tedy bezkonkurenčně největší - viz foto.
Při trošce šikovnosti a za pomoci dobrého lubrikantu lze do vývodky banánku dostat i 1,5mm2 jemné měřicí lanko na 600V, v některých kabelech ale mám i 2,5mm2 lanko s tenčí izolací, které pochází z oplášťovaných reprokabelů Sommercable. Jsou otypované jen na 300V, ale většinou to stačí.
U některých sérií těchto banánků, konkrétně této z r. 2003, kdy jsem je kupoval naposled, byl problém s barevným převlečným krytem, který podélně praskal od předního závitu dozadu k vývodce.
Zřejmě jen nevhodný plast, protože starší série těchto banánků, montované na měřicích kabelech k přístrojům z Tesly Brno, nepraskaly a nepraskají dodnes.
Vyřešil jsem to za pomoci šikovného soustružníka a pár tyček někde náhodně získaného červeného, modrého, zeleného, černého a žlutého plastu. Nevím přesně, co to je - možná je to nějaký druh barveného Novoduru či snad tvrzený PE, nevím. Ale podařilo se mu to jak provrtat, tak i vyříznout závit. Původní kryt banánku to sice nepřipomíná, nový je válcový, původní je kónický, ale to je jen o vzhledu. Válcovým krytem to získalo na pevnosti hlavně v místě závitu, kde to původně začínalo praskat - a získal jsem navíc dvě barvy, ve kterých se WK45900 nevyráběl - v Jihlavě dělali pouze modrý, zelený a červený.
Všechno z oblasti banánků, co jsem doteď viděl /i docela drahé, bratru za 40 kaček kus/ byly sice designově pěkné, některé umožňovaly zastrčení dalšího banánku do kolmé 4mm díry, některé měly i vývod bokem a měly pak zdířku zezadu - ale všecky ty modely, do jednoho, byly poniklované.
Nevím, zda mosaz či železo, ale co vím zcela určitě, tak že poniklovaný spojovací materiál tohoto druhu prostě není na měřicí šňůry vhodný. Zvlášť tehdy, klademe-li důraz na co nejnižší přechodový odpor, ergo chceme přesněji měřit jednotky či dokonce desetiny ohmu. To je s niklem prostě vyloučený a nikl sám ani nesnáší větší proudy, je dokonce o dost horší, než úplně obyčejný banánek s pery z holé mosazi či holého fosforbronzu.
Takové mám na "běžných" propojovacích kablících, kterými klidně proháním i několik ampér, aniž by se zahřály. Kdysi uprostřed 70. let se prodávaly v mnoha barvách a pod obchodnickým označením "Perla".
Mají čtyři holá fosforbronzová, stále i po letech pružící pera, co se nelámou a čelní nýtování drží, pouzdra nepraskají, nelámou se - jen občas se ulomí lanko, protože je mám ke kolíku připájené, ne jen podstrčené a přitažené.
Jen jestli ona ta "stará veteš", co povinně musela projít schválením EZÚ, není přeci jen o cosi lepší, než ta veteš dnešní, kterou může vyrábět a prodávat kdejaký rejžák, co má v prdeli díru.



ban01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ban01.jpg
 Velikost:  242.36 kB
 Staženo:  107 krát


ban02.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ban02.jpg
 Velikost:  174.8 kB
 Staženo:  97 krát


ban03.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ban03.jpg
 Velikost:  280.26 kB
 Staženo:  96 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JiriTom



Založen: Apr 26, 2017
Příspěvky: 1279

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 12:30    Předmět: Citovat

Používám je taky rád (ty z fotek), ještě jsi sinclaire zapomněl napsat jejich velkou výhodu: ten plastový kryt se nasazuje zepředu, takže nehrozí zapomenutí nasazení krytu... Smile při výrobě měřících šňůr. ( něco podobného jako zapomenutí nasazení krytů při výrobě páráku... Smile )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 12:35    Předmět: Citovat

Toto som v ruke nikdy nemal, ale medzi "staru vetes" patria aj tie obycajne bananiky Tesla, ktore stoja za hovno (blby kontakt, praskajuce plasty). Podobne ako toto, ale to uz vyzera byt lepsi material:
http://www.retroraj.cz/shop/images/1560.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 14:12    Předmět: Citovat

Už delěí dobu nemám k dispozici nic ze starých zásob, tak kupuju tyhle banánky: Hirschmann Buela
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 15:05    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
... postříbřené banánky z Tesly Jihlava, WK459 00.

Souhlas, taky používám, nic lepšího a spolehlivějšího jsem neviděl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 17:24    Předmět: Další objev Citovat

Nejspíš koupím ty pozlacené šroubovací. Stojí 39Kč. Chtěl bych 4mm kabel prostrčit otvorem na podélné ose, nikoliv z boku.

http://www.elfax.cz/d.H42614.bananek-stohovaci-gold-4mm-cerveny----.html

Přes okraj bych dal stahovací bužírku.

Nevíte někdo jaký má vnější průměr CYA 1x2.5? Vleze se to přesně do té 4mm díry?

Pozn.
Už vím proč se 3.5x3.5 banánek nevleze do 4mm díry. Ona totiž uhlopříčka je 4.2mm! Very Happy Tedy snad to tam půjde zaletovat?

rnbw:
to co je na fotce mám na kablu, a zjistil jsem že to tam bylo jen tak omotané bez naletování ... no comment

Další objev
http://www.s-hobby.cz/elektronika/_9008-repro-bananek-kovovy-zlaceny-4mm-cerveny.htm
https://www.suntech.cz/produkt/397510-konektor-bananek-4mm-zlaceny-cerny/
https://eshop.netfox.cz/konektor-bananek-4mm-zlaceny-cerny_d446183.html

Ten poslední:
Konektor 4mm banánek šroubovací.;
Použití: Pro zakončení kabelů, například pro reproduktory, měřící sondy….;
Konektory: banan(M);
Kabel: do průměr 5,7mm;
Další informace: - Délka hrotu 18,3mm
- 4mm otvor v podélné ose pro zapojení dalšího banánku
- Uchycení kabelu dutým šroubem do otvoru napříč konektoru;
Barva: zlatá, černý pruh;
Materiál: pozlacená mosaz + fosforbronz;
Rozměry: průměr 10mm x 42mm;
Hmotnost výrobku: 10g;

A tady je velký detail na fotku, takže je vidět struktura uvnitř banánku:
https://www.suntech.cz/produkt/397510-konektor-bananek-4mm-zlaceny-cerny/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 20:11    Předmět: Citovat

Tak to tedy koukám! Já ty "sinclairovy" banánky úplně nesnášel. To pružné cosi nasazené v nařízlé tyčce bylo připájeno jen u špičky, pořád se to uvolňovalo a do nějakých dutinek to i blbě lezlo... Už takové dlouho nemám.
Na nejnižsí přechodák se mi osvedčily takové nějaké šmejdské, co maj na sobě nasazenou takovou "trubičku" stočenou z kousku plechu, podélně nařezanou a vytvarovanou do jakéhosi soudku. Normálně se to na tom protáčí a je to úplně k ničemu, ale když se to u špičky zapájí, tak to není nejhorší. Ovšem je to jen pro nízké napětí, v plastové části je zboku šroubek, do zásuvky bych to nestrkal Very Happy
Banánky nebyly nikdy nic moc, ty staré ale používat šly. V dnešní době bych uvítal nějaké mini banánky, kdyby byly i v dobré kvalitě, byla by to bomba.
Všeobecně je ale asi stejně nejlepší, když pružná je dutinka, takže banánky budou asi vždy jen méně hodnotnou alternativou.

Teď koukám ten "soudek", který jsem tu pracně popisoval, je na tom banánku v odkazu od montany, dole. Ty moje byly ale nějaké obyčejnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
makino



Založen: Apr 20, 2008
Příspěvky: 254

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 20:31    Předmět: Citovat

WK459 00 používam dávno a je to to najlepšie čo sa za rozumnú cenu dá zohnať. Používam na meracie káble aj repro káble. Na špičke sa sice občas uvoľní cín, ale až po rokoch používania. Už ich často v predajniach ani v e-shopoch nevidno. Vyrábajú sa ešte alebo sú to len dopredaje? Ja som pre istotu nakúpil 45 ks.
Tie neizolované banániky by som na meracie káble nikdy nepoužil, raz sa pomýliš a zmeriaš nimi sieťové napätie....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 779
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: st duben 11 2018, 22:16    Předmět: Citovat

Jako velmi slušný banánek můžete vyzkoušet toto:

https://www.ebay.com/itm/20-x-24K-Gold-Plated-BFA-Z-4mm-Banana-Plug-Dual-Screws-Speaker-Cable-Connectors/253102655487?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

výhodou je, jak já říkám "stočený plech", po zasunutí do zdířky je kontakt velmi dobrý Smile

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 10:55    Předmět: Citovat

Ty pozlacené banánky za 39,- už mám. Měřil jsem jejich odpor na 4 banánkách jsem naměřil 0. Zapomněl jsem však přikoupit pozlacené "piny" k tomu (opět nevím jak se říká těm pinům, vypadají jako bánánky ale je to jen pin bez čehokoliv jiného). Uvnitř je dutinka do které se ty piny mají strčit. Je jasný že jinak tam ten drát držet nebude.

PS:
Nevím jestli jsem to psal, ale oddělám spodní kryt měřáku, dráty protáhnu vstupními dírami a napevno naletuju. CYAN 2.5 sedí přesně do díry, ještě by to chtělo zafixovat.


Naposledy upravil montana dne čt duben 12 2018, 11:06, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 10:55    Předmět: Citovat

Ano, při opravdu častém vytahování a zastrkávání se cín na špičce občas uvolní. Není ale nic jednoduššího, než vzít trafopáječku s nasazeným krátkým hrotem z 2,5mm2 instalační mědi, cín Crystal 505 a znovu zaletovat. A protože je to komplet celý postříbřený, nádherně to s Crystalem zateče skoro do celé rozříznuté části a od té doby už není třeba to opravovat. S množstvím se to nesmí přehnat, jinak se cín rozleze i na ten postříbřený stočený plech a to je špatně.
Jinak - kromě vysmívaného WK45900 neznám žádný banánek, kterým by se dalo beztrestně prohánět přes deset ampérů z réglu a banánek se ani nezahřeje /pochopitelně ale zastrčený v rovněž silně postříbřené přístrojové zdířce/. Ty zdířky jsou taky z té řady WK, ale přesný číslo nevím. Vyráběla se jednoduchá i jako dvojzdířka, obé uvnitř i zvenku tlustě postříbřené a pouze v černé barvě, dělala to taky Jihlava.
Paradoxně byly mírně vlažné dráty, v banánku zaletované /1,5mm2/, ale banánek sám byl studený jak čumák.
Z toho usuzuju, že pro měřicí šňůry multimetru to byla kurwa dobrá volba, protože onen Fluke, se kterým je používám, je poměrně přesnej a naměří-odhalí nemilosrdně i zastrčení obyčejných, FB banánků, povrchově neupravených.
Malý odpory měřit s poniklovanými banánky a poniklovanými krokosvorkami bych vůbec ani nezkoušel, bo už předem vím, že bych naměřil úplný pýčoviny. Jednou jsem to "zkusil". No prča.
Z pěti kusů, na můstku vybraného, přesného odporu 4R7 měřicí šňůry s WK45900 a postříbřenými krkavci jako jediné naměřily 4R75, což cca odpovídá přičtenému odporu měřicích kabelů a nepřesnosti měřáku.
Další pár kabelů s FB banánky a obyč mosaznými krokodýly už naměřil dost přes 5 ohmů a s poniklovanými to vysypalo nejenomže přes 6 ohmů, ale ještě to mírně poletovalo, jak jsem šňůrami mírně pohyboval - katastrofa.
Silně postříbřený krokodýly /ještě ty starý bakelitový z 60.let/ jsem zdědil po strejdovi, asi šest-osm. Je to úplně normální, původně mosazný krokodýl, zaražený v načervenalém a černém bakelitovém výlisku /jako byly i ty pozdější plastový barevný/. Vtip je v tom, že je celý silně galvanicky postříbřený, včetně té vratné pružinky, co je navinutá okolo toho čepu. Ta je k dolní a horní části krokodýlku připájená stříbrem.
Tím je zajištěný perfektní spojení pevné a pohyblivé části toho krokodýlu, které jsou jinak spojené jenom přes ten železný čep /skoro hřebík/, který je většinou ještě rezavý.
Takovýhle postříbřený krokodýl, když se zakousne do vývodů součástky, tak už je ve hře jen pocínování vývodů té dotyčné součástky, ale rozhodně ne spojovací materiál až k měřáku. Nejlíp samozřejmě měřit na holý mědi, ale to pokaždý nejde. Ostatně malý odpory, který potřebuju přesně /naposled vyhořelý 60mA bočník do BM455E/, tak ty stejně měřím na dobře zcejchovaným můstku.
Tohle mě taky naučil strejda :
"Když blbým měřákem, nebo blbou metodou naměříš kokotinu, tak potom na základě toho blbého údaje už následuje jenom série dalších a zbytečných kokotin, protože vycházíš ze špatného údaje".
Něco na tom bude.

EDIT:
Vaši jistotu, že na těch všech pozlacených banánkách z Ebay je opravdu pár mikronů 24k zlata a ne žlutý nikl, tak tuhle Vaši jistotu bych teda chtěl mít Very Happy


Naposledy upravil sinclair dne čt duben 12 2018, 11:00, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 10:59    Předmět: Citovat

Sincar, nevím co myslíš trafopájkou, pošli odkaz co myslíš. Ten cín je ale nějaký speciál drahý, běžně v obchodech (asi?) nedostupný. Jednoduché pro někoho kdo je vybaven ano, kdo není - levnější je koupit si pozlacené banánky za 39 Kč jeden kus.

Ten cín v obchodě je taky hrozně drahý. Vy kupujete ve velkém množství?

Přesně proto jsem si pořídil nový kable, abych se takovým nešťastným incidentům pro příště vyhnul, takže s tvým stejdou souhlasím.

PS:
Tak hlavní je odpor. Na první pohled vypadaj fakt zlatě, z čeho je povrch nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 11:16    Předmět: Citovat

Trafopájka je obyčejná "pistolová páječka", to neznáš?
Cín Crystal 505 sice je relativně drahý, ale je nejlepší z toho, co se v ČR dá za rozumný peníze koupit, kupuju to v PBT Rožnov. Používám Crystal 505 0,7mm a kupuju to v kilovce, je to dost výhodnější, než to kupovat po 250g cívečkách. Je to jeden z mála "cínů", co ochotně chytají i bez oškrábání i na tu nechutnou, poniklovanou rejžáckou bižuterii. Crystal 505 má v sobě nějaké lepší tavidlo, než běžně prodávaný "cíny" a mimochodem se s ním výborně pracuje na dvoustranných deskách s prokovy, do kterých zatéká někdy až příliš ochotně. Právě proto používám 0,7mm, protože umožňuje přesnější dávkování. Dělám s ním i běžný smd, samozřejmě taky trafopáječkou, ale s hrotem z 0,8mm drátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 11:27    Předmět: Citovat

Přesně, jak píše makino.
Ty reproduktorový celokovový banánky jsou na měřicí šňůry naprosto nevhodný. Bužírka nebužírka - jednou Ti sjede prst či ruka a máš ji.
Nebo si to prostě neuvědomíš, že je celokovovej a strčíš to někam na vyšší napětí a na průser je zaděláno.
Ty celokovový "pozlacený" banánky jsou určený POUZE pro zapojení vysokoprůřezových reprokabelů do zesilovačů a beden, protože se tam pracuje s efektivním střídavým napětím do cca 30V, málokdy víc.
Navíc to napětí na neporouchaných reprovýstupech zesilovačů není nijak vztažený proti zemi sítě /jako u všech síťových obvodů/, takže tam přímý dotyk nic nezpůsobí.
Kdyby sis vyžádal od některého toho lepšího celokovového typu nějaký certifikát, tak se z něj dozvíš, že je to certifikovaný právě jen na rozsah malého napětí /do cca 50V/. Používat to na měřicí šňůry je pýčovina, zlato nezlato.
Měřicí banán má být izolovanej na úchopu natolik, aby bezpečně snesl i nejvyšší napěťový rozsah multimetru. Smršťovačka to neřeší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
montana



Založen: Apr 01, 2018
Příspěvky: 243

PříspěvekZaslal: čt duben 12 2018, 12:15    Předmět: Citovat

Zprvu jsem myslel že myslíš tu pistolovou ale pak jsem myslel že mluvíš o jiném hrotu než o drátovém.

Záměna nehrozí, ty dva kable tam budou připájené. Třetí díra co je do 10A AC je volná. Napevno to bude lepší, nehrozí záměna. Tím pádem smršťovačka bude stačit. Leč se mi nechce zas dávat 29 korun za deset centimetrů stahovačky...


Naposledy upravil montana dne čt duben 12 2018, 13:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Hvjezdná pjechota Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund